פרסומת
דלג

תופעה שלא נראתה כמוה: מאות דגים מתים במפרץ אילת

מאת: איה פלשקס ● 14/7/2017 09:01 ● ערב ערב 2819
תמותת הדגים במפרץ הגיעה השבוע לשיאים שלא נראו כמותם ● פרופסור גנין מוסר כי זה כנראה שילוב גורמים: חיידק הגורם להתפרצות מחלה ועליה קיצונית בטמפרטורת המים ● תשובות יותר מובהקות יהיו רק בשבוע הבא ● הציבור מתבקש להוציא פגרי דגים מהמים ולמסור לפקחי השמורה או השליך אותם לזבל עטופים ● פרופ' גנין: הדגים המתים מדביקים דגים אחרים במים ●
תופעה שלא נראתה כמוה: מאות דגים מתים במפרץ אילת
פגר לוקוס גדול במפרץ (צילום: יואב לינדמן מהמכון הימי הבינאוניברסיטאי)

ביום חמישי שעבר הגיעה תמותת הדגים לשיא באזור מפרץ אילת, תמותה גבוהה נרשמה גם בשישי ושבת. "כמויות כאלה של פגרי דגים לא נראו במפרץ אילת" מוסר פרופ' אמציה גנין מנהל המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים, ומנהל תכנית הניטור של מפרץ אילת. "אני כאן כ-30 שנים ולא ראיתי תופעה כזאת". נכון לאמש (רביעי) נספרו 95 פגרי דגים שהגיעו למכון. עם זאת המספר כנראה גבוה יותר שכן מתרחצים סיפרו ל'ערב ערב' על פגרי דגים שלא נאספו, או נאספו לדליים של אנשים פרטיים.

אפשר לשים את האצבע על דגים מסוימים שנפגעו יותר?
רוב הדגים היו גדולים, טורפים,  כמו דקר (וריולה) הוא הלוקוס וגם מוליות, פרפרונים ואחרים. עם זאת נפגעו גם דגי תוכי רבים. פרופ' גנין מסביר כי התמותה של דגים גדולים, בראש שרשרת המזון עלולה להביא לבעיה בחיים במפרץ. ועוד הוא מוסיף כי "אם גם הדגים הצמחוניים ,המנקים" את השונית מאצות, יפגעו תיווצר בעיה גדולה בשוניות האלמוגים. הוא מוסיף ומציין כי "הדגים נשארו שלמים ולא נטרפו על ידי חיות ים אוכלות פגרים".
כל פיסת מידע כזו עשויה להיות אינדיקציה לפתרון תעלומת מות הדגים.

מתי כל זה התחיל?
"כבר לפני כשלושה שבועות נמצאו פגרים בודדים. עיקר המסה הייתה בימים חמישי ושישי של השבוע שעבר. מאז התופעה נחלשה אך לא פסקה."

זה קורה בכל המפרץ?
לא. הפגרים נמצאו באזור שמחוף קיסוסקי ועד קו המגדלור. גם ב"מערות" נמצא פגר. כמו כן קיבלנו דיווח מעקבה על פגרים. עם זאת הוא אומר כי לא סביר שהתופעה נמשכת גם לחופי סיני.

ביום רביעי בצהרים נערך סיעור מוחות של כל הגורמים שעסקו בנושא: חוקרי המכון הבינאוניברסיטאי הימי, מלח"י, רשות הטבע והגנים, המשרד לאיכות הסביבה והנוגעים בנושא ובתכנית ניטור המפרץ. לאחר ישיבה זו שוחח פרופ' גנין עם 'ערב ערב'. 


מה גרם לתופעה הזו של תמותת דגים כה גבוהה?
"זה נראה שילוב גורמים: של גל החום שהיה לנו, שגרם לתנאים מיוחדים במים, שלא נראו בעבר. זה יחד עם  בעיה חיידקית-פתולוגית, מחלה כנראה. הדגים היו בתנאי עקה (סטרס) שגרמו להם להיות הרבה יותר רגישים למחלה. לדגים יש מערכת חיסון כמו שלנו, כמו לכל בעלי החיים. כפי הנראה מצב העקה הזה ערער את היכולת שלהם להתמודד כנגד מחלה, והיא זו שהרגה אותם - זה כבר נראה די בטוח" והוא מוסיף "אנו צריכים לחכות כמה ימים כדי לברר מה סוג המחלה ומי הגורם שלה."

יכול להיות שזו הרעלה?
"מאוד לא סביר. רעל היה מתפזר במים ונמהל כך שאחרי מרחק קצר לא היה אפקטיבי"

אתה אומר שגל החום השפיע. אבל הרי באילת כבר היו ימים חמים מאלה
"החוקרים מניחים כי זה לא מספר המעלות הגבוה יחסית שגרם להתפרצות המחלה בקרב הדגים אלא קצב העלייה התלול ומידי, הוא שהקשה על הדגים. גל החום גרם לקפיצה מידית של טמפרטורת המים בארבע מעלות למשך שלושה ימים. טמפרטורת המים הגיעה בבת אחת ל-28.4 מעלות. היום הטמפרטורה כבר חזרה לרגיל, אבל צפוי גל חום נוסף ולא ברור מה יקרה."

נכון ליום רביעי בערב היה ברור כי תמותת הדגים לא פסקה "לפני שעה הביאו לנו עוד שני דגים מתים" אומר פרופ' גנין. "אנחנו מקווים שזה נמצא בדעיכה, אבל זה לא הפסיק".

פרופסור גנין יוצא בקריאה אל ציבור המתרחצים והצוללים "חשוב מאוד להרחיק מהים את כל הדגים המתים שרואים: לתת אותם לרשות שמורות הטבע או לעטוף אותם בניילון ולזרוק אותם לפח זבל סגור. הדגים המתים מהווים גרעין הפצה של החיידקים לדגים חיים. חשוב מאוד שכל מי שרואה פגר שיוציא אותו מהמים. לא ידוע עדיין אם גורם המחלה יכול להדביק בעליי חיים אחרים. והוא מוסיף "אנחנו (החוקרים) מטפלים בפגרים בידיים חשופות אבל עדיף לכסות את הידיים במים כשמוצאים דג מת. העיקר להרחיק אותו מהים והחוף".


חדשות אילת