פרסומת
דלג

הוועדה המחוזית ביטלה את דירות הנופש ברובע בריכות המלח

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 17/11/2017 09:39 ● ערב ערב 2837
שכונת בריכות המלח צוברת תאוצה ואושרה להפקדה לאחר שתם המועד להגשת התנגדויות ● 20 התנגדויות הוגשו ביניהן של מפעל המלח ● עם זאת דורשת הוועדה כי מהתוכנית יושמטו ''דירות נופש'' וכי גודלן המקסימאלי של הדירות הקטנות המתוכננות בשכונה יעמוד על 80 מ''ר ● עם זאת לא תידרש העירייה להוסיף דירות במסגרת ''דיור בהישג יד''
הוועדה המחוזית ביטלה את דירות  הנופש ברובע בריכות המלח
הדמיית רובע בריכות המלח המתוכנן

הוועדה המחוזית מחוז דרום אישרה בשבוע שעבר להפקדה את תכנית המתאר לרובע שכונת המגורים החדשה שתתפרש על 950 דונם, והמתוכננת להבנות על שטח בריכות המלח בכניסה לעיר מצפון לשטח שדה התעופה המתפנה. רובע זה הינו חלק ממסגרת הסכם הגג עליו חתמה השנה עיריית אילת עם ממשלת ישראל ושאמור להביא להכפלת העיר אילת עם תוספת של 18,372 יחידות דיור למגורים, 6,930 חדרי מלון ופיתוח אזורי תעסוקה, אטרקציות ותיירות בשטח כולל של 146,268 מ"ר. 

 

הוגשו עשרות התנגדויות


עד כה הוגשו כ-20  התנגדויות מצד גורמים שונים עליהן אמורה תכנית הפיתוח של השטח להשפיע, ביניהן מלון הסלע האדום בחוף הצפוני וחברת המלח, שהארכה נוספת שקיבל להגשת התנגדות הסתיימה בסוף אוקטובר. במהלך הדיון אמר מר דוביק טל מנכ"ל חברת המלח: "אנחנו לא ידענו שהתוכנית הופקדה, היו לי פגישות במרץ על שטחים חלופיים ולא ידעתי שהתוכנית הופקדה", עוד עלה מהדיון כי מנכ"ל החברה נפגש בנושא עם ראש העירייה מאיר יצחק הלוי ומהנדס העיר אילת אסף אריכא. "בעצם התוכנית שמופקדת אומרת שמחסלים את מפעל המלח, אין מפעל מלח, את ה-640 או 670 דונם לוקחים לטובת מה שהם צריכים בתוכניות". מנכ"ל החברה התייחס להשפעת הפרויקט על המפעל ואמר: "אנחנו 130 איש (הכוונה למספר העובדים במפעל ר.נ), מעבר לזה אנחנו מספקים 75% מהמלח בישראל, זה אומר שיצטרכו לעשות ייבוא מלח". מהדיון ניתן היה להבין כי חברת המלח מצויה כיום בדיונים על העתקת שטחי המפעל לאזור עברונה, ואף בוחנת מול המדינה קבלת פיצויים בגין כך. 

 

הירוקים: סכנה לפארק הצפרות


 בהודעתה לתקשורת אמרה עיריית אילת: "התכנית, אשר החלה את דרכה כיוזמתה של חברת המלח, בהובלה של רשות מקרקעי ישראל, בליווי מינהל ההנדסה בעיריית אילת היא אבן דרך בחזון הפיתוח העירוני בצדה המזרחי של העיר. התכנית המתוכננת על שטחי בריכות המלח מיועדת להוסיף רובע חדש לעיר אילת הכולל כאמור 3,592 יח"ד ו- 1,150 חדרי מלון וצפויה להתממש החל משנת 2021. התכנית מציעה רובע עירוני, חי, תוסס ובר קיימא, המבוסס על עקרונות סביבתיים של תכנון עירוני באקלים מדברי ובניה ירוקה ואקלימית. חלק משלבי מימוש התכנית יהיה מציאת פתרון להעתקת הפעילות של חברת המלח ומפעל ייצור האצות של חברת NBT וייצוב התנאים ההכרחיים להמשך פעילותו של פארק הצפרות. כל אלה גורמים חשובים ביותר לעיר והעיר מחויבת, לצד רשות מקרקעי ישראל, למציאת פתרונות מתאימים עבורם".
כאמור אושרה התכנית להפקדה ואולם תחת תנאים, כך למשל קבעה הוועדה כי יש להשלים את התאום מול הרשויות למציאת פתרון ביוב עד לגמר הבניה, לבצע השלמת תאום מול משרד הבריאות ורשות הניקוז ערבה ועם תאגיד המים 'עין נטפים'. 
עוד קבעה הוועדה כי יש לבטל את המונח "דירות נופש" בהוראות התכנית וכן קבעה כי גודלן המקסימאלי של הדירות הקטנות המתוכננות בשכונה יעמוד על 80 מ"ר. בכל הנוגע ל"דיור בר השגה", קבעה הוועדה כי התוכנית שהוגשה כוללת 25% של דירות קטנות הזולות עקרונית מדירות גדולות ולפיכך הוחלט כי אין צורך בתוספת "דיור בהישג יד" על דירות אלה.
עוד קבעה הוועדה כי יש לערוך דיון בלשכת התכנון בנוגע לקרבתו של פארק הצפרות לשכונה החדשה. כזכור, הביעה בחודש ספטמבר האחרון החברה להגנת הטבע את עמדתה בעניין הפגיעה הצפויה בפארק הצפרות: "תכנית להקמת שכונה חדשה בעיר אילת, מאיימת להפסיק את הפעלת בריכות המלח ולאובדן בית הגידול החשוב הזה", אמרו בחברה,  "החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים והיחידה הסביבתית של חבל אילות, בודקות בימים אלו את האפשרויות לשמירה על אתר זה, בכל תרחיש".
איום אחר המרחף מעל הפארק הינן טורבינות הרוח המתוכננות ליד הפארק שלדברי החברה להגנת הטבע: "הן בבחינת אסון לציר הנדידה מהעמוסים בעולם של ציפורים נודדות. פנינו ליחידה הסביבתית של עיריית אילת לפרטים לתוכנית להעתקת אנטנות 'בזק' בסמוך לפארק הצפרות והפנינו את תשומת לבה לפוטנציאל הנזק שלהן".

 

"לא להתחיל בבנייתה של שכונת רודד"


שכונה נוספת לבנייתה בעת הזו מתנגדת החברה להגנת הטבע היא שכונת רודד האמורה להבנות בין אילת לקיבוץ אילות וממערב לשכונת בריכות המלח. "החברה להגנת הטבע לא מתנגדת לבנייה בשכונת רודד", מסרו אז מהחברה להגנת הטבע, "אלא ששכונה זו הינה עתודות הפיתוח הצפוניות ביותר של אילת ולכן אנחנו סבורים שכדי לייעל את המבנה העירוני וכדי לתרום לחיזוק המרכז והאזורים הקיימים, יפותחו מתחמי פיתוח חדשים ככל האפשר, על פי סדר קרבתם לאזורים המובנים הקיימים של העיר. מתחמי הפיתוח המוצעים, על פי תכנית המתאר, מחולקים לקבוצות, על פי שלבי פיתוחם. כדי להבטיח התחדשות עירונית של השכונות הוותיקות בשלבים מוקדמים ככל האפשר וכדי לאזן בין צרכי השיקום של אזורים קיימים, לבין פיתוח מתחמים חדשים, יש לחייב זיקות בשלבי התכנון והפיתוח בין המתחמים החדשים המוצעים, לשכונות הוותיקות. על פי החברה להגנת הטבע, לעת הזאת בינוי בשכונת רודד מוקדם מדי, הוא יחליש את השכונות הוותיקות, הזקוקות להתחדשות עירונית ויפגע במבנה העירוני הנכון לאילת".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש