פרסומת
דלג

פציעה באימון 'בני אילת' לא הוכרה כתאונת עבודה

מאת: עומר כרמון ● 16/12/2016 22:55 ● ערב ערב 2789
לא חתם על הסכם עבודה ומשלם על כך ביוקר. בית המשפט דחה את תביעתו של שחקן קבוצת הכדורגל העירונית, ליאור עמאר, להכיר בפציעתו במהלך אימון הקבוצה. השופט הסביר: "נקודת המוצא היא כי ספורטאי שלא נערך עמו מראש הסכם העסקה בכתב, אינו עובד". יו"ר הקבוצה דאז, שמעון אבו, אמר לשופט: "עד שלא הייתי יושב עם העיריה והם חותמים שהם מעבירים כספים, אז גם אני לא חתמתי על הסכמים". עמאר נפגע בקרסול רגל ימין. הוא פונה באמצעות מד"א לבית החולים 'יוספטל', שם אושפז למשך שבוע
פציעה באימון 'בני אילת' לא הוכרה כתאונת עבודה
ליאור עמאר לאחר הפציעה. צילום מסך מעמוד הפייסבוק של ליאור עמאר

שופט בית הדין האזורי לעבודה, צבי פרנקל, דחה השבוע תביעה שהגיש שחקן 'בני אילת' לשעבר, ליאור עמאר, נגד החלטת המוסד לביטוח לאומי לא להכיר כתאונת עבודה, בפציעתו לפני שלוש וחצי שנים באימון של קבוצת הכדורגל העירונית, 'בני אילת'. עמאר נפגע בקרסול רגל ימין. הוא פונה באמצעות מד"א לבית החולים 'יוספטל', שם אושפז למשך שבוע.

המוסד לביטוח לאומי דחה את דרישתו של עמאר לפיצוי, בטענה כי בינו לבין 'בני אילת' לא התקיימו יחסי עובד-מעסיק. לטענת הביטוח הלאומי, בחמש השנים בהן עמאר שיחק בקבוצה, הוא הציג שלושה תלושי שכר בלבד, ששניים מהם הונפקו זמן קצר לאחר פציעתו והשלישי ביום בו מילא טופס בקשה בביטוח לאומי לתשלום דמי הפגיעה. לטענת הביטוח הלאומי, נתונים אלה מלמדים שהתלושים הונפקו בדיעבד ועמאר לא הצליח להוכיח שקיבל שכר בגין אותם חודשים. השופט קיבל את עמדת הביטוח הלאומי: "נקודת המוצא היא כי ספורטאי שלא נערך עמו מראש הסכם העסקה בכתב, אינו עובד ואינו עובד עצמאי... עמאר לא הוכיח שקיבל שכר, תלושי השכר הונפקו בדיעבד. טענת עמאר שקיבל המחאות והפקיד אותן בחשבון הבנק של אמו לא הוכחה, אף שהיה ניתן בנקל להוכיח טענה זו... למרות העובדה שמדובר בקבוצה שמימנה לשחקנים ביגוד, ציוד נסיעות למשחקי חוץ אין מדובר ביחסי עובד-מעסיק בין עמאר לבין הקבוצה, ולכן דין התביעה להידחות".

במהלך הדיונים המשפטיים העידו ליאור עמאר, מאמן 'בני אילת' דאז, רונן שחרור ויו"ר הקבוצה, דאז, שמעון אבו. שלושתם מסרו כי משכורתם של השחקנים התעכבה פעמים רבות, לעתים לחודשים ארוכים, בשל היעדר תקציב.

ליאור עמאר סיפר במהלך עדותו:

במהלך היותך שחקן בבני אילת, היית מקבל משכורת קבועה כל חודש?
"כן, כשהיו משלמים".

תסביר מה הכוונה?
"לא תמיד הם שילמו בזמן, והיה צריך לחכות לכסף".

למה הסכמת להתחיל לשחק בחודש 08/2012 אם נאמר לך שהשכר ישולם לך רק בינואר 2013 כעבור חמישה חודשים?
"כי הקבוצה מקבלת כסף מהעירייה והתקציב נכנס רק בינואר, ואמרו שכאשר ייכנס להם התקציב הם יתנו לנו את הכסף. אני עבדתי וקיבלתי את השכר יותר מאוחר".

רונן שחרור הוסיף:

הגיעו לאוזניך תלונות של שחקנים שלא מקבלים משכורת כל חודש?

"לצערי זה קורה הרבה בכדורגל".

בקבוצה הזאת?

"זה קורה הרבה לצערי".

יו"ר הקבוצה לשעבר, שמעון אבו, העיד:

היו מצבים שיכול להיות שעמאר שיחק ולא קיבל תלוש?
"יכול להיות, אם לא היה תקציב או משהו כזה, הסתדרנו".

מה זה אומר: 'הסתדרנו'?
"או שדחינו אותם בגלל שלא היה תקציב, תלוי באיזו שנה. יכול להיות שדחינו אותם לינואר והתחלנו לשלם בינואר בגלל שנגמר התקציב, תלוי".

אם דחיתם את התשלום אז כן הייתם אמורים להנפיק תלושי משכורת?
"תלושי משכורת באותו רגע שמצהירים עליהם".

הסכם ההעסקה של עמאר ב'בני אילת' היה בעל פה בינך לבינו?
"כן".
 

ההחלטה לא לחתום על חוזים בכתב היתה החלטה שלך. נכון?
"יכול להיות שהיתה החלטה שלי. עד שלא הייתי יושב עם העיריה והם חותמים שהם מעבירים כספים אז גם אני לא חתמתי על הסכמים".

זאת אומרת, שחקנים התחילו לשחק מבערך אוגוסט-ספטמבר, היו התחייבויות לשלם כסף ואתה רק אחרי שהעירייה מאשרת תקציב היית משלם להם את הכספים?
"תלוי. כל אחד זה היה משהו אחר".

אם העיריה לא היתה מעבירה לך כסף, היית אומר לשחקן: 'תודה רבה. אין כסף, לך הביתה'?
"לא. הייתי מנסה להסתדר. מסבירים שלא קיבלנו כסף, אני לא זוכר כרגע, כל שנה זה משהו אחר, אבל בדרך כלל הם היו מקבלים את מה שמגיע להם".

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש