פרסומת
דלג

זהירות! יתושים

מאת: איה פלשקס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 18/5/2017 21:43 ● ערב ערב 2811
מכת חרקים מעופפים באילת? ● דוברת העירייה "מראשית השנה ועד היום, התקבלו 25 תלונות שטופלו“ ● המשרד להגנת הסביבה הנחה את הרשויות המקומיות: "מחובתכן למנוע מפגעי יתושים, לבדוק את חצרות הבתים, לייבש ולרסס מקווי מים“ ● נעקצתם? פנו למוקד 106 ודווחו על מקור המים
זהירות! יתושים

לאחרונה, מאז בוא האביב, תושבי אילת מוצאים עצמם נעקצים יותר ויותר, הורים מתלוננים שהילדים מנוקדים בעקיצות, ומתגרדים ללא הרף, מהם אף פנו ל'ערב ערב' בשאלה מתי העירייה עושה ריסוס למניעת מפגע היתושים. 
המשרד להגנת הסביבה פנה באחרונה אל כל הרשויות המקומיות בישראל במטרה כי יפעלו למניעת מפגעים מפני שני מזיקים עיקריים: יתוש הטיגריס האסיאתי, המאופיין בצבע שחור ופסים לבנים, שפלש לישראל ומתפשט ביישובים רבים, בעיקר בחצרות בתים שבהם נמצאים מקווי מים קטנים המאפשרים את התרבותו; ויתוש הקולקס, המתרבה במקווי מים גדולים יחסית כדוגמת תעלות ניקוז ועוקץ בעיקר בשעות הלילה. 
לפי הנחיות המשרד, על הרשויות למפות את כל המוקדים העלולים להוות מקומות דגירת יתושים, להסדיר אותם, לבצע ניטור שבועי של המוקדים על-ידי מנטר מקצועי, להדביר במידת הצורך רק בחומרי הדברה המאושרים על-ידי המשרד להגנת הסביבה ולעדכן את הציבור בדבר ייבוש מקורות המים ודרכי מניעה.

'ערב ערב' הפנה את הנושא לעיריית אילת, בהדגשה על השאלה האם העירייה מרססת/ריססה נגד יתושים? ומה נעשה כדי להכרית את מכת היתושים?

 

מעיריית אילת נמסר:


"בדיקה מול אגף תברואה, הדברה ורישוי עסקים בעירייה וכן מול המוקד העירוני מעלה, כי על פי דו"ח מוקד מראשית השנה ועד היום, התקבלו 25 תלונות שטופלו. מרבית התלונות לא עסקו כלל ביתושים אלא במעופפים אחרים. מכאן שלא מדובר כלל ועיקר בתופעה מתגברת. התלונות שטופלו עסקו בהיקוות מים בתחום הפרטי והרכוש המשותף במקלטים, בריכות וכיו"ב. במהלך כל השנה מבצע האגף פעולות ניטור, במסגרת זו מנטרים נגד יתושים בתעלות, בורות ניקוז ועל פי תלונות תושבים ומרססים בתי גידול. כך רק לאחרונה רוססו שני מקלטים בעיר. 
לא מיותר לציין, כי מעבר לפעילות היזומה לטיפול במפגע היתושים בכלל, נדרש שיתוף פעולה של התושבים. בעניין זה מתבקשים התושבים לגלות ערנות באשר להיקוות מים במקלטים פרטיים שבאחריות הדיירים, בבריכות שחייה פרטיות, באדניות, בגינות, בכלי מים לבעלי חיים ובכל כלי מאגר מים אחר. במקרים כאלה יש לפעול לרוקן את הכלים ולייבשם או לדווח למוקד העירוני. כמו כן, יש להתגונן מעקיצות יתושים על ידי התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים".


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק