פרסומת
דלג

סנוב, הליכה נורדית כבר עשית?

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/11/2017 09:52 ● מה נשמע 521
מתי בפעם האחרונה יצא לכם לראות אדם צועד נמרצות עם שתי מקלות הליכה בידיו ותהיתם שמא הוא התבלבל בין אילת לבין פינלנד ● מסתבר שמה שטוב לאירופאים, טוב זה מכבר גם לישראלים, שגילו בשש השנים האחרונות את הצעידה הנורדית ● אז אם גם אתם מחפשים הליכה ברוח טובה, ביצירת חברותא, ובעיקר בהליכה שמפעילה 90 אחוז משרירי הגוף, בריאה, ושורפת קלוריות, במיוחד עבורכם מביא בשבוע הבא מתנ"ס 'קולייר' שלושה מפגשי היכרות עם הגורו בתחום, מתוך כוונה לפתוח קבוצה גם באילת ● תצעדו ותהיו לנו בריאים
סנוב, הליכה נורדית כבר עשית?

הייתה זו מיכל עוזיאל, מנהלת מתנ"ס 'בית רובין' שנתקלה בסיוריה הרבים בארץ (ותודה לנכדים) באנשים שצועדים צעידה נורדית. צעידה נמרצת עם שתי מקלות בידיים, כאלו שבכל צעד שאתם עושים, יגרמו לכם להפעיל לא רק את שרירי הרגליים, אלא גם את שרירי הידיים. ובכלל, אחד מיתרונותיה הרבות של הצעידה הנורדית, בכך שהיא גורמת לצועד להפעיל 90 אחוז משרירי גופו, כך שאם לרגע טעיתם וחשבתם שהמקלות יעשו לכם את החיים קלים יותר, כדאי שתחשבו פעם נוספת.

 

מה שטוב בפינלנד


מי שמכיר את מיכל עוזיאל כבר יודע שכשהיא רואה ורוצה, היא מביאה, וכך החליטה מיכל שבעיר כמו אילת ששמה לה את נושא הספורט נושא מרכזי בחיי הקהילה, יש צורך להכיר לתושבים את הענף שמתחיל לאט ובטוח לכבוש לא רק את אירופה אלא גם את שבילי הצעידה בארץ. חשבה וגם עשתה. היא חברה לאיציק לוי, ה'גורו' של ענף הצעידה הנורדית בארץ, האיש שהביא את הענף, הקים את חברת 'אקוג'ים' ולא זו בלבד שמקים קבוצות בכל רחבי הארץ, אלא גם מדריך ומוציא תחת ידיו שורה של מאמני הליכה נורדית שמפיצים את התורה. לוי, המוגדר כ'מאסטר' בהליכה נורדית, מוסמך מטעם ה - EMNW  בארצות הברית, הכשיר גם את אמלי סמו, מורה לחינוך גופני באילת, בעלת סטודיו פרטי, שתוביל במתנ"ס 'קולייר' את טרנד הצעידה החדש. בימים שני ושלישי הקרובים (13/11 בשעות 17:00, 20:00 ובתאריך 14/11 בשעה 9:00), יגיע איציק לוי למתנ"ס 'קולייר', ויעביר כאן שלושה מפגשי היכרות חינמיים למתעניינים בתחום. "אני מאוד מאמין בדרך של טעימה קטנה שמשאירה טעם של עוד", הוא אומר השבוע בשיחה טלפונית, כשהוא מסמן את אילת כיעד הבא בכיבוש. "יחד עם אמלי, נספר לאנשים על מקורו של הספורט הזה, על התועלת החברתית והגופנית שלו ולאחר שלב ההיכרות נצא החוצה לפארק הסמוך להתנסות. את רזי ההליכה הבסיסית עם המקלות לומדים מהר, כך שנוכל לשלב תרגילים לחיזוק בזוגות, רביעיות, נשלב מוסיקה, תרגילי חיזוק וחיטוב".

  עוד כמה נתונים

 

 

  1. הליכה נורדית יעילה יותר מהליכה רגילה בכ- 40 אחוזים.
  2. הליכה נורדית מתאימה לכל סוגי השטחים.
  3. הליכה נורדית מקלה על המפרקים בגלל אופן חלוקת המאמץ בין הידיים לרגליים.
  4. למרות שמדובר בהליכה אינטנסיבית היא מקטינה את העומס על הלב ומגדילה את צריכת החמצן.
  5. הליכה נורדית מחזקת את העצמות, מסייעת להילחם בתופעת האוסטראופורוזיס, מקטינה את המתח בצוואר ובכתפיים. השימוש במקלות מקטין את הלחץ על הברכיים ועל חלק הגוף התחתון ולכן הליכה זו מומלצת על ידי פיזיוטרפיסטים.

 


 


אני תוהה בקול על מה ולמה צריך את המקלות ואיציק מסביר: "בעצם השימוש במקלות אנחנו מאריכים את הידיים עד לקרקע ויוצרים מעין הליכה על ארבע שמזכירה במשהו את החיות. בעזרת הלחיצה על המקלות אני מפעיל יותר קבוצות שרירים שלא פועלות בהליכה רגילה או אפילו בריצה אגב יצירת אלמנט של כוח. התוצאה- צריכת אנרגיית מוגברת, שריפת קלוריות גבוהה יותר, זה מחדד את הקואורדינציה ועוד. זה מתאים החל מאנשים שמתקשים בתנועה וביציבה, שכן המקלות מאזנים ומסייעים ועד לרצי אולטרא בעולם, מטורפי ספורט, שהיום נעזרים גם הם במקלות כדי להוריד את העומס מהרגליים".

 

עד כמה הצעידה הזו תפסה בארץ?
"זה קיים כבר כמעט בכל הארץ. יש מקומות שיש בהם צועדים בודדים ויש מקומות כמו בראשון לציון, העיר שלי, שיש בהם יותר מקבוצה אחת. בגליל העליון זה תפס יפה ויש לא מעט צועדים שעושים את זה בנופים היפהפיים, בגלבוע, באזור השרון יש לא מעט קבוצות. כתוצאה מקשרים שלי עם מנהל הספורט, הם כבר התחילו לתמוך תקציבית בפרויקטים של הליכה נורדית במקומות שונים בארץ ושיתוף פעולה בתחום מתפתח גם מול מרכז הפועל. בקופות חולים לאומית, מכבי ומאוחדת יש קבוצות של מבוטחים שנעזרים בהליכה הנורדית לצרכים שונים. כן, בשש שנים שעברו מאז הבאתי את הענף לארץ, הצלחתי ליצור לא מעט תהודה.

לאיזה גילאים זה מתאים?
"המקלות אמנם מתכוונות והן יכולים להתאים לילדים כבר בגילאי 8-10, אבל את עיקר הספורט הזה עושים בעיקר מבוגרים. באירופה יש הרבה בני 30 פלוס שעושים צעידה נורדית וגם משתתפים בתחרויות (יש גם אליפות עולם), אבל המאסה העיקרית שם היא של גילאי 40-50 פלוס. בארץ זה תופס בעיקר את בני ה - 50 פלוס ומעלה אבל זה בהחלט מתאים גם לצעירים יותר".
אם תשאלו את מיכל עוזיאל, מנהלת מתנ"ס 'בית רובין', הרי שהיא מקווה שהניסיון הזה יוליד לפחות קבוצה אחת של צועדים נורדים באילת. כי מה שטוב לפינלנדיים, לבטח טוב גם לאילתים.


חדשות אילת
 

שתפו את הכתבה בפייסבוק