פרסומת
דלג

להצליח בשתי ידיים

מאת: דורית בן נון ● צילום: מערכת ערב ערב ● 1/3/2017 10:43 ● מה נשמע 487
זה לא קל להיות אם חד הורית, על אחת כמה וכמה זה לא קל להיות אם חד הורית בעלת עסק פרטי שלא מרימה ידיים ומתמודדת מול כל הקשיים בו זמנית אבל גם קוטפת את פירות ההצלחה ● דורית בן נון פגשה שלוש נשים חזקות שלא עוצרות בלבד
להצליח בשתי ידיים

נשים חד הוריות, חזקות ועצמאיות הן דוגמא ומופת בעידן החדש. עובדות בעסק שהקימו בשתי ידיהן, מפרנסות את עצמן, דואגות לבית ולילדים ולא נשענות על הבעל או המשפחה. לנשים אלו יש כוח, עוצמה, נחישות, וחלומות שעליהם הן לא מוותרות ונלחמות בדרך להגשמתן כמו לביאות. לא תמיד הדרך פשוטה וסלולה, אבל הרצון להצליח ו"לעשות את זה לבד" מניע אותן כמו מכונית ספורט במסלול המרוצים. אז איך עושים את זה לבד, איך מנהלים עסק, בית וילדים, ממה חוששים בדרך, עד כמה זה מספק והאם יש נקודות שבירה בדרך? אביבית, יפה ואסנת, הן הנשים הנכונות לשאול אותן את השאלות האלו. ראיון עוצמתי ומעורר השראה.

 

שומעת תמיד לתחושות הבטן


מי? אביבית וקנין. בת 40, אם חד הורית שמגדלת באהבה את בנה דוד חיים בן ה- 8. 
מאז שהיא זוכרת את עצמה, היא תמיד הסתדרה לבד. בלי עזרה מאף אחד. מחזיקה בעסק עצמאי משלה בתחום הקוסמטיקה (ציפורניים ולייזר), עסק שהלך וגדל עם השנים. מהשכרת חדר קטן לסטודיו פרטי בבית. למרות כל רגעי המשבר והימים הארוכים ("לפעמים העבודה מתארכת לתוך הלילה"), וגידול ילד לבד, אביבית לרגע לא מתחרטת ולא הייתה עושה את זה אחרת.

 

”לא הייתי עושה את זה אחרת“. אביבית וקנין

 

עסק עצמאי - חלום ישן או רעיון שהתפתח עם הזמן?
"עבדתי כשכירה בעסק בעיר תקופה מאוד קצרה ורציתי להעשיר את עצמי בלימודים. אני תמיד צריכה עניין, ובשביל הכיף החלטתי ללמוד. התאהבתי בתחום הקוסמטיקה, עם דגש על ציפורניים, והחלטתי בצעד אמיץ, אבל עם הרבה אמונה, לעזוב את העבודה הבטוחה שהייתה לי ,לשכור חדר קטן במספרה ולהתחיל לעבוד ולהתפתח בתחום".

קיבלת עזרה או הכוונה ממישהו?
"רק מעצמי. תמיד אני הולכת עם תחושות הבטן שלי ובדרך כלל זה מצליח. אף אחד לא תמך בי, בעיקר לא כלכלית או הדריך אותי. לאט לאט התפתחתי ולמדתי איך לנהל את עצמי ואת העסק הקטן שלי, שעם השנים התפתח לציפורניים, לייזר ופדיקור, ואין גאה ממני לראות את ה'בייבי' הקטן שלי מתפתח וגדל".

איך מנהלים את הזמן? בכל זאת עסק, בית, ילד, זמן לעצמך נשאר לך?
"אז נכון שאני מגדלת ילד לבד, וזה כרוך בקימה בבוקר וחוגים אחה"צ, אבל אני דואגת גם לעצמי בבוקר. לוקחת את הילד לביה"ס, משם לקפה ולספורט, ואחר כך מתחילה לקבל את הלקוחות המדהימות שלי, שיש לומר שהן מתחשבות בשעות הצורך (איזה ילד לא חולה לפעמים?). ארוחה חמה בצהריים יש אצל אימא שלי שעוזרת לי, וכמובן שאני דואגת גם לפנות זמן לבילויים עם חברות".

טיפ לנשים שמפחדות לפתוח עסק כי הן לבד...
"לא לפחד מכלום. ללכת עם תחושות הבטן. למרות הקשיים, חשוב לציין, שלאימהות חד הוריות העובדה שאנחנו אדון לעצמנו בניהול הזמן זאת מתנה".

 

הנפילה שחיזקה אותי


מי? יפה כהן (המוכרת לכם יותר כ'מאפייפה'). בת 53, אם חד הורית לשלושה ילדים.
הסיפור של יפה הוא שיעור חשוב לחיים, איך מתוך נפילות בחיים אנחנו צומחים למקום הכי גבוה ולרגע לא מביטים לאחור. מבקשה קטנה של הבת שלה- להתעורר על החיים שלה, נולד הרעיון ואתו ההצלחה, שמוכיחה שמכל מקום אפשר להתחזק ולעמוד על הרגליים.

 

”נלחמתי במלא הכח“. יפה כהן

 

ספרי לנו על הרגע בו החלטת "ללכת על זה", ולפתוח עסק משלך.
"זה קרה בעקבות נפילה, או יותר נכון צניחה, לאחר משבר אישי וכלכלי שעברתי בחיים. הייתי חצי בן אדם. בקושי תפקדתי. ישנתי רוב היום, עליתי הרבה במשקל, ואז בוקר אחד, הבת שלי העירה אותי כדי שאכין לה כריכים לטיול. קמתי בקושי רב, פתחתי את המקרר שהיה כמעט ריק, ופה קיבלתי סטירת לחי שהחזירה אותי לחיים. הבנתי שצריך לקום ולעשות מעשה ולדאוג לפרנסה. הדרך שלי לכך הייתה הכישרון והאהבה שלי לאפייה".

מתוך משבר כאם חד הורית צריך הרבה אומץ לעשות צעד כזה לא?
"תמיד אהבתי את תחום האפייה והמתוקים למיניהם. אימא שלי כינתה אותי - "ידיים מבורכות". הבנתי שזה המקום שבו אני צריכה להיות, כי זה בעצם מה שאני הכי אוהבת לעשות. עם הרבה מחשבות וחששות יצאתי לדרך חדשה, ונלחמתי במלוא הכוח. היום אין מאושרת ממני, למרות הקשיים שיש לפעמים בדרך".

תמכו בך בדרך, כלכלית או אישית?
"לא. אף לא אחד עזר לי ולא תמך בי כלכלית, ועדיין אני עושה הכל לבד. אם זה בית ועסק. גיליתי לשמחתי בדרך הרבה אנשים טובים בעיר, דבר שמחמם את הלב. כמות הנתינה ואהבת חינם. אני אוהבת אינטראקציה עם אנשים וזאת אחת הסיבות, מעבר ליצירת הכנסה נוספת, שאני מעבירה סדנאות בתחום".

מה למדת על עצמך בתהליך?
"למדתי שאני אישה חזקה. למרות כל מה שעברתי, לראות לאן הגעתי, רק מוכיח לי שאין דבר שארצה, ולא אוכל לעשות. חשוב לי להעביר מסר לנשים, בעיקר לאימהות חד הוריות, שאין להן תמיכה (לפעמים גם מילה טובה וכתף מספיקות)- שעדיף להיכשל,  מאשר לחיות בתחושה של פספוס. להיות עם אצבע על הדופק ולדעת מתי לעצור אם זה לא זה".

 

למרות הקושי לא מוותרת 


מי? אסנת וקנין, בת 42, אם חד הורית לשני ילדים. בעלת עסק לשיקום ועיצוב גבות. בעקבות פיטוריה, בשל סגירת עסק שבו עבדה, קיבלה אסנת החלטה אמיצה לעסוק במה שהיא אוהבת ולפתח את התחביב שלה לעסק. ללא עזרה עם הרבה כוח רצון ואמונה שאכן תצליח, יצאה לדרך חדשה.

 

”גאה לראות מאיפה התחלתי ולאן הגעתי“. אסנת וקנין

 

הרבה אמונה וכשרון מספיקים בשביל התחלה?
"בגדול כן, אבל ברור שצריך הכנסה בטוחה. לכן מצאתי עבודה כשכירה, והשעות שלאחר העבודה הוקדשו לעסק. התחלתי בפרסום בפייסבוק ומפה לאוזן בעיקר, תמיד אהבתי את התחום ועיצבתי גבות לקרובות אלי, לבתי, לחברות, לכן האמנתי בעצמי וידעתי שאצליח".

קיבלת תמיכה או עזרה ממשפחה או חברים?
"לא, הכל עשיתי לבד, ללא תמיכה מאף אחד, ולכן אני גאה בעצמי אפילו יותר לראות לאן הגעתי ומאיפה התחלתי. מחדר קטן בבית, בקושי היה לי ריהוט ומכשור מתאים, הכל נעשה על ספה אחת, אבל עם הרבה אהבה וסיפוק עד למקום שבו אני נמצאת היום- חדר מאובזר במיטת טיפולים, תאורה מיוחדת, חימום בחורף ומזגן בקיץ, מגוון של תכשירים ושעוות לכל סוגי העור, מוסיקה ברקע ואווירה נעימה".

היו משברים בדרך?
"משברים בעיקר היו לי בהתחלה, בכל זאת לצאת לדרך חדשה זה לא פשוט, והשעות מאוד קשות. לפעמים אני מתחילה בשמונה בבוקר ומסיימת עם לקוחה אחרונה בתשע בערב, אפילו זמן לעצמי לא נשאר לי, ובל נשכח שיש שני ילדים בבית ובין לבין צריך לנקות ולבשל ולדאוג להם".
 
אז מאיפה שואבים כוחות?
"בראש ובראשונה מהמשפחה כמובן, ומהלקוחות שלי, שהן נאמנות ומפרגנות וחוזרות. אני תמיד מתפתחת ולומדת, גם אם זה על חשבון זמן שלי בנסיעות מחוץ לבית. רק בשבוע שעבר נסעתי לתל אביב להשתלמות אצל רבקה צ'אנג, מייסדת שיטת ה'מיקרובליידינג', על מנת להביא ללקוחות ולעיר את הטוב ביותר. נסיעה כזאת היא לא דבר פשוט עבורי. להשאיר את הילדים בבית ולפספס ימי עבודה, אבל חשוב לציין, אמנם אני לבד, אבל אני לא מוותרת ונלחמת בכל הכוח, ויש לי הרבה כוח".

לביאות של ממש כבר אמרנו?


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש