פרסומת
דלג

רשות המסים דורשת מעיריית אילת תשלום מע''מ על נגנים זרים בפסטיבלים

מאת: רותם ג'קסון ● צילום: מערכת ערב ערב ● 1/12/2017 11:16 ● ערב ערב 2839
נושא הפטור ממע''מ אולי ירד זמנית מסדר היום הארצי עקב אישורו של תקציב דו שנתי ● ואולם המאבק על שמירתו ממשיך להתנהל בוועדה שהוקמה בעירייה לשם כך ● עיריית אילת פנתה לחברות הסלולר ולרשות המסים בבקשה לבחון פטור ממע''מ על חבילות הטלפון ● רשות המסים מצדה דורשת מעיריית אילת לשלם מע''מ גם על אמנים זרים המגיעים לפסטיבלים באילת מחו''ל ● ובעירייה מבקשים לבחון חקיקה של חוק עזר עירוני שיאכוף את הפטור אף שסיכויי מהלך כזה להיות מאושרים במשרד הפנים אפסיים ● אלי לנקרי יו''ר הוועדה ביקש שלא להעלות את נושא הפטור לסדר היום בתקשורת, שכן לדבריו ''אנחנו נלחמים בעצמנו'' עם זאת הדגיש ומנה את הישגי הוועדה שלדבריו הובילו לחסכון של מאות אלפי שקלים בשנה עבור משקי הבית באילת
רשות המסים דורשת מעיריית אילת תשלום מע''מ על נגנים זרים בפסטיבלים
על סלקום טי וי –

עיריית אילת פנתה לרשות המסים ולחברות הסלולר במטרה לבדוק אפשרות לקבלת פטור ממע"מ על תשלום חשבונות הטלפון. בישיבת הוועדה לשמירה על הפטור ממע"מ הסביר יו"ר הוועדה אלי לנקרי: "עלה נושא הפטור ממע"מ על שיחות טלפון, בג"ץ שדן בנושא בעבר דחה את התביעה של כמה מתושבי אילת בטענה שלא ניתן לזהות את מיקום השיחה, והחוק טען שהשימוש נעשה מחוץ לתחום השיפוט של אילת. כיום לכולנו יש חבילות ומחיר פיקס לכן לא משנה כמה עלות משלמים. הנושא נמצא כעת בבדיקה ברשות המסים. העברתי מכתבים למנכ"לי חברות הסלולר, הם מבחינתם אדישים (אם) יאפשרו להם פטור יעשו זאת, (אם) לא יאפשרו לא יעשו". חבר הוועדה יוסי ארז ציין כי לכל החברות כיום יש עוסק מורשה אילתי, שכן הן מוכרות מכשירים באילת עם פטור ממע"מ. בהמשך הישיבה סקר לנקרי עסקים שונים שאינם מורידים לטענתו את המע"מ ביניהם ציין את סלקום טי וי, לגביה אמר כי הבעיה אמורה להיפתר בשבועות הקרובים. לגבי רשת מקס סטוק שפתחה סניף באילת אמר לנקרי: "(הם) מוכרים מחירים כבשאר הארץ. תגובת המנכ"ל – הבנתי ואבדוק זאת לא ידעתי". עוד עלה מדבריו של לנקרי כי גם חברות הגז – סופר גז, אמישרגז ופז גז, אינן מורידות את המע"מ באילת – "תשובת המנכ"לים היתה שהם מתירים לכל סוכן לקבוע את המחירים בעצמם". מי שצוינו על יד לנקרי לטובה הם רשת ביג אפל פיצה שהחליטה להוריד את המע"מ באילת, רשת הפיצות עגבנייה, רשתות המזון הגדולות רמי לוי ושופרסל וכן נספרסו "שהורידו את המע"מ ופרסמו שזה ללא מע"מ והולך להם יופי". "בדקנו ומיפינו את כל הרשתות הגדולות וכולן התיישרו פרט לרשתות המזון המיר", לנקרי סיכם ואמר: "קחו בחשבון שיש רשתות שבעלי הבית אומרים לנו שאם ישנו חוק שמחייב אותנו לשלם אז לא נהיה כאן". ועל כך השיבה לו נציגת בעלי העסקים בוועדה, מורן אביגיל עמר: "זה לא איום, שלא יהיו כאן". 
כאשר הוצע בוועדה להרעיף פרסום חינמי חיובי על עסקים ורשתות השומרות על הפטור, הבהירה היועצת המשפטית לעירייה עו"ד דפנה ישראלי כי הדבר אפשרי אך ורק במסגרת סקר מחירים, אך לא בפרסום רשמי של העירייה. 

 

רשות המסים רוצה מע"מ על אמנים מחו"ל


נושא אחר שעלה לדיון נגע לדרישה חדשה שהעלתה לאחרונה רשות המסים הדורשת להטיל מע"מ על תשלום המתבצע עבור אמנים המגיעים מחו"ל להופיע במגוון הפסטיבלים בעיר. כיום משולם מע"מ על אמנים מישראל, אך לא על אמנים המגיעים מחו"ל. משמעות הטלת חיוב בגובה 17% על הבאת אמנים מחו"ל עלולה לפגוע קשות בתקציבי הפסטיבלים ולהקשות על הבאת אמנים בעלי שם לפסטיבלי המוסיקה באילת (ג'אז, קאמרי וכו').

 

חוק עזר עירוני לאכיפת הפטור


לנקרי הדגיש כי לרשות המסים אין אפשרות לאכוף את הפטור ממע"מ: "החוק לא קבע שום כללי אכיפה, אף אחד לא נקבע כסמכות בחוק, הם פשוט מעלים מחירים". היועצת המשפטית לעירייה הסבירה כי אי מתן פטור ממע"מ אינו מהווה עבירה על החוק אלא התעלמות בלבד. לפיכך הוצע בישיבה כי עיריית אילת תחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר את אכיפת הפטור, אלא שהיועצת המשפטית הבהירה כי חוק עזר עירוני אינו יכול לגבור על חוק מדינה. אלי לנקרי הוסיף "גם אם נלך למהלך הזה והוא מועד מראש סיכוי נמוך להצליח, נוכל לומר תמיד שניסינו". לנקרי פסל את הצעתו של חיים אמור לקדם חוק בכנסת שיאכוף את הפטור, שכן לדבריו "זה לא טוב בשבילם, כי הם למעשה יטענו שהפטור ממע"מ יישאר לעולם ועד". בכך התייחס לנקרי למעשה לניסיונות החוזרים ונשנים של האוצר להכניס לחוק ההסדרים בו נקבע התקציב השנתי של המדינה את ביטול הפטור ממע"מ. כרגע, הסביר לנקרי, לא שומעים על ביטול הפטור ואולם לדבריו השקט הזה מטעה שכן הוא נובע מהעבודה שהתקציב שהועבר היה לשנתיים, קרי: לשנים 2017-2018 ובדרך כלל הנושא עולה בסמוך לאישור התקציב השנתי. "השקט של השנתיים נובע גם מההבטחות של השר כחלון שאמר מפורשות בכל הזדמנות שזה לא על סדר היום". אמר לנקרי. לנקרי אף התייחס לתקופתו של יאיר לפיד כשר האוצר ואמר: "דווקא עם יאיר לפיד הנושא כן עלה לסדר היום במשך תקופה לא קצרה, אך גם אותו הצלחנו לשכנע שזו תהיה טעות כלכלית קשה".


העירייה טעתה בסקר המחירים שערכה


לקראת חג הפסח ערכה העירייה סקר השוואת מחירים בין רשתות המזון הגדולות, הסקר בדק את רשתות המזון הגדולות בחמש ערים שונות מול אילת. אלא שלדברי לנקרי התוצאות לא היו טובות שכן הסקר נערך בטעות בסמוך מידי לחג ועל כן לא שיקף נאמנה את פערי המחיר: "ביצענו סקר ברשתות המזון הגדולות סמוך לחג הפסח באמצעות חברת גאוקרטוגרפיה והתוצאות לא היו טובות. הוא נעשה סמוך לחג וזו היתה טעות, לפני החג היתה עמידה של 7%-8%, ובפסח היתה צניחה דרמטית...רמי לוי מול רמי לוי – אילת היתה זולה ב-16%...התשובה שקיבלנו היתה שעקב הסמיכות לחגים ועקב המבצעים הרבים שהיו". לאור כך לא הוציאה העירייה מכתבים למנכ"לי הרשתות הגדולות בעניין ולנקרי התחייב כי ייערך סקר נוסף, "הסקרים הנם זולים ולא יקרים, נבצע שוב". 

 

האם הוועדה בכלל נחוצה?


לנקרי הביע תרעומת על הכיסוי העיתונאי שניתן לנושא: "לאחרונה התפרסמה כתבה אצלנו על הפטור ממע"מ, 3 עמודים, בני זרח התראיין לכתבה וגם אתה שבתאי שי. ביקשו ממני להתראיין אך סירבתי. יש להנמיך להבות, אנו נלחמים בעצמנו, לא להעלות נושא זה לסדר היום". 
עוד קבל לנקרי על כי מאז שיש שקט בנושא הפטור ממע"מ ומאז שהפכה הוועדה מוועדה פנימית לוועדת רשות מן המניין, ישנה נוכחות לקויה של חברי הוועדה: "אני רוצה להביע את מורת רוחי מהנוכחות של החברים בישיבות הועדה", אמר.  
חברת הוועדה עו"ד לימור להב השיבה לו: "נכון, אני חלק מהוועדה ולא מגיעה...ואני חושבת שאולי הגיע הזמן להודות שאין לוועדה הזאת שיניים. מבחינת החוק והאכיפה של חוק סחר חופשי, אין לנו הרבה מה לעשות. מבחינה משפטית אנחנו מאוד מוגבלים...אין יכולת אכיפה, אין יכולת סנקציות". 
לנקרי לא הסכים עמה והסביר: "...אם היית באה לישיבות היית מבינה שאת טועה בגישה...זה שבחופי הים של אילת יש היום מוצרים שנמכרים במחירים שמבטאים פטור ממע"מ או לפחות הכי נמוכים בארץ, זו תוצאה של הפעולה של הוועדה הזאת. זה שבסופרמרקטים הגדולים, ברשתות המזון של העיר, מוכרים במחירים נמוכים זאת פעילות של הוועדה הזאת...הסקרים שאנו עורכים והמכתבים שאנחנו מוציאים בסופו של יום לרשתות עושים את שלהם. הסקר הראשון, אני מזכיר למי שלא היה, הראה שהפטור ממע"מ נשמר באופן חלקי – 9%-10% הורדה במקום 17%. אחרי שאיימנו, אחרי שהוצאנו מכתבים והתרענו, והתחלנו לפעול, לא באמצעים משפטיים, זה עבד. בסקר שנערך כמה חודשים אחר כך נראתה ירידה של 17%. מי מרוויח מזה? תושבי העיר...יש פניות אל הוועדה...חברנו מומו ביטון הביא אלי פנייה מסלקום, תושבים שמתלוננים על סלקום טי וי שנותנים את השירות ללא פטור ממע"מ. טיפלנו בזה, סלקום הלכו ועברו את כל התהליך והשירות יימכר בפטור ממע"מ. אותו דבר עם רשתות אחרות כדוגמת מקס סטור, שהתחיל באותם מחירים כמו ברשת בצפון. היום הוא הוריד מחירים באופן חלקי ובסופו של יום הוא יפעל ויוריד את הפטור ממע"מ במלואו, אז אני מעדיף הצלחות חלקיות, שהמשמעות שלהן זה מאות אלפי ₪ לכלכלת העיר ולמשקי הבית. עצם קיומה של הוועדה אגב, זה מסר למשרד האוצר שכאן עושים משהו, כי כל הזמן האוצר משתמש בזה שלא נעשים דברים כדי לשמור על הפטור ממע"מ". 

 

עיריית אילת: "אנו פועלים בנחישות"


כידוע, פועלת הנהלת העירייה כל העת ובכל דרך מול מקבלי ההחלטות במדינה, על מנת לשמור על הפטור ממע"מ, אשר חשיבותו לתושבי העיר ולכלכלת העיר עצומה. הציפייה היא שכל בתי העסק בעיר גדולים כקטנים יגלגלו את הפטור במלואו אל הצרכנים ולא ינצלו את העובדה שהחוק לא קבע אמצעי אכיפה ולא נתן בידי שום גורם כלים לאכוף אותו. עדיין חשוב לציין, כי למעלה מ- 80% מהפטור כן מגיע לצרכנים ולתושבי אילת בעיקר. לצד הפעולות מול הגורמים הממשלתיים פועלת העירייה גם מבית, על מנת להבטיח שהפטור יגולגל כאמור במלואו לצרכן. במסגרת זו פועלת ועדה עירונית בראשותו של סגן וממלא מקום ראש העירייה – אלי לנקרי. בשנים האחרונות ובעקבות עבודה נחושה הצלחנו לטפל במספר בעיות בתחום זה כמו ברשתות המזון הגדולות תוך מעקב באמצעות סקרים תקופתיים, בקביעת מחירים אחידים בחופי הים, בחתימת בעלי עסק על אמנות, בהדבקת מדבקות ללא מע"מ בחזית העסק, הענקת התעודות לעסקים השומרים על הפטור ועוד. לעניין שאלותייך, בדיקה מול אלי לנקרי – יו"ר הוועדה מעלה את הדברים הבאים:
מע"מ בגין שירותי סלולר לתושבי אילת: אכן נעשתה פנייה למנהל רשות המיסים בהמשך לפנייה שנעשתה למנכ"לי חברות הסלולר ולתשובות שהתקבלו מהם. מדובר בחידוש המאמץ להחיל את הפטור ממע"מ על שיחות ושירותי סלולר לתושבי אילת, מאמץ שכידוע נכשל בעבר גם בבג"ץ. המאמץ המחודש הוא לאור השינויים שחלו בשירותים אלו ובחיובים בגינם. לפני שבועות אחדים התקבלה תשובה מרשות המסים המסבירה את עמדתה בנושא, עמדה שעד כה לא אפשרה לטענתם להחיל את הפטור ממע"מ על שירותים אלו, תוך התבססות על פסיקות קודמות בנושא זה ובנושאים דומים. יחד עם זאת, התשובה מותירה מקום ואפשרות לפתרון אפשרי ואנו פועלים מול מנהל רשות המיסים, על מנת לנסות ולמצוא פתרון שיאפשר בסופו של דבר להחיל את הפטור לתושבי אילת על שירותים אלו. אנו פועלים בנחישות בנושא זה כמו בנושאים אחרים, שמטרתם למצות את זכויותיהם של תושבי העיר ולהקל עליהם בנטל הכלכלי ככל האפשר.
סלקום TV : אין כל הצדקה לאי מתן פטור ממע"מ על שרות זה. ממשיכים להפעיל לחץ ומאמינים שהבעיה אכן תיפתר בקרוב.
רשת מקס סטור: התקבלה תשובה מעודדת המביעה רצון טוב, אך עדיין לא מספקת מבעלי החברה. אנו מצפים כי הם יורידו בפועל את המחירים במלוא שיעור הפטור ממע"מ. לפי מיטב הבנתנו הם עדיין לא עושים זאת ולכן אנו ממשיכים לפעול מולם בנושא. 
רשתות הגז: רשתות הגז השיבו לפנייתנו, כי האחריות לעניין קביעת המחירים היא של הסוכנים בערים השונות בעצמם. המחירים בערים השונות ובקרב הסוכנים השונים אינם אחידים ויש ביניהם לעיתים שונות מאד גדולה ופערי מחירים גדולים, כך שזה אחד המקרים שיותר קשה לפעול בו בעניין הפטור ממע"מ. אנו מצפים מהסוכנים המקומיים להקל על ציבור תושבי אילת במחירי הגז ולהחיל מחירים בקרב כל סוכנות הנמוכים בשיעור המע"מ מממוצע המחירים של אותה סוכנות בישראל. 
מע"מ על אמנים מחו"ל: גם כאן התקבלה תשובתו של רו"ח דוד שילון מרשות המיסים המנמקת את דרישת הרשות. המאבק גם בנושא זה לא תם. 

כמובן, ששיתוף הפעולה של העסקים בעיר חשוב ביותר הן במאבק על שמירת הפטור ממע"מ והן במאמצים להגדיל את מספר התיירים מחו"ל וגם מישראל ולהציע להם מחירים הוגנים.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש