פרסומת
דלג

מועצת העירייה אישרה נטילת הלוואה של ₪10,000,000

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 10/11/2017 09:36 ● ערב ערב 2836
מועצת העירייה אישרה נטילת הלוואה בגובה 10 מיליון ₪ לעשר שנים ''לצורך הקטנת עלויות הריבית לבנקים'' ● אלא שגורם עירוני בכיר מתריע: ''מדובר בתקציב שנת הבחירות של מאיר יצחק הלוי שמעמיס נטל כלכלי על העירייה שגם כך גרעונית'' ● ''חברי המועצה יושבים לך עם הטלפון בישיבת מועצה עושים לייקים בפייסבוק, כל הישיבה הפנים בסלולרי ברקע מדברים על עשרה מיליון שקל כספי ציבור ואז כששואלים מי בעד כולם מרימים את היד באוטומט'' ● דובי כהן: ''הגידול באוכלוסייה אינו פרופורציונאלי לגידול בתקציב. התקציב גדל כמעט פי שלוש, האוכלוסייה גדלה רק פי שניים ואנחנו עדיין גרעוניים'' ● אסי בן חמו גזבר העירייה: ''מדובר בכסף צבוע שהולך ישירות להקטנת הגרעון ובתנאים עדיפים''
מועצת העירייה אישרה נטילת  הלוואה של ₪10,000,000

מועצת העירייה בישיבתה האחרונה אישרה ברוב של תשעה מול מתנגד אחד ונמנע אחד, נטילת הלוואה בגובה עשרה מיליון ₪ לעשר שנים. מטרתה הרשמית של ההלוואה: "כיסוי גרעון מצטבר לצורך הקטנת עלויות הריבית אותן משלמת העירייה לבנקים". אלא שלא כולם חושבים כי זוהי אכן מטרתה האמתית של ההלוואה האמורה. בנוסף אישרה המועצה הגדלת מסגרת לחודשיים  בגובה חמישה מיליון ₪ עד לסוף שנת 2017. בכירה עירונית שביקשה להישאר בעילום שם הסבירה ל'ערב ערב' השבוע: "העירייה ביקשה הגדלת מסגרת של חמישה מיליון בבנק ובנוסף ביקשה לקחת עוד הלוואה של עשרה מיליון שקל לעשר שנים והכל משום שמדובר בשנת בחירות, זה להוציא סתם כסף ולהגדיל גירעונות. גם אם נניח שהגדלת המסגרת של החמישה מיליון היא רק לחודשיים עד שייכנס כסף של משרד הפנים, אישור ההלוואה הנוספת של עשרה מיליון שקל היא שערורייה. מדוע צריך לקחת את ההלוואה לעשר שנים? נניח שלגזבר העירייה אסי בן חמו חסרים עשרה מיליון בתזרים לפי התקציב השנתי שעומד על 504 מיליון ₪ ומאחר ואנחנו באוקטובר אז עברו עשרה חודשים – תקציב של עשרה חודשים מתוך 12 אתה הרי אמור לבזבז, אז ברור שעוד לא סיימת לבזבז את כל התקציב המאושר, אז בשביל מה הלוואה? עכשיו העירייה טוענת שיש לה גרעון של 1%-2% לשנה כלומר שבגדול היא עומדת בתקציב השנתי, אז מבחינת חברי המועצה שבאים לאשר או לא כזו הלוואה קריטי לדעת מה המצב בצפי הכנסות, כששואלים על כך בעירייה הם מתגאים חדשות לבקרים שיש להם 95% גבייה בארנונה ושההכנסות מגבייה רק עולות, אז אם עלו ההכנסות ועוד לא סיימתם להוציא את התקציב המאושר להשנה, איך חברי המועצה מרימים את היד ומצביעים על אישור הלוואה בגובה 10 מיליון ₪ לעשור מבלי שהם בדקו קודם בכמה עלו ההכנסות מגביה? זה נתון קריטי עבור חבר מועצה כדי להבין האם ההלוואה הזו אכן נדרשת או שיש לה מטרה אחרת לא מוצהרת שזה מימון שנת בחירות, אם הגבייה שלך טובה ואפילו עלתה כמו שאתם טוענים אז גם אם חלק מהתקציבים לא נכנסו אתה אמור להיות בעודף תקציבי או לכל הפחות מיושר על הקו, בטח שלא בחוסר, אז למה אתם מאשרים הלוואה? חברי המועצה פשוט לא יודעים איך דברים מתנהלים, יושבים לך עם הטלפון בישיבת מועצה עושים לייקים בפייסבוק, כל הישיבה הפנים בסלולרי ברקע מדברים על עשרה מיליון שקל כספי ציבור ואז כששואלים מי בעד כולם מרימים את היד באוטומט". כאמור הצביעו בעד נטילת ההלוואה תשעה חברי מועצה, כאשר המתנגד היחיד היה דובי כהן ויניב חנו נמנע.

 

דובי כהן: "הגרעון הפך להרגל"

 

דובי כהן: "מאיר רק מאריך הלוואות אף פעם לא מקצר אותן"


בתגובה לדברים מסר דובי כהן: "לא יכול להיות שכל פעם לוקחים לסגירת הגרעון פה עשרה מיליון ושם עשרה מיליון וזה כבר הפך להיות איזה שהוא הרגל וכולם מסכימים, אף אחד לא שואל מה אנחנו ב-504 מיליון שקל יכולים לעשות יותר טוב. הם מכינים דוחות על דוחות לטיפול בגירעונות ולחסכון באגפים ושום דבר מזה לא קורה. אני אמרתי שלקחת הלוואה כזו שנה לפני בחירות זה קשה והיה למאיר 15 שנה להגיד אני טועה, לא יתכן שבכל שנה תסתכל אחורנית ותגלה שהעיר בגרעון, לא יתכן שהתחלנו את התקציב השנתי ב-180 מיליון וכיום הגענו ל-504 מיליון וכל שנה אנחנו סוחבים אתנו עוד עשרה עוד חמש עשרה מיליון שקל הלוואות, החשיבה שמותר לי להיות בגרעון ומותר לי להעלות למועצה עוד הלוואה לדעתי זו טעות. זה לא יכול להמשך. עירייה גרעונית זו עירייה שמנוהלת לא נכון.


אבל הם טוענים שמדובר בהלוואה לצורך הקטנת ריביות לבנקים
הם משרשרים הלוואות אבל בסוף אני לא מבין את ההיגיון, גם אם הורדת בקצת את הריביות אתה עדיין נדרש להאריך את מועד הפירעון שלהן בעוד עשר שנים, מאיר כל הזמן מאריך את ההלוואות אף פעם לא מקצר אותן.


יש הטוענים כי ההלוואה הזו היא תקציב הבחירות של מאיר
אני לא שולל, תושבי אילת לא מבינים שלהיות גרעוני בתקציב כל כך גדול זה נזק אדיר. ובהחלט יכול מאוד להיות, אני שומע שממשיכים לקבל עובדים לעירייה ושממשיכים לנפח מערכות, בעבר התקציב העירוני עמד על 180 מיליון מאז הוא זינק ל-504 מיליון ₪, עם כל הכבוד העיר גדלה מאז אבל אל בממדים האלה, הגידול באוכלוסייה אינו פרופורציונאלי לגידול בתקציב. התקציב גדל כמעט פי שלוש, האוכלוסייה גדלה רק פי שניים ואנחנו עדיין גרעוניים, זה לא אמיתי הדבר הזה.

 

אסי בן חמו: "במקום לשלם על הגרעון המצטבר 11% שנתי, נשלם על העשרה מיליון האלה רק 2.2%.


אסי בן חמו על ההלוואה: "זה הימור מצוין"


בתגובה לדברים הסביר אסי בן חמו גזבר העירייה: "קודם כל עוד לא נטלנו את ההלוואה כי אני עדיין מנסה להוריד את הריבית וטרם התקבל אישור משרד הפנים לנטילתה. בשנים האחרונות הצלחנו להפחית את עומס המלוות והבאנו אותו ל-33% לאחר שבשנים קודמות היינו ב-60-70% וזה נבע משני דברים מחזור המלוות והקטנתן ומהקטנת היחס, עכשיו לעירייה יש גרעון מצטבר של 80 מיליון ₪ אז מאחר ויש לנו אפשרות למשוך הלוואות ממשרד הפנים, אז אמרתי בואו ניקח הלוואה של עשרה מיליון ₪ לעשר שנים בריבית של 2.2% קבוע כשהיום הפריים הוא 1.6%, זה הימור מצוין, נפרע איתם גרעון לא הלוואה, כלומר נקטין את הגרעון בעשרה מיליון שקל ואז נשלם על הגרעון המצטבר לא 11% שנתי אלא רק 2.2% על העשרה מיליון האלה.
אבל אתה מאריך את מועדי פירעון הלוואות הגרעון בעשור
אני לא מאריך כי לא החלפתי הלוואה, הגרעון הזה יהיה עוד עשרים שנה אבל לאט לאט נקטין אותו.

אבל זו הטענה שאתם נוטלים שוב ושוב הלוואות על הלוואות ולא מקטינים אותו
אני מקטין את הגרעון במקביל לעומס המלוות, ברגע שהעשרה מיליון האלה נכנסים הגרעון המצטבר קטן בעשרה מיליון ל-70 מיליון. 

אבל עובדתית הגרעון המצטבר של עיריית אילת מעולם לא ירד ב-15 שנה האחרונות
נכון משום שכל שנה אנחנו מסיימים בגרעון של כמה אחוזים. אבל מי שאמר לך שלקחתי הלוואה במקום הלוואה זה פשוט לא נכון להגיד את זה...אגב טרם נטלנו את ההלוואה זה יקרה רק ב-2018, אנחנו עדיין צריכים את אישור משרד הפנים שיכול גם לא לאשר לי אותה אבל אין סיבה שלא יאשר כי אנחנו בעומס מלוות נמוך. 
הערת המערכת: מבדיקת המכתב שהוציא בן חמו לחברי המועצה עולה כי הריבית שהוענקה לעירייה בעבור ההלוואה להקטנת הגרעון תעמוד על 2.9% ולא 2.2%.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק