פרסומת
דלג

טור פרשנות: בחירתו של מאיר

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 10/11/2017 10:05 ● ערב ערב 2836
צריך לפרגן לדירקטוריון חכ''א והנהלתה שאף שחלפו מספר חודשי הפנמה, השכילו לערוך השבוע מסיבת עיתונאים ולהעמיד עצמם בפני התקשורת על מנת להשיב לציבור על כל סימני השאלה שהצטברו בפרשה, אלא שאת האמירה החזקה ביותר סיפק דווקא זה שלא היה נוכח בישיבה – יו''ר הדירקטוריון מאיר יצחק הלוי, שבחר להעדר מהמפגש ● חכ''א אולי משדרת ביטחון מלא בצדקת טענותיה, אבל לראש העיר אין שום כוונה לתת לפרשה הזו לדבוק בו לקראת הבחירות, גם אם הדבר אומר אי מתן תמיכה פומבית לחברו הטוב אבי כהן מנכ''ל החברה.
טור פרשנות: בחירתו של מאיר
מה שלא יבחר חייב להחזיר לזרועותיו את אלי לנקרי. יצחק הלוי

 

שלושה דברים ניתן לסכם ולומר על מסיבת העיתונאים הזו:


הראשון – מדובר בהחלטה ראשונה שנטל מנהל המשברים שמוליק כהן שנשכר על ידי החברה על מנת לנהל את המשבר, שאף נכח בישיבה וכיוון את השאלות השונות בין המשיבים מטעם החברה, השני – במסיבת העיתונאים הזו לא חשפה חכ"א שום דבר חדש שלא הוציאה קודם לכן בהודעותיה לתקשורת. תפקידה לפיכך של מסיבת העיתונאים היה לאפשר לתקשורת לשאול את כל השאלות שהצריכו תשובה על מנת להעמיד את התשובות למבחן הציבור ואלו אכן נשאלו. לגבי מתן האפשרות מקבלת החברה ציון מלא, לגבי התשובות שסיפקו, ישפוט הציבור.
השלישי: לחכ"א אין שום כוונה למנות וועדת בדיקה חיצונית שתבדוק את הטענות. מבחינתם הבדיקות שנעשו תוך כדי העבדות מספקות ואינן דורשות אישוש משום סוג.
אם נשוב לרגע להעדרו של יו"ר הדירקטוריון מהישיבה, חייבים לציין בהקשר זה את סימה נמיר שנטלה על עצמה באומץ רב ויש שיאמרו בתמימות רבה, את האחריות המלאה לכל מעשה שנעשה בחברה – "אני אולי ממלאת מקומו של היו"ר, אמרה סימה, אבל בפועל אני היו"ר". אין המדובר בעניין של מה בכך שכן הצהרה כזו משמעותה ניקוי מוחלט של מאיר יצחק הלוי מאחריות לכל מעשה פסול שנעשה בחברה (לכאורה כמובן). אם מישהו ייפול זה ייעצר באבי וסימה כשמאיר יוכל לטעון "לא ידעתי...סימה ניהלה בפועל את הדירקטוריון". כששאלתי את הנוכחים בישיבה לאחר מכן מדוע עשתה כן הם השיבו לי כי זה אך משום שהיא מאמינה בתמימותה בכל לבה כי אכן לא נפל רבב במעשי החברה ואולם אני מעניק לסימה נמיר קצת יותר קרדיט. מדובר בפוליטיקאית מנוסה ובעלת כושר הישרדות מרשים בנוף הפוליטיקה המקומית. לאור גט הכריתות בינה ובין חבר סיעתה 'ם' יהודה מורדי, הצובר תאוצה בעצמו כמועמד מוביל מול יצחק הלוי, היא עושה את החישוב הפוליטי הנכון מבחינתה ומאותתת למאיר "יש למורדי תחליף ראוי".
עזיבת סיעת 'ים' וחבירה לסיעת 'כיוון חדש' של יצחק הלוי תהיה WIN WIN עבור נמיר, שכן כאישה שמגיעה עם נדוניה של ציבור בוחרים (ולא מעט בוחרות) היא מבטיחה לעצמה מיקום ריאלי ברשימתו של יצחק הלוי ועל הדרך נוקמת במורדי נקמה מתוקה. את יהודה מורדי המהלך הזה צריך לעניין אך ורק במידה והוא יודע בתוך תוכו כי אין באמת בכוונתו לרוץ לראשות העיר. אם הוא משחק פני פוקר עם זוג, זה הזמן לפרוש, שכן אם רכבת יחסיו עם מאיר תעזוב את התחנה הוא עלול למצוא את נמיר יושבת במושב שלו לצד כיסא הנהג. אם מהצד האחר מורדי מזהה נכון את מיקומו ברחוב הפוליטי, אל לו להשהות יתר על המידה את הצהרתו לריצה לראשות שכן גם ככה כולם כולל כולם אומרים שהוא מבלף ואמינות כידוע היא מצרך נדרש ממועמד לראשות עיר והוא יתקשה מאוד לצבור תאוצה ברחוב כשמרחפת מעליו עננת הפרישה בדקה התשעים והמלצה על מאיר. 
מבחינתו של יצחק הלוי, אני מתקשה לראות אותו כרגע מאפשר למורדי להמשיך לנהל (כדבריו הוא עצמו) 70% מהעירייה עד למועד הבחירות, שכן יהיה זה מעשה התאבדות פוליטית. כך שבמידה ויצחק הלוי יבחר שלא לחבק את מורדי חיבוק דוב,  צפוי מורדי לקיצוץ כנפיים משמעותי בזמן הקרוב.
על מאיר לבחור אם כן בין לחבק את מורדי הבוגד כעת בברית המקודשת שבין השניים, או להחליפו בנמיר שנשכבת עבורו על הגדר בפרשת חכ"א ועם זאת נראה כי מבחינתו של מורדי לפחות, ההימור שהוא נוטל די מחושב, שכן כמועמד לראשות עיר סביר מאוד שהוא יצליח לשמר את כוחו (3 מנדטים) גם במושב הבא, מה שאומר שגם אם מאיר יצליח להיבחר ברביעית, הוא עדיין יזדקק לו על מנת לבנות קואליציה רחבה. במקרה כזה, סביר שיצחק הלוי יבלע את הצפרדע ומורדי יצליח לשמור על כוחו בוועדות העירייה על אף שרץ מולו. הזיכרון הפוליטי כידוע הוא קצר מאוד ולא מן הנמנע ששיקולי הקואליציה יגברו על תאוות הוונדטה. סיכון קטן יחסית למורדי מול סיכוי לא בלתי סביר בכלל להפוך לראש עיר בעצמו.

יחליט מה שיחליט יצחק הלוי, אין ספק שעליו להרגיע באחת את גזרת אלי לנקרי. סימה נמיר היא אולי קרש הצלה מכובד שיפצה חלקית על הקהל שילך עם מורדי, ועדיין התפרקות נוספת גם בתוך סיעת הבית שלו עלולה למוטט את יסודות הקואליציה והסיעה שלו סימולטנית. מהרס כזה קשה מאוד להשתקם, כך שאם ללנקרי ישנן דרישות כלשהן ממאיר, זה הזמן להעלותן על הכתב ואף מילה על רוטציה.  


 

 

עוד בפרשת חכ"א:

 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש