פרסומת
דלג

כישרון אדיר

מאת: איריס קדם ● צילום: מערכת ערב ערב ● 12/4/2017 10:38 ● מה נשמע 491
מאז גילה את עולם המוזיקה הוא לא מפסיק ליצור ● עם רזומה עשיר כמוזיקאי רב תחומי ושלושה תארים בתחום, מחלק אדיר לוי (34) את זמנו כמרכז מגמה מוזיקלית לבין כתיבת חומרים, נגינה והפקות שונות לטובי האמנים בארץ ● בימים אלו התחדש עם אלבום מקורי העוסק כולו בפיוטים מן המקורות, שזכו ללחנים חדשים והפקה מושקעת פרי כשרונו
כישרון אדיר
כרגע הוא מעבד בראשו, איך להפוך את האלבום החדש למופע

מאז עזב את אילת לטובת המרכז, משקיע אדיר לוי, בן אילת, את כל זמנו לעולם היצירה והמוזיקה. כשבאמתחתו תואר ראשון במסלול ליצירה רב-תחומית באקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים, תואר שני במסלול קומפוזיציה, ותעודת הוראה בחינוך מוזיקלי. עם אלבום אחד ביד, בו לקח חלק גם בשירה, ואין ספור הפקות מוזיקליות לאמנים מהשורה הראשונה בארץ, הקים אדיר את מגמת המוזיקה בבית ספר בישוב 'שוהם', וכיום הוא משמש שם כמרכז המגמה, ומתהדר בימים אלו באלבום חדש שזכה להפקה ייחודית ושונה מקודמותיה, שם לקח חלק ביצירה כולה, אותה שרים זמרים שונים ללחנים חדשים שלו, ואף משתתף בנגינה. 

איך קרה שהפכת גם למורה?  אני תוהה ואדיר משיב:
"אמי רימונה לוי, הייתה מורה שנים רבות להיסטוריה ואזרחות באילת, ככל הנראה זה טבוע בנו, למרות שאני ואחותי תמיד היינו צוחקים ואומרים לה "אין מצב שנהיה מורים". והנה זה קרה. כיום גם אחותי שהפכה לזמרת והוציאה אלבום, עוסקת גם היא בהוראה. היא נכנסה לסגל של בית ספר למוזיקה 'רימון', והיא המורה הכי צעירה בתולדות 'רימון', מאוד מוערכת ועושה שם חייל. בסופו של דבר אנחנו מאוד נהנים מזה. במסגרת תפקידי כמרכז מגמת מוזיקה, אני מלמד כיתות ז' עד יב' אלתור, הלחנה, עיבוד, פיתוח שמיעה ותורת המוזיקה. יש לי תלמידים מדהימים, ואנחנו עובדים יחד מאוד קשה בכדי להשיג תוצאות. בימים אלו אחד התלמידים שלי קיבל הכרה כ'מוזיקאי מצטיין' בצבא, ותלמיד אחר מהמחזור הקודם התקבל ללהקה צבאית. זה מסב אושר רב".

 

בחזרה למקורות


בימים האחרונים יצא אלבום חדש בהפקת שלה אדיר, הפעם עם יצירות מודרניות קלסיות פרי עטו, לפיוטים מן המקורות. עבודה רבה נעשתה סביב האלבום הזה והתרגשות גדולה נשמעת בקולו כשהוא משתף שלב שלב.

 

 


“בשנים האחרונות אני עובד עם פייטנים ידועים כמו, ליאור אלמליח, הרב חיים לוק, שהם מגדולי הפייטנים שעוד חיים בדורנו. תמיד הכרתי את זה בזווית האוזן, אבל לפני כמה שנים קיבלתי הזמנה לסימפוניה בירושלים להלחין יצירה, כשהרעיון היה לקחת פיוט ולעשות סביבו יצירה חדשה, היו תגובות מדהימות, זה קצר הצלחה אדירה, וכך גם נוצר החיבור עם ליאור, שהזמין אותי לנגן אתו בכל מני הזדמנויות ולהפיק לו אלבום, כך גיליתי עולם שלם ממש אוצר בלום של מוזיקה וטקסטים נפלאים“


 

למה בחרת דווקא בעולם הפיוט?
"בשנים האחרונות אני עובד עם פייטנים ידועים כמו, ליאור אלמליח, הרב חיים לוק, שהם מגדולי הפייטנים שעוד חיים בדורנו. תמיד הכרתי את זה בזווית האוזן, אבל לפני כמה שנים קיבלתי הזמנה לסימפוניה בירושלים להלחין יצירה, כשהרעיון היה לקחת פיוט ולעשות סביבו יצירה חדשה, היו תגובות מדהימות, זה קצר הצלחה אדירה, וכך גם נוצר החיבור עם ליאור, שהזמין אותי לנגן אתו בכל מני הזדמנויות ולהפיק לו אלבום, כך גיליתי עולם שלם ממש אוצר בלום של מוזיקה וטקסטים נפלאים".
האלבום כולל כתיבה מסוגננת של מוזיקה קלאסית מודרנית עם טכניקות ופרשנות מחודשת לדברים, בניגוד לשירים שהוציא לאחרונה לרדיו בקולו, אלא שהפעם בסגנון שונה לגמרי.

מה שונה בכתיבת האלבום הנוכחי?
'לקחתי את הלחנים המסורתיים וחיברתי להם לחנים חדשים, ואת כל זה עטפתי במעטפת תזמורתית בפרשנות מחודשת. למשל לקחתי את שלושת ההברות במילה 'אלוהים', כאשר לכל הברה שייכתי מרווח, שם נכנסה יצירה עם סולו חליל למשל, ועוד יצירה שאותה שרה רות דולורס וייס, אחת מזמרות האינדי המוכרות, לה הלחנתי מוזיקה המלווה בשני כינורות, צ'לו ועוד, זאת בניגוד לרביעיית המיתרים המסורתית. את הוויולה החלפתי בעוד, בכדי לתת לזה קצת טעם מזרח תיכוני. בעולם הזה", מעיד אדיר, "אתה כותב את המוזיקה ומזמין את המבצעים הספציפיים שיבצעו, מתוך כוונה תחילה, כי ממש דמיינתי את קולם כאשר עבדתי על החומרים. אני לא שר באלבום הזה, חלקו הוא יצירות אינסטרומנטליות וחלקו מבוצע על ידי זמרים אחרים. יש גם יצירה שבנויה מ'תהילים' פרק צ"ו, אותה מבצעת מקהלה ללא ליווי". 
לאורך השנים האחרונות אדיר הפיק, עיבד וניגן במגוון פרויקטים מוזיקליים, בשיתוף פעולה עם מוזיקאים ואמנים מהשורה הראשונה בארץ ביניהם: אסף אבידן, ברי סחרוף, יהונתן גפן, דויד ד'אור, אילנית, שלמה גרוניך, ישי לוי, פבלו רוזנברג, רות דולורס-וייס, שלמה בר, ליאור אלמליח, אפרת גוש ועוד. בין הפרויקטים, הפיק אדיר מוזיקלית, ייעץ אמנותית ועיבד לתזמורת את שיריהם של ברי סחרוף, אסף אבידן ויהונתן גפן, בשיתוף הפעולה שלהם עם האופרה הישראלית. במקביל לפעילותו האמנותית, אדיר הוא היוזם, המפיק והמנהל האמנותי של מספר פרויקטים מוזיקליים ייחודיים.

 


אילת תשוב להיות על הפרק?
"אני מתגעגע מאוד, אבל שקוע כאן עמוק. אחרי הרבה שנים שחייתי עם אשתי במרכז, החלטנו בזמן שהייתה בהריון, לברוח מכל הפקקים, הצפיפות הבלאגן, הפיח והרגעים הללו שנלחמים כל היום על חניות ועברנו להתגורר במושב בשרון. כאן אנחנו מגדלים את הנסיך שלנו באיכות חיים. האם נחזור לאילת? אני חייב לומר שאני מתגעגע לעיר ברמות על, ומה שעוד יותר מעניין, זה שאני מרגיש שאני חי אותה כל יום מחדש ומדבר עליה בכל הזדמנות, ממש מיחצ"ן אותה. אבל אין מה לעשות, לצערי, מרכז העשייה המוזיקלית מתרחש היכן שאני כיום, ולכן אני נאלץ כרגע לוותר על חיים באילת, אבל לא שולל לחזור לעיר ביום מן הימים".
האלבום החדש של יקיר “יוצר יחידתי” אותו ניתן להשיג כרגע באינטרנט ובקרוב בחנויות, זכה בתמיכה ובברכה של משרד התרבות, אקט שהוא נדיר לדבריו, ורק פרויקטים בודדים זוכים לזה. כמו כן זכה הפרויקט מטעם מפעל הפיס ב 'פייס תרבות', שהפך לחותמת של תו תקן על איכות, מה שמוסיף יוקרה וכבוד לאלבום בתעשיית המוסיקה הישראלית. אמנם ההפקה היא עצמאית, כשאת כולה הוא מימן מכספו, אך אדיר מקווה לקצור הצלחה גם ממכירת האלבום שלו בחו"ל. "הפרויקט הזה עומד לצאת גם בגרסה האנגלית שלו, כאשר הוא מכוונן בעיקר לחו"ל, שם יש הרבה התעניינות, גם בארצות הברית, ובמיוחד באירופה, לשילוב של יצירות שהן שילוב בין מזרח ומערב. היום יש טרנד חזק ביותר סביב הדבר הזה".
 כרגע הוא מעבד בראשו איך להפוך את הפרויקט לכדי הופעה, משהו שמצריך עבודה שונה ממה שנדרש באלבום הו השתתפו רבים. "בהופעה נדרש  קונספט שונה, משהו יותר מינימליסטי", הוא מסביר.
בימים אלו עובד אדיר על כמה פרויקטים מוזיקליים במקביל, ומעיד על שנה נהדרת. 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש