פרסומת
דלג

אחוז חריג של מעשנים בקרב בני הנוער באילת

מאת: איה פלשקס ● צילום: רוני מויאל ● 1/12/2017 11:20 ● ערב ערב 2839
השבוע מסתיים חודש הבריאות ● תקציבה של ועדת הבריאות מגיע כיום לכחצי מליון ₪ ● את החינוך לחיים בריאים מתחילים כבר בגני הילדים דרך פעילויות בבתי ספר, נוער, באינטרנט, פעילויות למבוגרים וקשישים, בבית ובמקומות העבודה ● לשנה הבאה מתוכנן פרויקט ''המקרר הבריא'', פרויקט להפסקת העישון, ''אינטימיות בעידן הסייבר'' ועוד היד נטויה ● ראיון מסכם עם יו''ר וועדת בריאות עו''ד סימה נמיר
אחוז חריג של מעשנים בקרב בני הנוער באילת

כשמדובר על בריאות מתחילים בעיר אילת מוקדם מאוד, כבר בגני הילדים. היום מסתיים חודש הבריאות בעיר אילת אך הפעילות ליישום הרעיון שעומד מאחוריו ממשיך. עו"ד סימה נמיר, יו"ר ועדת הבריאות של אילת לקחה בשתי ידיים את ההכרזה של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי על אילת כעיר בריאה, ועוד הוסיף כי חלומו שבכל בית יהיה נאמן בריאות. 
לאחר שפעלה לצירופה של אילת לרשת ערים בריאות  ממשיכה נמיר, יו"ר ועדת הבריאות העירונית בפעולות, כשלצידה מגי טובול וליאור מנצר. לפני כשנתיים הכריז ראש העירייה על אילת כ"עיר בריאה". ניר אימצה את הדברים בשתי ידיים. הנושא תוקצב אז ב-100,000 ₪. לאחר הוכחות ועשייה בשטח תקציב הפעילות מגיע לכחצי מיליון ₪. במסגרת הפעילות הייתה שותפה ליוזמה להבאת מכשיר ממוגרפיה לאילת. ועדת הבריאות הגיעה למקומות העבודה וכך הוצאו מהתפריטים בחדרי האוכל ובחדרי הישיבות מאכלים לא בריאים והתווספו ירקות ופירות, קמח מלא ועוד. המשימה שלה כיום להגיע לנהגי המוניות, שיאכלו גם הם ארוחות בריאות. משימה נוספת: שלכל מסעדה תהיה ארוחה אחת לפחות שתוכל לשאת את החותמת "ארוחה בריאה".
בוועדה משתתפים נציגי כל קופות החולים, בית החולים ועוד. "התושבים מוזמנים להגיע לוועדת הבריאות, להשתתף בישיבות, לשמוע ולהשמיע.
אחרי מספר פיילוטים בשנה שעברה הוחלט לפעול בכמה מסלולים שרובם מתמקדים בילדים  "אם אנחנו מדברים על נאמני בריאות הם אלה שיהיו השגרירים, נאמני הבריאות בביתם." אומרת נמיר והיא מסבירה "זה מתחיל מפעילויות כבר בגני הילדים, הסברים, הדרכות בכל הגילאים, לילדים, ההורים והצוותים החינוכיים."

 

לא על הסנדביץ' לבדו


המאמנת עדי בכור בנתה תכנית מיוחדת לגני הילדים המותאמת ליחודה של העיר אילת, מדגימה ומסבירה את חשיבות שתיית המים, האוכל הבריא והספורט. כך למשל התקיימו בגני הילדים הדרכות  וסדנאות של הורים וילדים להכנת "הכריך הבריא". הם התנסו בעצמם, הרכיבו את הכריך ונהנו מאכילתו "כאשר הילדים מכינים בעצמם יש להם יותר חשק לאכול את הכריך. הם גאים בו."  בסדנאות וההרצאות הבהירו והדגימו את חשיבות ארוחת הבוקר של הורים וילדים יחד, וכך גם הכנת הכריך "אם הילד יכין את הכריך בעצמו הסיכוי גדול יותר שיאכל אותו, וגם יפנים כך התנהגות נכונה. הרעיון הוא לא להעיר אלא לחזק התנהגות נכונה" וליאור מנצר מוסיף "אפילו אנחנו נדהמנו לגלות עד כמה גדול הידע של הילדים בנושא האוכל הבריא ושתיית המים כשהם מגיעים לכיתה א'". 
בבית הספר ממשיך הנושא בזוויות אחרות: למשל "סיירת כריכים". נמיר מספרת כי ילדים מהכיתות הבוגרות עוברים בכיתות ובודקים מה יש בכריכים, והתלמידים מקבלים ניקוד, על פרי, ירק, כריך בריא ובכלל. כך גם הקטנים וגם הגדולים מפנימים ומתרגלים את הידע.

 

המטרה: לעודד את הציבור להתנסות ולהכיר את מתקני הספורט הרבים העומדים לשימושם חינם

 

להתמגן מהשמש


ילדי כיתות א'-ג' מקבלים כובעים לבנים חלקים. כחלק מתהליך לימוד התנהגות נכונה בשמש הם מקשטים את הכובעים, מציירים, כותבים סיסמאות ואפילו מדביקים נצנצים, הכל בעניין שמירה מפני השמש הקופחת "אנחנו מתאימים ומדגישים את הנושאים החשובים ומשמעותיים ביותר באילת" מסבירה נמיר "כך אנחנו מתייחסים לשתייה רבה של מים, הגנה מהשמש ואפילו בספורט על הקפדה מתי להתאמן, להתמגן ולשתות".

 

על עישון ואינטימיות בקרב הנוער


עבור בני הנוער יצרו פרויקט אחר הקורא לא לעישון. הפרויקט חולש על כל העיר ואף פועל בחופי הים. נמיר מסבירה כי זה פרויקט גדול שנעשה בתמיכת 'רשת ערים בריאות', יחד עם 'עיר ללא אלימות', 'בראשית' ושפ"י (שירות פסיכולוגי ייעוצי). מסתבר כי מבדיקות משרד הבריאות עולה כי אילת חריגה באחוז הגבוה של המעשנים בכלל ובקרב בני הנוער בפרט. כחלק מהפרויקט בסדנאות והרצאות מראים לנוער כי הפגיעה של העישון חמורה יותר ככל שמתחילים בגיל צעיר. כאן מדובר על פגיעה בשרירים, בגדילה, ביכולת החשיבה ועוד. היא מציינת בין הדברים, שחשוב שגם ההורים ידעו כי מחקרים הראו שוב ושוב כי בניגוד למה שנהוג לחשוב, עישון נרגילה מסוכן אף מעישון סיגריות.
בנושא הבריאות לנוער עולה גם נושא האינטימיות. השנה, בשיתוף עם רשת המתנ"סים, נעמ"ת ו'עיר ללא אלימות' יזמו קורס המלמד התמודדות עם 'אינטימיות בעידן הסייבר'. בסדנה מיוחדת לבנות הן קיבלו ארגז כלים לחיים, ואף תכננו בעצמן פרויקט בשם "את יפה כמות שאת". הפרויקט נועד לתת כלים להתמודדות עם הקורה ברשתות החברתיות, השיימיג, החשיפה. נמיר מסבירה כי המשכיות הפרויקט בנה הבאה תהייה "נערות מדריכות נערות" דרך תנועות הנוער.

 

150 דקות ספורט בשבוע


"אנחנו מאמינים שלאילת יש מה להציע מעבר לפעילויות הרגילות" אומרת נמיר, וכך בחודש הבריאות קיימה עיריית אילת כ-50 פעילויות שונות ומגוונות, יום יום במשך החודש, במתקני העירייה, בגני הספורט, על חופי הים, בגינות הציבוריות, לכל הגילאים וללא תשלום, עם מדריכים אילתים למהדרין. כך נערכו פעילויות מיוחדות גם לקשישים דרך המועדונים השונים ורשת המתנ"סים, פעילות מיוחדת לדוברי רוסית, וצרפתית, ורותם ג'קסון העבירה פעילות מיוחדת לקהילה הדתית "הבריאות על פי הרמב"ם". אחד הנושאים שדובר בהם בפעילויות במשך החודש הוא הצורך לעשות ספורט במשך 150 דקות בשבוע, שעתיים וחצי. לא בבת אחת דווקא, אפילו במפוזר, כל אחד ואחת כפי יכולתו. הליכה או הליכה נורבגית (מהירה), שחיה או ריקוד, על מכשירי הכושר בגנים עם מדריכים או בלי.
לחודש הבריאות היו שלוש מטרות - להעלות לשיח העירוני את חשיבות השמירה על אורח החיים הבריא, השנייה לעודד את הציבור להתנסות ולהכיר את מתקני הספורט הרבים העומדים לשימושם חינם, והשלישית, לחשוף את אנשי המקצוע העוסקים בקידום הבריאות בעיר. 
אירוע הסיום של חודש הבריאות יתקיים בחנוכה בגן פרדקין, עם שלל פעילויות לכל המשפחה.

 

המקרר הבריא


חודש הבריאות אמנם מסתיים השבוע אך לא הפעילות בתחום. בשנה שעברה החלה פעילות נאמני בריאות במקומות העבודה. לאחר תריסר שיעורים הוכשרו לקדם נושאים בריאותיים, כל אחד בתחומי מקום עבודתו. השנה יוכשרו עוד נאמני בריאות אך יחד איתם יוצאת ועדת הבריאות בפרויקט 'המקרר הבריא': "כאן מדובר על משפחות שרוצות לשנות אורח חיים. יתכן שאפילו יהיו משפחות שהילדים יביאו הביתה את שלמדו בגן או בבית הספר. אנשי הצוותים והמדריכים יגיעו לבתים שיזמינו אותם, יבדקו יחד עם המשפחות את המצרכים שיש להם במקרר ובמזווה, ואז ישוחחו ויסבירו מה כדאי לשנות.
בנוסף תמשיך בטיפות החלב הדרכה לגבי חשיפה לשמש לתינוקות, נושא שבאילת הוא חשוב במיוחד

סימה נמיר מסכמת "בריאות זה בעצם כולל הכל: עישון, אכילה, מאבק באלימות, ספורט ועוד, כל תחומי החיים. אנחנו רואים בעיקר את הנגשת הבריאות. אני מאמינה שעם הידע יבוא השינוי".


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש