פרסומת
דלג

העירייה נטלה 13 מיליון ₪ הלוואה

מאת: רותם ג'קסון ● צילום: אילוסטרציה ● 1/12/2017 11:13 ● ערב ערב 2839
לאחר שנטלה הלוואה בגובה עשרה מיליון ₪ ● וביקשה הצעות להלוואה נוספת בגובה 23 מיליון ₪ ● אישרה עיריית אילת נטילת הלוואה נוספת בגובה 13 מיליון ₪ לצרכי ''פיתוח העיר'' ● חבר מועצה: ''מדובר בתקציב הבחירות של מאיר יצחק הלוי, קוברים את העיר בגרעון נצחי כדי לנצח בבחירות'' ● עיריית אילת: ההלוואה נועדה למימון החלפת כל תאורת הרחובות של העיר לתאורת לד חסכנית וטובה יותר...כחלק מתכנית העירייה להגיע לעצמאות אנרגטית בתוך 5 שנים ובין היתר לחסוך את רוב ההוצאה של העירייה לחשמל בעיר בסך של כ- 12 מיליון ₪ לשנה''
העירייה נטלה 13 מיליון ₪ הלוואה

שבועיים לאחר שנחשף ב'ערב ערב' כי עיריית אילת נטלה הלוואה לעשר שנים בגובה עשרה מיליון ₪, ושבוע לאחר שהתגלה כי העירייה ביקשה הצעות משני בנקים להלוואה נוספת בגובה 23 מיליון ₪, נודע ל'ערב ערב' כי אין המדובר בנטילת ההלוואה היחידה שאושרה לאחרונה על ידי מועצת העירייה. בחודש ספטמבר אישרה המועצה ברוב של עשרה חברי מועצה הלוואה נוספת בגובה 13 מיליון ₪ אף היא לתקופה של עשר שנים. ההלוואה תילקח מבנק דקסיה בריבית קבועה של 2.89%. נגד אישור ההלוואה הצביעה רק חברת המועצה עו"ד לימור להב. חבר המועצה שלמה ביטון נמנע. בעבור הלוואה זו תשעבד העירייה את הכנסותיה העצמיות הנובעות מכלל נכסיה, לא כולל הכנסותיה ממים וביוב. 
בניגוד להלוואה שאושרה בחודש אוקטובר שניטלה לדברי גזבר העירייה אסי בן חמו במטרה להוזיל את עלויות הגרעון העירוני השוטף, ההלוואה שאושרה בחודש ספטמבר מיועדת כולה בעבור פיתוח העיר. כזכור הביעו חברי מועצה תרעומת על נטילת מוגזמת של הלוואות בפתחה של שנת בחירות והאשימו את ראש העירייה בכך שהוא מנהל כלכלת בחירות ומממן אותה תוך שהוא משעבד את נכסי העיר אילת למשך עשור. אחד מחברי המועצה התלונן על שאר חברי המועצה ואמר ל'ערב ערב':  "חברי המועצה יושבים לך עם הטלפון בישיבת מועצה עושים לייקים בפייסבוק, כל הישיבה הפנים בסלולרי ברקע מדברים על עשרה מיליון שקל כספי ציבור ואז כששואלים מי בעד כולם מרימים את היד באוטומט''.  דובי כהן אמר: ''הגידול באוכלוסייה אינו פרופורציונאלי לגידול בתקציב. התקציב גדל כמעט פי שלוש, האוכלוסייה גדלה רק פי שניים ואנחנו עדיין גרעוניים''. 
במכתב שהוציא גזבר העירייה אסי בן חמו לאגף התקציבים במשרד הפנים הוא פרט את מטרת ההלוואה: "במסגרת הפעולות לקידום איכות הסביבה ולהתייעלות אנרגטית, עיריית אילת בשיתוף המשרד להגנת הסביבה יוצאת למכרזים לתכנון, התקנה ושירותי תחזוקה לתאורת לד סולארית ברחובות העיר ולהתקנת מערכות סולאריות". עלות הפרויקט המשותף תעמוד על קצת יותר מעשרים מיליון שקלים, כאשר חלקה של עיריית אילת יעמוד על 13 מיליון ₪, עבורם תיטול העירייה את ההלוואה המדוברת. 
לגבי ההלוואה שניטלה באוקטובר הסביר בן חמו: ''מדובר בכסף צבוע שהולך ישירות להקטנת הגרעון ובתנאים עדיפים''. לגבי הבקשה להצעה לנטילת הלוואה נוספת בגובה 23 מיליון ₪ שמטרתה המוצהרת היא "צורכי פיתוח וכיסוי גרעון מצטבר", אמר בן חמו: ""לא כל בקשה שאני מגיש לבנקים מגיעה בסופו של דבר לאישור המועצה, יש להתייחס אך ורק למה שמגיע לאישור המועצה. אני מקבל הצעות מעת לעת מבנקים ושומר אותן במגירה עד למועד בו אני נדרש להן". 
מעיריית אילת נמסר בתגובה: ההלוואה בגובה 13 מיליון ₪ הינה הלוואת פיתוח, שנועדה בנוסף לתקציבי ממשלה, לסייע במימון החלפת כל תאורת הרחובות של העיר לתאורת לד חסכנית וטובה יותר ולשלב ב' של התקנת פאנלים סולאריים על גגות מוסדות הציבור וייצור חשמל באמצעותם. שני התהליכים גם יחד מהווים חלק מתכנית העירייה להגיע לעצמאות אנרגטית בתוך 5 שנים ובין היתר לחסוך את רוב ההוצאה של העירייה לחשמל בעיר בסך של כ- 12 מיליון ₪ לשנה. ההלוואה תמומן מהחיסכון הצפוי בהוצאות החשמל לתאורה – חיסכון של כ- 60% !!! בהוצאה. כידוע יש בכוונתו לצאת בחודשים הקרובים בתכנית ייחודית לתושבי העיר, אותה נפרסם בקרוב, שמטרתה חיסכון בהוצאות החשמל לתושבי העיר המבוססת על עקרונות דומים. לגבי ההלוואה של ה- 10 מיליון היא לא מומשה עדיין, ובכל מקרה הובהר לך כבר, כי מדובר בהלוואה שתביא להקטנת הוצאות המימון של העירייה מפערי הריבית. באשר לטענה, כי הנטל הכלכלי של העירייה גדל עם השנים, אין לטענה הזאת על מה להתבסס. העובדות הן הפוכות. עומס המלוות של העירייה הצטמצם בלא פחות מ- 70 מיליון ₪ !!! במונחים מוחלטים. במונחים יחסיים, לפיהם מודדים כלכלית, ההישג גדול עוד יותר. עומס המלוות עמד בשיא על כ- 71% !!! מתקציבה של העירייה וכיום הוא עומד על כ- 34% !!! בלבד. הגירעון המצטבר של העירייה קטן בלמעלה מ- 110 מיליון ₪!!! במונחים מוחלטים. במונחים יחסיים ההישג גדול הרבה יותר. בשיא, עמד הגירעון המצטבר של העירייה על כ- 72% !!! מהתקציב וכיום הוא עומד כ- 17% !!! מהתקציב בלבד. כל זאת נעשה תוך השקעות שיא של מאות מיליוני ₪ בעיר בכל התחומים, חינוך, רווחה, שרות לתושב, תשתיות, גנים, ספורט, תיירות ועוד. כך הגיעה אילת להיות אחת מהרשויות המובילות במדינת ישראל בהשקעה פר תושב. לא מיותר לציין, כי כל האמור נעשה תוך שהעירייה ממשיכה להיפגע ולהיות מופלית לרעה בנושא מענקי האיזון, עליהם ממשיכים ראש העירייה וסגנו וממלא מקומו להיאבק. כך גם בגלל הגזרות החדשות שסופגת העירייה עם ביטול ערי עולים והקטנת הכנסות העירייה מהמדינה כתוצאה מכך, עם משמעויות עליית העיר באשכול הסוציו אקונומי ומאמצינו להכניס את המדד הפריפריאלי לתוך נוסחאות המדינה בחלוקת משאבים."


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש