פרסומת
דלג

סיטי הול

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2172
עיריית אילת נמצאת בשיאה של הפיכת חצר, תרתי משמע. קבלני הגינון מתמרדים וחוששים לפרנסתם. מהנדס העיר הולך הביתה. רגע האמת לפינוי הטיילת מתקרב. וסבב החלפת הבכירים בעירייה, עדיין בשיאו
סיטי הול

נפרדנו כך


מהנדס העיר יוני פרג'ון הולך הביתה, המהלך היה צפוי מאז כניסת הנהלת העירייה החדשה. פרג'ון הוא איש נחמד, חייכן, טיפוס חיובי, אכפתי ואולי זו בעצם הבעיה שלו. יוני פרג'ון לא הצליח להרים את אגף ההנדסה. האגף, החשוב בעירייה, סובל קשות ממחסור בכוח אדם, ציוד מיחשוב מיושן ושנים ארוכות של פוליטיזציה וקיפאון מחשבתי. ראש העיר אמר לא פעם, כי הוא רואה בשדרוג האגף את אחד מהיעדים העיקריים במסגרת שינוי מערך אגפי העירייה. הפסקת עבודתו של פרג'ון, נעשתה ברוח טובה ובהסכמת שני הצדדים. בהנהלת העירייה רוצים ועורגים למהנדס חזק, רצוי לא אילתי, שיגיע לאגף וינער אותו מלמטה עד למעלה. השבוע, אמר לי גורם בכיר בהנהלת העירייה, בשבועות הקרובים יצא מכרז מסודר לתפקיד מהנדס העיר ואנחנו מקווים, כי סוף סוף, תחל תקופה חדשה באגף, הנדרש לזעזוע רציני. פרג'ון נפרד מהאגף, עקב חיכוכים עם הנהלת העירייה, בשאלות עקרוניות. בהנהלת העירייה לא היו מרוצים מקצב העבודה באגף ועמידה בלוחות הזמנים שנדרשו על ידי ההנהלה. בכירים בעירייה ביקשו שלא להרחיב בנושא, אך אמרו, פרג'ון מסיים את עבודתו עקב "חילוקי דעות מקצועיים". כעת נותר להמתין למהנדס הבא, שיקבל, שוב, אגף במצב קשה ובוסים הדורשים תוצאות ועכשיו. פרג'ון אינו המנהל הבכיר היחיד שכיסאו מתנדנד. השבוע אמר ל'ערב ערב', בכיר בעירייה, "אנחנו נשלים את סבב חילופי הבכירים שכשלו או שמיצו את יכולתם בעירייה. הבא בתור, האמור ללכת הביתה הוא מנהל המתנ"ס, שהנהלת העירייה מעוניינת בהחלפתו. מנהל המתנ"ס, יקי חרל"פ, יסיים את כהונתו, ככל הנראה, כבר בסיום שנת הלימודים הנוכחית. עוד מספר בכירים בעיריית אילת צפויים ללכת הביתה, ביניהם גם בכירים באגף ההנדסה".
תמונת כתבה
הולך הביתה. פרג'ון


"ראש העיר רוצה לחסל אותנו"


אין בכלל ויכוח כי הגינון העירוני נראה רע, ועל כך יסכימו גם קבלני הגינון העירוניים. אך כאן מתחילה ומסתיימת ההסכמה עם הנהלת העירייה. הנהלת העירייה החליטה, בצעד מעורר מחלוקת, להוציא מכרז חדש לכל עבודות הגינון בעיר בטענה, כי הדבר ישפר פלאים את רמת הגינון ויחסוך כסף לעירייה. לכאורה, שתי סיבות טובות ומוצדקות. אך לטענת קבלני הגינון, העובדים עבור הדבר, לא רק שיעלה יותר כסף, אלא גם יפגע בהם בצורה אנושה. דני אלקיים מ'ראש ירוק' אמר השבוע: "הנהלת העירייה החדשה החליטה לחסל את קבלני הגינון האילתים. המכרז שהעירייה רוצה להוציא הינו גדול, ואף קבלן אילתי לא יוכל לגשת אליו, עקב תנאי פתיחה הכרוכים בערבויות ענק ובתשלומים, שאין לאף קבלן אילתי. פשוט, אין לנו את היכולות הפיננסיות ברמות כאלה". מדובר במכרז רחב היקף, הנע בסביבות 40 מיליון שקל לחמש שנים. קבלני הגינון, החוששים לעתידם ולפרנסתם, נשמעו מתוסכלים ומרירים. מוטי, מ'טרופיק גן', אמר ל'ערב ערב': "המהלך הזה יסגור לנו את העסק, חד משמעית. אין כאן פשרות, ראש העיר החליט להוציא עלינו חוזה ומדובר בכ - 50 עובדים אילתים שימצאו את עצמם מחוסרי פרנסה". קבלני הגינון האילתים עוברים תקופה קשה ובקושי שורדים. עוד בתקופת ראש העיר לשעבר, גבי קדוש, קוצץ תקציב הגינון, ועקב בעיות התקציב הקשות של עיריית אילת, נפגעו הן הקבלנים והן הגינות ברחבי העיר. שבעה קבלנים האילתים אומרים, "מה הפלא שהגינון נראה כך, הרי קיצצו את התקציב, ביקשו מאיתנו לעשות את המינימום, ועכשיו הם באים בטענות?". דני מ'ראש ירוק' מוסיף, "כרגע אנחנו רק מכבים שריפות, פועלים ללא תוכניות עבודה, שישלמו לנו את מה שמתכוונים לשלם לקבלן הצפוני, וגם אנחנו נעשה את העבודה". כעת, מבקשת העירייה לשדרג את הגינון העירוני, והשאלה היא, האם קבלני הגינון האילתים אינם יכולים לעמוד במשימה. אורי כרמונה מ'גן פורח' אמר השבוע: "האמת, לא קיבלנו תשובה למה באמת העירייה נוקטת בצעד כזה. ביקשנו להיפגש עם ראש העיר, ומזה שבועיים אפילו תשובה לא קיבלנו. מה קרה? אני כחבר מרכז 'ליכוד' נעניתי לקריאתו של ראש העיר והגעתי איתו, יחד עם חברי מ'הליכוד', לכל מפגש בנושא המע"מ, עכשיו הוא מתחמק מלפגוש אותנו?". באשר לטענת העירייה על חיסכון כספי כתוצאה מהמכרז העתידי, מגחכים הקבלנים ואומרים: "אין מצב שיהיה חיסכון כספי, הרי אם באמת נשמש קבלני משנה לקבלן הצפוני, אז איך בדיוק יחסכו כאן כסף? כיום מקבלים הקבלנים כ400- דולר לדונם גינון. לטענתם, לאחר המכרז, יעלה המחיר לכ - 1700 דולר. הקבלנים גם מוכנים להישבע, כי כבר ידוע איזה קבלן יזכה, קבלן מאזור המרכז. המאבק רק החל, אך השאלות נותרו פתוחות, האם המהלך אכן יגרום לחיסכון כספי ושדרוג הגינון, או שמא מדובר בעוד מהלך פזיז, שיפגע בבעלי עסק באילת?
תמונת כתבה
מחאת הגננים (צילום: י בן יתח)


יום הדין של הרוכלים


נדמה, כי פינוי הטיילת קרוב מתמיד, זאת אחת המטרות העיקריות של ראש העיר, ויום הדין הולך וקרב. השבוע, דחה בית המשפט העליון את בקשתו של בעל דוכן שפנה לסעד זמני. דחיה זאת מצטרפת לדחיית העתירה של השופטת ש., דוברת מבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע, שדנה בעתירתם של 19 בעלי דוכנים בטיילת. שתי ההחלטות מהוות ניצחון לעמדת העירייה, שקיבלה חיזוק מבית המשפט העליון. השופטת ד' ביניש כתבה בין השאר: "...כעולה מפסק הדין, על פניו לא נפל פגם בפעולותיה של העירייה בהליכי הסדרת הרוכלות. הפינוי המתוכנן נערך, בין היתר, כדי להבטיח כאמור את הציבור מפני סיכונים לשלומו ובטחונו, שהם סיכונים של ממש במצב הקיים...". סאגת פינוי הטיילת מגיעה לישורת האחרונה. ראש העיר, הנחוש לפנות את הטיילת, נפגש כבר עם מפקד המשטרה, ולא מן הנמנע, שכבר בימים הקרובים, יגיעו כוחות משטרה גדולים ויפנו את כל הדוכנים מהטיילת הצפונית. גורם בכיר בעיריית אילת אמר ל'ערב ערב' השבוע: "כל הנושא המשפטי מוצה, וכבר בקרוב תפונה הטיילת". ביום שאחרי, יחל מבחן נוסף לעירייה, מי יחזור? אילו דוכנים ואיך תראה הטיילת הצפונית?