פרסומת
דלג

קר שם בחוץ

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2172
עשרה תלמידי י"ב הושעו השבוע למשך יומיים מהלימודים. הסיבה - הם סרבו לצאת למסלול רגלי בטיול השנתי בקור ובבוץ. התלמידים טוענים כי מנהלת ביה"ס סרבה לשמוע את טענותיהם. ההורים זועמים = המנהלת חושבת שטיול שנתי הוא מטלה. ובעירייה גורסים כי הטיול התנהל כסדרו. מגלגלים את כדור השלג מאחד לשני
קר שם בחוץ

האם טיול שנתי הוא מקור הנאה לתלמידים או מטלה לכל דבר, עליה משלמים ההורים ממיטב כספם? האם בית הספר יכול לאלץ את התלמידים לצאת לכל המסלולים בטיול או האם תלמיד ששילם עבור המסלול יכול להחליט שהוא מוותר על חלק מהפעילות, ומה אם מזג האויר סוער? האם בית הספר אמור להתחשב בתלמידים או להקשות עורף? והאם השהייה מלימודים למשך יומיים רק בגלל שהילדים סרבו לצעוד בקור, ברטיבות ובבוץ זו סיבה מספקת? בסוגיות אלו עסקו השבוע הורים ותלמידים בבית הספר 'רבין' רגע אחרי החזרה מהטיול השנתי.

לא חפצו בצעידה בשטח


עשרות תלמידי כתות י"א, י"ב בביה"ס 'רבין' יצאו בשבוע שעבר, בשיא הקור, לטיול שנתי לרמת הגולן ולגליל. לחוסר מזלם של התלמידים, נפל מועד הטיול שתוכנן מראש דווקא על השבוע הקר ביותר שנרשם השנה. 675 שקל שילמו הורי התלמידים עבור טיול של שלושה לילות וארבעה ימים. אז זה שיש טענות, זה לא חדש, כמעט אחרי כל טיול שנתי תשמעו את התלמידים מספרים איך קרעו אותם במסלולי הליכה קשים, איך האוכל היה דלוח ולא הספיק, איך לא היו מספיק מים חמים במקלחות ועוד כהנה וכהנה, אבל הפעם, לטענות השונות שמשמיעים הורים ותלמידים, נוסף עונש קולקטיבי עליו החליטה מנהלת ביה"ס שמחה הראל. עשרה תלמידי שמינית, על סף מבחני הבגרויות שלהם, הושעו השבוע ליומיים מהלימודים, כי לא היו מוכנים לצאת למסע רגלי בתנאי קור ובוץ. תלמידים איתם דיברנו סיפרו, כי שורת הליקויים בטיול השנתי החלה כבר שבוע לפני היציאה לטיול. אם בתחילת ההתארגנות הם קיבלו תוכנית טיול מסוימת, עליה הם גם שילמו, הרי ששבוע ימים בלבד היציאה לטיול, שונה לפתע המסלול. בבית הספר כלל לא טרחו להציג בפניהם תוכנית מודפסת חדשה, רק הודיעו שבשל חוסר אישורים, הם לא יקיימו חאפלה דרוזית כמתוכנן, לא יבקרו באולפני 'אל רום' וגם לא ב'יקבי רמת הגולן': "התאכזבנו", אומרת אחת התלמידות, "בעיקר לנוכח העובדה שאם היינו יודעים שעיקר הטיול יהיה צעידה בשטח, אולי לא היינו משלמים עבורו. זה היה כאילו הם הציגו לנו תוכנית מסוימת, מפתה, חיכו שנשלם, ואז עשו בנו כרצונם, כי אף אחד הרי לא היה מחזיר לנו עכשיו את הכסף".

לא מורגלים לקור


אבל כשמדובר בטיול שנתי אחרון לפני הגיוס, השמיניסטים בלעו את הגלולה המרה ויצאו לטיול. כשההורים שמעו כי זה עומד להיות שבוע קר וסוער מהרגיל, הם ציפו כי ביה"ס ידחה אולי את מועד הטיול, אבל זה לא קרה. לטענת הורים זועמים איתם דיברנו, הם האמינו כי המורים יגלו לפחות אחריות ולא יוציאו את התלמידים למסלולי הליכה קשים בתנאי הקור העזים ברמת הגולן, אבל לא כך היה. אמנם ביום השני לטיול, כשהגיעו למסלול הליכה באזור נחל דן, קיבלו התלמידים אפשרות לצאת למסע או להישאר בקפיטריה הסמוכה. מספרת אחת התלמידות: "זה היה פייר. חלק מאיתנו כבר הספיקו להתקרר, ככה זה כשאילתים שאינם מורגלים בתנאי קור כאלו מגיעים לרמת הגולן. אז חלק מהתלמידים נשארו בקפיטריה עם כמה מורים, והאחרים יצאו לשטח כי זה מה שהם רצו לעשות". אבל זה לא מה שקרה ביום האחרון של הטיול. לטענת התלמידים, היה זה יום קר במיוחד. עוד קודם שיצאו מהאכסניה בה התארחו הם ביקשו לדעת האם יצאו למסלול ההליכה המתוכנן ונענו כי הדבר לא וודאי, תלוי בתנאי מזג האויר. "לא האמנו שהצעידה בשטח תצא לפועל וגם לא לקחנו איתנו בגדים להחלפה",מספר אחד התלמידים. כעבור זמן קצר, הגיע האוטובוס לנקודת היציאה למסע. על פי התוכנית, אמורה היתה השכבה להתחלק לשניים, חצי אחד ירד בג'יפים אל שטח ההליכה ומשם המשיך ברגל, החלק השני התחיל את המסלול ברגל ואז עבר אל הג'יפים. התלמידים ששמעו כי הם צריכים לרדת למסע רגלי בקור, ניסו לשכנע את צוות המורים שזו משימה כמעט בלתי אפשרית, אבל את המורים ובעיקר את מנהלת ביה"ס ,שמחה הראל, תנאי הקור בחוץ לא הרתיעו. בלית ברירה, ירדו התלמידים מהאוטובוסים. לטענתם, קרוב לשעה הם המתינו על סף נקודת היציאה למסלול עד שהמדריך הגיע. "היינו לבושים שכבות שכבות, כובעי צמר, כפפות, מסורבלים נורא וסבלנו מקור. כשהיה לנו ברור שזה הולך להיות סיוט ולא הנאה, ביקשנו לחזור לאוטובוס, אבל אף אחד לא היה מוכן לשמוע אותנו". תלמידה שנפצעה ברגלה יום קודם במסלול הליכה טוענת, כי ניסתה להסביר את מצבה למנהלת ביה"ס, אולם זו סרבה לשמוע וסובבה אליה את הגב, "עזבי שזו לא התנהגות ובטח לא ממנהלת, אבל כך לא היה לי עם מי לדבר", אומרת התלמידה, שסרבה בתוקף לצאת למסע הרגלי. תלמיד שיצא לטיול חולה רק בגלל שלא רצה להפסיד את הטיול השנתי האחרון, לא קיבל גם הוא הנחות ונדרש לרדת מהאוטובוס. מאוחר יותר, יטענו בבית הספר, כי התלמיד ביקש לצאת למסע, ואולם אימו של התלמיד אמרה לנו השבוע, כי הוא התקשר אליה זועם מהשטח והודיע לה, שמכריחים אותו לצעוד בקור. בסופו של דבר, החליטו עשרה תלמידים, כי יהיה מה שיהיה, הם לא יוצאים למסע הרגלי, למרות שלטענתם מנהלת ביה"ס צרחה עליהם ואיימה עליהם. כשהגיע זמן הקבוצה לצאת לדרך, הושארו העשרה לבדם בשטח והמתינו כמה דקות עד שמורה ביה"ס ארמונד קמקר, שהיה אחראי הבטחון היחיד, הגיע אליהם. קמקר, שנאלץ להיות עם שתי הקבוצות, הסביר לתלמידים, כי לא יוכל לחזור איתם לאוטובוס וביקש שמטעמי בטיחות, שיבינו את מצבו ויצטרפו אליו לשאר החבר'ה. את זה הסכימו העשרה לקבל. הם התחילו לצעוד עם קמקר, ואולם לטענתם, איבדו את הדרך. המורה החזיר אותם לאוטובוס, ויצא לבדו לחפש את הקבוצה.

הושעו באשמת נסיון המרדה


לאחר שעה וחצי של צעידה בשטח, חזרו שאר התלמידים לאוטובוס קפואים, רטובים ומלאי בוץ, ואם לא די בכך, הרי שלא היו להם בגדים להחלפה, והם נאלצו להמשיך את היום רטובים ומלוכלכים. כפועל יוצא של מזג האויר הסוער והטיול בקור, חזרו רוב התלמידים הביתה חולים ומצוננים והעבירו את סוף השבוע במיטות. מנהלת ביה"ס לא שכחה את ה'סרבנים', באשמת ניסיון המרדת התלמידים הם הושעו השבוע מלימודים. לטענת הורי התלמידים המושעים, אף לא גורם אחד מבית הספר טרח להתקשר אליהם ולעדכן אותם במתרחש, כמו גם לעדכן אותם בכמה ימי השעייה קיבלו התלמידים. לטענתם, רק לאחר שהציפו את הנהלת ביה"ס בטלפונים זועמים, הואילה המנהלת לזמן אותם למפגשים אישיים ,אליהם לא זומנו התלמידים, אלא רק ההורים.

"מה היא קצינה בצבא?"


סערה התחוללה ביום שני השבוע במסדרונות הנהלת ביה"ס 'רבין', כשהורי התלמידים המושעים הגיעו לשיחות עם מנהלת ביה"ס. למרות שהתבקשו להגיע בלי הילדים, הביאו כמעט כל ההורים את ילדיהם, "כדי לשמוע את שני הצדדים", הם הסבירו. ברוב המקרים, יצאו ההורים מחדר המנהלת זועמים והבהירו, כי המנהלת לא ממש התכוונה לשמוע את הצד השני, אלא רצתה להשמיע.
מספרת רותי וייס, אמה של נורית: "כבר בתחילת השיחה הבהירה המנהלת, שטיול שנתי הוא מטלה. ממתי? מה זה פה צבא? אנחנו חשבנו לתומנו שטיול שנתי הוא דבר של כיף. הבת שלי חזרה מהטיול השנתי חולה עם שקדים נפוחים מפה עד להודעה חדשה, כל התלמידים חזרו מהטיול הזה מקוררים, לא אמרנו שיקחו אותם לטיול שנתי באביב, אבל אם רואים שמזג האויר קשה, למה להתעקש על מסלולים בעייתיים? ואם להתעקש, אז למה להכריח?". הרוחות בפגישת ההורים עם המנהלת התחממו. עד שהם סולקו מחדרה. "כאמא, אני אומרת - טיול שנתי צריך להיות כיף, לא צריך להעמיד את הילדים בשורה ולצוות עליהם, צבא כבר יהיה להם, אז למה להקדים את המאוחר? ומה הקשר בין סירוב לצאת למסלול הליכה לבין השעייה מהלימודים? ממתי בכתה י"ב נותנים כזה עונש? ולמה אף אחד לא שמע את הסברי התלמידים? הדברים יכלו להעשות אחרת. למה ללכת ראש בראש?". איציק וייס, אביה של נורית, הוסיף: "מורים ומנהלים רוצים שתלמידים יתנו להם כבוד, אבל הם לא נותנים כבוד לתלמידים. כבוד צריך להיות דבר הדדי. לא צריך להיות 'מאלפי סוסים', אלא אנשי חינוך, וככה לא מחנכים".

"מכריחים אותי"


לטענות הקשות הצטרפו הורים נוספים. אורלי חזן מספרת, שבנה, שיצא חולה לטיול, אולץ לרדת מהאוטובוס ולצאת למסע: "הוא התקשר אלי ואמר לי - 'אמא מכריחים אותי'. היום הם באים ואומרים לי שהוא רצה ואז התחרט? לא מקובל עלי כאמא שמכריחים ילד לעשות משהו שהוא לא רוצה, קל וחומר אם זה טיול שנתי ועוד שאנחנו שילמנו עליו. ומה גם שאם הוא חולה, זה חמור עוד יותר. כמה ההורים יכולים עוד להבליג? המנהלת אומרת לי - 'הוא עוד מעט מתגייס, ככה הוא יגיד למפקד שלו?', אמרתי לה שלא תדאג למה יהיה לו בצבא, אבל בינתיים זה בית ספר ולא צבא, מה היא עושה להם הכנה? נשארו להם בסך הכל עוד חודשיים-שלושה בבית הספר, שיעזבו אותם בשקט ויתנו להם לסיים את הלימודים. השעייה מלימודים בי"ב זו לא קצת הגזמה?".

טוען להתעללות


אבא לתלמידה, שביקש להישאר בעילום שם, הוסיף: "זה היה טיול שנתי של התעללות. הבת שלי חזרה חולה עם חום גבוה, ילדים נפלו בזה אחר זה למשכב, הם התלוננו על קור עז שהיה שם, על בגדים רטובים איתם נאלצו להסתובב, על אוכל שלא הספיק. שילמנו הרבה כסף עבור הטיול הזה ועל כל פעילות הילדים שלנו התבקשו לשלם בנפרד, כך למשל היה בחלק מהפעילויות בפארק קנדה, עליה ברכבל לחרמון, על אוכל, כי מה שניתן להם לא השביע אותם, בקיצור- שערוריה של טיול".

"ככה לא מתנהגים בי"ב"


היתה גם אמא שחשבה קצת אחרת, אהובה לוי, אמא לתלמידת שמינית מושעה אמרה השבוע: "מבחינתי המנהלת צודקת, הילדים הפרו נוהל בטיחותי כשביקשו להישאר באוטובוס, כי לא היה לה עם מי להשאיר אותם. הילדים, ביניהם בתי, טעו ובגדול, ככה לא מתנהגים בכתה י"ב. אבל למה להשעות מלימודים? למה מגיע להם פרס על התנהגות בלתי הולמת?".

תגובת העירייה


כ-250 תלמידים מכיתות י"א - י"ב יצאו כמידי שנה לטיול חורף. מסלול הטיול עובד וגובש על ידי התלמידים, המורים וההורים.
יודגש, כי בטיולים המתקיימים בכלל ובעונת החורף בפרט, מתנהל מסלול הטיול, כמעט בכל רגע נתון, בתיאום עם חדר המצב. כך גם באשר לטיול הנדון, אשר התנהל כסדרו ע"פ התוכנית בהתאם לתנאי מזג האוויר ובתיאום עם חדר המצב.
באשר לאותם תלמידים שהושעו מהלימודים, ראוי לציין, כי הרוב הגדול של התלמידים התנהג באופן מופתי ובשיתוף פעולה ראוי לציון, אך לעומתם, היה מספר תלמידים קטן ביותר, אשר בחר לחרוג מנהלי ההתנהגות והבטיחות.
אותם התלמידים, הורחקו מיום לימודים אחד או שנים לכל היותר, בהתאם לחומרת האירוע. כל התלמידים וההורים הוזמנו לשיחה עם מנהלת בית הספר והצוות החינוך.
רוב השיחות התנהלו כסדרן ואף הובעה הערכה רבה כלפי הצוות ודרכו החינוכית, למעט הורים של שלושה תלמידים, שבחרו לתת גיבוי מלא לילדיהם ולהתנהג באלימות ובהתלהמות כלפי הצוות החינוכי, ללא מתן אפשרות לצוות להציג את האירועים.
ההורים הללו הוזמנו לפגישה עם ראש מינהל החינוך, שם הובהר להם, כי לא תתקבל אלימות הורים כלפי הצוות החינוכי בשום מקרה.
במקביל לטיפול הנקודתי הנ"ל, התקיים תהליך חינוכי בתוך הכיתות באשר להצבת גבול ברור על כל הפרה התנהגותית ובטיחותית.


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש