פרסומת
דלג

המלונאים והמסעדנים: ''הסדרי רשות המסים הם לעג לרש''

מאת: איה פלשקס ● צילום: ארכיון ערב ערב ● 17/11/2017 09:48 ● ערב ערב 2837
רשות המיסים גיבשה מסלול להקלה על המעסיקים מסתננים בעלי רישיון עבודה זמני ● עם זאת לדברי בעלי העסקים גם אחרי המתווה הזה מסעדות ועסקים רבים צפויים להתמוטט ● המתווה פורסם למחרת הגשת בקשת ישרוטל לדיון נוסף בבג''צ ● אילת מעסיקה מסתננים רבים במסעדות, בתי מלון וחברות כוח אדם ואלה צפויים לחוש ביתר שאת את כובד המטלה ● אדם יוספה מעמותת המסעדות בארים ובתי קפה באילת: ''מהמהלך הזה, לא רק מסעדות ומסעדנים יפגעו...
המלונאים והמסעדנים: ''הסדרי  רשות המסים הם לעג לרש''
עם הסכומים האלה יכולתי לבנות שלושה בתי מלון. ליאור רביב

כפי שפורסם ב'ערב ערב' רשת ישרוטל הגישה בשבוע שעבר בקשה לעריכת דיון נוסף, בהרכב מורחב, על פסיקת בג"צ, בנוגע להעסקת מבקשי עבודה בעלי רישיון עבודה זמני. הדברים מתייחסים לפסק דין עקרוני שהוציא בית המשפט העליון בספטמבר בשבתו כבג"צ, שהגישו איחוד של רשתות מלונות, מסעדות ואחרים כנגד רשות המיסים. פסק הדין שניתן בעליון עסק באיחוד של מספר ערעורים שהוגשו על פסיקות בתי המשפט המחוזיים, אשר עסקו בהחלת ההיטל על מעסיקיהם של עובדים זרים מסתננים, והמחזיקים ברישיון זמני. בנוסף עסקו הערעורים בזכאותם של המסתננים לנקודות זיכוי. 
הפסיקה קבעה כי על מעסיקים לשלם היטל בגובה 20% עבור עובדים זרים שהסתננו לישראל או מצאו בה מקלט מדיני, תשלום רטרואקטיבי לשש שנים – תשלומים של עשרות מיליוני שקלים במצטבר, כשהמעסיקים המרכזיים בהם בתי מלון, חברות כוח אדם ומסעדות. 
בפסק הדין של העליון שקיבל את עמדת המדינה, צוין כי יש לשלם את ההיטל, אך יחד עם זאת, קבעו שלושת השופטים כי ראוי והגון שבעת הגביה תתחשב רשות המיסים באי הבהירות שנוצרה והם קראו לדרג הבכיר ברשות המיסים לתת את הדעת לגביה. 
התשובה של רשות המסים הגיעה בשבוע שבוע שעבר, באופן "מפתיע" יום אחרי שרשת ישרוטל הגישה בקשה לעליון לדיון נוסף בהרכב מורחב. אל הבקשה הוסיפו השבוע את התאחדות המלונות כידידיי בית המשפט, וכן את ארגון עובדי הניקיון.  רשות המיסים הודיעה כי גיבשה מתווה הקלות ל"עסקים החייבים בהיטל העסקת עובדים זרים שהם מסתננים". עם זאת במסגרת ההקלות לכאורה הודגש שמדובר על שומות מלאות ושהסכומים הם רטרואקטיבית. הם אמנם ביטלו את הקנסות ו-50% מהריבית שנצברה. את הריבית, אומרים יודעי דבר מהתחום הם מחשבים ב-4% כך שכשהם נותנים הנחה של מחצית זה עדיין 2% ובמשק הריבית היא פחות – 1-1.5%. כך יוצא שגם ההפחתה וההסדרים עדיין מתבטאת לעסקים סכומים גדולים. בנוסף כל המתווה המדובר נועד רק לבעלי העסקים שיסיימו את הפרוצדורה בנושא עד סוף ינואר 18', פחות משלושה חדשים מעת הפרסום. יתרת החוב תיפרס אמנם ל-36 תשלומים שווים, אך על אלה יתווספו הפרשי הצמדה וריבית לכל תקופת הפריסה. 
מכיוון בתי המלון עלתה תרעומת "כשהם הגיעו וישבו על הגדרות ביקשו אותנו שנעסיק אותם" אומר מנכ"ל רשת ישרוטל, ליאור רביב על המסתננים. הוא מציין כי לרשתות הגדולות כמו ישרוטל תהייה פחות בעיה. "אין לנו מה להפסיד, אבל עם הסכומים האלה יכולתי לבנות שלושה בתי מלון, לספק עבודה ל-1,000 איש ויותר ולשלם הרבה מיסים לקופת המדינה" והוא מוסיף "אין ספק כי באילת זה יורגש מאוד. הם הגיעו ראשונים לכאן, ישבו במאות על הגדר ולא היה מה לעשות איתם. אז הצבא פנה אלינו שנעסיק אותם והאישור ניתן בצו אלוף, באילת הם מועסקים במקומות רבים במלונות, במסעדות, עליהם הנטל יהיה ענק. בשום מקום לא אמרו משהו על ההיטל הזה או שנשמור כסף בצד"  מהתאחדות המלונות נמסר כי "אין הצדקה להטיל היטל ואף לבצע גביה רטרואקטיבית. בהעסקתם, סייעו העסקים למדינה. הם משתכרים ויכולים לקיים את עצמם, משולם להם ביטוח רפואי, לעיתים רבות מקבלים מגורים, כל זאת על חשבון המעסיק. דבר זה חוסך למדינה הון עתק" 
בתגובה לפרסום המתווה של רשות המיסים יצא מכתב חריף, משותף ליו"ר ארגון חברות הניקיון בישראל, נשיא התאחדות המלונות, נשיא ארגון להב ומנכ"ל ארגון המסעדות מכתב חריף למר משה אשר, מנהל רשות המיסים, ובו התריעו בפניו כי המתווה המוצע על ידם הינו אסון עסקי וגזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה, תוביל לקריסתם של עסקים רבים. "לצערנו ההסדרים המוצעים על ידי רשות המיסים אל מול הסכומים האסטרונומיים של היטל המס הבלתי מוצדק, אינם אלא לעג לרש ואין בהם ממש על מנת לקדם את המלצות בית המשפט הנכבד להתחשב בנישומים".

 בשיחה עם אדם יוספה, מנכ"ל מהעמותה לקידום מסעדות בארים ובתי קפה באילת. אמר: "רק על מנת לסבר את האוזן, למסעדה ממוצעת, היטל של 30-50 אלף ₪ לשנה, לשש שנים שנים לאחור זה אומר 300-400 אלף ₪ . אין שום עסק בשום מגזר עסקי שיכול "להשתעל" סכומים שכאלה, ועוד רטרואקטיבית. איך יעמדו בהיטל זה המלונות שמעסיקים עשרות עובדים ולא בודדים כמו מסעדות?" ויוספה מוסיף: "מהמהלך הזה, לא רק מסעדות ומסעדנים יפגעו: כל מי שאוכל במסעדה, גם אם רק לפעמים, כל מי שאוכל פלאפל פעם בשבוע, כל מי שמוכר למסעדה ירקות, או שמן, או אינטרנט, כל מי שבעל המסעדה קונה ממנו במכולת,כל מי שהמלצר מהמסעדה קונה אצלו במכולת. כולנו".
 דיון שהיה אמור להתקיים בנושא בוועדת הכספים של הכנסת נדחה כבר פעמיים כשבדחייה השבוע לא ניתן תאריך נוסף לדיון. עו"ד כרמית בר-און שהגישה את הבקשה לדיון מורחב בשם רשת 'ישרוטל' מסרה השבוע ל'ערב ערב' כי התאחדות המלונות וארגון עובדי הניקיון ביקשו להצטרף לבקשה כידידיי בית המשפט וכן איגוד המסעדות ונשיאות הארגונים העסקיים. בית המשפט העליון עוד לא השיב אם הוא מקבל את בקשתם לדיון נוסף בהרכב מורחב. 


חדשות אילת