פרסומת
דלג

ועדת הכספים אינה עונה

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2172
שבועיים המתנו לתשובות של חברי ועדת הכספים, למכתבים ששלחנו אליהם. 22 פניות, פנייה אחת אל כל חבר ועדה. אבל רק שישה חברי כנסת טרחו להחזיר תשובה. מה הפלא שתושבי אילת פונים?. אדישות תחת אדישות
ועדת הכספים אינה עונה

תחת הכותרת - 'העתיד שלנו בידיים שלהם', פירסם לאחרונה ועד המאבק האילתי למלחמה נגד הסרת הפטור על המע"מ, בתקשורת המקומית, את רשימת 22 חברי הכנסת החברים בוועדת הכספים. פורסמו מספרי הטלפון שלהם, האימיילים ומספרי הפקסים, ואנחנו, התושבים הקטנים, התבקשנו לפנות אליהם בהמונינו ולנסות להשפיע עליהם להצביע נגד הכוונה להוריד את הטבות הפטור על המע"מ מאילת. כתבתם? מן הסתם לא טרחתם. בעיתונות נכתב, כי רק חברי ועדה בודדים קיבלו פניות, וגם אז היתה זו פנייה בודדת בטלפון או בפקס. שאלתם את עצמכם מי טרח לכתוב להם? התשובה המצחיקה היא - אנחנו. החלטנו לנסות ולבדוק מי מכל 22 חברי ועדת הכספים יואילו בטובם להחזיר יחס/תשובה (מחקו את המיותר) לאזרח הקטן. צלצלנו אליהם, לכל אחד ואחד מרשימת ה - 22. בחלק מהמקרים השיב עוזר פרלמנטרי חביב ובחלק מהמקרים נאלצנו להשאיר הודעה במשיבון האלקטרוני. הצגתי עצמי כמירב לוי, תושבת אילת מודאגת וביקשתי לשוחח עם חבר הכנסת, לשטוח בפניו את הבעיה שתצמח בעיר אם יוחלט לבטל את הפטור על המע"מ. העוזרים הפרלמנטריים הקשיבו בסבלנות. מירב, העוזרת הפרלמנטרית של ח"כ ניסים דהן מש"ס, ביקשה שאעביר אליו בפקס אל כל הפרטים, כמוה התבקשתי לעשות כך על ידי כל עוזר או עוזרת פרלמנטרית שענו לי לשיחת הטלפון. כולם הבטיחו לי באותה נשימה, כי חבר הכנסת יקרא את המכתב ויחזיר לי תשובה. לא התעצלתי. ניסחתי ארבעה מכתבים שונים. כל אחד ואחד מרשימת 22 חברי ועדת הכספים קיבל ממני מכתב בנוסח זה או אחר. במכתב אחד סיפרתי כי אני אם חד הורית העובדת באחד מבתי המלון בעיר, סיפרתי כי באחד מימות השבוע כינסה הנהלת המלון את כל העובדים והבהירה לנו כי באם יוסרו מאילת הטבות המע"מ, עובדים רבים יפוטרו. ביקשתי לדעת מה אני אמורה לעשות ומי יעזור לי לפרנס את בתי אם אפוטר? במכתב אחר הצגתי עצמי כחיילת לפני שחרור, סיפרתי כי כוונתי היתה לחזור לעיר הולדתי אילת, ואולם אם יוסר הפטור על המע"מ, לא יהיה לי למה לחזור. ביקשתי התייחסות. במכתב השלישי הייתי בעלת עסק, ביקשתי לדעת איך אני אמורה לשרוד באם יוסר הפטור על המע"מ מאילת ומה אעשה כשאצטרך לפטר עובדים רבים? והייתי גם מורה צעירה, סיפרתי שהגעתי לאילת תודות להטבות המע"מ, אך אאלץ לעזוב את העיר אם המצב ישתנה.

חזרו או לא?


שלחתי את הפקסים והמתנתי. את הציון - 'ראוי לשבח' קטף חבר הכנסת יחיאל חזן מ'הליכוד'. עוד בשלב הטלפונים, ענה לי עוזרו הפרלמנטרי, מיקי. הוא לקח את מספר הפלאפון שלי והבטיח לי שחבר הכנסת יחזור אלי כשיתפנה, ואכן, עוד באותו יום בשעת לילה, קיבלתי את הצלצול המיוחל. מעברו השני של הקו, היה ח"כ חזן. הוא הציג עצמו באדיבות ושאל: "במה אוכל לעזור לך?". סיפרתי לו את אחד הסיפורים שבדיתי לטובת העניין, והוא השיב לי: "הייתי באילת, גם בסיור ועדת הכספים וגם בשיחה עם ראש העיר ועם מי שנרתמו לגייס אותי לטובת העניין, אבי אטיאס ופיני גניסלב. אני מתנגד לביטול הפטור על המע"מ, אני יודע שמסתמן שהנושא לא יעבור השנה, אבל לצערי, אין לי ספק שבכל שנה ינגסו לכם עוד ועוד מההטבות".
למה עושים לנו את זה? שאלתי, וח"כ השיב: "בן אדם שמגיע לאילת, רואה שבעיר ישנם אותם מחירים כמו במרכז. יש המון 'מאנקי ביזנס' בנושא. הפטור על המע"מ עולה למדינה המון. המדינה אומרת, תמכנו באילת 20 שנה, העיר התפתחה והיא כבר לא צריכה את התמיכה הזו. אני בכל אופן אתנגד לצעד כזה. אני לא מורם מעם ושומע את קול צעקת התושבים".
תמונת כתבה
יחיאל חזן 'ראוי לשבח'


תומכים


חבר הכנסת חיים אורון, ממפלגת 'יחד' ו'הבחירה הדמוקרטית', לא התעלם גם הוא מפנייתי. בשיחת טלפון עם עוזרתו מור, שהיתה חביבה ואדיבה, סיפרתי את סיפורי, והיא השיבה לי: "חבר הכנסת הגיש הסתייגות בנושא. אנחנו מתנגדים לצעד הזה. הוא יצביע נגד".מור התנצלה כי ח"כ אורון לא יוכל לדבר איתי בשעות הקרובות, "זה בעייתי, הם יושבים מהבוקר עד הערב על חוק פינוי פיצוי", אבל על פקס ממני היא לא ויתרה. שלחתי וגם נעניתי. כבר למחרת בבוקר, הגיע אלי מכתב התגובה חתום על ידי ח"כ אורון: "קיבלתי בתודה את מכתבך וקראתיו בעיון. אני וחברי לסיעת 'יחד' מתנגדים לכוונת האוצר לבטל את הפטור ממע"מ בעיר אילת. כחבר בוועדת הכספים של הכנסת, אני מתכוון להעלות את הנושא במסגרת הדיונים עם אנשי האוצר על תקציב שנת 2005 וחוק ההסדרים ומקווה, כי נצליח לשנות גם את ההחלטה הזו. בברכה חיים אורון".
יום אחד אחרי שליחת המכתבים, חזרה אלי טלפונית ליאת, עוזרתה הפרלמנטרית של ח"כ אורית נוקד ממפלגת 'עבודה מימד': "לאחרונה, מונתה ח"כ נוקר לתפקיד סגנית שר והממונה על תחום הנגב והגליל. היא כל הזמן מתנגדת לביטול המע"מ ותומכת מאוד בעיר אילת ובסוחריה. מבחינתה, כל מה שאת כותבת מקובל עליה. היא פועלת בכנסת כדי שביטול החוק לא יעבור. היא כבר לא חברה בוועדת הכספים, אבל יש לכם את תמיכתה לאורך כל הדרך. היה לי חשוב לומר לך את זה. תצליחי, יש לכם אחלה עיר".
חוסר אדישות לציבור הופגן גם במשרדו של ח"כ מוחמד ברכה ממפלת 'חדש - תעל'. כבר בניסיון הטלפוני שלי לדבר עם חבר הכנסת, השיב לי ברהום, עוזרו הפרלמנטרי. הוא ביקש שאשאיר לו את מספר הפלאפון שלי והבטיח כי הח"כ יחזור אלי למחרת. למחרת, דקה אחרי ששלחתי למשרדו את הפקס בנושא, מיהר ברהום לחזור אלי. הוא אישר כי קיבל את הפקס ואמר: "מאחר וח"כ ברכה מתרוצץ בין הוועדות השונות, הוא לא יוכל לדבר איתך בטלפון. אני מבקש למסור לך בשמו, כי הח"כ תומך בעמדה של תושבי אילת והוא מתכוון להצביע נגד הסרת הפטור על המע"מ מאילת".
חמישה ימים לאחר שליחת הפקס, התקשר אלי בשעת בוקר, ערן, עוזרו הפרלמנטרי של ח"כ חיים כץ מ'הליכוד' ומסר לי: "קיבלנו את מכתבך. אנחנו מתנגדים לרעיון הזה. הח"כ אמר את זה גם בוועדה ויאמר את זה גם בהצבעה. לדעתנו, זה לא יעבור, כי רבים הם המתנגדים לרעיון".
שישה ימים לאחר שליחת הפקס (!) התקבל סימן חיים מח"כ אבשלום(אבו) וילן. אחר הצהריים התקשרה אלי עוזרתו הפרלמנטרית, הדס ואמרה לי: "אין לי את הכתובת שלך לשלוח לך מכתב בדואר. מכל מקום, אבו כתב לי פה, שהוא יעשה הכל כדי שהחוק לא יתקבל. זו היא תגובתו. אם את רוצה אשלח לך את זה בכתב. רק שתדעי שהוא קרא את מכתבך והתייחס ברצינות רבה לעניין".

ואלו כל התגובות שקיבלנו. שבוע ימים, 22 פניות לחברי ועדת הכספים ורק שש תגובות. היחיד שהיתה לו סיבה מוצדקת לא להגיב הוא ח"כ אלי אפללו מ'הליכוד', שבשיחת טלפון עם עוזרתו, היא הזכירה לנו: "חבר הכנסת נמצא בבית החולים. הוא עדיין לא התאושש ולא ברור כלל אם יהיה כשיר להשתתף בהצבעה לכשתתקיים".

אז אם מישהו שאל את עצמו למה הציבור לא פונה? הסיבה היא פשוטה - כי גם אף אחד לא ממש יתייחס, אז למה לטרוח?
ותגידו לי אתם, איזה מן נבחרי ציבור אלו אם הם מורמים מעם ולא טורחים להגיב לאזרח הקטן. ואוי לנו אם העתיד שלנו בידיים שלהם...

תגובות


חזרנו אל אותם חברי ועדת הכספים שלא טרחו להשיב לפנייתה של תושבת אילת המודאגת וביקשנו להבין מדוע לא מצאו את הזמן להחזיר לה תשובה. האם חברי הכנסת נישאים מעם?
ואלו היו תגובותיהם של העוזרים הפרלמנטריים:
אורית, עוזרת פרלמנטרית של ח"כ ניסים דהן מש"ס: "בדקת שזה הגיע אלינו בכלל? אם כן אז אה...אני לא יודעת מה לומר לך, אולי זה עדיין על השולחן שלו והוא צריך להוציא את זה אלינו. אני אבדוק".

אידית, העוזרת הפרלמנטרית של ח"כ בנימין אלון מ'האיחוד הלאומי': "אנחנו לא נישאים מעם, חס וחלילה, אם את כתבת, את בטח יודעת מה עבר עלינו השבוע בכנסת, כל נושא העברת חוק פינוי פיצוי. תבדקי עם ראש העיר שלך ועם וועד הפעולה ועם סוחרי העיר ותגלי, שבני מדבר איתם כבר חודשים ומתנגד לרעיון ביטול הפטור על המע"מ. אולי התשובה עוד תגיע אליך כשהוא יתפנה קצת".

סיון, עוזרת פלמנטרית של ח"כ דניאל בנלולו מ'הליכוד: "היינו השבוע מאוד עסוקים. לא שעניין אילת פחות חשוב, אבל נושא פינוי פיצוי עמד על סדר היום שלנו וגזל מאיתנו את כל האנרגיות. כל המכתבים אצלנו, תגובה תגיע".

נטליה, עוזרת פרלמנטרית של ח"כ מיכאל גורולובסקי מ'הליכוד': "הפרטים שלך לא הופיעו על המכתב. לא ידענו לאן לחזור. קורה שאנשים שוכחים להוסיף פרטים ומתפלאים למה לא ענינו. את יכולה לשלוח את המכתב שוב?".

אתי, עוזרת פרלמנטרית של ח"כ יצחק כהן מש"ס: "הוא בעד אילת. הוא עדיין לא ראה את הפקס, כי היה עסוק בחוק פינוי פיצוי".

מיכל, הדוברת של ח"כ ניסן סלומינסקי: "ראיתי את המכתב, ניסן היה מאוד עסוק עם חוק פינוי פיצוי. התגובה עוד תגיע, לא שכחנו".

מיה, עוזרת פרלמנטרית של ח"כ אברהם בייגה שוחט: "התגובה פה מחכה לחתימת שוחט, כיו"ר ועדת פינוי פיצוי הוא היה עסוק מאוד. אני מקווה שהתגובה תגיע עוד היום".

ירון, עוזר פרלמנטרי של ח"כ אהוד רצאבי מ'שינוי': "דווקא החזרתי תשובה, חבל שלא הגיעה אליך, כתב שאת חיילת, נכון?"

את תגובותיהם של חברי ועדת הכספים, ישראל אייכלר, משולם נהרי, יעקב לנצמן, יו"ר הוועדה, רוני בריזון, רוחמה אברהם, איוב קרא וגילה פינקלשטיין לא הצלחנו להשיג.