פרסומת
דלג

אזור תיירות

מאת: מערכת ערב ערב ● 6/8/2014 14:03 ● ערב ערב 2666
אזור תיירות

הסתיימו העבודות לשיקום מפגעי פסולת בניין בגדה הצפונית של נחל שלמהתמונת כתבה


עיריית אילת, באמצעות היחידה לאיכות הסביבה, השלימה את שיקום הגדה הצפונית בנחל שלמה, סמוך לדרך מצרים = עלות העבודות 900 אלף שקלים במימון המשרד לאיכות הסביבה כחלק מהסדרת טיפול ושיקום של מפגעי פסולת בניין בשטחים פתוחים. חלק מהפסולת הועבר להטמנה וחלקו למיחזור כחומר גלם למשק הבנייה. עם סיום העבודות, בוחנים בעירייה וביחידה הסביבתית את האפשרות לנטוע במקום עצים מדבריים, להציב שילוט הסברה לצד אכיפה שתסייע במניעת השלכה חוזרת של פסולת בניין בשטח המשוקם

מהעירייה נמסר, כי בעשור האחרון, גדל מאוד השטח הבנוי בעיר אילת, כאשר בפועל נוספו לעיר עוד כ – 11 שכונות חדשות, הכוללות כ- 8,000 יחידות דיור. כתוצאה מכך, מתמודדת העירייה בשנים האחרונות עם כמויות הולכות וגדלות של ריכוזי פסולת בניין המתווספות למצבורי פסולת מתקופות קודמות. כך מדווחים ביחידה הסביבתית ומדגישים, כי מדובר בהשלכת פסולת לא חוקית באתרים שלא מיועדים לכך. עוד מציינים ביחידה, כי מנתוני איסוף פסולת הבניין באתר ההטמנה 'נימרה' עולה, כי מנגד יש גם גידול משמעותי בכמות פסולת הבניין המגיעה לאתר, דבר המלמד, כי יש לא מעט הפועלים לפי החוק ושומרים על הסביבה.

מערך האכיפה ופינוי הפסולת שמפעילה העירייה פועל תוך שיתוף פעולה בין מינהל ההנדסה לבין היחידה לאיכות הסביבה, באמצעות רכז התכנון הסביבתי. הפעילות המתקיימת בשלב היתרי הבנייה ומכונה 'מערך ההתניות' כוללת הצגת אומדן של מהנדס לכמות פסולת הבניין שתיווצר בתקופת הבנייה, תוך התחייבות של היזם/הקבלן/חברת הבנייה לפנותה לאתר מאושר. בנוסף, על היזם להציג הסכם ואישור תשלום על הטמנת הפסולת בפועל, באתר פסולת מאושר (נימרה). בשלב טופס 4 (אישור אכלוס), על היזם להגיש קבלות על פינוי פסולת הבניין לאתר פסולת מאושר. יש לציין גם שחלק מהפסולת מגיע לאתר 'נימרה' באמצעות העירייה ועל פי הערכה, כ – 2,000 טון מושלכים על ידי תושבים המבצעים שיפוצים בבתיהם, למכלי איסוף ביתיים.

מערך זה פועל בהצלחה בשבע השנים האחרונות, אך למרות זאת, עדיין ניתן לראות פסולת בניין המושלכת באופן בלתי חוקי באתרים פיראטיים וברחבי העיר וסביבתה. כאמור, עם שיקום המפגעים, נערכת העירייה להגביר את הפיקוח והאכיפה לצד ניקיון והסדרה של האתרים לאחר הפינוי באופן שימנע השלכה חוזרת של פסולת במקום.

מקנדה באהבה


לאחר ששהו באילת 16 צעירים וצעירות מטורונטו שבקנדה, במסגרת מחנה הקיץ של תכנית 'דילר' למנהיגות יהודית בינלאומית, הגיע תורם של כ-90 צעירים מקנדה, ששהו גם כן באילת במסגרת מסע מנהיגות בישראל המחייב אותם לפני הסמכתם כמדריכים מטעם ארגון יהודה הצעיר קנדה (CYJ). שתי הקבוצות לא נשארו אדישות למצב הלחימה בישראל ונרתמו לסייע, כל אחת בדרכה. קבוצת הדילרים תרמו ביחד 2,000 דולר בהם נרכשו תחתונים וגרביים לחיילים בעוטף עזה. קבוצת 'יהודה הצעיר' קנדה נרתמה כולה לצבוע ולחדש מקלטים באילת

תמונת כתבה


תמונת כתבה


חרף המצב הביטחוני, הפגינה טורונטו חזית מאוחדת עם ישראל ואישרה את הגעתם של הצעירים, כמובן לאחר היוועצות עם גורמי הביטחון. גם ביטול הטיסות על ידי חברת 'אייר קנדה' לא הניא את קבוצת הדילרים מלהגיע לישראל ולהפגין סולידריות ציונית והם טסו 'אל על'. הסולידריות נמשכה כאמור עם תרומתם של בני הנוער לחיילי צה"ל, כאשר אספו מכיסם 2,000 דולרים בהם נרכשו תחתונים, גרביים, גופיות ומגבות. התרגשות עצומה נרשמה עם השתתפותם בעצרת התמיכה בחיילי צה"ל שהתקיימה בעיר.

'עמיתי דילר' היא תכנית מנהיגות יהודית להעצמת בני נוער מרחבי הארץ ומהתפוצות, שהחלה את דרכה בישראל לפני 15 שנה. באילת ובחבל אילות פועלת התכנית בתמיכת תכנית "שותפות ביחד" (שותפת 2000) אילת-אילות של הסוכנות היהודית ופדרציית טורונטו. באילת התארחו בני הנוער מקנדה בבתי עמיתיהם, תלמידי כיתות י'-י"א הפעילים בתכנית, במסגרת ביקורי הגומלין.

כאמור, גם קבוצת 'יהודה הצעיר קנדה', נרתמה לסייע. 92 צעירים וצעירות צבאו על שישה מקלטים, שני מקלטים ציבוריים ברחוב ירושלים השלמה ושלושה מקלטים בבתי הספר 'אלון', 'אלמוג' ו'ימין הרצוג'. בסיוע של אגף ביטחון בעירייה, שסיפקו את חומרי הניקיון והצבע, נוקו המקלטים ונצבעו.

ארגון 'יהודה הצעיר קנדה' הינו ארגון ציוני, במסגרתו יוצאים חניכיו מדי קיץ למסע מנהיגות בן חמישה שבועות בישראל ורק לאחריו מוסמכים החניכים כמדריכים במחנות. זיו ארביב, רכז התכנית, ציין, כי התנדבות למען הקהילה היא חלק חשוב במסע וכי החניכים עושים כן בשמחה ובאהבה, במהלך כל המסע. "בצביעת המקלטים היה בעיניהם ערך מוסף בעיקר על רקע המצב הביטחוני", ציין ארביב.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש