פרסומת
דלג

ואז הגיע זאזא

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 15/4/2015 20:25 ● ערב ערב 2702
יש לו שם מחייב- זאזא אוקודז'בה, מראה קשוח (מזכיר קצת את יובל המבולבל אבל אימתני), ודרגת דאן 8 (מתוך עשר) בקארטה פודוקאן. לאחרונה חזרה נבחרת אילת בניצוחו מאליפות אירופה עם 12 מדליות והרבה כבוד, ואף אחד משום מה, לא התעלף. סיפורו של מאמן נחשב, שעשה עליה לארץ לפני 10 שנים, "הכרתי באוסטרליה יהודים מדהימים וחשבתי שכולם כאלו", נחת באילת לפני שלוש שנים ומאז, בעזרתו של אולג צ'רנומוריץ הוא עושה נפלאות עם חניכיו
ואז הגיע זאזא

אין ספק שאם ענף הקארטה היה ספורט אולימפי, חזרתם של 13 חברי נבחרת אילת בקארטה פודוקאן לאחרונה, עם 12 מדליות מאליפות אירופה באיטליה, לא היה עובר לסדר היום ככה סתם. אבל כשמדובר בספורט שאינו אולימפי ובחבורה אילתית שעושה את זה בענף ספורט שהוא לא כדורסל או כדורגל, אילת כמנהגה נהגה.

אימפריה קטנה ומוצלחת


במקלט קטן, אבל גדול די הצורך לפעילותם, בשכונה א', על קו הכביש הראשי הנושק לאזור התעשייה, הפך בשנתיים האחרונות סנסאי זאזא אוקודז'בה את ענף הקארטה פודוקאן ושוטוקאן לאימפריה שלו. 35-40 חניכים בגילאי 6 ועד 50 פלוס מזיעים שם את נפשם לדעת ולומדים את תורת הקארטה שהיא מעבר להיותה ספורט לכל דבר, גם תורה שמכתיבה קו התנהגותי אתי ברור שכולל בין השאר ערכים כמו מתן כבוד, מוסר וחינוך לשמו. בקארטה כמו בקראטה לגיל אין חשיבות, נהפוך הוא, אם בענפים מסוימים הגיל הוא בעכרי הספורטאים שנאלצים לפרוש כבר בגיל 30 ואפילו עוד קודם, הרי שבקארטה לניסיון ולוותק יש עדיפות על פני הגיל וזה לגמרי לא התירוץ של המבוגרים בתחום. ועם עובדות לא מתווכחים. וכן, אם תהיתם, גם בענף הזה באילת, מרבית החניכים הינם יוצאי חבר העמים אבל לא רק. ניצנים ישראלים כבר נצפים בשטח.
אחרי ההישג האחרון של הנבחרת באליפות אירופה באיטליה, אני מבקשת להיפגש עם הסנסאי ולא ממש מופתעת שהראיון נקבע לנו במשרד הקליטה בגבעה 106. מסתבר שגם אחרי 10 שנים בארץ ישראל הסנסאי אולי יודע להרביץ בחניכיו את תורת הקארטה, אבל לא מצליח ללמוד עברית, או כמו שהטיבה להגדיר זאת המתורגמנית החביבה שלנו- "הוא מבין עברית וגם יודע לדבר, אבל אין לו אומץ להוציא את המילים". וככה מתנהלת השיחה שלי עם הכפיל של יובל המבולבל בגרסה הקשוחה, אני שואלת שאלות, מתבוננת עליו משיב בשפה שלא שגורה בפי ואז הכדור עובר לזירה של המתורגמנית שמנסה למצוא את המילים הנכונות להסבר. בקטנה.
הוא נולד בגרוזיה לפני 52 שנה וגדל שם. אחרי שירותו הצבאי עבר לרוסיה, למד שם רפואת שיניים ובמקביל למד בבית ספר לשומרי ראש ושימש בגרוזיה וגם באוקראינה בתחום הביטחון כשומר ראש ובבית ספר ללחימה. כבר בגיל 14 הוא גילה את הקארטה ונמשך לתחום שעבור צעיר בגיל כזה מסמל חוזק וגבריות יותר מכל, אלא שבברית המועצות דאז אסור היה לעסוק בענף ספורט מערבי כמו הקארטה וזאזא עשה זאת במסווה של לימודי הגנה עצמית. בצעירותו הוא השתתף בלא מעט תחרויות וגם זכה בפרסים, אלא שבגיל מאוחר יותר, בחר לוותר על ההישגיות האישית, לטובת חינוך דורות העתיד לספורט בו מאמין. בשנת 1980 המציא אליה יורגה, פרופסור לרפואה מסרביה, את שיטת הפודוקאן אליה התחבר זאזא ומאז הוא בחר לעצמו כיוון. שנים אחדות לפני שהחליט לעלות לארץ ישראל, חי זאזא באוסטליה, שם למד במשך חצי שנה את תורת ה'קומבט קארטה' ואף הספיק לשמש שם כנשיא הפדרציה הרוסית של ה'קומבט קארטה' ומאוחר יותר שימש כנשיא הפדרציה של הקארטה פודוקאן בכל ארצות האורל. יחד עם תואר של שופט בינלאומי, ולמרות שהיה לו ברור שבמדינות אלו יוכל להתקדם יותר בתחום, החליט זאזא ביום בהיר לעשות עליה לישראל "כי באוסטרליה הכרתי לא מעט יהודים", הוא מסביר, "גיליתי שהם אנשים נפלאים וחשבתי שכולם בישראל כאלו". מלווה באשתו היהודיה עלו השניים ארצה לפני כעשר שנים והתמקמו באור עקיבא שם לימד את תורת הקארטה עם סנסאי ויקטור אבייב ויחד הביאו את הקבוצה המקומית להישגים יפים באליפות העולם. לימים הוא התגרש וכשהגיע לאילת סנסאי זאזא התאהב. בעיר המיוחדת, באוויר ובנוף. רצה הגורל ובאחת ההזדמנויות פגש זאזא את חבר מועצת עיריית אילת אולג צ'רנומוריץ. זאזא הביע בפני צ'רנומוריץ את התלהבותו מאילת הנפלאה ואולג לא היה צריך יותר מזה כדי לשכנע את הסנסאי לארוז את הפקלאות ולהדרים כשהוא מבטיח לעזור לו להקים בנקודה הדרומית על המפה בית ספר משלו לקארטה דו. הבטיח וגם קיים. בעזרתו קיבל זאזא את המקלט ובעזרתו של צ'רנומוריץ שמקדם ככל יכולתו שורה של ענפי ספורט קטנים בעיר, הוא גם איבזר את המקלט והתחיל לקלוט חניכים ולהרביץ בהם את תורת הקארטה בסגנונות הפודוקאן והשוטוקאן.

תמונת כתבה


בשם החינוך


גם היום אחרי שלוש שנים באילת, סנסאי זאזא אוקודז'בה עדיין מאוהב בעיר. מרוצה מהמעבר שלו דרומה ומבהיר שאילת היא הבית שלו, למרות שעם כל הכבוד לתחום בו בחר, כשאתה רק מאמן קארטה, קשה לך לחיות מזה בכבוד. זו הסיבה שבימים אלו מנסה זאזא לשלב בין בית הספר לבין משרה נוספת בתחום אימוני ביטחון ושיטות לחימה. הבעיה היחידה שלו היא השפה, אלא שלמזלו, בלחימה כמו בלחימה השיטה היא החשובה ולא השפה.
אני שואלת את זאזא איך מגיעים אחרי שנתיים לכאלו הישגים מרשימים בארץ ובחו"ל וזאזא מסביר שהכל זה עניין של אימון. "החניכים שלי עובדים מאוד קשה. מארבע אימונים בשבוע בשוטף, זה הפך בחצי השנה האחרונה שלפני אליפות אירופה, לאימונים יום יומיים של שעתיים ולפעמים גם שלוש שעות ביום. כולל אימונים בשבתות, כי מי שרוצה להגיע להישגים כאלו חייב לעבוד קשה", הוא מסביר. וגם נציגות המין היפה יש בקבוצה- עשר בנות שמתאמנות לא פחות קשה מהבנים. אחת הספורטאיות העולות היא ניקול טורקלוב רק בת 10 וכבר חזרה לפני מספר חודשים מאליפות העולם עם מדליית זהב בקטגורית הגיל שלה ועם שתי מדליות זהב ומדליית ארד אחת מאליפות אירופה האחרונה. "יש לה אופי מאוד חזק", מספר עליה זאזא, "מאז שהיא מתאמנת היא לא פספסה אפילו אימון אחד. היא עושה כל מה שאני מבקש ואת התוצאות רואים בשטח. היום יש לה כבר 14 מדליות מהן 12 מדליות ארד בתחרויות בארץ ובחו"ל ועוד תשמעו עליה". ואם תהיתם איך זה שעד היום לא ממש שמעתם על סגנונות הקארטה האלו, כדאי שתדעו שבארץ מועדוני הפודוקאן מתעוררים רק לאחרונה, אבל לזאזא זה לא ממש משנה כל עוד הוא עושה באילת את מה שהוא אוהב ויודע לעשות. בהזדמנות הזו מבקש זאזא להודותלאולג צ'רנומוריץ על כל מה שעשה והוא עדיין עושה עבורו ועבור חניכיו ובעיקר על כך שהבטיח לו להקים בעיר את בית הספר שלו וגם קיים. "לא היה דבר אחד שהוא הבטיח לי", אומר זאזא בהכרת תודה אמיתית, "ולא קיים. טוב שיש לך על מי לסמוך".
כשאני שואלת אותו לאן הוא שואף להגיע עם חניכיו ומצפה שיפרוש בפני שורה של הישגים בתחרויות בעולם, זאזא לא מתבלבל ומבהיר לי: "אני רוצה שכל הספורטאים שלי ילמדו להיות בראש ובראשונה בני אדם, שיחזקו בעזרת הקארטה לצד החוזק הגופני גם את הביטחון העצמי שלהם. שזה יעזור להם ביום יום להיות אנשים טובים יותר, מאופקים ומחונכים ואז אדע שהצלחתי לאמן אותם טוב. הישגים זה טוב ויפה אבל זו לא המטרה אלא רק הדרך להגיע לדבר הנכון בחיים". זו אולי הסיבה שזאזא חולם להצעיד את הקארטה דו שלו קדימה, להגדיל את כמות החניכים בעיר, כדי שיוכל להעביר לכמה שיותר ספורטאים את התורה שלו ואת דרך החיים שמאחוריה.

בנובמבר תתקיים אליפות העולם בסוצ'י, מה שאומר שמעכשיו חניכיו של סנסאי זאזא כבר מתחילים להתאמן ולהזיע כל הדרך להישגים. דבקות במטרה כבר אמרנו?

חדשות אילת