פרסומת
דלג

לא היה כשל טכני במשאית שהתהפכה ובה נהרגו שני חיילים

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: אילוסטרציה ● 23/11/2017 12:14 ● ערב ערב 2837
ממצאי ועדת החקירה על התהפכות המשאית סמוך לאילת ביולי האחרון הוצגו בפני הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. הוועדה העלתה כי החיילים, אבטמו אבבה ויעקב תואתו, נהרגו כתוצאה מנהיגה שאינה תואמת את תנאי הדרך שבה נסעו. עם זאת, גורם בצה"ל מסר כי ההכשרה שניתנת למפקדי מילואים בתחום בטיחות בנהיגה אלפני שלושה שבועות הוצגו לרמטכ"ל ממצאי ועדת החקירה שהוקמה לאחר מותם של רב"ט אבטמו אבבה בן ה-19 ורס"ל במילואים יעקב תואתו בן ה-35. השניים נהרגו מהתהפכות משאית סמוך לאילת ביולי האחרון.
לא היה כשל טכני במשאית שהתהפכה ובה נהרגו שני חיילים
רב-סמל מתקדם (מיל') יעקב תואתי ז"ל

צוות הוועדה קבע כי ההתהפכות של המשאית נגרמה כתוצאה מנסיעה שאינה תואמת את תנאי הדרך. עוד נקבע כי הנהג הוכשר כנדרש והיה כשיר לביצוע המשימה וכי כל התהליכים שבוצעו כהכנה למשימה המבצעית, בוצעו באופן תקין ונכון. כן, לא נמצא גורם טכני או תחזוקתי שהוביל להתהפכות.

 

רב-טוראי הבטמו אבבה, שנהרג בהתהפכות משאית מצפון לאילת

 רב-טוראי הבטמו אבבה ז"ל   צילום: דובר צה"ל 

 

עם זאת, גורמים בצה"ל מסרו כי ההכשרה שניתנת למפקדי מילואים בתחום בטיחות בנהיגה אינה מספיקה ואין בה די וכי הוגשו המלצות לרמטכ"ל אייזנקוט בנושא זה. עוד נמסר כי קיימת תופעה פסולה בה מערכות התראה כמו מובילאיי ועוזר נהג אלקטרוני מנותקות בחלק מכלי הרכב הצבאיים בניגוד להוראות.

רב-סמל מתקדם (מיל') יעקב תואתי, שנהרג בהתהפכות משאית מצפון לאילת

השניים נהרגו בהתהפכות משאית בסמוך לאילת כשהיו בדרכם להחלפת גדוד אחר בחטיבת יואב, כאשר נהג הרכב איבד שליטה על המשאית כ-5 ק"מ לפני הכניסה לאילת, המשאית התהפכה - והשניים נמחצו למוות. פרמדיקית שהייתה במקום, מור ביטון-אשכנזי, סיפרה: "ראינו בתעלה בסמוך לכביש משאית הפוכה כשבתוכה לכודים שני גברים כשהם מחוסרי הכרה. כוחות הכיבוי חילצו אותם, הם סבלו מפגיעות רב מערכתיות קשות. בתוך זמן קצר נקבע מותם".

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש