פרסומת
דלג

"שטחי המסחר המתוכננים באזור התעשייה יפגעו בעסקים במרכז העיר"

מאת: עומר כרמון ● 27/1/2017 22:31 ● ערב ערב 2795
הוועדה המחוזית החלה לדון בהתנגדויות לתוכנית אזור התעשייה הישן. אגף התכנון המקומי במשרד הפנים: "בכל תוכנית המתאר של אילת אנחנו מציעים בערך 300 אלף מ"ר מסחר, שבמע"ר אנחנו מדברים על כ-100 אלף מ"ר, והתוכנית הזאת מציעה 110 אלף מ"ר באזור התעשייה, שלדעתנו זה שטחים עצומים והחשש שלנו שיתפתח באזור הזה מסחר שיתחרה במסחר של מרכז העיר". יו"ר הוועדה המחוזית: "כולם באזור התעשייה מבקשים מסחר ודיור מיוחד". סגן מתכננת המחוז במשרד הפנים: "באופן לא מפתיע. כל העיר ברחה לפה"
''שטחי המסחר המתוכננים באזור התעשייה יפגעו בעסקים במרכז העיר''
אזור התעשייה. אילת

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה החלה לדון בהתנגדויות לתוכנית אזור התעשייה הישן. האדריכל משה ורד, עורך התוכנית, הסביר כי התוכנית נולדה בעקבות אולטימטום של בית המשפט העליון. "מדובר כאן בשטח של 550 דונם, שהוגדרו בזמנו כאזור תעשייה בשנות ה-50' על ידי משרד השיכון. במהלך השנים, התוכנית הזו לא שונתה. אנשים הגישו בקשות לשימושים חורגים, הגישו תוכניות, הגישו בקשות להיתר וכל האזור הזה נעשה טלאי על טלאי. באיזשהו שלב, בית המשפט העליון קבע שלא ניתן יותר להמשיך בשיטה הזו ויש להכין תוכנית. בית המשפט העליון בעצם אסר על הוצאת היתרים נוספים באזור התעשייה עד שלא תומצא תוכנית שמטפלת בכל האזור".

 

"לא חנויות של שטחי מסחר קטנים"

 

טלילה הראל מאגף התכנון המקומי במשרד הפנים, שמקדמת במסגרת ועדת ההיגוי הבין משרדית את תוכנית המתאר של אילת, מתחה ביקורת על התוכנית המוצעת: "אנחנו מברכים על זה שיש תוכנית שמטרתה היא לחדש את אזור התעשייה הקיים, אבל לדעתנו שטחי המסחר שמציעים בתוכנית הם רבים ועלולים לפגוע במטרה העיקרית של תוכנית המתאר - שזה להרים את המע"ר של אילת. אנחנו מציעים מספר שיפורים בתוכנית, בשביל לצמצם במעט את השטחים. רק שתבינו, בכל תוכנית המתאר של אילת אנחנו מציעים בערך 300 אלף מ"ר מסחר, שבמע"ר אנחנו מדברים על כ-100 אלף מ"ר למסחר - והתוכנית הזאת מציעה 110 אלף מ"ר (באזור התעשייה, ע.כ) שלדעתנו זה שטחים עצומים למסחר והחשש שלנו שיתפתח באזור הזה מסחר שיתחרה במסחר של מרכז העיר. לכן אנחנו מציעים, בייעוד מסחר, תעשייה קלה ומלאכה, לאפשר לצמצם את שטחי המסחר בכ-16 אלף מ"ר, ואם כבר לאפשר שם מסחר, אז מסחר שיתאים יותר לאופי של אזור התעסוקה: אם זה חנויות של עודפים, אולמות תצוגה, חנויות מפעל לסוגיהן ולא חנויות של שטחי מסחר קטנים, בתי קפה, כל מיני חנויות בוטיק שיכולים לפגוע במע"ר. את האזור שמדרום לאזור המלאכה, אנחנו מציעים לשנות את הייעוד שלו למגורים ותיירות. ככה הוא יתחבר גם עם אזור שדה התעופה המתפנה ולאפשר פה אופי שהוא יותר מגורים ותיירות ולחבר בין שני החלקים של העיר... את האזור שקרוב לשכונת 'יעלים', אנחנו מציעים להפוך למגורים. לא לדבר רק על מגורי עובדים, אלא לאפשר שם מגורים ולצמצם את שטחי המסחר ב-9,000 מ"ר. טבלת הזכויות של תוכנית אזור התעשייה, מדברת על אפשרות של ניוד זכויות של 20 אחוז בין שימושים. לדעתנו ייווצר מצב שזה יוסיף עוד 20,000 מ"ר של שטחי מסחר מעבר למה שמותר בתוכנית הזאת. אנחנו חושבים שביחס למסחר צריך לבטל את ההנחיה הזאת".

מהנדס עיריית אילת, אסף אריכא, השיב לביקורת כשאמר: "אני חושב שמעבר למספרים שקיימים או.קיי, וכל הנושא של תכנון עיר, הרי בנוי הרבה פעמים בנוי על נושא של מגיע לתקנים ומספרים ומגיעים ל-300 אלף בסך הכול, ואז כמה פה וכמה שם, בסוף לאזור תעשייה וגם כמי שחיים שם, לאזור כזה גם יש חוויית מסחר נקרא לזה, או.קיי., אני לא אלך במקום הזה כי ההליכה הרגלית עם אשתי והבת שלי, לבתי קפה למקומות כאלה באופי שהוא אופי מע"רי, או.קיי. יש למע"ר גם יש אופי. זאת אומרת בסופו של דבר אי אפשר רק לראות את זה כ-100 אלף (מ"ר, ע.כ), 70 אלף, 80 אלף, יש גם סוף איזה שהוא עניין מע"רי. אנחנו כן לדוגמא, בסעיף הראשון בהתנגדות שלי דיבר על לא להגביל את המסחר בחזיתות לשמונה מטר עומק, כדי שהמסחר לא יהיה בעל אופי מע"רי. להיפך, כדי שהוא יהיה מה שאת הערת. אבל לגבי הנושא של ההיקפים, צריך לראות לא רק את ההגבלה שרציתם והמספר שרציתם נותן בעצם מענה למה שקיים היום ורואה אפילו מגמה קדימה... התוכנית אבל נעשתה גם עם סקר מצב קיים וגם עם עקרונות שאדריכל העיר דיבר עליהם ואז עכשיו לבוא ככה מלמעלה ולעשות סכין לרוחב צריך להוריד פה 30 אלף מ"ר, לא לעניין, לדעתנו לא לעניין, לדעתנו פוגע בגמישות שתאפשר לנו אחר כך לתת שימושים אחר כך ואפשרויות לאזור הזה להתפתח קצת קדימה. אגב, עד שאנחנו, אנחנו עכשיו נכנסים לתכנון מפורט של המע"ר, עד שאנחנו נגמור את התכנון המפורט של המע"ר וניישם אותו ונייצר מע"ר, הדבר הזה יניח הוא יוכל לחיות פה, לפחות עוד חמש, שבע, עשר שנים, או.קיי? לגבי הנושא של מה שדובר מהמלאכה דרומה, זה נפלא שזה יהיה בתוכנית המתאר, ואנחנו בתוכנית הבאה אולי תראה את זה ככה, התוכנית הזאת חייבת לראות את כל העסקים שקיימים שם, לתת להם את הזמן שלהם, אנחנו לא יכולים פה במקום הזה לקחת את כל האזור ופתאום לחצות ולמחוק את כל העסקים שקיימים שם להגיד מעכשיו אתם מגורים ותיירות. אז במגמה קדימה להתפתחות הבאה לשלב ההתפתחות הבא של העיר, זה נכון לראות את זה בצורה כזאת, אבל לא לשלב הזה ובתוכנית הזאת פה אנחנו בתכנון מפורט ושם מדובר על תכנון מתארי".

 

'ביג' מבקשת 12.5 אלף מ"ר למסחר

 

יניב קוממי, סמנכ"ל פיתוח בחברת 'ביג מרכזי קניות' היה בין המתנגדים לתוכנית המוצעת. הוא ביקש להגדיל את שטחי המסחר של 'ביג' ל-12.5 אלף מ"ר וכן לקבל זכויות למסחר ודיור מיוחד במגרש הסמוך של חברת 'סופרגז' שחברת 'ביג' רכשה לאחרונה כדי לאפשר את מעבר חוות הגז לאזור התעשייה 'שחורת'. בגלל בלוני הגז, לא יכלה חברת 'ביג' להגדיל את שטחי המרכז המסחרי. "המגרש שלנו הוא 21 דונם בייעוד לתעשייה, עם 16.7 אלף מ"ר מאושר לתעשייה", אמר קוממי. "היעוד שלו שונה למסחר והזכויות שנקבעו (בתוכנית החדשה לאזור התעשייה, ע.כ) זה 7,000 מ"ר עיקרי ו-2,000 מ"ר שירות. אנחנו מבקשים תוספת לעלות ל-10,000 מ"ר עיקרי ו-2,500 שירות. סך הכול 12.5 אלף מ"ר. מבחינתנו זה ניצול הרבה יותר נכון של הקרקע, אנחנו נחזיק נכס באילת של חמישים דונם עם 18 אלף מ"ר זכויות... קנינו את המגרש מ'סופרגז' כדי להוציא משם את הגז, נכון להיום הוא הולך לצאת עוד שלושה חודשים, הוא מוציא היתר בנייה ב'שחורת'. ביקשנו, בהתנגדות שלנו לשנות את הייעוד למסחר ודיור מיוחד. המטרה של זה כדי להשביח את הנכס, שילמנו עליו מחיר קצת מופקע, כדי להוציא משם את הגז, מאינטרסים שלנו.  אבל הייעוד שאנחנו מבקשים הוא ייעוד שהולך לקבל המגרש השכן לנו: מסחר ודיור מיוחד".

יו"ר הועדה המחוזית, דוד לפלר, העיר בתגובה לדבריו של נציג חברת 'ביג': "נראה לי שהבקשות, באופן מפתיע כולם מבקשים אותו דבר". עלי פורטי,  סגן מתכננת המחוז במשרד הפנים, השיב: "באופן לא מפתיע. כל העיר ברחה לפה". נציגת משרד הבינוי והשיכון שאלה: "מה זה דיור מיוחד, גם עובדים זרים"? אייל לוגסי, מעורכי התוכנית באזור התעשייה, השיב: "זה מגורים. מגורי סטודנטים. זה מה שנקרא דיור לאוכלוסייה מיוחדת. גם לקשישים יכול להיות".

אדריכל עיריית אילת, ישראל חיון, אמר כי המליץ לאשר לחברת 'ביג' 9,000 מ"ר למסחר: "'הביג' קיים היום בשטח הייעודי החדש שלו מבנה של 5,000 מ"ר. התוכנית שהומלצה על ידי הועדה המקומית מדברת על 9,000 מ"ר (מסחר, ע.כ), 7,000 מ"ר עיקרי ו-2,000 מ"ר שירות, שאת זה ביקשנו לאשר, ולא מעבר לכך. לא בזכויות הבנייה שהם ביקשו. הזכויות הללו שאנחנו המלצנו עליהם, זה בעצם לאשרר את ה-5,000 הקיימים היום בהיתר בנייה לתעשייה ועל זה להוסיף עוד 3,050 מ"ר. הם מבקשים שימוש נוסף במגרש לתיאטרון או לבית קולנוע או לדבר שהוא בייעוד וזה בקומה שנייה. אם זה יהיה ספציפי נקודתי לתכלית הזאת, אז אנחנו כן נקבל את זה, כל עוד שזה לא יהיה מעל לזכויות הללו שהצענו". לגבי המגרש שמשמש כיום את 'סופרגז' אמר חיון כי ייעודו ייקבע כמו במגרשים הסמוכים: מסחר, תעשייה קלה ומלאכה. 

חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש