פרסומת
דלג

לחיי העם הזה

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 24/7/2014 09:40 ● ערב ערב 2664
נדמה כי בשבוע השני למבצע 'צוק איתן', לא נשאר בעיר ולו תושב אילת אחד, שלא טרח, עשה, קנה או שלח יד לכיס למען החיילים בחזית או ליד הבית. אם מישהו עוד היה צריך הוכחה לאחווה הישראלית הוא קיבל אותה השבוע באילת ובגדול
לחיי העם הזה

תמונת כתבה


תמונת כתבה


תמונת כתבה


תמונת כתבה


תמונת כתבה


מי שהגיע ביום שני השבוע למשרדי 'יוסי הובלות ובמות' בעיר, לא יכל לטעות. ארגזים על גבי ארגזים נאספו כאן למען החיילים, יוזמה פרטית של מי שרצה ויכל לתרום משאיות על פי הצורך, כדי שכל הדברים החשובים האלו יעברו לחיילים בחזית. יום קודם החליטו כאן לעשות מעשה. פרסמו בפייסבוק שלמחרת הם יאספו חבילות ופריטים נחוצים לחיילים ויעבירו הלאה, וביקשו מהחברים לעשות 'שתף', אלא שאפילו הם לא האמינו ביום למחרת לגלות כבר משעות הבוקר המוקדמות את ההיענות האילתית המרשימה. "אם בתחילת הדרך דיברנו על להוציא משאית אחת מצוידת, ולעסוק בזה עד השעה 14:00", מספרת הילה גרטי, ביתו של יוסי משה בחיוך, "הרי שמהר מאוד הבנו שגם שתי משאיות לא יספיקו. דחינו את סיום הפרויקט לשעה ארבע אחר הצהריים, דחינו לחמש, אבל כמו שזה נראה עד הערב עוד נעסוק בזה ולפחות שלוש משאיות ייצאו מכאן כדי להעביר את כל הציודים שהגיעו. אין לנו תלונות, נהפוך הוא, מכל הלב. זו בדיוק הייתה הכוונה שלנו". הילה גאה לספר על המעורבות האילתית, "זה לא יאמן. מה לא הביאו לנו לכאן ומי לא היה שותף להצלחה של הפרויקט, המכס, חברת חשמל, עין נטפים, מרכז חופית, צנזורה, אורנג', אפילו צרפתים התארגנו ותרמו חצי משאית של ציודים. אנשים הגיעו כאן כנציגים של בתי עסק עם ארגזים והגיעו גם תושבים בבודדת שרצו להרגיש שהם עושים ותורמים. ילדים, מבוגרים, כל אחד הביא מה שהוא יכול. זה חימם את הלב בצורה בלתי תאמן ומה לא הביאו- החל ממגבות, תחתונים, גרביים, מברשות שיניים, שמפואים וטואלטיקה, ועד מגבונים ואפילו משקאות אנרגיה. סלובטיק הוסיפו משטחי משקאות, כפר השעשועים תרמו משחקי שש בש וטאקי לזמני ההפוגה ועוד. ילדה אחת הביאה בובה שכתבה עליה הקדשה לחיילים. ילדים הוסיפו מכתבי ברכה ואיחולים חמים. זה כל כך מרגש. היו גם אנשים שהביאו כסף והלכנו לקנו תבזה דברים נחוצים. את רואה שכולם מביאים לכאן דברים עם הרבה רגש, דאגה ורצון לסייע ככל יכולתם. לצערי, במצבים כאלו אנחנו רואים את העם הישראלי היפה שיש לנו וחבל שרק בזמנים קשים".
עד שעות הערב עבדו כאן באריזות ובהעמסת הציודים על משאיות שהובילו את כל הפריטים לחיילים באזור עוקף עזה. כשעל כל העבודה הברוכה הזו מנצח יוסי באהבה רבה. חלק מהפריטים הועברו גם לטובת חיילי כפת ברזל בעיר ולחיילים בבסיסי האזור. "אנחנו יכולים רק להודות לכולם על שסייעו ועזרו בהצלחת המבצע הזה", ביקשה הילה להודות לכולם.

"חבל שלא תורמים ככה בשוטף"


מבצע התרמה גדול למען החיילים התקיים השבוע גם בבית החייל בעיר. לכאן הגיעו עוד ועוד תושבים עמוסי כל טוב. "לא ייאמן איזו היענות נרשמת כאן", אמר השבוע משה אזולאי, יו"ר סניף האגודה למען החייל בעיר. "אף פעם זה לא קרה כאן שהגיעו כל כך הרבה תרומות. כיף לראות את האילתים יוצאים מאדישותם ותורמים ולא משנה מה וכמה. ביקשנו להביא בעיקר תחתונים, גרביים וכלי רחצה, דברים שהחיילים בשטח צריכים בעיקר וביקשנו שלא להביא אוכל ודברי מתיקה", הוא אומר. "אנחנו רושמים את הפרטים של כל אחד שמביא לכאן משהו, ונדאג לשלוח הביתה מכתבי תודה. חבל רק שבשגרה אין כזו היענות", הוא אומר ומבקש להודות לאנשים שעוזרים לצידו בארגון, לאה טיבי ואילן אסתרהזי, מנהל בית החייל. "נמשיך לאסוף דברים עד שאחרון החיילים ייצא מגזרת עזה", הוא מבטיח ומעדכן שכמעט מדי יום יוצא מכאן רכב עמוס כל טוב לגזרה החמה. "אז כל הכבוד לאילתים", הוא מקנח.
מי שלא הפסיקו באיסוף פריטים למען החיילים גם השבוע הן בנות בית הספר 'גולדווטר' בניצוחה של מיכל הרוש, שאחרי הצלחת המבצע 'משהו קטן לחייל גדול' בשבוע שעבר, הבטיחו וגם קיימו והמשיכו באיסוף בבית הספר. למרות שהשבוע נרשמו מוקדי איסוף נוספים בעיר, גם לכאן לא הפסיקו התרומות להגיע. השבוע דאגו כאן לחיילי כיפת ברזל לצ'יפורים ואוכל בשישי וביום שלישי השבוע יצאו מיכל יחד עם ענת שביט מבית המשפט, יוסי חזן ויניב גונן מהנמל, לחלק צ'ופרים ולפנק את הפצועים ששוכבים בבית החולים 'סורוקה' בבאר שבע. "זה היה מרגש מאוד", מספרת מיכל, "לפגוש את החיילים הפצועים ולראות איך הם מתרגשים לנוכח המחווה הזו. הודינו להם על פעילותם האמיצה והם הודו לנו על כל הפינוקים, וציינו שהאהבה הזו והפרגון לו הם זוכים בקרב העורף, זה מה שבאמת מחזק את החיילים בשטח.
"אנחנו ממשיכים לאסוף דברים ב'גולדווטר'", היא מציינת "בתקווה שהכל יגמר כמה שיותר מהר".

אילתים לחיילים באהבה


שלוש שנים שמלכה סולימן, תושבת אילת, עושה כל שביכולתה למען החיילים בסביבות אילת. בהדרגה הפכה היוזמה של האשה האחת ליוזמה של קבוצת אנשים שמכנים את עצמם 'אילתים לחיילים באהבה'. ואת מה שהם עושים בחגים ובסופי שבוע על בסיס קבוע, הם עושים גם עכשיו ביתר שאת, כשהחיילים צריכים אותם אפילו יותר. יחד עם אלון וייס, חבר מועצה ועובד בנמל אילת, עם השף חיים זהבי, ברכה בוהדנה, יונה גורי ועוד כ – 25 מתושבי העיר, הם אספו גם הפעם שלל פינוקים ובישולים והקפיצו ביום שני אחר הצהריים לחיילים בבסיסי האזור. ולא סתם הקפיצו אלא הגיעו היישר אל תוך השטחים הכי נידחים והפתיעו אותם בגדול. "הכנו 80 קופסאות אם אבטיח מקולף, מלונים, ענבים ,עוגות וחטיפים", היא מפרטת. גם שתייה חמה וקרה הם לא שכחו לקחת איתם. ואם בעוגות עסקינן, כדאי רק שתדעו כי החיילים הופתעו ב- 13 עוגות קרם הכי מפוארות שרק דמיינתם, פרי מעשה ידיהם של חניכי קורס קונדיטוריה בקמפוס 'בן גוריון' באילת בנצחו של השף עלימי, שתרמו את העוגות באהבה רבה. את אלו דאגו חברי הקבוצה להשאיר אך ורק במקומות בהם יש מקררים, כדי שהעוגות ישרדו בחום הגדול. "אנחנו עושים את זה באהבה רבה", מספרת מלכה בשם כל חברי הקבוצה ומוסיפה, "יש משהו ממכר בלתת. מרגע שאתה מרגיש את האושר שלאחר הנתינה אתה רוצה לעשות את זה שוב ושוב".

גייסו את הבית


פזית רומר, מורה בבית הספר 'בגין', ורודד בעלה, לא הסתפקו בלהביא דברים ולארוז בבית הספר 'בגין', אלא הפכו גם את ביתם הפרטי לחמ"ל לאיסוף תרומות. הם גייסו לצורך כך את 'גן ססיל' בניצוחה של הגננת ססיל, נעזרו בדן ביסמוט, אביו של תלמיד מבית הספר שמקורב לקהילה הצרפתית באילת, שסייע בצרוף הכוחות הצרפתיים בעיר למשימה וגייסו מורים נוספים בבית הספר שנרתמו לעזור, אחרי הכל אלפי פריטים, חפצים ודברי אוכל הגיעו אליהם מתושבי אילת רבים שביקשו לתרום. במשך מספר ימים הם אספו וארגנו, עד כדי כך שלא יכלו להסתדר לבד ונעזרו ב'יוסי הובלות' להעברת הציודים למקום הנכון.
את תחושת העשייה הזו הרגישו טוב על בשרם שניים מעובדי מלון 'ליאונרדו רויאל ריזורט', שבסך הכל חשבו לאסוף מהחברים הקרובים בעבודה כמה דברים מתוקים, לארוז ולהפתיע את החיילים. מהר מאוד השמועה הזו עשתה כנפיים ברחבי המלון ותוך חצי שעה הם גילו שיש בידם כבר קרוב ל – 700 ₪ לטובת רכישת דברים טובים לחיילים. "זה היה הזוי", מספר משה ברסט, אחראי משמרת לובי. "בסך הכל נכנסתי לפייסבוק וראיתי שחבר מבקש שיתרמו ויביאו אז פניתי לבחורה שעובדת איתי והצעתי שנארגן קצת דברים טובים בשביל ההרגשה האישית שלנו. בחיים לא ביקשתי מאנשים דברים, אני לא יודע איך לעשות את זה, אבל הרעיון התגלגל במלון וכולם פשוט שלחו יד לכיס ותרמו. החל מהמלצרים שתרמו את הטיפים, דרך מנהלים ששלחו כסף ואפילו אורחים שחלילה אם היינו פונים אליהם, שמעו על היוזמה והתעקשו לתרום. עם הכסף הצלחנו למלא שני ארגזים גדולים, כולל פקט של סיגריות, מוצרי היגיינה, חטיפים ואוכל. האמת, הייתי בשוק מההיענות. לא ציפיתי בחיים שרעיון קטן יהפוך לכזה".

למה לא מינפת את זה למשהו גדול יותר? אני שואלת ומשה עונה לי בחיוך: "הלוואי ויכולתי. את זה עשינו במהלך העבודה".
ובכלל הסיפורים על רצון לתרום ולעזור לא מפסיקים לזרום. באחד הסופרים כשקופאית שמעה כי כל הפריטים על המסוע מיועדים לחיילים היא עצרה את עבודתה, מיהרה לאסוף דברים טובים וארגז שתייה והוסיפה את זה על חשבונה לחבורת הצעירים הנלהבים שלפניה.

לא רק כותבים


מי שלא טמנו ידם בצלחת היו חברי תא עיתונאי אילת שבניצחן של העיתונאיות רויטל לוי שטיין ורונית זילברשטיין הניעו גלגלים, עשו ולא רק כתבו על המצב. הן אמנם ביקשו לשמור על היוזמה בשקט ולא להוציאה החוצה, אבל בעיתונות כמו בעיתונות כותבים על הכל. זה התחיל בכך שרויטל הבינה שלמילואימניקים בקרבת הבית, שלא רואים את הבית, לא יזיקו קצת פינוקים ומכאן הכל התגלגל, כשהיא רותמת למשימה את חבריה העיתונאים ואת חבריה, בוגרי מחזור 78 ב'גולדווטר'. "לשמחתי יצא שהחודש אני באילת ולא עובדת כמדריכת טיולים, משהו שתוכנן מראש, כך שיש לי זמן להתעסק בזה", היא מספרת בשמחה. בימים הראשונים אלו היו בעיקר עוגות ושאר טעימים, אלא שאז החליטה החבורה גם לפנק בבישולים. אהובה ממאמוס חתמה על מפרום חם, אורז ,קובה ושאר טעימים, איה פלשקס הצטרפה עם פשטידות ביתיות, פוקאצ'ות אישיות, אורז עם עדשים וזילברשטיין הוסיפה סיר אורז ופסטה, כדורי שוקולד ומאפינס קרמל. גם במקרה הזה היוזמה הקטנה תפסה תאוצה כשעוד ועוד תושבי אילת וגם אילתים לשעבר, בני מחזור 78, מצטרפים בתרומות כספיו שתורגמו לרכישת בקבוקי שתייה קרים מ'סופר אלימלך' שלא רק עשה הנחה משמעותית אלא גם הוסיף ליוזמה. "כדי שיובן עד כמה אף אחד לא נשאר אדיש אספר שאתמול הרמתי טלפון לאורלי, מנהלת סופרפארם שדרות התמרים ואמרתי לה שיש לנו סכום כסף שהגיע כתרומה ואנחנו רוצים לקנות בו מוצרי טואלטיקה לחיילים", מספרת זילברשטיין. "העובדים ששמעו על היוזמה, תרמו עוד 450 ₪ וכמובן החבילה שקיבלנו הייתה גדולה הרבה מהמתכונן, הם הוסיפו הררי במבות, חטיפי אנרגיה, מנטוסים ועוד דברים טובים וזה היה מרגש עד מאוד". ליוזמה הצטרפה מאפיית 'אדום' שבכל לילה תרמה המון מאפים, מאפיית 'שיבולים' שתרמה כמות אדירה של לחמים וביום שישי אף הפכה היוזמה הברוכה הזו לארוחת שישי מפנקת לחיילים באזור. אפילו שני מקררים לטובת אכסון האוכל הצליחה היוזמה הזו לארגן לחיילים. גם במקרה הזה מתכוונת החבורה להמשיך לתרום ולעשות.
אז אם אתם עדיין לא תרמתם, רק תרימו את הראש ותמצאו כל כך הרבה אנשים טובים כדי להעביר אליהם קצת מהדאגה שלכם לחיילים שלנו. לחיי העם הזה כבר אמרנו?חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש