פרסומת
דלג

סנוב, ברידג' כבר שיחקת?

מאת: אבנר נחשון ● צילום: חיים דוד ● 29/8/2017 12:48 ● מה נשמע 511
זה בריא לגוף ולנפש ונחשב לספורט לכל דבר- הברידג', לכאורה רק משחק קלפים, אלא ששחקניו יעידו עד כמה זה הרבה מעבר ● המתח, האדרנלין, המחשבה המאומצת, כל אלו יגרמו לכם להתאהב ולהתמכר ● אבנר נחשון, שחקן בעצמו, פותח לנו דלת את מועדון הברידג' האילתי רגע לפני שזה פותח שעריו לשחקנים חדשים ומקיים קורס ברידג' ● ה-3/9 תרשמו לפניכם ● ההנאה מובטחת
סנוב, ברידג' כבר שיחקת?

כשאני שואל אנשים איזו אסוציאציה עושה להם המילה 'קלפים' רוב התשובות שאני מקבל הן: משחקים, הימורים ומזל. ואכן זה כך. רוב המחשבות שלנו אודות משחקי קלפים קשורות להימורים, בתי קזינו מפוארים או לחילופין, קבוצת נשים מבוגרות שמשחקות רמי ומרכלות. אלא שבעולם, ישנה קבוצה ענקית של אנשים עבורם משמעות המילה 'קלפים' היא אתגר אינטליגנטי, תחרות, ספורט, עניין ועוד. אלה הם שחקני הברידג'. הידעתם למשל כי הברידג' הוא ענף ספורט אולימפי? כן, ממש ככה.
בניגוד לדימוי של משחק הברידג' אצל אנשים רבים כ'שעשוע לזקנים', הברידג' הוא עיסוק דינמי, תחביב שמי שמתחבר אליו לא יכול לעזוב אותו, אתגר שדורש מחשבה רבה ומפגש חברתי לכל אורך ימות השנה, בכל מקום בעולם.
כמו בכל ספורט, גם לברידג' יש התאגדות ארצית, התאגדות עולמית, תחרויות מקומיות, ליגה, תחרויות בינלאומיות ואפילו אולימפיאדה.

 

בריאות רבותיי, בריאות


הברידג' הוא משחק אסטרטגי שמשחקים ברביעייה. השחקנים בברידג' מחולקים לזוגות (שותפים), לרוב שחקני הברידג' יש שותף קבוע לאורך שנים, וכך שיתוף הפעולה ביניהם הולך ומתהדק. המשחק מתחלק לשני שלבים, שלב ההכרזה ושלב הביצוע. בשלב המכרז, הזוגות מתחייבים כמה "לקיחות" הם ייקחו (לקיחה משמעותה, כמו במשחק מלחמה, הקלף, הגבוה לוקח) ובשלב הביצוע עליהם לבצע. הזוג שמכריז שייקח יותר לקיחות, מקבל עליו את הביצוע, ועליו לעמוד בו. הזוג שלא זכה ינסה להכשיל את ביצוע המכרז.
האמנות במשחק היא ראשית התקשורת בין השותפים. דרך המכרז ניתן להבין מה איכות הקלפים שיש לכל שחקן ביד. בשלב זה באות לידי ביטוי יכולת ניתוח, לוגיקה והסקת מסקנות, וככל שהשחקן מסיק את המסקנות הנכונות, הסיכוי שלו עולה.
גם בשלב הביצוע יש צורך במחשבה, אסטרטגיה ולוגיקה, אולם בשלב זה מצטרף רכיב נוסף והוא הזיכרון. שחקני ברידג' מפתחים עם הזמן זיכרון מצוין, שכן הטובים שבהם מסוגלים לזכור את כל קלפי המשחק שהונחו על השולחן בעל פה.
מעבר לכך שברידג' הוא משחק תחרותי, יש לו גם איכויות ייחודיות שמשפרות את איכות החיים. העובדה כי שחקני ברידג' מקטינים משמעותית את הסיכוי שלהם ללקות באלצהיימר או דמנציה נחקרה והוכחה. 
מחקר שפורסם בכתב עת אנגלי מכובד ה-
 The New England Journal of Medicine מצוין שהמחקר בחן לאורך כחמש שנים את הקשר בין פעילויות פנאי לבין הסיכון לדמנציה.
הממצאים הראו כי פעילות מנטלית כגון הברידג', הפחיתה במידה ניכרת את הסיכון לדמנציה, ואילו פעילות גופנית לא עשתה זאת. המשחק הוא מאתגר. כל יד היא שונה - הגירוי האינטלקטואלי לא מפסיק. היבט זה של הברידג' באמת מהווה יתרון לשחקנים. הברידג' מומלץ על ידי מומחים, כי הוא יותר מורכב ממשחקים אחרים, ודורש תכנון, תכנון אסטרטגיות והיגיון. גירוי תמידי של המוח מקטין את הסיכוי למחלות רבות.

 

 

גם אתם יכולים


למשחק יתרונות רבים נוספים. מסתבר שהגברת פעילות המוח, עוזרת בשיפור המערכת החיסונית. אנשים מבוגרים שרכשו את מיומנות הברידג', זוכים לחיי חברה מטופחים ומלאים גם בגיל המבוגר, וזאת משום שברידג' מסייע בטיפוח קשרים חברתיים.
באילת פועל מועדון ברידג' פעיל כבר שנים רבות, וחבריו זוכים בפרסים ארציים ובין לאומיים. מדי יום שלישי נפגשים חברי המועדון לתחרות ברידג'. בכל שבוע הם נפגשים ומקיימים תחרויות, זוכים בפרסים וגביעים. המועדון שייך להתאגדות הברידג' הארצית, וחבריו משתתפים בליגה הארצית ובתחרויות ארציות ובינלאומיות. למועדון יש מיקום טוב ברמת הדירוג הארצית וחלק מחבריו מחזיקים בתארים ארציים ובינלאומיים.
אחת למספר שנים פותח מועדון הברידג' האילתי את שעריו לשחקנים חדשים, ומקיים קורס ברידג'. השנה זה יקרה ב- 3.9.17. אז יפתח באילת קורס הברידג' בהדרכתו של האמן הבינלאומי ארז צדיק, תושב אילת. הקורס ימשך 10 מפגשים ועלותו 600 ₪. המחיר כולל ספרות מקצועית שתחולק בקורס. 
 

נעים להכיר: הכירו חלק משחקני הברידג' האילתים:

 


 

ארז צדיק - בן 53, חשב במקצועו ומשחק 40 שנה. ארז הוא בעל הדרגה הגבוהה במועדון ונושא בתואר רב אמן כסף, שהיא כמעט הדרגה הגבוהה בעולם. ארז, מראשי המועדון באילת הוא גם מדריך את קורס הברידג' שיפתח ב- 3.9.17 באילת. "הורי שיחקו ברידג' ובתור ילד התעניינתי במשחק וביליתי הרבה זמן בצפייה במשחקים שלהם. בגיל 13 עברתי קורס בעצמי והתחלתי לשחק", מספר ארז ומוסיף, "משחק הברידג', מחדד את המחשבה. תמיד יש מה ללמוד ולהתחדש, אף משחק שאתה משחק לא דומה למשחק שכבר שיחקת בעבר. הברידג' הוא משחק שמחדד את המחשבה, משחק תחרותי מאוד שניתן להגיע בו לרמות גבוהות כפונקציה של ההשקעה בו. בנוסף לכך הוא גם משחק חברתי  - לכל מקום שתגיע בעולם תמיד תוכל למצוא אנשים שמשחקים ברידג' וזו הסיבה שאני ממליץ לכל אדם ללמוד ולשחק ברידג'. זו פשוט הנאה צרופה".

 

שלומי כהן - בן 49, מתכנת במקצועו ומשחק כבר 10 שנים. שלומי הגיע לברידג' דרך חבר ששיחק והצליח להדביק אותו בהתלהבות שבמשחק. לדבריו משחק הברידג' הוא כייפי ואין סופי, שכן תמיד לומדים ומתפתחים. "מה שאני אוהב במשחק זה שהמערכות קצרות והתוצאות מידיות". הוא סבור שכל אחד יכול ליהנות מברידג', כי  זה אחד מהמשחקים המתוחכמים והחכמים שיש, לא נמאסים אף פעם כי תמיד יש מה ללמוד.

 

שמואל זייד, בן 56, טכנאי רנטגן ב'מכבי' ומשחק ברידג' מגיל 16, כבר 40 שנה. "היינו קבוצת חברים בתיכון. אני לא זוכר מי הציע שנלמד לשחק ברידג' אבל ככה זה התחיל. למדנו לבד בהתחלה, בהמשך קיבלנו קצת שיעורים מ'כריש' -עזרא קדם- שהיה שחקן מצוין ואחד מעמודי התווך של המועדון באילת. עד היום, מדי שנה נערכת תחרות ברידג' לזכרו של עזרא. אני משחק גם שחמט, כך שמבחינתי ברידג' הוא משחק חשיבה מעולה שמאפשר לי לפתח חשיבה אנליטית, לחשוב מחוץ לקופסא ולהביא לידי ביטוי במשחק תחכום ועורמה. אין כייף גדול יותר מלהצליח להטעות את היריבים, ולגרום להם לחשוב מה שרצית. מעבר לזה יש גם את  הצד הבריאותי שבמשחק, חשיבה אינטנסיבית כמו בברידג', משמרת את התפקוד של המוח. ובגילי המופלג, זה לא דבר של מה בכך".

 

ליאור כהן - בן 36, נשוי להילה, ואבא לישי, הילה ומאיה. בעל בית ספר ללימודים לפסיכומטרי באילת ומשחק ברידג' מזה כשנה. "זו "אשמתו" של שלומי אחי שאני כאן", הוא אומר בחיוך. "הוא חשף אותי למשחק. לפני כשנתיים הוא החל לשכנע אותי להצטרף, הצצתי ונפגעתי. נדבקתי בחיידק והתמכרתי. מה שאני אוהב בברידג' זה האתגר המחשבתי - בעיניי כל סיבוב משחק הוא מעין 'חידת היגיון' שיש לפתור בהצטיינות כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר. ניתן להתמודד עם ה'חידות' המוצגות בפנינו באמצעות ניסיון (לקחים רבים חוזרים על עצמם בווריאציות שונות) או באמצעות ניתוח נכון של המשחק בזמן אמת ותחת לחץ. לדעתי זה התחביב המושלם עבור כל מי שאוהב לחשוב, לשחק ולהתחרות".

הברידג' הוא לא רק משחק לגברים, אלא יש גם חברות במועדון. אחת כזו היא יוספה לשם, בת ה-64, פסיכולוגית חינוכית שמשחקת ברידג' כבר 15 שנה. יוספה אמנם ויתרה על תמונה, אבל הסכימה לספר עד כמה היא אוהבת לשחק ברידג': "תמיד רציתי ללמוד ברידג' וכמה שנים אחרי שהגעתי לאילת נפתח בעיר קורס ואני הייתי אחת המשתתפות בו. מאז אני חברה טובה במועדון, משחקת בקביעות באילת ובאירועי ברידג' ארציים.
אני אוהבת מאוד את הברידג'. הוא דינמי מאוד, דורש חשיבה, זיכרון ומיקוד או במילים פשוטות בזמן המשחק את כולך שקועה בו. יש במשחק סוג של אדרנלין שמעורר אותך גם כשאת עייפה מאוד. אני ממליצה בחום ללמוד את המשחק. ההנאה הצרופה שיש במשחק, פיתוח הזיכרון חזותי, האתגרים המחשבתיים והיתרונות הבריאותיים, כל אלה ועוד הופכים את הברידג' לתחביב מדהים".


 

מזווית אישית

 

אני אבנר נחשון, בן 53, מנחה קבוצות הורים ומרצה משחק ברידג' מזה כ-10 שנים. בבית תמיד ראיתי את הורי משחקים, שמעתי כל מיני מילים ולא הבנתי כלום. זה תמיד סיקרן אותי. כששמעתי לפני כ-10 שנים שיש מועדון ברידג' באילת ופותחים קורס, הצטרפתי והתמכרתי. אני חייב להזהיר את מי ששוקל להצטרף לקורס הברידג', ברידג' הוא משחק ממכר. אני לא מכיר שחקן ברידג' שמשחק פחות מפעמיים, שלוש בשבוע, מתחבר למחשב ומשחק וכן, גם כשאנחנו מגיעים לחופשות בארץ ובעולם אנחנו מחפשים איפה אפשר לשחק. מה יש במשחק? אתגר גדול. אתם אוהבים לפתור תשבצים? סודוקו? חידות הגיון? אז דמיינו לכם שהתשבץ זה אתם, הסודוקו הוא אמיתי ואתם מסתובבים בתוכו. זו התחושה של לשחק ברידג'.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש