פרסומת
דלג

הדוקטור צוחק אחרון

מאת: ראובן זלץ למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2172
אפשר לתבוע פיצויי פיטורים. גם לאחר שבע שנות התיישנות. וגם לזכות עובדה. ד"ר גל נתן תבע. משרד הבריאות שילם. וההסתדרות החדשה זכתה בעוד תקדים משפטי

ד"ר גל נתן, רופא הילדים של ביה"ח 'יוספטל', הועסק כרופא קהילה באילת בין השנים 1988-2002, כאשר עד שנת 1994 הועסק על ידי משרד הבריאות, ומאותה שנה, עד שנת 2002, הועסק על ידי האגודה לבריאות הציבור. כשהפסיק ד"ר גל את עבודתו בשנת 1994 במשרד הבריאות, הוא לא קיבל פיצויי פיטורים על עבודתו זו, וכשפוטר מעבודתו באגודה ב- 2002, שילמה לו האגודה אך ורק פיצויי פיטורים על התקופה שעבד אצלה, כפי שציינו, בין השנים 1994-2002. שתי המעסיקות סירבו להכיר בזכותו לפיצויים על התקופה הראשונה.

פיצויים על התקופה הראשונה


ד"ר גל לא שיער לעצמו לרגע בתקופת עבודתו, שעם סיום העבודה, משרד הבריאות יסרב לשלם לו פיצויי פיטורים. על אף העובדה שחלפו למעלה משבע שנים משנת 1994 ועד 2002, שזו תקופת התיישנות בחוק, התעקש ד"ר גל על זכותו העקרונית והוכיח ששווה להיאבק על הצדק, גם אם מדובר בתביעה כנגד משרד ממשלתי בסוגיה משפטית מורכבת ותקדימית. ד"ר גל רתם לתביעה את אגליק דן אל, מנהל האגוד המקצועי במועצת פועלי אילת, אשר יצג אותו אישית בתביעה ודרש ממשרד הבריאות לשלם לד"ר גל את הפרשי פיצויי הפיטורים. במסגרת הדיונים המשפטיים שנמשכו שנתיים התברר, שד"ר גל היה זה אשר הנפיק את רשיונות הקבורה באילת, הוא היה האחראי הישיר על חיסונים נגד כלבת וטיפול בנשוכי הכלבת, הוא טיפל בכל נושא בריאות הציבור בקהילה ומנע בעיות תברואתיות באילת במשך למעלה מ- 14 שנים רצופות. המדינה, לעומת זאת טענה, כי הוא לא זכאי לפיצויים, כי אי אפשר היה לפקח על עבודתו של ד"ר גל וכי ממילא חלה התיישנות על זכותו החוקית לפיצויי פיטורים כשחלפו בעצם למעלה מ- 7 שנים מיום הפסקת עבודתו אצלה.

מי משלם למי?


אגליק דן אל, שייצג את ד"ר גל, בחר להגיש את התביעה כנגד שתי המעסיקות ביחד, גם משרד הבריאות וגם האגודה לבריאות הציבור, בטענה ששתיהן אחראיות לתשלום מלוא פיצויי הפיטורים. על מנת לעקוף את טענת ההתיישנות, טען אגליק, כי בכל מקרה החוק קובע שהמעסיק האחרון חייב בכל התשלומים החוקיים במקום המעסיק הראשון, ובכלל זה תשלום פיצויי פיטורים לד"ר גל. לאחר שנתיים של דיונים, ביה"ד לעבודה קיבל אתה טענה, שבמקרה הזה, חוק ההתיישנות לא יכול למנוע את תשלום הפיצויים, גם אם חלפו שנים רבות, ובכך קיבל בית המשפט את גרסתו של ד"ר גל במלואה. סופו של דבר, שמשרד הבריאות חויב לשלם לד"ר גל כ- 10,000 שקל הפרשי פיצויים. 'ערב ערב', שעקב אחרי הפרשה מראשיתה, ביקש את תגובתו של אגליק דן אל לפסק הדין, שאמר השבוע "... ישנו כלל מהותי בחוקי העבודה, לפיו המעסיק האחרון נושא בנטל תשלום הפרשי הזכויות שהמעסיקים הקודמים לא שילמו לעובד. כך, שאם מפעל עבר מיד ליד או שנמכר לבעלים אחר, זכאים העובדים שזכויותיהם יישמרו וייגררו ברצף זכויות אל המעסיק החדש. תביעתו של ד"ר גל לא היתה שונה והתבססה על אותו העיקרון. עוד אציין בסיפור, שלאחר שמשרד הבריאות, שיוצג על ידי פרקליטות המדינה, הבין לאן הולך הדיון המשפטי, הוחלט על ידם על הפסקת ההליך המשפטי ועל תשלום הסכום הכספי לד"ר גל".


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש