פרסומת
דלג

בצה''ל מפתים אנשי קבע לשרת באזור ולעבור לאילת

מאת: איה פלשקס ● צילום: דובר צה"ל ● 12/1/2018 17:11 ● ערב ערב 2845
תוכנית דגל לעידוד אנשי קבע לשירות באזור אילת והערבה הדרומית, בעלות של חצי מיליארד שקלים, יצאה לדרך ● התוכנית כוללת מתן הטבות לאנשי הקבע ולמשפחותיהם, שיעברו לגור באילת והסביבה, שיכללו בין השאר מענקים ושיפוץ עשרות דירות עבורם באילת ● כמו כן מתוכנן שיפוץ ושדרוג של 24 בסיסים באזור, ממנו ייהנו גם חיילי הסדיר ● התחלת התוכנית כבר ברבעון זה של 2018
בצה''ל מפתים אנשי קבע לשרת באזור ולעבור לאילת

בימים אלה מתחילה לפעול תוכנית "פורום ערבה" לעידוד מעבר אנשי קבע לשירות בדרום הארץ: בערבה, במחנות צה"ל שבאזור עוטף אילת, עובדה, שיזפון, ובבסיסים אחרים באזור. בתוכנית סל הטבות למשרתי הקבע ומשפחותיהם שירדו להתגורר באילת וסביבותיה הכולל בין השאר לימודים ושיפור תנאים. כמו כן מדובר על שדרוג תשתיות ותנאי פרט בבסיסים בערבה, ביניהם בסיסים בעוטף אילת. על פי הצפי, התוכנית תמשוך לאילת מאות משפחות קבע, ורווקים שיקבלו תמריצים להתיישב בעיר.  התוכנית נועדה לתת מעטפת רחבה בהיבטים שונים מבחינת כוח אדם לצה"ל. 

 

שיפור תנאי השירות


בשיחה עם גורם בכיר באט"ל (אגף טכנולוגיות ולוגיסטיקה) נמסר ל'ערב ערב' כי מדובר בפרויקט בעלות של כחצי מיליארד ₪ שתחילתה בשדרוג 24 בסיסים באזור, מהם גדולים ומרכזיים ומהם קטנים יותר, מקו מצפה רמון ועד בסיס חיל הים באילת, שדרוג ממנו ייהנו גם חיילי הסדיר שתנאי שרותם יוטבו: חדרי המגורים בבסיסים ישודרגו, מערכות מיזוג האוויר, המקלחות, מטבחים וחדרי אוכל ישופצו. זאת ועוד גם התנאים הרפואיים ישודרגו: המרפאות בבסיסים יוגדלו, יתווספו רופאים ואף רופאים מקצועיים יגיעו במסגרת ימי המילואים שלהם.
הפרויקט כבר החל ומפי הגורם הצבאי נמסר כי התוכנית מיועדת להמשך שלוש שנים בה ישופצו הבסיסים בזה אחר זה, כשבחלק  מהבסיסים כבר החלו העבודות.
חלק  מרכזי בתוכנית "פורום ערבה" הוא יצירת חבילה מיוחדת וגמישה שתהפוך לכדאי את השירות באזור לאנשי קבע. סא"ל אמיר פשר, רע"ן תכנון באכ"א, פרט ל'ערב ערב' את עיקרי הדברים: "בצד האנושי יש ארבעה מרכיבים שונים, ואילת היא שחקן מרכזי. מענקים לעוברים עם משפחתם ואף בעצמם. השאיפה שלאנשים תהיה יותר מוטיבציה להעביר את המגורים ואת חייהם, לאילת, אם ארעית ואם באופן קבוע".

 

הטבות ופיתויים למשרתי הקבע


במסגרת התוכנית ישפצו עשרות דירות של הצבא באילת בסכומים של מיליוני שקלים וייבנו מבני מגורים על שטח שיוקדש במיוחד לדיור צבאי, "דירה להשכיר", במסגרתה הקבלן ישכיר את הדירות לצבא ולאחר 25 שנים יקבל את המבנה. אופציה נוספת שיקבלו משרתי הקבע היא מימון מלא של שכר הדירה למשך עשר שנים. כאן מדובר גם על מי שכבר גר באילת ובאזור, שקיבלו עד כה שכר דירה מדורג ההולך ופוחת, וגם זאת רק לשבע שנים. סא"ל פשר מוסר כי הראייה היא שתוספת כזו בין השאר, תשאיר את אנשי הקבע בעיר. בנוסף יקבלו משרתי הקבע מימון הוצאות מעבר ומענקים על המעבר והחתימה, טיסות של משפחות לביקורים בצפון מספר פעמים בשנה, והטסת המשפחות אליהם. 
באכ"א מודעים לרצון של אנשי הקבע ללמוד, ולכן הכוונה לקראת המחצית השנייה של 2018 לפתוח באילת תוכנית לימודים למשרתי הקבע.
כדי לעזור לאנשי הצבא ומשפחותיהם להחליט על המעבר דרומה, הצבא יתן "טיסת גישוש", במסגרתן יוטסו לאילת אנשי צבא הקבע ובן/בת הזוג כדי לראות מקרוב מה מוצע להם הן מבחינת דיור והן מבחינת הסביבה, בתי ספר והאזור בכלל. בנוסף, בצה"ל  עובדים כרגע על ליווי משרתי הקבע ומשפחותיהם החל משלב ההרשמה למוסדות החינוך בעיר ועד להשמת בן-בת הזוג בעבודה בסביבה.

 

בעיקר לנגדים צעירים


כיום יש 1,200 משרתי קבע במרחב ערבה הפועלים בששת הבסיסים הגדולים:  צוקי עובדה, שיזפון, סיירים, אוגמ"ר  80, בסיס חיל הים זי"ס ובסיס עובדה.  לדברי סא"ל פשר "אנחנו כבר היום מזהים כ-200  המתגוררים במרחב אילת, אותם אנחנו רוצים לחזק ולהשריש. בנוסף אנחנו מדברים על כמה עשרות משרתי קבע בשנה שנרצה לראות שהתנועה שלהם היא בכיוון הזה. ומדובר על קצינים ונגדים. הרוב המוחלט של התוכנית מכוון לנגדים, ובעיקר אלה שמתחת לגיל 28 המשרתים באזור ומתלבטים כיום אם לחזור לצפון, 
ואלה שמתלבטים אם לעבור לשרת כאן. אבל בגדול כל הנושאים פתוחים לכל הגילאים", אומר סא"ל פשר ומוסיף " את המענקים יתחילו לקבל כבר בחציון הראשון של 2018, כלומר בזמן הנוכחי. חלק אחר, כמו פתיחת כיתות אקדמיות, יקרה בחציון השני של 2018. בנושא הדיור הכוונה כי כבר בקיץ יהיו דירות משופצות ומוכנות לאכלוס, עניין שכר הדירה המוגדל אמור להיות מופעל כבר בחודשים הנוכחיים, וכך גם נושא הטיסות וההיסעים, כל נושא המשפחה והמעטפת אמורים להיות כבר במחצית השנה הנוכחית". 

לסיום מדגיש ראש רע"ן תכנון באכ"א סא"ל אמיר פשר: "התוכנית אושרה, תוקצבה, על ידי כל הגורמים עד סגן הרמטכ"ל, שאישר כל רכיב בה באופן אישי, אלופים נתנו את בירכתם לאורך הדרך. אין דבר שעוצר את התוכנית. אנו רואים את התוכנית כרב שנתית". 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש