פרסומת
דלג

האם מחכים לעוד גופות על החוף?

מאת: עומר כרמון ● 6/5/2016 02:55 ● ערב ערב 2757
בעקבות חוויות קשות להן היה עד במפרץ אילת במהלך חג הפסח, יצא אייל סייג, בן 46, מדריך בכיר של מדריכי צלילה בארגון 'פאדי' ובחיל הים, למאבק במה שהוא מגדיר כ"הפקרות בענף הצלילה בישראל". סייג תיעד צוללים שסיכנו את חייהם בימי החג, ודורש ממשרד התרבות והספורט לממש את חובתו להגן על חיי הצוללים. "שליחת צוללים חסרי ניסיון למים באילת, הפכה לתעשייה מסוכנת של ממש", הוא אומר. משרד הספורט: "אילת, בניגוד לאתרי צלילה אחרים בארץ ובעולם, מיוחדת בכך שאין צורך בלווי סירה, הדורשת על פי רוב נוכחות של מדריך צלילה, לשם הגעה לנקודת הצלילה, אלא בעלת מספר רב של אתרי צלילה הנגישים מן החוף עצמו"
האם מחכים לעוד גופות על החוף?
"מחכים לאסון הבא". אייל סייג

 

אייל סייג מזהיר במיוחד מפני תעשיית מתן רישיון 'שני כוכבים' - רישיון צלילה אותו ניתן לקבל לאחר 12 צלילות בלבד. "הרבה מאוד ילדים בני 16-17 שמשכירים ציוד מחברים, יורדים בחבורות למים לאחר שסיימו את הקורס בשבוע אחד מרוכז. הם ברמה מאוד נמוכה, צוללים לבד ללא כל ידע והבנה. מדריך שמגיע עם קבוצה, וקורית תקלה, יודע איך להתמודד אתה. צולל חסר ניסיון שנמצא לבד, לא יודע", הוא אומר. "בכל אתר נופש המכבד את עצמו בעולם, אפילו בירדן ובמצרים, יש סדר בענף הצלילה. שם צוללים רק בפיקוח מדריך. אתה מחויב להירשם במועדון, שיודע מתי אתה צולל ואיפה. כאן, זאת הפקרות. לפני שנה מצאו באילת גופה של צולל שצלל לבד. הסתבר שהוא שכר מכל וציוד במועדון צלילה. היתה חקירת משטרה והתברר שאין את מי להאשים. הכל היה חוקי. גם כן בשנה שעברה, באתר הצלילה, 'יתוש', בחורה צללה עם בן זוגה. נכנסו לה מים למסכה. היא נבהלה ומעומק 30 מטרים עלתה למעלה בבת אחת. מאז, היא במצב של 'צמח'. לפני שנתיים, באתר הצלילה 'הסטי"ל', חבורת חיילים ירדה מתחת למים והחלה לשחק. הם הורידו אחד לשני את מסכות הצלילה. אחד מהם, לוחם שב"כ בן 21, נקלע לפניקה ו'טס' למעלה. הוא קרע את הריאות, איבד את ההכרה על פני המים. עשו לו החייאה במשך שעתיים על החוף, אבל לשווא. הוא נפטר. למה מחכים? לעוד גופות על החוף? כמה אפשר? כל פעם מחכים לאסון הבא וכל פעם שקורה משהו, שוכחים וממשיכים כרגיל".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "משרד הספורט רואה בחשיבות עליונה את בטיחותם של הצוללנים והקפיד לקבוע כללים המבטיחים רמה גבוהה של בטיחות ואיכות הדרכת צלילה. בניגוד למדינות מתקדמות אחרות בעולם, נדרשים המשתתפים בקורס צלילה בישראל לעשות מספר רב של צלילות ולגלות בקיאות בחומר עיוני רחב. משום כך, בוגרי קורסים אלו יכולים לצלול באופן עצמאי באופן בטוח. בנוסף לכך, אילת, בניגוד לאתרי צלילה אחרים בארץ ובעולם, מיוחדת בכך שאין צורך בלווי סירה, הדורשת על פי רוב נוכחות של מדריך צלילה, לשם הגעה לנקודת הצלילה, אלא בעלת מספר רב של אתרי צלילה הנגישים מן החוף עצמו. הטענות המובאות  הינן מוטעות ונובעות משיקולים זרים ואינן משקפות כלל את הדעה של המקצוענים בתחום זה. רשות הצלילה במשרד הספורט תמשיך להיות קשובה לעוסקים בענף, לפקח עליו ולקדם אותו לרווחת כלל הצוללים".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש