פרסומת
דלג

סופרת בערבה

מאת: רותם ג'קסון ● ● ערב ערב 2217
מסתבר, שבערבה אפשר למצוא, לא רק גמבות ומלונים טריים, אלא גם סופרים צעירים. טל אלון, אילתית בעברה, וקיבוצניקית (לוטן) בהתהוות, עושה לנו כבוד בנישת סופרי הילדים בישראל. בימים אלו, היא משיקה את ספרה השלישי בו היא מציגה את האג'נדה החדשה לטיפול בהרטבה...
סופרת בערבה

'נולד לי אח והפיפי ברח' הוא סיפרה השלישי של טל אלון (31), בת מושב ואם לשני ילדים (8,5), המשלבת עבודה במחלקה לשירותים חברתיים במועצה האזורית חבל אילות עם כתיבת ספרים. סיפרה האחרון, כאמור, מבוסס על נסיונה האישי בגידול ילדים ונכתב להורים רבים שנתקלו בבעיה דומה.
"הספר מבוסס על מקרה שקרה לי באמת עם ילדיי ושמותיהם אף מוזכרים בספר", אומרת טל, "מדובר על הרטבה אצל ילדים שכבר נגמלו, שבאה בעקבות משבר או שינוי דרמטי בחייהם. במונח המקצועי, זה נקרא 'הרטבה משנית'. זה קרה לי עם נוי, ילדתי הבכורה, שהתחילה להרטיב כל לילה אחרי שנולד לה אח קטן. ובגלל שהייתי כל כך עסוקה עם התינוק, כנראה שלא שמתי לב אליה. הייתי מחליפה לה מצעים כל לילה, עד שיום אחד הבנתי שיש פה בעיה. ישבתי איתה לשיחה ושאלתי אותה מה עושים? כי אמא לא יכולה יותר לכבס. התשובה שלה היתה פשוטה: היא ביקשה חיתול כמו ששמים לעמית הקטן. רק אחרי חצי שנה של לילות יבשים, בזכות החיתול כמובן, פניתי לד"ר קושניר, רופא ילדים, אשר פיתח שיטה לטיפול בהרטבת לילה. השיטה שלו באמת עבדה, ובזכות המקרה האישי-משפחתי שלנו, קיבלתי את ההשראה לכתוב על זה. ובנימה אופטימית זו, גם לבחור את הסוף הטוב של הספר.
לדעתי, זו בעיה שצריך להעלות על השולחן. משיחות רבות שניהלתי עם אמהות גיליתי, שלא כולן חושבות שזו בעיה. לצערי, גם הבנתי, שלא תמיד התערבות רגשית יכולה לפתור את הבעיה".

בעיה משותפת לילד ולהורה


"הספר של טל אלון הוא יצירה קצרה וקולעת המטפלת ברגישות והבנה עמוקה בבעיה בה מתנסים ילדים רבים כאשר מגיע תינוק חדש למשפחה ומאיים על מקומם", כותב ד"ר ברוך קושניר, פסיכולוג קליני, מנהל מרפאות ד"ר ברוך קושניר לטיפול בהרטבת לילה וחרדת אסלה, אשר ליווה את טל בכתיבת הספר. "טל מדגימה כיצד הורים יכולים לסייע לילד בהתגברות על משבר רגשי על ידי הקשבה, הבנה והקדשת תשומת לב הולמת, ובכך לפתור בעצמם את בעיית ההרטבה שהתעוררה. יחד עם זאת, יש לזכור, כי לא תמיד ניתן להצליח בהתערבות עצמית. כאשר בעיית ההרטבה נמשכת מעל תקופה של חודש או חודשיים, כדאי לפנות לעזרה מקצועית".
לטענתה של אלון, נושא הגמילה מחיתולים מופיע הרבה בספרים, אבל באף אחד מהספרים לא מדברים על זה עם הילד. "אפילו ב'סיר הסירים', הקלאסיקה המיתולוגית של גמילה מחיתולים, עוסקים בגמילה תכלס, אבל לא מעלים את הבעיה כבעיה משותפת לילד ולהורה", מסבירה אלון. "וזה לא שרק לילד יש בעיה, שלא יצא לו קקי בסיר. גם לאמא יש בעיה גדולה לקום כל לילה ולהחליף מצעים".

התגייסות משפחתית


בימים אלו ממש, הפכה הבעיה הקטנה שהיתה לנוי אלון ואמא שלה, לאייטם תקשורתי גדול. לפני שלושה שבועות, הציגה טל אלון את ספרה החדש בתוכנית הבוקר של אברי גלעד, ואצל אודטה כבר מחכים לה בקוצר רוח. טל אלון כותבת כבר מגיל 10. את הספר הראשון שלה היא הוציאה בגיל 20, בהוצאה עצמית. למעשה, היתה זו מתנת החתונה של בעלה אליה. הספר השני, יוזמה נוספת של הבעל המפרגן, יצא בתור מתנת יומולדת 30, אחרי שליקט אוסף שירים של טל מהמגירה ואיגד אותם לדפוס, כספר שירים.
את הספר האחרון כתבה טל לפני חמש שנים, באילת, עת עבדה בשיווק 'יאכטות אילת', כשבנה הצעיר, עמית, נולד. הסאגה המשפחתית, הפכה מהר מאוד לעסק משפחתי עם תמיכה ופירגון: הבעל ייעץ, האח הצעיר, רובי עמיר, אייר והילדים, נוי ועמית, סיפקו את העלילה וההשראה. אולם הפעם, החליטה טל כי די להוצאות הספרים העצמיות וכי הגיע הזמן לחפש הוצאה לאור שתסכים לממן את הספר. אחרי עשרות דחיות מהוצאות שונות, פנתה טל בייאוש לקרן למלגות אמנים במתנ"ס חבל אילות בכדי לקבל סיוע. ומשזה הגיע, הגיע גם המוציא לאור שהסכים לקחת את הספר כפרויקט. בדיעבד, הוא בטח הבין כי מדובר בגימיק תעשייתי שיכול לעשות הדים רבים בקרב מחליפי המצעים הליליים. ואכן, עוד לפני שהספיק הספר לעלות על המדפים, הוא כבר הוצג בערוץ 41, ערוץ ההורים, ב'הוט', כחומר הסברה לגמילה מחיתולים.

את האמת, זה משתלם בכלל להוציא ספר?!
"בגלל שאני יוצרת, אני לא מסתכלת על זה בתור משהו שמשתלם כלכלית. עבורי, זה משהו שממלא אותי מבפנים. זו הרגשת סיפוק אדירה, זו הרגשה מעולה להוציא לאור ספר שכתבת. אבל אם להתייחס לשאלתך, אז האמת, שאם זה לא רב-מכר, אז זה לא ממש משתלם. הוצאה עצמית כרוכה בסכום לא מבוטל של 25,000 ₪ עבור מהדורה אחת (1000 עותקים).
אבל בשבילי, ספרים זה ערך עליון. בעיניי ספר הוא הכלי המחבר בין ההורה והילד, במיוחד בימינו, כשהילדים כל כך עסוקים עם טלויזיה, מחשב, חברים וכו'. אני מוציאה ספרים, כי אני מאמינה שבזכותם ההורים יכולים ליצור תקשורת יותר בטוחה, נכונה ובריאה עם ילדיהם. מגיל צעיר מאוד, הושבתי בכל ערב את הילדים על הברכיים שלי וסיפרתי להם סיפורים. גם כדי שילמדו לאהוב סיפורים וגם כי חשובה לי הקירבה האינטימית עם הילדים. כל הידע שלי לגבי גידול וחינוך הילדים לקוח מספרים. תמיד אני מחפשת פתרונות בגידול ילדים בספרים. דרך הספרים, אני נותנת לעצמי גושפנקא לדרך נכונה. למזלי, יש לי גם את בעלי שהיה בעברו מדריך נוער בקיבוץ ובזכותו, למעשה, יש לי תמיד תשובה ותמיכה בכל דבר. לא סתם התחתנתי איתו כשהייתי בת 20, זיהיתי בו את הפוטנציאל לחיים פוריים וכיפיים".

אז מצפים לנו ממך עוד ספרים בקרוב?
"כן, בהחלט! אני עובדת על זה במקביל לגידול הילדים. אני מקבלת השראה מהגידול שלהם. לדוגמה עכשיו, אני מתמודדת עם זה שהילד לוקח דברים מהגן בלי רשות. חיפשתי ספרים שמדברים על זה ולא מצאתי, אז נראה לי שזה יהיה הנושא הבא".

את 'נולד לי אח והפיפי ברח' אפשר למצוא בכל חנויות הספרים המובחרות.

תמונת כתבה
"הכתיבה ממלאת אותי מבפנים". אלון