פרסומת
דלג

סטארט-אפ מקומי

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2172
ביל גייטס היזהר. אדי ניק מאחוריך. בשבוע הבא הוא ישיק את תוכנת ההפעלה החדשה שפיתח. ובעוד עשור הוא מקווה שאף אחד לא יזכור מה זו תוכנת 'חלונות' מי אמר שבאילת אין היי-טק?
סטארט-אפ מקומי

אז נכון ש'מייקרוסופט' עוד לא פתחו אצלנו סניף במדבר, אבל דווקא מהכיוון ההפוך, מכיוונם של המתחרים, דווקא יש לנו מה לשווק כיום בעולם והכל לא רק תוצרת כחול לבן, אלא אף עם חותמת של 'מייד אין אילת'. אדי ניק, הבעלים של החברה האילתית 'סטארטקום', קורא תיגר על מערכת ההפעלה המוכרת של 'חלונות' ומציג לאילתים ולשאר העולם את הגרסה שלו לתוכנת ההפעלה, שמבוססת על קוד מקור שפתוח לכולם חינם על הרשת.

דוד נגד גוליית


את זה ש'מייקרוסופט' שולטים בשוק המחשבים העולמי עם תוכנת ההפעלה שלהם 'חלונות', יודע כל ילד. אבל לא רבים יודעים, שבעשרות אלפי בתים ברחבי העולם, שוקדים כבר שנים, מתכנתים, על תשובה חינמית לשלטון הבלתי מעורער של ביל גייטס. לתשובה הזו קוראים 'לינוקס', שהיא בעצם תוכנת קוד מקור פתוח, שבעזרתה פיתחו מתכנתים מכל העולם, תוכנת הפעלה חדשה שתומכת בכל התוכנות שפועלות לכם כיום על ה'דסקטופ', בכמה הבדלים משמעותיים - קודם כל היא ניתנת להורדה חינם ברשת וזה כבר משמח. דבר שני, מבטיחים לנו שהיא הרבה יותר יציבה מ'חלונות', ולסיכום גם מבטיחים לנו, שהיא חסינה לוירוסים ולתוכנות ריגול, שמתקיפות את המחשבים שלנו חדשות לבקרים.
את ה'סטארט-אפ' העולמי הזה המציא בחור פיני בשם (איך לא) לינוקס טורוולדס, שחשב שיהיה נפלא אם מישהו ישים על הרשת קוד מקור פתוח, שזה בעצם שפת תכנות, שכל אחד יוכל לגשת ולשפר אותה ולתכנת בה, בכפוף לחוק אחד עקרוני - כל מה שמפותח באמצעות הקוד הזה, חייב להיות שלא למטרות רווח, יענו חינם על הרשת. האמת, אחלה רעיון, שאפילו תפס והביא לכמה המצאות לא רעות בכלל שרצות כיום ברשת, כמו למשל הדפדפן האלטרנטיבי ל'אקספלורר' של 'מייקרוסופט', ה'פייר פוקס', שממש לאחרונה שבר את מחסום עשרת האחוזים בקרב משתמשי האינטרנט בעולם, שזה יפה מאוד בהתחשב בעובדה שה'אקספלורר' שולט ב- 90 אחוזים הנותרים, אחרי שחיסל במה שנחשבת למתקפה הדורסנית ביותר בעולם המחשבים, את הדפדפן הוותיק 'נטסקייפ' ששבק מאז חיים.
תמונת כתבה
אדי והפינגווין חולמים על היי-טק באילת


אלטרנטיבה מקומית


אדי ניק האילתי, הוא אחד מאותם עשרות אלפי מתכנתי מחשב, שיושבים בימים אלו וממשיכים לשפר את סביבת העבודה החדשה של ה'לינוקס', מתוך אמונה שלא ירחק היום וכולנו נבין שאין ממש סיבה לשלם לביל דולר נוסף בעבור תוכנת ההפעלה 'חלונות', כי יש אלטרנטיבה טובה ולא עולה. "יותר ויותר חברות בעולם דואגות שהמוצרים שלהם יהיו תומכי 'לינוקס' ", הוא מסביר. "כך למשל HP, 'נובל', IBM ועוד רבות וטובות שמשקיעות הרבה מאוד כסף ביוזמה העולמית הזו".

אז מה חלקה של 'סטארטקום' האילתית?
"החברה שלנו לקחה את ה'לינוקס' ופיתחה אותו לשלוש סביבות עבודה שמתאימות לגולש הישראלי וניתנות להורדה חינם מהאינטרנט".

נגיד שאני רוצה לעבור ל'לינוקס', אבל פוחד לאבד את הסביבה המוכרת של 'חלונות'?
"אין שום בעיה. אפשר להתקין את ה'לינוקס' לצד 'חלונות', והן יפעלו זו לצד זו, פעם תוכל להשתמש בזו ופעם בשניה, לפחות עד שתכיר את ה'לינוקס' ותבין את יתרונותיה לעומת 'חלונות'".

ומה יעשה טמבל מחשבים כמוני שלא מבין כלום בשטח?
"יגיע ביום רביעי הבא (23.2.05), לארוע ההשקה של המערכות שפיתחנו, שיערך בקמפוס 'אוניברסיטת בן גוריון' בעיר, ושם הוא יזכה גם לשמוע הרצאה על יתרונות ה'לינוקס' וגם נשמח להתקין לו את המערכת לצד המערכת שלו בחינם וגם נלמד אותו כיצד להפעיל אותה".

ואני אוכל להמשיך לדבר ב'מסנג'ר' שלי?
"בלי שום בעיה. סביבת העבודה של 'לינוקס' תומכת בכל התוכנות המוכרות, לרבות באלו של חברת 'מייקרוסופט' עצמה ואפשר לשמוע בה קבצי מוסיקה, לראות סרטים, לדבר ב'איי. סי. קיו' וכו'".

ואם הכל בחינם, אז ממה אתם אמורים להרוויח?
"לא מהמשתמש הפשוט זה בטוח. אנחנו נרוויח כשמוסדות וחברות גדולות יאמצו את ה'לינוקס' כתוכנת ההפעלה שלהם ויזדקקו להטמעה ותמיכה שוטפת, ומי יודע אולי נהיה מספיק אטרקטיביים ומישהו ירצה לקנות אותנו בעתיד".

אם הכל כל כך נפלא וחוקי וחינם, איך זה שעדיין לא כל העולם עבר ל'לינוקס'? זהו, שלא ממש ברור. כנראה שהתרגלנו לעבוד עם 'חלונות', התרגלנו לבאגים שלה, לוירוסים שהם מנת חלקה וכן, גם התרגלנו לשלם עליה. אבל לא ירחק היום, שחוקי המשחק ישתנו, רק תנו לאדי וחבריו מסביב לעולם להמשיך לשפצר את ה'לינוקס' ולהמשיך להמציא בעזרתה עוד ועוד המצאות על הרשת. ברגע שכל האתרים יתמכו אף הם בתוכנה, אז גם יגיע חזון אחרית הימים, וביל יצטרך לשקול כיווני עבודה חדשים.


בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש