פרסומת
דלג

גשר ענק יחבר בין אילת לעקבה

מאת: עומר כרמון ● 6/1/2017 20:15 ● ערב ערב 2792
סגן השר לשיתוף פעולה אזורי, איוב קרא, אומר ל'ערב ערב', כי נציגי הבנק העולמי יגיעו בקרוב לאילת כדי לבחון תוכנית חדשה להקמת גשר מעל הים שיחבר בין אילת לעקבה. קרא מעריך כי כבר בשנה הקרובה יכוננו יחסים דיפלומטיים בין ישראל לבחריין, כווית וסעודיה: "הסעודים מעוניינים מאוד להתחבר לצינור הנפט של קצא"א באילת. הם יכולים לחסוך כך הון עתק. הירדנים כבר לא מתנגדים לשדה התעופה החדש של אילת. הם מבינים כעת שזה רק יכול להוסיף להם"
גשר ענק יחבר בין אילת לעקבה
קשרים דיפלומטיים עם סעודיה כבר השנה. סגן השר איוב קרא

סגן השר לשיתוף פעולה אזורי, איוב קרא, אומר ל'ערב ערב', כי נציגי הבנק העולמי יגיעו בקרוב לאילת כדי לבחון תוכנית חדשה להקמת גשר מעל הים שיחבר בין אילת לעקבה. "מטרת הפרויקט היא הקמת אזורים כלכליים משותפים בין ישראל, מצרים וירדן", אמר קרא. "יוקם גשר מעל מפרץ אילת מ'מעבר בגין' לאזור תעשייה משותף לישראל ולירדן. דיברתי בנושא עם נציגים מצריים ועם נציגי הבנק העולמי שיגיעו בקרוב לסיור באזור אילת. הם רואים את הרעיון בצורה חיובית מאוד. קיים אינטרס משותף לכל הצדדים לחזק את הכלכלה המצרית כדי שניתן יהיה להילחם בדאעש ובהקצנה האיסלמית. אני שמח שפרויקט הכנסת עובדים למלונות אילת הפך להצלחה גדולה. יצרתי בזכות הפרויקט אמון מוחלט בין ישראל לירדן. אנחנו פועלים כדי להרחיב את התעסוקה בין עקבה לאילת ולסלק את הנגע של העובדים הלא חוקיים שמגיעים מאפריקה והיו בעבר הבעיה של אילת. אנחנו רואים שמאז שנכנסו הירדנים, לא שומעים כיום באילת כמעט תלונות על האפריקאים".

הגשר יחבר בין מצרים לירדן ישירות או יעבור מעל ישראל?

"הוא יחצה את המים הטריטוריאליים של ישראל".

לא עדיף לחפור מנהרה?

"מתחת למים זה עולה יותר. נעשה בדיקות. העליתי את הרעיון בפגישות אצל קרן הסיוע האמריקנית ובמחלקת המדינה האמריקנית. קיבלתי אהדה גדולה והם מעוניינים לשתף פעולה".

פרויקט תעלת הימים בין מפרץ אילת לים המלח אמור לצאת לדרך בעוד כשנה?

"נכון. אף אחד לא האמין שאצליח להזיז את הפרויקט, אבל זה קורה. בחודש מרץ נפרסם את המכרז לאחר שבחרנו את חמשת החברות הגדולות בעולם שמסוגלות להשתתף בפרויקט כזה. בחודש יוני נודיע על הבחירה, ובחודש דצמבר יתחילו העבודות להקמת הצינור מעקבה לים המלח. במסגרת הפרויקט יוקם מפעל להתפלת מים כ-20 ק"מ צפונית לעקבה. שליש מהמים ישמשו לשתיה ולחקלאות (גם בישראל, ע.כ) ושני שליש יוזרמו לים המלח. צינור משנה אחד יילך לבריכות הדגים – פרויקט ענק שיוקם במסגרת תעלת הימים. חלק מהבריכות יהיו בצד הישראלי וחלק בצד הירדני.  לא הרבה יודעים שלא רחוק מאילת, באל-קווארה, כבר קיום קיימות חוות חקלאיות שמנוהלות בידי ישראלים ומספקות ירקות ופירות לירדן ולמדינות המפרץ. זה פרויקט משותף שהצליח מאוד. הם באו לשם בגלל שנת שמיטה והפך להיות להיט".

מה עם שדה התעופה החדש של אילת? הירדנים הסירו את התנגדותם לפתיחתו?

"הם התלוננו על השדה, אבל הם מבינים כעת שזה רק יכול להוסיף להם בסופו של יום. כל התפתחות באזור היא לטובתם".

מתי נוכל לבקר בסעודיה?

"לא אופתע אם זה יקרה כבר בשנה הזאת, עם כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן. הסעודים רואים את האירנים כאויב שלהם והם צריכים את ישראל כלכלית וביטחונית. אני מעריך שאם בבית הלבן היה נשיא אחר ולא ברק אובמה, נתניהו כבר היה מבקר בריאד. הסעודים מעוניינים מאוד להתחבר לצינור הנפט של קצא"א באילת. הם יכולים לחסוך כך הון עתק. זה מחבר אותם לאירופה באופן ישיר. דבר נוסף, לישראל יש גז ולסעודיה אין. היום באבו דאבי יש לישראל משרד אינטרסים גלוי. במרוקו ייפתח בקרוב משרד אינטרסים. בחריין, כווית וסעודיה בשלות היום לפתוח ביחסים עם ישראל ואני מעריך שזה יקרה כבר בשנה הקרובה". 

חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש