פרסומת
דלג

סכנה: החי בר פרוץ אל גבול ירדן

מאת: איה פלשקס ● צילום: ווקיפדיה ● 16/9/2017 14:20 ● ערב ערב 2828
פרצה בגדר ● אטרקציית החי בר המושכת אליה עשרות אלפי מבקרים בשנה פרוצה לאורך הגבול עם ירדן ● פרויקט הקמת גדר הגבול שהחל השנה לקראת פתיחתו של שדה רמון ייעצר 30 ק"מ צפונית לאילת, כשני ק"מ לפני האטרקציה
סכנה: החי בר פרוץ אל גבול ירדן
גדר הגבול נעצרת שני ק"מ לפני החי בר. גדר הגבול עם ירדן

מתחקיר שערך 'ערב ערב' עולה ממצא מדאיג לפיו גדר הגבול של ישראל ירדן אינה מגיעה עד החי-בר יוטבתה, ובאיזור אין כל מכשול יבשתי מונע. מדובר באטרקציה המושכת עשרות אלפי מבקרים בשנה, לרבות משפחות, דבר ההופך אותה ליעד פיגוע אסטרטגי. הנושא מעורר תמיהה שכן גדר הביטחון מסתיימת כשני ק"מ לפני האטרקציה הפופולרית. חי-בר יוטבתה ממוקם מצפון לקיבוץ סמר, מזרחה לכביש 90, כביש הערבה. גדר הגבול נבנתה השנה כפי שאישר אותה הקבינט הביטחוני-מדיני,  לאורך 30 ק"מ בלבד, מאילת צפונה. אותה גדר נבנתה על פי המודל של גדר הגבול עם מצריים המהווה מכשול יבשתי, וכבר הוכיחה את עצמה במניעת פיגועים כמו גם חדירת מסתננים ומניעת הברחות. עם זאת, חי-בר יוטבתה הוא מקום תיירותי מובהק אליו מגיעים עשרות אלפי מבקרים בשנה. לבד מגדר פשוטה להגנה על החיות מפני טורפים הרי שהמקום פתוח לגמרי לכיוון ירדן. 

 

30 ק"מ ב-300 מיליון ₪


כבר לפני כשנתיים הכריזו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון דאז משה (בוגי) יעלון על הקמת גדר גבול בין ירדן לישראל. הגדר לאורך הגבול עם ירדן נועדה למניעת חדירת מחבלים, פעילי דאעש, גדודי חללי אל אקצה, הג'יהאד העולמי ואחרים, הפועלים באיזור, זאת כמובן יחד עם מבריחים ומסתננים למיניהם. כשלושה חודשים קודם לכן אושרה הקמתם של 30 ק"מ בלבד בעלות של 300 מיליון שקלים, מאילת עד מעט אחרי אזור שדה התעופה רמון. ראש הממשלה נתניהו מסר עם האישור כי הגדר שתיבנה לאורך הגבול עם ירדן היא "חלק מהביטחון הלאומי שלנו." וזאת לאחר שהגדר לאורך הגבול עם מצרים, בשילוב עם גדוד קרקל הפרוס לאורכה, הוכיחה את עצמה כבר פעמים רבות, בחסימת מסתננים, הברחות וכמובן פעילויות טרור. 
למרות הדברים האמורים הגדר לאורך הגבול עם ירדן מגיעה כיום רק 30 ק"מ מהעיר אילת ומותירה עוד כ-200 ק"מ נטולי גדר ומיגון עד אזור ים המלח. אזור החי-בר על המבקרים בו, כמו גם ישובי האזור, לבד מהגדרות העצמיות, פרוצים לכיוון ירדן.
ממשרד הביטחון נמסר בתגובה לפניית 'ערב ערב': "על-פי החלטת הממשלה, אורכה של הגדר הנבנית בגבול ירדן יהיה 30 ק"מ,  מאילת ועד לחולות סמר (צפונית לתמנע). משרד הביטחון מבצע את החלטת הממשלה כלשונה".
גורם צבאי מסר ל'ערב ערב': "כוחות צה״ל באזור פועלים בשיתוף כלל גורמי הביטחון באופן יום יומי ובמגוון אמצעים להגנת האזור. במסגרת פעילות זו מתקיימים באופן קבוע סיורים של כוחות הביטחון במרחב, פעולות איסוף ותצפית נרחבות הן במישור הגלוי והן ובמישור הסמוי.חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש