פרסומת
דלג

חוכמת נשים - להעיר או להאיר? מחשבות של אמא על אור, חושך וחנוכה

מאת: שירית רזניק ● צילום: מערכת ערב ערב ● 9/12/2017 03:35 ● ערב ערב 2840
ערמות הכביסה, הכלים שבכיור, הרטלין שבדיוק נגמר בבוקר של המבחן, המתבגרת שכבר יומיים לא מדברת כי... המינוס שלא נגמר, רופא השיניים שסגר בזכותי את החודש, שוב התקשרו מבית ספר, חמותי... בעלי שמחליף עבודות בקצב...
חוכמת נשים - להעיר או להאיר?  מחשבות של אמא על אור, חושך וחנוכה

אוי, כמה חושך! בימים האלה של אמצע החורף, כשמחשיך כבר אחרי הצהרים, הבית כל כך חשוך ומתחיל להתקרר... ואני שואלת את עצמי "איך מגרשים אותו, את החושך הזה? איך אצליח לראות את האור שבקצה המנהרה? יש שם בכלל אור? וכמה אור יש תמיד אצל האחרים..."
ואז הוא מגיע, בסופו של חודש כסלו, לא בתרועות וצלצולים, לא מנקים לכבודו או מבשלים שבוע ולא צריך לקנות בגד חדש, רק להדליק אור אחד. נר אחד קטן. בבית.

כל כך קל לנו להעיר לסובבים אותנו, על הכול. על מה שאמרו ועל מה שלא אמרו, על מה שלבשו ועל מה שזרקו, על הבלאגן והסדר, על הכישלון ועל ההצלחה, ברגע אחד להחשיך את הכול. ולהאיר?  כמה קשה. באמת קשה להתחיל להאיר בתוך כל החושך הזה שעוטף אותי,  כשעומדת מולי האפשרות להעיר או להאיר, להדליק אור אחד קטן או להחשיך ברגע אחד. כמה כוחות נדרשים בי להצליח לעמוד מול בני שעבר את כל הגבולות, ובלילה לפני השינה לבוא ולומר לו כמה הוא אהוב ויקר לי.  

להדליק נר אחד קטן, וכל החושך הדמיוני הזה ברגע נעלם. להאיר את הבית, להדליק בכל יום עוד נר ועוד אחד, לאט לאט, כי במלחמת בני האור בבני החושך שבתוכי, צריך הרבה סבלנות והרבה אהבה. 

מה הם חשבו לעצמם המכבים שם בבית המקדש, כשמצאו את הפך הקטן? שזה יספיק למשהו? שזה יגרש את כל החושך של יוון? איך אומרים הילדים, "חיים בסרט המכבים האלה!". באמת סרט, אבל עם סוף טוב. כי כל אחד הוא אור קטן, פך קטן של שמן שבקושי הספיק ליום אחד וממנו יצא אור איתן, נס גדול! בימים ההם, וגם בזמן הזה...

חנוכה מזמין אותי להיכנס הביתה, אל כל מה שיש לי ואל כל מה שאין לי, ועל הכול לומר – תודה! ובערב, בדיוק כשמתחיל להחשיך בחוץ, להיכנס פנימה להאיר, לא הכול חשוך! תודה על הניסים אבל גם תודה על המלחמות, תודה על הכלים והכביסות, תודה לחמותי שבזכותה מצאתי את בעלי, תודה על כל השפע שיש לי בארון העליון במטבח שעושה קצת כאבי שיניים, ולמערכת החינוך שעושה את המיטב עבור ילדיי. 

מזכירה לעצמי בחנוכה הזה, כמו בכל חנוכה, שהבית שלי הוא באמת בית מקדש מעט, ואני הכוהנת הגדולה שבתוכו. יש לי את היכולת לגלות את הפך הקטן החתום, יש לי את היכולת להביט פנימה עמוק עמוק, אל הנשמות הגדולות שבתוך ביתי – להאיר עליהן, להאיר אותן!

שיהיה לכולנו, לכל אחת ואחד מאיתנו, חג חנוכה מלא אור ושמחה!
הכותבת, מנחת הורים מטעם "חיבורים", מעבירה סדנאות ב"מרכז נעם - להעצמת המשפחה" באילת. לפרטים ויצירת קשר ובירור על הסדנאות הבאות ניתן להתקשר 0505932790. חפשו אותנו בפייסבוק "אל עמי". 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש