פרסומת
דלג

לא רק בגלל הרוח- קטי ספיצ'יקוב סגנית אלופת עולם

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 6/8/2014 15:28 ● ערב ערב 2666
שבוע עבר מאז חזרה הגולשת האילתית המוכשרת קטי ספיצ'יקוב מאליפות העולם בצרפת עם התואר 'סגנית אלופת עולם עד גיל 17'. אלא שנדמה כי האירוע החשוב הזה אבד לנוכח האירועים הביטחוניים בארץ. השבוע מספרת קטי ספיצ'יקוב איך ויתרה על הטריאתלון לטובת הגלישה, איך מקבלים הישגים טובים בתחרויות לצד כישלונות וכן, היא בהחלט מכוונת רחוק. כבוד
לא רק בגלל הרוח- קטי ספיצ'יקוב סגנית אלופת עולם

בכל סיטואציה אחרת אם גולשת אילתית הייתה חוזרת ארצה עם התואר סגנית אלופת העולם בגלישה היא הייתה זוכה להרבה טרראם סביבה. אלא שדווקא בשבוע שעבר, כשמדינת ישראל הספידה את יקירה והמלחמה הייתה בעיצומה, נדמה כי ההישג הגדול והחשוב הזה של קטי ספיצ'יקוב נבלע איי שם בינות לרעמי התותחים. היא עצמה לא ממש מתרגשת מזה, אחרי הכל היא עושה את מה שהיא עושה בראש ובראשונה בגלל אהבתה לגלישה. חוץ מזה שאף פעם היא לא חיפשה את אורות הזרקורים.
היא מגיעה אלי שבוע אחרי החזרה ארצה. בלונדינית, לכאורה עדינה, אלא שמי שמכיר גולשת בפעולה יכול להיות בטוח שעדינות וקטי זה לא משהו שממש הולך יחד. קשה שלא להתרשם מהצניעות האמיתית שהיא משדרת, ולחשוב שזו סגנית אלופת העולם בגלישה עד גיל 17.

תמונת כתבה


מקום שני, לא פחות טוב


ספיצ'יקוב, אוטוטו בת 15, עולה לכתה י' בבית הספר 'בגין' עשתה את זה בשבוע שעבר בעיר ברסט שבצרפת כמו גדולה. אמנם מתוך שישה ימי שיוטים מתוכננים, התקיימו רק ארבעה ימי שיוטים, בגלל העדר רוחות, אבל היא עצמה שיפרה בכל יום עמדות. את היום הראשון היא סיימה במקום החמישי, את יום השיטים השני במקום הרביעי וכך בהתמדה שיפרה עד שבסיום התחרות חתמה על המקום השני והמצוין, מפסידה את מדליית הזהב ליריבה חזקה מצרפת.
הרומן שלה עם הגלישה התחיל לפני חמש שנים כשהייתה בת 10. אז היא עסקה בטריאתלון ילדים וגם הייתה טובה בענף שמצריך יכולת שחיה, ריצה ורכיבה על אופניים, אבל אז, כשהיה עליה להחליט במה היא רוצה להתמקד ולהשקיע את עיקר זמנה, בחרה ספיצ'יקב בגלישה.
למה גלישה? אני שואלת והיא מחייכת אלי ועונה: "בעיקר בגלל שאני אוהבת. הגיעו אלינו נציגים מהמרכז הימי לבית הספר, סיפרו לנו על הפעילות, הגעתי, ניסיתי והתאהבתי. זה התחיל הכיף וגם עכשיו זה בעיקר בכיף ולשמחתי מגיעים גם ההישגים".
קטי נולדה באילת, חצי שנה לאחר שהוריה עשו עליה מאוקראינה היישר לעיר הדרומית על מפת ישראל. ילדת סנדוויץ שכזו בין אחות גדולה יותר שעסקה גם היא בגלישה אבל לא הגיעה רחוק בעיקר בגלל שהתחילה עם זה בגיל מאוחר מדי, ובין שני אחים קטנים ממנה, אח בן שבע ואחות בת שלוש, שעדיין קטנים מכדי להראות סימנים האם גם הם יילכו בדרך האחיות הגדולות ויגיעו לגלישה.
בשנה שעברה היא הגיעה לגיל שאפשר להתחיל ועברה סוף סוף לגלשן מדגם ביק 6.8, כזה שמשתתף בתחרויות בינלאומיות. אחרי שגלשה לה בעיקר להנאתה, פתאום גילתה קטי את התחרויות בארץ ובעולם. בדגם הזה היא זכתה בשנה שעברה במקום השני באליפות העולם בפולין עד גיל 15 ובמקום הראשון באליפות אירופה, הישגים שעזרו לה להשיג ספונסרים, מצרך מבוקש עד מאוד וכמעט נדיר בנוף הגולשים המוכשרים של אילת. ולא סתם ספונסרים אלא ספונסרים אילתים. זה התחיל עם אבי ושלומי צפריר שהגיעה אליהם בעזרתו של חבר מועצת עיר סטס דינקין ועכשיו מוסך הבנים טויוטה, בניצוחו של אייל אוקסנברג תומכים בפעילותה הלא זולה. "ושיהיה ברור", היא אומרת בהערכה, "זה לא מובן מאליו שיש לך ספונסר. לצערי מדובר בענף ספורט לא זול. המרכז הימי תומך ככל יכולתו ומסייע בעלויות של תחרויות, ההורים שלי שלחו לאורך השנים יד עמוק לכיס ועזרו ככל יכולתם, ועכשיו הספונסרים שלי עוזרים לשמחתי ולמזלי. חבל שלא עוד בעלי עסקים בעיר מבינים עד כמה זה חשוב לעזור לגולשים המקומיים. אני מכירה כמה וכמה גולשים צעירים שהבינו כבר בתחילת הדרך שלא מדובר בספורט זול ופרשו, וחבל. אז נכון, לא מדובר בספורט שנהנה מחשיפה גדולה לקהל, ועדיין כשאני מתחרה בארץ או בחו"ל, יש מדבקה ענקית של נותן החסות שלי על הגלשן, ואולי יותר מכל החשיפה הם יודעים שהם פשוט תורמים לי ולקהילה האילתית", היא אומרת.

תמונת כתבה


תמונת כתבה


החליפה דגם והצליחה


אחרי ההצלחה של השנה שעברה החליפה השנה קטי דגם ועלתה לדגם הגדול יותר של גלשנים מסוג ביק 7.8, "זה אומר גלשן גדול יותר ומפרש גדול יותר וגם כבד יותר", היא מסבירה. ולא, זה לא אומר שאם הייתה טובה בדגם הקטן יותר היא בהכרח תהייה טובה גם בדגם הזה, אבל לשמחתה האימונים והרצינות שלה הובילו אותה להישגים מרשימים גם בדגם הזה. אמנם לפני כארבעה חודשים, באליפות אירופה היא לא הציגה יכולת משכנעת וסיימה רק במקום ה – 13, אבל קטי לא מיהרה להתייאש הוכיחה בתחרות הזו בצרפת שגם כשלא הולך לך בתחרות אחת, זה עדיין לא אומר כלום.

אז מה, לא היה משבר בעקבות הפספוס ההוא?
"לא ממש. בספורט הזה יש הרבה עליות ומורדות. צריך לדעת שגם אם הייתה לך תחרות לא טובה, את צריכה להשאיר את זה בצד ולהסתכל קדימה במלוא המרץ", היא אומרת.

את מהנלחצות?
קטי צוחקת ומאשרת. "למזלי יש לי בתחרויות את רוני מאיר המאמן שמדבר איתי על תקן פסיכולוג, עוזר ומשחרר מהלחצים".

איך הגיבו הספונסרים על זכייה האחרונה?
"הם התקשרו, ברכו אותי ואני שמחה שעם ההישג הזה שלי אני מחזירה להם בקטנה על התמיכה שלהם בי".

האמנת שאת מסוגלת?
"אני טובה ברוחות חלשות. ידעתי שבתחרות הזו הצפי הוא לרוחות חלשות וכמובן שכיוונתי גבוה. לשמחתי זה הצליח".

מה עכשיו?
"כעיקרון הסתיימה העונה. בחודש מרץ מתחילות התחרויות הארציות ובהמשך אליפות אירופה ואליפות העולם. עכשיו אקח לי קצת 'ברייק' לטובת גלישת פריסטייל- 'פאן', אסע קצת לצפון וזהו, צריך להתכונן ללימודים".

מצליחה לשלב בין הגלישה ללימודים?
"עושה את המיטב אבל זה לא קל, מודה. יש הרבה מורות בבית הספר שעוזרות לי, אמא שלי שעובדת עם עולים חדשים ועוזרת להם בכל מיני מקצועות עוזרת לי הרבה אבל זה לא פשוט".

מה בעונה הבאה?
"המטרה לשמור על ההישגים הקיימים ואולי אפילו להצליח לשפר".

תמונת כתבה


תמונת כתבה


אליפות העולם לנוער בגלשני ניל פרייד לא תתקיים בישראל


וגם זה קורה לנוכח המצב הבטחוני בארץ. אחרי שבשבוע שעבר הודיע איגוד השחייה העולמי על ביטול אליפות העולם בשחייה במים פתוחים באמורה הייתה להתקיים באילת, השבוע הוחלט- אליפות העולם לנוער בגלשן הרוח האולימפי ה-RSX, שהייתה אמורה להתקיים בחודש אוקטובר במרינה בהרצליה, לא תתקיים בישראל בשל המצב הביטחוני. את ההחלטה קיבלה הנהלת הדגם, בשיחת וועידה שנערכה בין חבריה. האליפות תתקיים ב-טמפה, פלורידה ארה"ב, למורת רוחם של המתחרים האילתים שיאלצו עכשיו, כהרגלם לשלוח יד עמוק עמוק לכיס.
גילי אמיר יו"ר איגוד השייט מסר בתגובה להחלטה: "אני מבין את ההחלטה ובטוח שהנהלת הדגם תקיים אליפות העולם לנוער בישראל כפי שהבטיחה".


חדשות אילת