פרסומת
דלג

להיות אישה

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 25/1/2017 09:00 ● מה נשמע 480
לאחרונה נפתחה בגלריית אמני אילת התערוכה 'להיות אישה' ● 35 אמנים, תושבי אילת והערבה מציגים בה עבודות- ציורים וצילומים שעוסקים בנושא זה ● "במפתיע, לא תמצאו בתערוכה ביטוי למחאת נשים, אפליה או דיכוי הנשים בחברה", מציינת שרית נחשון, המנהלת האמנותית של הגלריה ● שווה ביקור
להיות אישה

אם ציפיתם כי לפחות כמה מתוך 35 יצירות האמנות בנושא 'להיות אישה', שמוצגות בימים אלו ממש בגלריית אמני אילת, יעסקו במשהו מתוך הרצון של הנשים לשיוויון, זכויות, דיכוי האשה וכדומה, הרי שאף לא אחת מהיצירות עוסקות בכך. יתכן שבדור בו השיגה כבר האשה כמעט את כל מה שחלמה עליו משחר ההיסטוריה, אפשר כבר לדבר על 'להיות אשה' מזווית מתקדמת, חזקה ואחרת.

"נשים הוא אחד הנושאים שהעסיקו הכי הרבה את האמנים בהיסטוריה", מסבירה שרית נחשון, המנהלת האמנותית של גלריית אמני אילת את הרעיון שמאחורי התערוכה. "פורטרטים, גוף האישה, מדונות, אלילות פגאניות וגם יצירות פמיניסטיות בנושא נשים, שיצרו נשים אמניות שבלטו משנות השבעים. עניין אותי לראות מה יביאו היוצרים והיוצרות האילתים בשנת 2017 בנושא האישה".

 


ומה קבלת?
"קבלתי מבחר מגוון מאוד של יצירות, שחלקן מעיד על נקודת מבט ביקורתית מקורית שגורמת לנו לחשוב אחרת על נשים בתרבות העכשווית וההיסטורית. לדוגמא, ציורי הנשים בסיפורי התנ"ך של ליזה מורושקובסקי. ליזה מביאה נקודת מבט אחרת על האישה בהיסטוריה היהודית. כשמתבוננים בציורים של ליזה מבינים את הכוח והחוזק של נשים אלו. ציוריה של ליזה עשויים במשיחות מכחול חזקות ומודגשות ועומדים בניגוד מוחלט לציוריה של עידית עזרתי המצוירים בטכניקה שונה לחלוטין המבליטה את העדינות והרוך שבכל אישה. גם בנשים שממדי הגוף שלהן אינם תואמים את מודל האישה בשנת 2017.. לא רחוק מציורים אלה תלויים ציורי השמן המדהימים של וואדים טורקין  - צייר שניכרת בעבודתו בשלות מקצועיות ברמה גבוהה מאוד. בחדר הסמוך, שהוא החדר הראשון בתערוכה, תפגשו את ציורי הרקדניות. רקדניות הפלמנקו של אסתר עמיאל, רקדניות הבלט הקלאסי של מלי מזרחי. רקדנית קטנה, ילדה שעושה את צעדיה הראשונים בעול של "מה זה להיות אישה", של אליסיה אורלנג ולידה ציור של הרקדנית הבוגרת והמנוסה הנחה לקראת המופע. לצדן נמצאות רקדניות הקברט של רות רוטמן.

 


 
הצילומים בתערוכה מרהיבים גם הם, מקצועיים ומעוררים את הצופה בהם למחשבה. הצילומים של חגית פינס, איציק כהן ודימיטרי שטרנברג תלויים באותו חדר עם צילומיו של דורון ניסים המציג את האישה המוסלמית לצד צילום של אישה ישראלית בביקיני ואישה מוסלמית בבורקה, מתרחצות זו לצד זו במקלחת על שפת ים אילת. וילמה מורגן מביאה לתערוכה צילומים המראים את אופן השימוש באישה בפרסומות ואלו רק כמה דוגמאות מהיצירות שתפגשו בתערוכה.

האם בעקבות התערוכה הזו תבוא גם תערוכה "להיות גבר"? שאלתי את שרית.
"בהחלט זו אופציה נפלאה", ענתה שרית.  "בימים אלה אני עוסקת במחקר העוסק בנושא הגבר באמנות הישראלית. אני לא חושבת שיש מספיק ציירים וציירות שמציירים גברים, אבל גם לגבר פנים רבות והוא משתנה מטיפוס המאצ'ו עד לגבר הרך והעדין אשר נותן ביטוי לצד הנשי שלו.  אשמח לתת ביטוי לנושא זה בתקווה  כי יש לנו באילת ציירים, פסלים וצלמים העוסקים בו. זו בהחלט יכולה להיות תערוכה מעניינת".

 


 

התערוכה הקבוצתית הבאה של אמני אילת תתקיים לקראת חגיגות יום אילת בחודש מרץ ותקרא - "אין כמו להיות אילתי". שרית מצפה לקבל מאמני אילת עבודות שעוסקות במקום שאנו חיים בו, לא רק בנוף האילתי שהוא מקסים, כי אם  גם ברגשות, במה מפריע לאמנים, מה הם אוהבים בעיר ומה מציק להם בחיי היום יום.  עבודות המציגות את אילת מנקודת מבט אישית. 
“אני רואה באמנות פוטנציאל ליצירת ערוץ  אשר דרכו ניתן להרגיש את דופק החיים בעיר, לטפל בבעיות ולקדם נושאים חברתיים שונים." אומרת שרית. "לקראת התערוכה "אין כמו להיות אילתי"  אני מזמינה את האמנים תושבי אילת, שעדיין לא רשומים ברשימת האמנים של גלריית אמני אילת, לבוא ולהירשם, להציג עבודות ולהשתתף בתערוכה. 


חדשות אילת