פרסומת
דלג

בדיקת הפתע שלא הייתה

מאת: איה פלשקס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 17/3/2017 08:36 ● ערב ערב 2802
שר החקלאות הגיע ביום חמישי שעבר לביקורת פתע על אניית "המשלוחים החיים" בנמל אילת אבל לדברי משרדו הבקר נפרק כבר יום קודם ● אלה שלדברי ח"כ יעל כהן פארן שנכחה בסיור היא ראתה בעלי חיים מרוחים בצואה ● גם מתמונות שצולמו על ידי דוברות השר עולה שעל האנייה אכן היו בעלי חיים ● שאלנו האם נערכו לעגלים והכבשים בדיקות וטרינריות ונענינו כי הבדיקות נערכו על סמך ניירת וביקור בתאים
בדיקת הפתע שלא הייתה
היו או לא היו בעלי חיים על האנייה? השר אריאל בביקורו באילת \ צילום : דוברות השר

ביום חמישי שעבר הגיע שר החקלאות אורי אריאל יחד עם ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני), יו"ר משותפת של שדולת בעלי החיים בכנסת, ועם ד״ר יורי שוב, וטרינר בכיר במשרדו ,לנמל אילת, לביקורת פתע של תהליך יבוא הבשר החי. השר וצוותו עלו על האנייה באדר 3. באנייה זו הגיע יום קודם לכן משלוח גדול של עגלים וכבשים: 9,782 עגלים - מהם מתו 17, ו-21,000 כבשים - מהם מתו 40 במהלך המסע.
ל'ערב ערב' נודע כי הודעה ממשרדו של השר על הגעתו המתוכננת לביקורת הפתע הועברה לנמל אילת מספר שעות טרם ההגעה וזאת בהתאם לנהלים.
בתשובה לשאלות 'ערב ערב' נמסר ממשרד החקלאות כי: "במקרה המדובר, יבוא המקנה התקבל ביום רביעי בשעות הערב, ונפרק כבר באותו הערב (השר הגיע כאמור רק ביום ה' א.פ), תוך דאגה לרווחת בעלי החיים. נציגי המשרד סרקו את כלל התאים, בדקו את הניירת הרלוונטית ודיברו עם הווטרינר האחראי. מבדיקתם ועל סמך תהליך הקבלה על פי הנהלים הנדרשים, לא זוהו מחלות מדבקות שעלולות לסכן את המקנה בישראל ולא על כל גורם חריג אחר. בהתאם לכך, גם הממצאים בשטח מעידים על התמותה הנמוכה (0.19% מכלל הטלאים שהובאו ו-0.17% מכלל הבקר שהובא). משרד החקלאות פועל לצמצום כל פגיעה ברווחת בעלי חיים באמצעות קביעת תנאים והגבלות ליבוא בעלי חיים לישראל, ולראייה בחודש האחרון עצר המשרד את יבוא המקנה מרומניה עד לסיום החקירה וקבלת הממצאים."
יעל כהן פארן שנכחה בסיור דווקא כן ראתה בעלי חיים על האנייה : "בביקורנו באניית ה״משלוחים החיים״ שהגיעה לנמל אילת מאוסטרליה, ראיתי עגלים וטלאים שניכר כי עברו מסע ארוך ולא מוצדק. העגלים והטלאים היו מרוחים בצואה יבשה ואילת כולה שטופה בריח הצואה מהנמל. הביקור באנייה חיזק את עמדתי כי יש להפסיק את מסעות העגלים והטלאים מקצה העולם לישראל, ולהביא בשר טרי ולא בעלי חיים". 
יצוין כי בתמונות שהעבירה דוברות לשכת השר מהביקור, נראים טלאים בתוך התאים.
שר החקלאות אורי אריאל מסר בתום הביקור כי "באנו יחד עם ח"כ יעל כהן פארן לביקורת פתע בנמל אילת לראות ספינה שהביאה עשרות אלפי ראש של טלאים ועגלים. נמשיך לגלות אפס סובלנות לצער בעלי חיים בכל המקומות ובכל זמן, וודאי גם באוניות שמגיעות מאוסטרליה אחרי 18 יום של שיט בים. יש מה לראות ויש עוד מה לעשות. אנחנו ממשיכים להקפיד ונמשיך לשתף פעולה יחד עם שדולת צער בעלי חיים בכנסת והארגונים האזרחיים״. 
בתגובה להודעה לעיתונות מסרו עמותות אנונימוס לזכויות בעלי חיים ותנו לחיות לחיות: "במקום לערוך ביקורות מתוקשרות ולהצהיר הצהרות ריקות, אנו דורשים מהשר אריאל להשתמש בסמכותו ולאסור לחלוטין על יבוא בעלי החיים במסעות הייסורים. אין דרך להוביל בעלי חיים מהקצה השני של העולם מבלי לגרום להם סבל, ואין הצדקה לדחוס אלפי עגלים וכבשים באוניות מיטלטלות, מתבוססים בהפרשותיהם במשך שבועות, רק כדי להעבירם לפיטום ושחיטה בישראל". 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש