פרסומת
דלג

מי יזרים 200 מיליון שקל לתעלת הקינט?

מאת: איה פלשקס ● צילום: עומר כרמון ● 18/5/2017 21:33 ● ערב ערב 2811
תעלת הקינט היא ללא ספק המפגע הכי מסריח באילת ● שנים ש'ערב ערב' מתריע ורק לאחרונה החלו הגורמים המעורבים להתעורר ● עם זאת התקציב הנדרש – 200 מיליון שקל אינו נראה באופק ועם זה הקיים יחלפו 20 שנה לדברי מנכ"ל רשות ניקוז נחלים, עד לסיום העבודות בשטח ● בינתיים בעירייה מבטיחים לגדר ולשלט את האזור המסוכן
מי יזרים 200 מיליון שקל לתעלת הקינט?
ילדים רוחצים במים מזוהמים

לפני חדשים ספורים הודיע המשרד לאיכות הסביבה כי בעקבות החמרה במצב הסביבתי ליד תעלת הקינט יש לנקוט בשורה של צעדים על מנת לשפר את המצב הקיים ואת איכות המים הזורמים לים. בין הדרישות: ביטול ההזרמות אל התעלה הצדדית, פעולות ניקיון תקופתיות והגברת בדיקות המעבדה של המים.
סדרת כתבות ב'ערב ערב' עוררה את תשומת הלב לתעלת הקינט, בהדגשה על אזור השפך לים. כמות עצומה של אצות, ריח ריקבון, כמויות של דגים ולכלוך הצף במים, הפכו את הקינט למוקד משיכה, ליתושים וזבובים. למרות הזיהום והחשש התברואתי עליו כתב התריע המשרד לאיכות הסביבה,  הרי שילדים ומבוגרים הבאים לנפוש בחוף הסמך משכשכים במי אפסיים אלה. בבדיקה שערך 'ערב ערב' השבוע נמצא שעדיין אין במקום גידור למניעת כניסה למי הרפש אם במתכוון ואם כתוצאה מהחלקה. אין אפילו שילוט אזהרה במקום.
כל אלה לא ישתנו באם לא ימצא התקציב הנדרש בגובה 200 מיליון שקל שרק תקצובו המאסיבי על פני חמש שנים יביא לסיומו של המחדל הסביבתי הכי מסריח באילת. מה הסיכוי שהתקציב ימצא? שוחחנו השבוע עם מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים ערבה, גיל סלוין, שידע לספר על תקציב קיים בגובה 15 מיליון שקל, שהינו בבחינת טיפה בים, אך לא ידע לומר מתי ומי יתקצב את המיליונים הרבים שעוד דרושים להשלמת הפרויקט:
"בימים אלה מתבצעות עבודות בתעלת הקינט" אומר סלוין. "בעיר אילת הפרויקט המרכזי שלנו זה הסדרה של תעלת הקינט" לדבריו העבודות החלו כבר לפני יותר משנה, "אנחנו עובדים, מעמיקים, מרחיבים ומבטנים – אבל זה לא פרויקט שנגמר מחר בבוקר. זה פרויקט מאוד יקר של בערך 200 מיליון שקל, בינתיים זה מתוך תקציבנו ואנחנו משקיעים שם סדרי גודל של 15 מיליון שקל בשנה אם זה ימשך כך הרי שזה יסתיים ב-20 שנה". לדברי סלוין דרושה החלטת ממשלה שתתקצב את הפרויקט בהחלטה מיוחדת, וכך ניתן יהיה לסיימו בחמש שנים. "אנחנו עובדים כל הזמן בקטעים לבצע את התכנית הסופית. אנחנו מתואמים עם העירייה בעניין ואנחנו מקווים שיתקצבו את זה. "משרד החקלאות צריך להוביל את זה, הממשלה מחליטה לתקצב, ומכל משרד סדר גודל של שמונה מיליון שקל בשנה. צריך לגייס ממשרד התיירות, מנהל המים, החקלאות האוצר, התשתיות ועוד, סדר גודל של 40 מיליון שקל בשנה ואז נוכל לגמור את זה בחמש שנים".
את כל נושא ההנדסה וההידרולוגיה עושה רשות הנחלים והניקוז ערבה הרשויות הרלבנטיות מאשרות. כיום התכניות כבר מאושרות, ורק תכנית אחת שבה היו שינויים נמצאת לקראת אישור סופי "אנחנו מתואמים עם העירייה, המנהל" מוסר סלוין.
מקורות, מלחי, ארדג, ומפעל האצות היפני – כל אלה מזרימים מי רפש שלהם לתעלת הקינט. "זה מצב שבתעלה החדשה יפתר כי יש צינור שכל מי המרק האלה יוזרמו בצינור ישר לתוך הים ולא יזרמו בתעלה הפתוחה. אלה מים שזורמים גם כיום לים, בודקים באופן קבוע את ההרכבים הכימיים שלהם. המים שיוזרמו בצינור יבדקו, יטוהרו ורק אחרי שיעמדו בסטנדרטים - יוזרמו  לים.
העבודה על הקינט מחולקת לקטעים ותחילתה בכמה נקודות החל מהנקודה הצפונית ביותר, תשעה ק"מ מחוף ים סוף, באיזור צפון בריכות המלח. עוד עבודות מתבצעות במקביל במקטע הסמוך לכביש חמש העובר ליד האייס-מול. מקטע מספר 1, הוא המקטע המוכר יותר והמתחיל מחוף הים. 900 המ' הראשונים מהים יהיו כמו בנתיבי אילון בתל אביב, שם זורם הנחל במרכז הנתיבים, בין קירות בטון גבוהים ומבוטנים. "הקטע הראשון יהיה כזה ויהיו בו גם כל הזמן מי ים". סלוין מסביר: "התעלה באזור זה לא תישאר בתוואי הקיים אלא תזוז כ-70-100 מ' לכיוון מזרח. במקום הנוכחי יהיו מגרשים של מלונות. את התעלה תסלול רשות הנחלים והניקוז, במסגרת התקציב המדובר, אך העבודה תתחיל שם רק בשנה הבאה." 
שאלנו את עירייה אילת אם לקראת החופשה הקרבה, ועימה עונת התיירות, יותקנו במקום שלטי אזהרה, ויבוצעו פעולות למניעת כניסה למים אלה, רחצה, שכשוך – באיזור הסמוך לים, והשפך של תעלת הקינט. האם למשל המקום יגודר כמתבקש?


להלן תשובת דוברת עיריית אילת:


"האחריות על תעלת הקינט היא של המשרד להגנת הסביבה. על אף האמור, בהתאם לסיור שנערך במקום עם נציגי המשרד והמפעלים המזרימים לקינט ולמען קידום העניין, לקחה העירייה על עצמה, ביצוע גידור במקטע העליון. הגדר הוזמנה ותוצב בימים הקרובים כולל שילוט."


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש