פרסומת
דלג

אין גיל להתחלות חדשות

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 11/8/2017 20:11 ● ערב ערב 2823
אם תחפשו את אורנה כהן, מי שניהלה במשך 11 השנים האחרונות את בית הספר 'יעלים' בעיר והפכה אותו מבית ספר עם אחוזי עזיבה גבוהים לבית ספר פתוח עם ביקוש גבוה, כדאי שתעשו זאת בכפר ויתקין ● כאן היא תנהל החל משנת הלימודים הקרובה בית ספר יסודי אזורי ובו מספר תלמידים כפול מזה שבאילת ● רגע לפני צלצול הפעמון היא נפרדת, מנקה את השולחן וכבר מתגעגעת
אין גיל להתחלות חדשות

כשאורנה כהן יוצאת לעבודה, זה אומר שהיא יוצאת מביתה החדש בהרצליה, עולה על הכביש, נתקעת בפקקים, ובמקרה הטוב מגיעה לבית הספר היסודי אותו היא תנהל בשנת הלימודים הקרובה בכפר ויתקין אחרי 25 דקות נסיעה. לא פשוט עבור מי שב- 30 השנים האחרונות חיה באילת והתרגלה לצאת רגע לפני שצריך להגיע.
בגיל 56 לא חששה אורנה לחתום על שינוי קיצוני בחייה. כשראתה כי בכפר ויתקין מחפשים מנהלת חדשה, היא שלחה את קורות חייה בסביבות פסח וכשקיבלה את האור הירוק ואת האישור לבחירתה מתוך לא מעט מועמדים שהתמודדו על התפקיד, היה לה ברור כי הזמן קצר והמלאכה מרובה, שכן לא מדובר רק בניהול בית ספר חדש, אלא במעבר עיר ושינוי חיים על כל המשתמע מכך. "מאחר ויש לי שני ילדים ושניהם עזבו זה מכבר את אילת, הגעתי ביום אחד להחלטה שאני לא רוצה לפגוש אותם לארוחת ערב רק פעם אחת בכמה שבועות, אלא רוצה יותר. באותו רגע היה לי ברור שאני מוכנה לעזוב את אילת", היא מסבירה.

 

אין גיל להתחלות חדשות


במקור היא מרמת השרון, כך שחיי המרכז אינם זרים לה, אם כי כבר בגיל צעיר יחסית הכירה את בעלה לעתיד שהיה אילתי והדרימה אחריו עד אלינו. מאז היא גם בתחום החינוך. 19 שנים העבירה בבית הספר 'אורים' בעיר בשלל תפקידים, החל ממחנכת, דרך רכזת ושנתיים גם שימשה כסגנית מנהלת, ואז עברה לנהל את בית הספר 'יעלים'. 11 שנים היא הייתה כאן, מנצחת ביד רמה על צוות מורים וותיקים, הופכת את בית הספר הישן של אילת מכזה שסבל מאחוז עזיבה של ילדים בשל מעבר לשכונות החדשות, לבית ספר פתוח שמשך אליו תלמידים מכל שכונות העיר ואגב כך הצליחה יחד עם הצוות לעבות את השורות ולהפוך את בית הספר 'יעלים' לשם דבר ואף לבית ספר נדרש, ששמו הנרדף הוא - איכות.
היא הייתה זו שחתמה על השינוי התדמיתי חסר התקדים של בית הספר ומינפה אותו להישגים. "פגשתי בבית הספר צוות איכותי ונהדר", היא מדגישה, "בזכותו הצלחנו יחד לחתום על השינויים וההישגים. עצם העובדה שמדובר בצוות וותיק ואין כמעט תחלופה בבית הספר, זה לגמרי מדד לשביעות הרצון של הצוות", היא מדגישה. "לאורך כל הדרך הלכנו יחד, אני, הרשות, משרד החינוך והכל כדי להוביל בהצלחה את השינוי שהתבקש. בשנת הלימודים הקרובה למשל, חצי מתלמידי כתות א' בבית הספר לא יהיו כלל מילדי השכונה, שכן האוכלוסייה בשכונה א' הולכת ומצטמצמת. במרוצת השנים שינינו את תמהיל התלמידים, לא עוד רק ילדי השכונה, אלא פתחנו את בית הספר לכל ילדי העיר, שינינו את התדמית, והבאנו מגוון תחומי עניין ללמידה בבית הספר, בראשם תחום המדעים ואמנות הבמה. בתחום המדעים פיתחנו תכנית מעולה בנושא הביולוגיה הימית, כשהרצון כבר מתחילת הדרך היה להתחבר למה שיש בעיר, יש לנו בבית הספר מעבדות מאוד חדשות ואטרקטיביות. יש לנו חממה מדהימה עליה מנצחת ליסה המורה המדהימה, ובתחום אמנות הבמה יש לנו סטודיו מקסים למחול. התלמידים שלנו לומדים בשנים האחרונות קולנוע וכולם לומדים מוסיקה וכמובן אמנות. יש אוצר של היצע והכל בבית ספר קטן, אינטימי, אסתטי מאוד ומזמין, בקיצור בית ספר נהדר".

אז איך עוזבים כזה מקום?
"זו הייתה החלטה לא פשוטה שהתבשלתי אתה מעט, אבל העובדה שהילדים שלי עזבו את העיר ולמעשה המשפחה שלי נמצאת במרכז, היא שהכריעה את הכף".

למה הכי תתגעגעי?
"לעיר, לחברים. אילת היא עיר נהדרת, יש בה קהילה חינוכית מדהימה עם יחס אישי, פתיחות, אני יוצאת מחממה ומקווה שגם כאן זה יתבשל לאט לאט".

למה לא תתגעגעי?
"לחום של יולי- אוגוסט באילת, לא שכאן הלחות טובה יותר".

מה הטיפים שלך למי שיכנס במקומך לניהול בית הספר?
"להמשיך עם הקיים. להמשיך להוביל את הצוות הנהדר ולחפש תחומים נוספים שאפשר לפתח ובעיקר- תמיד לפרגן לצוות ולעשות הכל יחד".

בעוד שלושה שבועות חוזרים לבית הספר ועדיין לא נמצא לך מחליף. את לא מודאגת?
"ממש לא, אני מניחה שאוטוטו תבחר מנהלת חדשה. אני זמינה ואגיע לחפיפה בכל רגע שאדרש. בינתיים, במקביל לבית הספר החדש, אני מכינה את בית ספר 'יעלים' לקראת השנה החדשה עד לפרט האחרון ואמשיך לעשות את זה עד שתבחר מנהלת".

 

מרגישים את התרגשות באוויר


בינתיים, בבית הספר היסודי בכפר ויתקין כבר תקעה אורנה יתד. מדובר בבית ספר גדול כמעט פי שניים מבית הספר 'יעלים', המונה כ- 640 תלמידים. "זה בית ספר גדול ומקסים פיזית. יש מסביב המון שטחים ירוקים ולשמחתי זכיתי לקבלת פנים נהדרת".

פרפרים?
"כן, כן, יש התרגשות. כל עוד זה עדיין חופש, זה פשוט יותר, אבל ההתרגשות מאוד גדולה מהשינוי. זה לא גיל לא פשוט לשינויים, אבל זה לגמרי ממלא באנרגיות ובהתלהבות, חוץ מזה שכבר מצאתי כאן כמה וכמה אילתיות שעסקו גם הן בתחום החינוך בעיר וזה רק מעיד על כך שאילת מייצרת איכות".
 

אז מה נאחל לך?
"שאצליח בבית הספר החדש ושנגיע להישגים,  ושבית ספר 'יעלים' ימשיך לשגשג, זה מאוד חשוב לי ואני בטוחה שזה יקרה".

 

מי ינהל את בתי הספר?

 

בעוד שלושה שבועות יחזרו התלמידים אל ספסל הלימודים ובבתי הספר 'יעלים' ו'גלים', טרם מונו מנהלים מחליפים תחת המנהלות העוזבות. במשרד החינוך פרסמו מכרזים, שנפתחו ביום שני השבוע, אלא שמאחר והמנויים טרם אושרו עד לסגירת הגיליון על ידי משרד החינוך טרם פורסמו שמות הזוכים. לניהול בית הספר 'ימין הרצוג', נבחר דוד נענה, שהיה בשלוש השנים האחרונות מנהל בית ספר דתי בקריית אונו.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש