פרסומת
דלג

ילדי הים האדום

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● ● ערב ערב 2196
הם אף פעם לא חלמו להיות שחקנים אבל הגורל רצה אחרת. מתוך מאות צעירים אילתים שניגשו לאודישנים של סידרת הטלויזיה לילדים 'ילדי הים האדום', חמישה התקבלו. השבוע הם כיכבו על המסך הקטן והוכיחו שבשביל לדעת לשחק לא צריך לגור במרכז ולא תמיד צריך ללמוד משחק. קבלו את כוכבי הסידרה שתעשה לכם את הקיץ. הם צעירים, יפים, כישרוניים והם משלנו
ילדי הים האדום

כשהמפיקים האילתים אודט ויובל אור, הציעו לערוץ הילדים רעיון לסידרה מקורית חדשה, אפילו הם התפלאו לגלות באיזו מהירות 'קנתה' הנהלת הערוץ את הרעיון. מסתבר, שהשילוב בין חבורת ילדים הרפתקנית, לבין אילת והמסרים הנלווים לשמירת החי והטבע הימיים, עשו את שלהם.

החמישייה - יש דבר כזה


כשהתחילו לדבר על השחקנים שיככבו בסידרה, הציעה הנהלת הערוץ למפיקים להשתמש בשורת הכוכבים הארוכה הקיימת במאגרים שלהם, אבל אודט ויובל, אילתים מכף רגל ועד ראש, לא התפתו ללכת אחרי השמות, הניסיון או שמות בתי ספר למשחק. אחרי שהפיקו באילת את סרט הקולנוע לילדים 'אוצרות הים האדום', בו כיכבו רק כוחות מקומיים, נטולי ניסיון משחק, החליטו המפיקים גם הפעם להפנות את הזרקורים לצעירים אילתים כישרוניים. הידיעה, כי סידרת טלויזיה מחפשת כוכבים באילת עשתה גלים. 300 צעירים וצעירות נרגשים הגיעו לאודישנים הראשונים. יובל אור מספר: "כבר בסיבוב הראשון סימנו את החמישייה שהיינו צריכים ולמרות זאת, החלטתי לא לעצור ולחפש אולי טובים יותר". מתוך שלושה סבבי אודישנים, זומנו 20 צעירים לשלבים הבאים. הטירוף באילת היה בעיצומו. אמהות היסטריות היו עוצרות את המפיקים ברחוב ומשחילות להם פרטים של ילדיהם, היו לחצים שיצורפו עוד ילדים לשלב הבא, אבל המפיקים לא ראו בכך עוד צורך, ולמרות זאת, בדקה ה - 90, הבין יובל כי עידן שם טוב, הילד שהרשים אותו באודישנים, בטעות כלל לא זומן. הוא מיהר לתקן את הטעות, ועידן היה בפנים. ימים אחדים לפני ההחלטה הסופית, החליט יובל שמשהו חסר לו. מלווה בבנו נועם, שכתב יחד איתו את התסריט, הוא הסתובב פעם נוספת בבתי הספר התיכוניים בעיר, מחפש את דמות השחקן הראשי שתקלוט את עינו, וממש כמו בסרטים, זה לא אחר לקרות. באחת הפינות, קלט נועם את אורי קלצ'קין יושב בפינה. הלוק שלו התאים לדרישות, ומאוחר יותר התברר, כי גם כישרון המשחק שלו והביטחון העצמי תאמו את הדרישות. בלילה ישבה כל משפחת אור בהתייעצות על החמישייה הסופית. בתום ההתייעצות נפלו דברים.

צילומים על חשבון לימודים


הזמן הקצר בו נדרשו המפיקים להגיש את שמונת פרקי הסידרה לא איפשר לצילומים להידחות לחופש הגדול. וכך, זמן קצר אחרי שנבחרו חמשת השחקנים המובילים, יצאו הצילומים לדרך. חמישה שבועות על חשבון הלימודים, ואם חשבתם שזה היה תענוג לצעירים, תשכחו מזה. בזמן של בגרויות ומתכונות, הם נאלצו לעבוד קשה בצילומים, עבדו קשה בלימוד הטקסטים הארוכים ובסופי השבוע, במקום לנוח, הם השלימו את הלימודים שהחסירו ולמדו למבחני המתכונת. חמישה שבועות של צילומים הפכו את החבורה הצעירה למלוכדת. למרות הפרשי הגילאים, הזמן הרב שבילו יחד, הפכו אותם לחברים טובים, תשאלו את יוהנה ואביב, שהפכו לחברות טובות ואת הבנים שמרבים עכשיו להסתובב יחד.

תראו אותם בטלויזיה


ביום ראשון השבוע, עצרו חמש משפחות אילתיות את נשימתם וישבו צמודים למסך הקטן ולערוץ 'לוגי'. החל מיום ראשון ובמשך שמונה ימים, שודרו שמונה פרקי הסידרה' ילדי הים האדום'. כל יום פרק חדש, 25 דקות כל פרק, ובהמשך היום, עוד שני שידורים חוזרים של הפרק ששודר בבוקר (10:30,13:30,19:45). ואם לא די בזה, הרי שבמהלך הקיץ, תשודר הסידרה שוב. הסידרה משלבת הרפתקאות של צעירים המתרחשות ב'מצפה התת ימי', משיכה בין בני נוער ועל הדרך מלמדת את הצופים פרק בהילכות אהבת הטבע והשמירה על החי הימי, שיטה שהוכחה כמוצלחת לכל הדעות. ואם מזה לא יהפכו חמשת הצעירים האילתים לגיבורי הקיץ שלנו, אז ממה כן? החמישה אמנם הודו השבוע שהם עדיין לא מרגישים כוכבים, אבל זה רק עניין של זמן, "עוד תרוץ אלי איזו צוציקית ברחוב ותבקש חתימה", צוחק קלצ'קין מהאפשרות שנראית לו היום מוזרה . יוהנה לא מרגישה כוכבת, אבל משוכנעת שעכשיו יכירו אותה יותר צעירים בעיר וגם זה משהו...
לצד הצעירים, תראו בסידרה פרצופים מוכרים אחרים: אביגיל אריאלי, הכוכבת הראשונה של ערוץ הילדים, שמשחקת את אימו של רועי ושורה של תושבי אילת מבוגרים שנרתמו לפרויקט. תושב אילת, איציק וייס, הזכור למבוגרים של היום כ'בולבול הקבולבול', עושה קאם בק על תקן השומר המטורלל של ה'מצפה', מנהל סניף 'ישראייר' בעיר, רוני יפה, מגלם את תפקיד האיש הרע, יוסוף הבדואי מגלם את תפקיד מושל עקבה ואפילו חבר מועצת עיר אורי שיש מצא לעצמו תפקיד כמפקד המשטרה.

לא חששתם בזמן כל כך קצר לעבוד עם שחקנים חסרי ניסיון?
יובל צוחק: "לא חששנו. קודם כל הבנו שיש לנו כאן חבורת צעירים כישרוניים. מעבר לכך, לכולם על הסט היה ברור שאם יפשלו ולא יגלו אחריות מתאימה, נוכל בקלות להחליף אותם. עובדה היא, שהכל עבד כמו שעון, לא היו שום בעיות, והתוצאות מדברות בעד עצמן".

פאנל כוכבים


ביום ראשון, כשהפרק הראשון בסידרה עלה על גלי האתר, היו חמשת השחקנים הצעירים בכוננות צפייה. בין לבין 'חטפנו' אותם לראיון טרום סלב'ס.

עד כמה הדמות שאתם מגלמים בסרט דומה לכם במציאות?
אורי: "אני מגלם את רועי, צעיר שתמיד רוצה להציל אחרים ולעזור. הוא לא מוותר, נלחם, יש לו אחריות, הוא מוסרי מאוד, ביישן ואכפתי. למרות התחרות בינו לבין גל, חברו, על ליבה של רון היפה, הוא יודע שהחברות בינו לבין גל חשובה יותר. גם אני כמוהו בן אדם אכפתי, אכפת לי מה אנשים חושבים, אעזור אם צריך עזרה. מאחר ויש קווים דומים, לא ממש היה לי קשה להיכנס לדמות. שלא כמו רועי, אני ממש לא ביישן וגיבור, עדיין לא יצא לי להיות".

עידן: "אני משחק את גל. הוא צעיר שאין לו בושה, בנות זה התחביב שלו, הוא מאוד לא אחראי, אבל בעל לב טוב. הוא לא מוכן לעזור גם כשיש בעיה חמורה, בשקט הוא יירדם וישן כאילו כלום. מתחת לחיצוניות הכאילו לא אכפתית שלו, מסתתר נער מאוד רגיש. אז ככה, עם הקטע של הדון ז'ואן אני לא מזדהה, כי אני דווקא ביישן מאוד. אני מזדהה עם הרעיון של לברוח למיטה אם לא בא לי משהו וגם בקטע של חוסר האחריות והאיחורים הכרוניים, אבל גם אני בפועל ממש רגיש. שנינו, אני וגם גל, אוהבים מאוד את הים".

אביב: "אני רון בסידרה, הילדה החדשה שמגיעה לעיר. מאוד ביישנית ודאגנית".
היא גם יפה, אני מוסיפה ואביב עונה בצניעות: "אני לא יודעת, אבל יש בנים שמתחילים איתה ועם אחד מהם (רועי) היא אפילו מתנשקת בסוף הסידרה...אני ממש ממש לא דומה לה, ולכן לא היה לי קל להיכנס לתפקיד, ובכל הזדמנות, הוספתי מילים לטקסט. אני לא ביישנית, לא נורא דאגנית, אוהבת להכיר אנשים חדשים, לדבר, להיות פתוחה, בניגוד לדמות שלי בסידרה".

יוהנה: "התפקיד ממש התלבש עלי. אני מגלמת בסידרה את שיר סער, כתבת ברדיו המקומי, חכמה, מתוחכמת, משיגה את כל מה שהיא רוצה. עד כאן אין לי בעיה. ההבדל ביני לבין הדמות שלי, שהיא מוכנה לעשות הכל כדי להצליח במשימות שלה, מתחמנת ועוברת לפעמים את הגבול. אצלי לעומתה יש גבולות. אף פעם לא אתחמן חברים".

מתן: "עידו, שזה אני בסידרה, הוא האח הקטן והמציק של רועי. הוא יודע הכל ובמקרה גם תמיד צודק. הוא מציק לכולם, משעמם את כולם בדיבורים שלו. דמות חכמה ולא מזיקה. במציאות, אני די דומה לו, מה לעשות. בסגנון הדיבור המתחכם משהו, בנודניקיות, הוא מדבר הרבה וגם אני, אני יודע. השונה בינינו, שאני לא באמת כזה מדען וגאון".

למה בכלל ניגשתם לאודישנים?
מתן: "ידעתי שמחפשים ילד צעיר, אני אוהב מאוד את כל הקטע הזה של משחק. אמרתי לעצמי "אנסה, אין מה להפסיד". הגעתי לאודישנים עם ביטחון מלא ואמונה שיש סיכוי שאקבל את התפקיד, כי אני בגישה שאם אתה לא בטוח בעצמך, אתה תהרוס לעצמך".
יוהנה: "אני תמיד אהבתי משחק. למרות שבבית הספר השניאו את זה עלי, תמיד חלמתי שיום אחד תהיה לי הזדמנות. כשראיתי את המודעה בעיתון, חשבתי לעצמי- הנה ההזדמנות. אחרי הכל, לא בכל יום מחפשים שחקנים באילת. כשהגעתי לאודישנים, הייתי בטוחה שאין לי סיכוי. כל הבנות הגיעו מאופרות, לבושות בבגדי יציאה ואני הגעתי פשוטה. כולן נעצו בי מבטים של - 'מה את חושבת שתיבחרי?'. אני מודה, הגעתי בלי ביטחון. כשהודיעו לי שהתקבלתי, הייתי בשוק".

אביב: "אני גרה במושב צופר, שעה ורבע נסיעה מאילת. האמת היא שלא חשבתי על המרחק כשניגשתי לאודישנים. ניגשתי בראש פתוח, אמרתי שאין מה להפסיד. רק כשהודיעו לי שהתקבלתי, התחלתי להבין במה זה כרוך ואיזה קשה זה יהיה. הנסיעות, הלימודים החסרים. החסרתי המון חומר, אבל לשמחתי, המורים עזרו לי להשלים, ואת השליש הזה סיימתי בממוצע טוב יותר מהקודם. נשארתי הרבה פעמים לישון אצל יוהנה כדי לחסוך את הנסיעות, הרבה פעמים בכיתי כי התגעגעתי לחבר ולהורים, בזבזתי המון כסף, אבל בסופו של דבר היה כיף".

איך הסתדרתם עם למידת הטקסטים?
עידן: "זה היה קשה, אבל מעניין".
אורי: "לפעמים היינו מקבלים חומר ללמוד בהתקלה מהיום למחר, וזה לא היה קל, אבל הבמאי לימד אותנו טכניקה וזה עזר".
עידן: "לפעמים היינו נפגשים אצלי בבית כל החבר'ה ולומדים יחד את הטקסטים".
אביב: "האמת, לא היה ביג דיל. אני כבר רגילה ללמוד חומר למבחנים, כאן זה היה פשוט חומר מהנה יותר".
יוהנה: "זה היה קשה אבל מהנה באותה מידה. ככל שעברתי יותר על הטקסטים, נכנסתי יותר לעניינים".

עד כמה התגבשתם?
אורי: "במהלך הצילומים, התגבשנו מאוד, אבל אחרי הסידרה, בגדול, כל אחד הלך לדרכו. עידן ואני נשארנו בקשר מצוין, כי אנחנו גם באותו גיל וכי יש לנו הרבה מהמשותף".
אביב: "אני לעומת זאת נשארתי בקשר מצוין עם יוהנה. אמנם המרחק קצת מקשה, אבל עדיין אני יכולה לומר שרכשתי לי חברה טובה באילת"
מתן: "ורק אני הייתי קטן מידי וטורדני מידי, אני יודע ובכל זאת הם היו איתי ממש בסדר במהלך הצילומים".

יש פרפרים בבטן, לקראת התגובות ברחוב?
עידן בודק את הבטן שלו ומודיע לי: "יש".
אורי: "ככל שהשבוע מתקדם, ככה גם הפרפרים גדלים".
אביב: "יש פרפרים, בטח. ביום שלפני שידור הפרק הראשון, כאבה לי הבטן או שאולי זה היה בגלל משהו לא טוב שאכלתי...לא, בעצם גם התעוררתי מוקדם מהרגיל וזה ממש לא מתאים לי".
מתן: "אני קצת מתרגש, אבל לא ברמה של פרפרים...".

ומה עם עונה נוספת?
אביב: "אוי. מצד אחד אני מאוד רוצה, מצד שני מה יהיה על הלימודים?".
עידן ואורי מסכימים שחובה שתהיה עונה באה, אחרת איך הם יהפכו לכוכבים?

כרטיסי ביקור


תמונת כתבה

שם - אורי קלצ'קין (גיבור הסידרה - רועי)
גיל - 16.5
כתה - עולה לי"א בביה"ס 'בגין'.
עבר במשחק - "בכתה ו' שיחקתי בבית הספר היסודי בתפקיד הראשי במחזה 'אנה פרנק'. שלושה שבועות לפני האודישנים של הסידרה, התחלתי ללמוד משחק מול מצלמה ב'קולייר' אצל יגאל בשיר".
חברה - אין
תחביבים - ים, לרקוד, לצאת ולבלות עם חברים.
מאכל אהוב - ג'חנון
צבע אהוב - חאקי, בז'
דמות נערצת - אמא, חנה, כי היא אישה עם הרבה כוח.
מוטו בחיים- להצליח בחיים בדרך שאני אבחר.
כשתהיה גדול - ללכת על כיוון של משחק.

תמונת כתבה

שם - עידן שם טוב (גיבור משנה בסידרה)
גיל - 16.5
כתה - עולה לי"א ב'גולדווטר'
עבר במשחק- חוג לדרמה כשהייתי מתחת לגיל 10.
חברה - עכשיו פנוי אחרי קשר ארוך של שנה פלוס.
תחביבים - מת על הים ועל כל מה שקשור בו ועל מחשבים.
מאכל אהוב - 'אלוצ'פ' של סבתא.
צבע אהוב - כחול
דמות נערצת - מל גיבסון. אני אוהב את המשחק שלו, הוא מצחיק אותי גם כשהוא לא מתכוון להצחיק.
מוטו לחיים - אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך.
כשתהיה גדול - חושב ללכת על משהו במחשבים. על משחק דווקא אף פעם לא חשבתי.

תמונת כתבה

שם - אביב אסולין, תושבת המושב צופר שבערבה (משחקת בסידרה את רון היפה)
גיל - 15.5
כתה - עולה לט' בבית ספר 'שיטים' במושב ספיר בערבה.
עבר במשחק - "קצת בהצגות בית הספר, לא מעבר לזה".
חבר - יש. יובל לוי, בן 18 ממושב צופר.
תחביבים - אוהבת מאוד מאוד לרקוד, ללמוד (כן,כן), לראות טלויזיה, להיות עם החבר ולהכיר אנשים חדשים.
מאכל אהוב - האוכל של אמא שלי, בעיקר ספגטי ופיצה.
צבע אהוב - ורוד.
דמות נערצת - אנג'לינה ג'ולי, כי היא מדהימה, שחקנית טובה, אני אוהבת את הסרטים שלה ונהנית מכל אחד ואחד מהם.
מוטו לחיים - לא להפסיק לחייך, כי זה עושה הרגשה טובה.
כשתהיי גדולה? אהיה שחקנית או רקדנית.

תמונת כתבה

שם - יוהנה פוקילה (בסידרה - שיר סער, כתבת בתחנת רדיו מקומית)
גיל - 14.5
כתה- עולה לט' ב'בגין'.
עבר במשחק - "אין. התקבלתי למגמת תיאטרון בבית הספר, אבל המורה עשתה לי את הסיוט של החיים. אחרי ניסיון קצרצר, פרשתי ונשבעתי שאני בחיים לא אהיה שחקנית".
חבר - אין
תחביבים- אוהבת מאוד לצייר (בעיקר קומיקס), אוהבת לכתוב, לצלם, לבלות בעיר עם חברים ולאחרונה אוהבת גם לשחק.
מאכל אהוב - פסטה
צבע אהוב - אדום
דמות נערצת - ג'וליה רוברטס, כי אני אוהבת את המשחק שלה ואת הסרטים בהם שיחקה וג'וני דפ, כי הוא כישרוני בצורה מדהימה. בכל סרט שלו הוא מגלם דמות שונה לחלוטין וזאת גדולתו.
מוטו בחיים - לחיות את היום ולהשיג את כל המטרות שלי.
כשתהיי גדולה? להמשיך לשחק ויום אחד גם להיות סופרת.

תמונת כתבה

שם - מתן אזולאי (בסידרה עידו, האח הקטן והטורדני של רועי)
גיל - 13 וקצת, צעיר המשתתפים.
כתה - עולה לח' ב'רבין'.
עבר במשחק -אין. חוץ מזה שבקיץ שעבר, השתתפתי בהצגה 'מסע בין כוכבים' של רשת מלונות 'פתאל' יחד עם אמיר פיי גוטמן.
חברה - אין כרגע.
תחביבים- כדורגל, אופניים, ים, בריכה, משחק ונגינה על סקסופון.
מאכל אהוב - פיצה ומוקפץ סיני.
צבע אהוב - כחול.
דמות נערצת - ההורים שלי, סילבי ואנדריי.
מוטו לחיים - אקונה מטאטא...סתם...תמיד תחייך כאילו היה זה היום האחרון של חייך.
כשתהיה גדול - רוצה להיות שחקן. נקודה.

תמונת כתבה
על המסך שלהם. (מימין לשמאל) אביב, יוהנה, אורי ועידן

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש