פרסומת
דלג

סופית: דורטל סול יהפוך למבנה לדירות בהשכרה

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: עומר כרמון ● 11/8/2017 19:39 ● ערב ערב 2823
אם מישהו עוד קיווה כי מלון דורטל סול הנטוש ישופץ ויוסיף חדרי מלון לאילת ● באה החלטת וועדת הערר מהשבוע שעבר שאישרה מחדש את האישור שניתן ליוסי אברהמי להסב את המלון למבנה דירות וסתמה את הגולל ● הדירות יושכרו בשימוש חורג למשך תקופה בת חמש שנים, במהלכן ימשיך היזם בשינוי היעוד של המבנה למגורים
סופית: דורטל סול יהפוך למבנה לדירות בהשכרה

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, דחתה בשבוע שעבר את הערר שהגישה נציגת הועדה לשמירת הסביבה החופית (ולחוף) וסללה בכך את הדרך להפיכתו של מלון דורטל סול לשעבר, העומד נטוש מזה 18 שנה, לבניין דירות מגורים להשכרה. 
מלון דורטל סול, או בשמו ההיסטורי מלון סונסטה (על שם המלון אביה סונסטה שהיה בבעלות ישראלית בחוף טאבה קודם להשבתה למצרים), הוקם בשנת 1983ומשתרע על שטח של 10 דונם וכולל 25 אלף מ"ר בנויים שיועדו במקור למלונאות ודירות נופש. במלון 301 יחידות נופש שמרביתן נמכרו לאורך השנים לרוכשים שקיבלו את הזכות להשתמש ביחידות למשך חודשיים בשנה כשביתרת הזמן אמור היה המלון להשכירן תמורת עמלה מגובה ההשכרה. מספר שנים לאחר בנייתו נקלעו היזמים לקשיים כלכליים וניהול המלון הועבר לכונס נכסים שהחליט להפסיק את פעילות המלון בשנת 2000. מאז הפך המבנה הנטוש למפגע סביבתי עד שבשנת 2013 הגיעו בעלי הזכויות במקום להסכמות כי הוא יוצא למכירה והשותפות בו תפורק. מי שרכש את המבנה לפני שלוש שנים היה הקבלן והיזם יוסי אברהמי שרכשו תמורת 40 מיליון ₪. תכניתו המקורית של אברהמי היתה להסב את המלון למבנה למגורים, אך מאחר ושינוי יעוד כזה יכול לארוך זמן רב, ביקש לאשר לו שימוש חורג למשך חמש שנים בהן תתאפשר לו הסבת חדרי המלון ליחידות מגורים והשכרתן. בספטמבר 2016 אישרה הועדה המקומית של אילת את בקשתו ואף הולחוף אישר את הבקשה בתמיכת משרד התיירות, בתנאים שונים שנקבעו. 

 

אין יותר קבוע מה"זמני"


מי שערערה על ההחלטה היתה נציגת הגופים הירוקים בוולחוף בטענה כי השימוש החורג שאושר מהווה סטייה ניכרת מהיעוד המלונאי של המקום, בכך היא טענה, עוקף האישור את הוראות תכנית המתאר הארצית לתיירות וכי הדבר מנוגד לראיה התכנונית הרחבה הנדרשת. עוד טענה נציגת הירוקים כי השימוש של מגורים יהפוך לקבוע לאחר שהחדרים יוסבו למגורים, מה שייצור הסתמכות אצל הדיירים שיגורו במקום. העירייה והיזם הדגישו מצדם את העובדה כי מדובר במפגע הפוגם במרקם העירוני לאורך שנים וכי אין זה ראוי להמתין עד שתאושר התכנית לשינוי יעוד המבנה למגורים שעה שניתן לפתור לפחות באופן זמני את הבעיה באמצעות היתר לשימוש חורג. היזם אף טען כי המלון אינו בנוי בסטנדרט המאפשר הפעלת מלון כיום שכן אין בו אולמות ותקרותיו נמוכות. טענה נוספת שעלתה היא כי אין בהתנגדות שמעלה הערר ולו טענה אחת הנוגעת לשמירה על מצב הסביבה החופית וכי המבנה סמוך לשכונת מגורים ולא לים. כן הדגישו כי 30% משטחי הדיור יוקצו גם במסגרת השימוש החורג לצרכי מלונאות.


"פתרון זמני לבעיה דחופה"


בדחותה את ערר הירוקים, קבעה הוועדה כי השימוש החורג שאושר אינו צפוי לשנות את אופייה של הסביבה באופן משמעותי. הוועדה הסתפקה בעובדה ש-30%  מהיחידות ישמרו לשימוש מלונאי על מנת להכשיר את הפיכתן של יתר היחידות להשכרה למגורים, ובכל מקרה במידה ולא תאושר התכנית לשינוי היעוד בסופו של דבר ניתן יהיה להשיב את המבנה לייעודו המלונאי המקורי. הוועדה הדגישה את התנאים בהם ניתן השימוש החורג: כך למשל לא ניתן יהיה למכור את הדירות במבנה אלא רק להשכירן וגם זאת לתקופת ההיתר כלומר עד 5 שנים וכן תירשם הערת אזהרה על המבנה האוסרת על מכירת יחידות בו. "בענייננו, הצורך לשקם את המבנה, שהפך למטרד בסביבתו והניסיון הכושל לעשות זאת על דרך מכירת היחידות כדירות נופש (על ידי היזם יוסי אברהמי ר.נ), הם ששכנעו את הוועדה המקומית ואת הוולחוף לאשר את הבקשה לשימוש חורג, חרף השינוי המהותי המבוקש, ואנו מוצאים את החלטותיהן סבירות בנסיבות העניין". "במקרים דחופים, על מנת להגשים אינטרסים ומטרות חשובים, ניתן להפעיל אמות מידה בצורה מקלה מעט, על מנת להציע מענה זמני לבעיה דחופה שהתעוררה". לאחר שקבעה כי לא נפל פגם בהליך האישור של הבקשה לשימוש חורג, דחתה כאמור הוועדה את הערר והותירה את החלטת הוולחוף המאשרת את השימוש החורג ועם זאת הבהירה הוועדה כי אין בהחלטתה על מנת לכבול את שיקול הדעת של הוועדה המחוזית שאמורה לדון בהמשך בשינוי הייעוד הסופי של הבניין למגורים, מה שיאפשר לכל מי שמעוניין להגיש התנגדויות בנושא לעשות כן בהמשך.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש