פרסומת
דלג

מכניסים את האמנות הביתה

מאת: דורית בן נון ● צילום: מערכת ערב ערב ● 6/9/2017 09:29 ● מה נשמע 512
לצד העיצוב הטכנולוגי, תוספת אמנות איכותית לבית הופכת לטרנד עכשווי חדש שנכנס חזק הביתה ● מי אמר שלצד עיצוב בקו נקי, לבן בוהק וסממני מתכת, לא יכולים לבוא גם דברי אמנות יפים?
מכניסים את האמנות הביתה

בעידן המודרני בו אנו חיים היום כשכל הסובב אותנו מושפע מטכנולוגיה והייטק, כולל עיצוב הבית שמושפע מהעידן החדש ולא תמיד שומר מקום למשהו עמוק וערכי יותר, דווקא בתחום עיצוב הבית , המקום הפרטי והאינטימי שלנו, יש מקום לאמירה אמנותית, בין אם היא גדולה ומרשימה לבין אם היא קטנה ומינימליסטית.
החיבור שלנו ליצירה הוא החשוב, הדיאלוג שלנו אל מול יצירת האמנות והערך המוסף של רכישת עבודת אומן, היא שעושה את ההבדל בין רהיט או אביזר רגילים לבין יצירת אמנות. בכל בית ובכל עיצוב יש מקום לאומנות אם כחלק מעיצוב קיים, או שהיצירה קדמה לכל וסביבה עיצבנו את הבית.
"אל תפחדו להכניס אמנות הביתה. תתנסו, תחוו, תתרגשו, תאהבו, תסחפו, תדמיינו והכי חשוב תפרגנו לאמנים ולאמנות. תרכשו משהו בעל ערך ומשמעות אמיתית שייתן לך לחשוב מעבר ולחקור תרבויות", אומרת שרית נחשון, המנהלת האמנותית של גלריית האמנים של אילת, מנהלת מכללת ומרצה לציור רישום חשיבה חיובית וחובקת תואר שני באומנות.

 

" יופי הוא בעיני המתבונן, ומה שמתאים לי ויפה לי, לאוו דווקא יתאים לאחר "

 

באמנות כמו באמנות הכל הולך


מסתבר שלא רק נחשון חושבת ככה, אלא שאחד הטרנדים העכשווים הוא להכניס הביתה פריטי אמנות. להוסיף מעט חום אל קו העיצוב הקר משהו. אולי אחת הסיבות לכך נעוצה בעובדה הפשוטה שאמנות בשנות האלפיים אינה יקרה כמו בעבר, מעבר לכך שניתן היום לרכוש הדפסים במחיר הרבה יותר זול מהמקור, ובכך לאפשר לעצמנו לחבר בין סגנונות שונים בעיצוב הבית ולהביע אמירה ייחודית לנו, חשוב יחד עם זאת לשמור על הרמוניה ולהבין את המשמעות גם מבחינת האנרגיה.

איך נעשה זאת נכון? מה צריך לקח בחשבון מעבר למחיר? ואיך נדע לשלב בין הסגנונות על מנת שהאמנות לא תסגור עלינו בבתנו שלנו ? 
באמנות כמו באמנות הכול הולך, הרי יופי הוא בעיני המתבונן, ומה שמתאים לי ויפה לי, לאוו דווקא יתאים לאחר, אבל בכל זאת, כאשר זה מגיע לעיצוב הבית, ישנם כמה פרמטרים שצריך לקחת בחשבון כדי להגיע לשילוב המושלם. "הגישה האקלקטית בה אנחנו מחברים בין סגנונות, כמו בית שמעוצב כולו בטכנולוגיות הכי חדישות ותמונה אחת אמנותית עם אמירה או להפך,  בית מאוד נוסטלגי ומופשט ופריט אומנותי הייטיקיסטי", מסבירה שרית.


איפה יהיה החיבור הנכון מבחינת העיצוב?
נחשון: "החיבור יכול להתבצע למשל בצבע, אם ישנה בבית ספה מודרנית, גדולה בצבע ירוק שרכשתי ב'איקאה' לדוגמא, אבחר בתמונה שקיימים בה גוונים רגועים יותר של ירוק, או אפילו במסגרת יבוא לביטוי החיבור בצבע. בנוסף אפשר לחבר בין סגנונות שמנוגדים זה לה, בית גדול מרוהט על פי צו האופנה האחרון, ויצירת אמנות ישנה ואיכותית ולהפך, בית בעיצוב עתיק וישן בשילוב פסל או תמונה מודרנית בצבעים יותר דומיננטיים".

 

    ברגע שאתה בוחר יצירת אמנות להכניס הביתה, תביט בה, תנהל דיאלוג, תחשוב, תדמיין, תתרגש, תהיה סקרן לשאול שאלות ● צילום: דורית בן נון

 

אמנות לכל כיס


היום, שלא כמו בעבר, יצירות אמנות נמכרות במחיר שווה לכל כיס. כמובן שצריך לקחת בחשבון מי האמן, מה החומר ממנו עשויה היצירה, אבל ניתנת לנו האפשרות להעז ולהכניס אמנות הביתה. אמנות כבר לא רק לעשירים או לבעלי גלריות ואספנים. האפשרות פתוחה לכולם.
"ישנם אמנים מתחילים, שאפשר לקנות מהם יצירות מקסימות, ובכך גם לפרגן לאמן, וגם לאמנות, שזה דבר מאוד חשוב", מדגישה נחשון. "לעיתים גם האמנים עצמם רוצים למכור במחיר זול יותר, כדי להתפרנס, מעבר לכך ישנן לפעמים סדרות שנמכרות בזול יותר וישנם גם מבצעים בשוק. צריך רק לחפש ולבדוק". שרית מסבירה.

איך אדע שבחרתי נכון?
"תרגישי. ברגע שאתה בוחר יצירת אמנות להכניס הביתה, תביט בה, תנהל דיאלוג, תחשוב, תדמיין, תתרגש, תהיה סקרן לשאול שאלות. חשוב להבין שאתה הולך לחיות עם היצירה הזאת, אז מומלץ שהיא תעורר אצלך את החושים. זה השלב הראשון בבחירה. עם שאר הפרמטרים אפשר להתמודד או להתייעץ אם צריך, כמו השאלות היכן לתלות? האם המסגרת מתאימה? ולשם כך אנחנו נמצאים כאן בגלריה אילת ללוות אתכם בתהליך". 

ישנם סגנונות מומלצים בהם אבחר לעצב את הבית?
"בוודאי. ישנם ציורים שמתאימים יותר לגלריות או תערוכות. למשל ציורי מחאה למיניהם, אשר יכניסו הביתה כעס, כאב, תסכול ועוד אנרגיות שליליות שאנחנו לא רוצים בבית שלנו. דוגמא נוספת אישה או גבר שחיים לבד, לא מומלץ להם להכניס הביתה תמונות של אנשים בודדים, 
גבר או אישה, יש באקט הזה הנצחה של תחושת הבידוד שתלווה אותם גם בביתם. פחות מומלצים פסלים של כלי נשק למיניהם, כדוגמת רובים או סכינים וחרבות שמשדרים תוקפנות, מאבק, מלחמה. אלו מתאימים למשרדים  ופחות לעיצוב הבית שבו אנחנו חיים", מסבירה שרית, שמרצה ומעבירה תהליכים התפתחותיים כבר מעל 20 שנה ויודעת איזה אלמנטים יהיו לנו טובים יותר מבחינת האנרגיה והמחשבה במודע או בתת המודע.

"חשוב לציין, שעל מנת שנוכל לשמור על הרמוניה, רצוי לא להגזים עם פרטי האמנות, אלא אם כן אנחנו באמת אספנים גדולים ויש לנו מקום מיוחד לאחסן את הפריטים. מאחר שציורים או פסלים מביעים הרבה יתר מרהיט פשוט, ויש להם אנרגיה גדולה ומורגשת באוויר, אל תגזימו ותשמרו על ההרמוניה שלכם בבית. תזכרו תמיד-  יצירה טובה תלך אתכם שנים, אז חשוב להתחבר גם בנראות, גם ברגש, וגם בנפש".

 

לפרגן לאמנות ולאמן. ציורים - שרית נחשון ● צילום: דורית בן נון

 

ומה לגבי הדפסים או העתקות של יצירות אמנות, מה ההבדל?
"הדפס של ציור עדיין ייחשב כיצירת אמנות. זאת בעצם הדפסה של הציור המקורי עם חתימת האמן. העתק מדויק של המקור, זמין יותר וזול יותר מלרכוש ציור אמרתי.
לגבי העתקות פה כבר מדובר על מישהו שניסה לצייר ולהעתיק ציור מסוים, מה שאומר שהציור כבר לא צוייר בידי האמן עצמו אלא אדם אחר, ולא ייחשב כיצירת אמנות", מסבירה שרית את ההבדלים.

בחרתי ציור, התרגשתי, חוויתי, נפעמתי, הגעתי הביתה ו.... הציור לא משתלב בעיצוב כמו שחשבתי, מה עושים?
"חשוב שאנשים יידעו שציורים אפשר לשנות בעזרת מסגרות בצבעים שונים וטקסטורות שונות. מעבר לכך, ישנן גלריות בהן אתה יכול להחזיר לאחר תקופה ש"השתמשת". לשלם הפרש ולרכוש יצירה חדשה. בכל זאת תמיד מומלץ להתייעץ עם אנשי הגלריה או העיצוב". 
שרית מסכמת את הרעיון: "החשיבות של רכישת יצירת אמנות חשובה לנו כחברה. לאמן עצמו, ולאמנות. אל תפחדו ואל תחששו, במיוחד כיום שישנן המון דרכים שמאפשרות לנו קנייה של פריט אמנותי. גלריית אילת מזמינה אתכם לבוא, להתרגש, ולהתרשם ולפרגן לאמנים מקומיים המציגים בתערוכה. תחקרו, תתעניינו, תשאלו, תתאהבו, תתרגשו, ממש כמו עם בן זוג אתו אתם הולכים לחיות. יצירת אמנות מביאה אתה אנרגיה שתרומם אתכם ותיקח אתכם הלאה, ואם אתם לא בטוחים, פשוט תשאלו, כי באמנות כמו באמנות, אין דבר כזה שאין דבר כזה, יש משהו מיוחד לכל אחד". ואתם, הבנתם את זה


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש