פרסומת
דלג

כדי להגדיל את שטחי המסחר - 'ביג' רכשה את חוות הגז

מאת: עומר כרמון ● 17/4/2015 21:29 ● ערב ערב 2702
הסכנה הנשקפת מחוות הגז של של 'סופרגז' באזור התעשייה, מנעה מחברת 'ביג' לקבל היתר להרחבת המרכז המסחרי 'ביג 2'. לחברי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, נמסר כי כדי לפתור את הבעיה, רכשה 'ביג' את המגרש, ובלוני הגז יועברו לאזור התעשייה 'שחורת'. לחוות הגז של 'אמישרגז' עדיין לא נמצא פיתרון: חברי הוועדה שינו את יעוד המגרש, ומצפים גם כאן, לרוכש נדיב
כדי להגדיל את שטחי המסחר - 'ביג' רכשה את חוות הגז

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דנה בדרכים לקדם את התוכנית להתחדשות עירונית באזור התעשייה הישן. בשל הסכנה הנשקפת משני מגרשים בהם מאוחסנים בלוני גז (אחד של חברת 'סופרגז' - ליד מרכז 'ביג', והשני של חברת 'אמישרגז' - בקצה הדרומי של אזור התעשייה) מסרבת הוועדה לאשר בקרבתם פרויקטים למסחר או מגורי עובדים. בלוני הגז של 'סופרגז' מנעו עד כה מחברת 'ביג' לפתוח את כל שטחי המסחר במרכז 'ביג 2' (עד כה קיבלו היתר, רק שטחי מסחר בצדו הצפוני של 'ביג 2 - המרוחק יותר מבלוני הגז). לחברי הוועדה נמסר, כי כדי לפתור את המצוקה אליה נקלעה, רכשה חברת 'ביג' את המגרש המשמש את 'סופרגז'.

"הם לא 'ביג' שיכול לקנות מגרשים"


סגנית מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, ליאורה גולוב, אמרה לחברי הוועדה: "נשארנו עם שני מגרשים בעייתיים של חברות הגז. קיבלנו הודעה מ'ביג' שהם רכשו את המגרש של 'סופרגז' ויש התחייבות שלהם לפנות, הם עדיין לא פינו. הם אמורים לצאת משם במאי".

לגבי המגרש של 'אמישרגז' הדגישה גולוב, כי חשוב לעודד את החברה לעבור לאזור התעשיה 'שחורת'. "אנחנו צריכים להיזהר ולא לאשר באזור התעשייה 'שחורת' יותר פרויקטים של מסחר אלא להשאיר אותו כאזור תעשייה כפי שהוא יועד מלכתחילה שאמור לקלוט את התעשיות היותר בעלות פוטנציאל לסיכון בטיחותי וגם סיכון סביבתי", היא אמרה.

סגן מתכנן המחוז במשרד הפנים, האדריכל עלי פורטי, הציע לא לחייב את 'אמישרגז' לצאת מאזור התעשיה, כדי שהדבר יפעיל לחץ על בעלי מגרשים סמוכים (המנועים בשל בלוני הגז להשביח את נכסיהם) לרכוש את המגרש. "המצב הנוכחי הביא את 'הביג' לרכוש את המגרש שנמצא לידו, המצב הזה ככל שהוא נשאר בתוכנית יביא את אלה שלידו לעשות משהו, אם אני אקבע שנתיים או ארבע או חמש, מצד אחד זה מפעיל עליו לחץ כזה או אחר, אבל זה לא מעודד אחרים לעשות פעולה כלשהי בעניין. העולם המסחרי הוא יודע לעבוד הרבה יותר טוב בלעדינו, בהיבט הזה. זאת נקודה שצריך לקחת בחשבון", אמר פורטי. ליאורה גולוב שללה את הרעיון: "הם עסקים קטנים", היא אמרה. "הם לא 'ביג' שיכול לקנות מגרשים". חברי הוועדה החליטו עם זאת, לשנות את יעוד המגרש בו מאוחסנים בלוני הגז ל"דיור מיוחד, מסחר ותיירות", וכך לעודד את חברת 'אמישרגז' להוציא משם את הבלונים.

לא 'ביג' נוסף


חברי הוועדה החליטו כי באזור התעשייה לא תותר בניית דירות שגודלם עולה על 40 מ"ר (כדי שהאזור ישמש רק למגורי עובדים או סטודנטים). כמו כן לא יותר איחוד מגרשים, כדי שבאזור התעשייה לא יוקם מרכז מסחרי גדול ממדים נוסף, כדוגמת 'ביג'.

כזכור, רשות מקרקעי ישראל פרסמה לפני כחצי שנה מכרז להקמת חוות גז באזור התעשייה 'שחורת'. המגרש היה אמור לשמש להעתקת בלוני הגז של 'סופרגז' מאזור התעשיה הישן, ובכך לאפשר לחברת 'ביג' לממש את תוכניותיה המסחריות, אך במכרז זכה במפתיע, קבלן עבודות עפר מהישוב הבדואי ערערה בנגב.

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש