פרסומת
דלג

מנקים או מלכלכים?

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 11/8/2017 19:41 ● ערב ערב 2823
מי שיעז ללכלך את שמורת האלמוגים ישלם ובגדול ● מי שיעז ליצור ענני אבק מעל השוניות באזור, יקנס ● אז איך זה שמתחת לעינם הפקוחה של פקחי השמורה, מנקים עובדי הניקיון של עיריית אילת את קו החוף האמצעות מפוח רוח, שמעיף את הלכלוך אל תוך המים ויוצר במקום ענני אבק ● ''הנושא ייבדק לעומקו'', מבטיח השבוע מנהל רשות הטבע והגנים אסף הברי ● עיריית אילת: ''הקבלן הונחה להשתמש במפוח מקו הים החוצה. חידדנו את הנהלים''
מנקים או מלכלכים?
השימוש במגרפות לוקח זמן, אבל בטוח יותר

מי שמשכים קום ויעשה סיבוב על קו החוף בקטע שבין חוף 'המגדלור' לבין מסוף טאבה, יגלה כמעט בכל בוקר, בשעות שבין 5:00-6:00, צוות מנקים של עיריית אילת, שמנקים את קו החוף. אלא שבאותה נשימה, תגלו כי המנקים מנקים את קו החוף הנושק לשמורת האלמוגים באמצעות מפוח, שמעיף את הלכלוך לכל עבר. במקרה המדובר, מעיף המפוח את הלכלוך שעל קו המים היישר אל תוך המים תוך יצירת ענני אבק הנוחתים על אלמוגי השונית וסותמים את נקבוביותיהם, מה שמצריך את העובדים עצמם להיעזר במסנני אבק (נישמיות), אותם הם מצמידים לפה ולאף. 
א', תושב אילת שנתקל בכל בוקר בתופעה שנמשכת לטענתו כבר למעלה משנה, פנה לא אחת בכעס לעובדים על החוף ותהה מדוע הם משתמשים במפוח ולא במגרפות. לטענת א', מדי פעם העובדים מוותרים על הוויכוח ועוברים למגרפות שנמצאות ברכב הליווי שלהם ולעיתים הם פשוט ממשיכים בשימוש במפוח תוך התעלמות מהערותיו.
מי שהופתע השבוע לשמוע את הדברים היה אסף הברי, מנהל רשות הטבע והגנים בעיר, שביקש לבדוק את הסוגיה וגם חזר עם תגובה חד משמעית: "מבדיקה מול גולן, מנהל השמורה, עולה כי הוא מכיר את התופעה ולטענתו הוא ראה את המנקים בפועל וזה דווקא עובד בסדר. הבהרתי לו שהגיעו דיווחים אחרים לגמרי, ואנחנו כמובן לא מוכנים באופן חד משמעי שלכלוך יעוף אל תוך המים כמו גם ענני אבק. ביקשתי ממנו לרענן את הנהלים בנושא מול צוות הניקיון של העירייה ובמקביל לערוך מבדקי פתע. מתפקידנו לבחון את הנושא לעומקו ואם יש ולו סיבה קטנה לדאגה, יש לפעול מידית לשינוי שיטת הניקיון על קו החוף. השימוש במגרפות הוא אולי פחות נעים ולוקח יותר זמן, אבל הוא בטוח יותר לשלום השמורה. אני מקבל על עצמי את הביקורת, הפקחים הם אני ואני מתחייב לפעול לבדיקת הנושא. אני מודה לאזרח שהעלה את הסוגיה, זו בהחלט אזרחות טובה".

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "משך שנים שומרת העירייה על חופי אילת נקיים גם בתקופות שיא זאת בזכות ניקיון, פיקוח, אכיפה והסברה, לרבות תגבור אשפתונים לאורך החופים כולל מיכלים למיחזור ואפילו מיכלים לפינוי גחלים, חלוקת שקיות אשפה במתחמי אוהלים, הצבת מאפרות וחלוקת קונוסים מקרטון כמאפרות ועוד. בחופים הלא מוכרזים, פועלת העירייה לנקות את החופים באמצעות לחץ מים (זרנוק) ומפוח אוויר בשל מאפייני החופים הכוללים חלוקים ואבנים. האיסוף מתבצע רובו ככולו באופן ידני. באשר למפוח, הונחה בעבר קבלן הניקיון להשתמש במפוח מקו הים החוצה. הנחיה זו מתבצעת, אולם על רקע פנייתך, חודדה שוב".


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש