פרסומת
דלג

רשות שדות התעופה: אל על עלולה לסגור את ישראייר בשל חוסר רווחיות

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: ווקיפדיה ● 10/11/2017 10:31 ● ערב ערב 2836
רשות שדות התעופה שלחה השבוע מכתב לרשות ההגבלים העסקיים ובו היא מביעה את התנגדותה למיזוג בין חברת הבת של אל על 'סאן דור' לחברת ישראייר ● בין היתר טוענת רשות שדות התעופה כי מיזוג בין השתיים יפגע בתחרות לאילת
רשות שדות התעופה: אל על עלולה  לסגור את ישראייר בשל חוסר רווחיות
האם בעקבות המיזוג תחליט על ביטול קווי הטיסה של ישראייר לאילת? סאן דור

רשות שדות התעופה (רש"ת) צפויה להפסיד מיליונים כתוצאה מהמיזוג בין שתי החברות, לפיכך היא העבירה השבוע מכתב לרשות להגבלים עסקיים, המוסמכת לאשר את העסקה, ובו היא טוענת כי אל על עלולה להורות על סגירת הקו לאילת במידה ויאושר המיזוג. כמו כן נודע כי נציגי רש"ת נפגשו עם נציגי הרשות להגבלים עסקיים ודנו עמם בנושא.
שני נימוקים העלתה רש"ת בפני רשות ההגבלים הראשון עוסק בשאלת התחרות בקו לאילת שלטענת רש"ת תפגע לאור כך שקיים סיכוי לא קטן כי חברת 'סאן דור' תפסיק את הקו לאילת ותעדיף להשתמש במטוסיה בקווים רווחיים יותר לחו"ל וכתוצאה מכך תותיר את ארקיע כשחקן יחיד, מה שיפגע בצרכנים ובעיקר בתושבי העיר. כהוכחה לדבריהם טענו ברש"ת כי אל על כבר ניסתה להפעיל בשנת 2013 קו פנים ארצי לאילת ואולם משהבינה כי הקו אינו רווחי כיעדים אחרים הביאה לביטולו כבר באותה שנה בתואנת שווא של בטיחות הנחיתה בשדה באילת. בנקודה זו ראוי לציין כי היה ואל על אכן תחליט על ביטול קו הטיסה לאילת יכול שר התחבורה להורות על פתיחת שוק הטיסות הפנים ארצי גם לחבורת זרות שכיום אינן מורשות לפעול בקווים אלה.  טעון נוסף שהעלתה רש"ת נוגע להנחות שתאלץ להעניק לאל על בשל נתח השוק שלה שיעלה ל-36% לאחר המיזוג. חברות תעופה זכאיות כיום לקבלת הנחה באגרות בשדות התעופה כנגזרת של היקף תנועת הנוסעים ומנתח השוק שלהם. חברות בעלות נתח שוק הקטן מ-30% זכאיות להנחה בת 15% בלבד בעוד שחברות שהנתח שלהן גדול מ-30% זכאיות להנחה מוגדלת בת 20%. נתח השוק של אל על עובר אמנם כיום את ה-30% ואולם לא תמיד. בעבר עמד נתח השוק של החברה על 40% וכתוצאה ממדיניות השמים הפתוחים הוא ירד דרסטית ל-26%. המיזוג עם ישראייר יבטיח כי נפח השוק של החברה לא ירד מתחת ל-30% ובהתאמה תגדל ההנחה לה זכאית החברה מרש"ת שהכנסותיה יפגעו. מי שחשף את קיומו של המכתב השבוע היה עיתון כלכליסט אשר פנה לרש"ת לקבל תגובתה אך לדבריו זו לא התקבלה.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש