פרסומת
דלג

המועמד לראשות העירייה, עו''ד יצחק מויאל ''אהייה ראש העיר והסטטוס קוו של אילת ישמר''

מאת: איה פלשקס ● צילום: חיים דוד ● 12/1/2018 17:17 ● ערב ערב 2845
רגע אחרי שחוק המרכולים עבר ואילת לא הוחרגה, הבטיח השבוע המועמד חובש הכיפה לראשות העירייה, עו''ד יצחק מויאל: ''במקום לגלות אחריות ציבורית, פוליטיקאים, מכל צדדי המתרס, העדיפו לגרוף הון פוליטי ובכך העדיפו פירוד ושיסוי בין חלקי העם תחת שמירה על המאחד והמחבר בעם.... אני אהיה ראש העיר, והסטטוס קוו של אילת ישמר כמות שהוא כיום''
המועמד לראשות העירייה, עו''ד יצחק מויאל ''אהייה ראש העיר והסטטוס קוו של אילת ישמר''
מתחייב לשמור על הסטטוס קוו. עו''ד מויאל

בפתח דבריו בנושא 'חוק המרכולים' ועד כמה חשוב לשמור על השבת אגב סגירת בתי העסק באילת, עיר התיירות, בחר המועמד לראשות העירייה, עו"ד יצחק מויאל לצטט את נשיא בית המשפט העליון פרופ' אהרון ברק (כתוארו אז) במסגרת בג"ץ 5016/96 חורב נ' שר התחבורה, פ"ד נא(4)1 (בפסקה 55 לחוות דעתו): "אכן, שמירת השבת היא ערך מרכזי ביהדות. השבת היא הדיבר הרביעי בעשרת הדיברות. היא מהווה תרומה ישראלית מקורית וחשובה לתרבות העולם (ראה האנציקלופדיה העברית (כרך לא) [107], ערך "שבת", בעמ' 422). היא מהווה אבן יסוד במסורת היהודית. היא סמל המבטא באופן מובהק את דברה של היהדות, ואת צביונו של עם ישראל. טול מהיהדות את השבת ונטלת ממנה את נשמתה. אכן, השבת מקפלת בחובה את תמצית צביונה של היהדות. על צביונה של השבת נתנו נפשם רבים מבני עמנו בהיסטוריה רווית הדם שלנו".

לדברי מויאל הצעת החוק חוללה סערה בדיון הציבורי. "ולעניות דעתי סערה מיותרת. בשיח הציבורי שנוצר כיום, הצעת חוק זו משרתת בעיקר אינטרסים של משחקי כוח פוליטיים. ובמובן הפחות יפה של המילה פוליטיקה", הוא אומר ומוסיף: "מחד, פוליטיקאים חרדים, מבקשים להציג עצמם כ"נלחמים" עבור השבת. ומאידך, פוליטיקאים אחרים מתחרים ביניהם מי יוצג ככזה ה"נלחם" יותר מחברו נגד "כפיה דתית", ועל המזבח הזה מוקרבת השבת ועמה אחדות העם (ויודגש: אחדות להבדיל מאחידות)".

בהקשר לזה מפרט עו"ד מויאל כמה עובדות חשובות בהקשר ל'חוק המרכולים': "בהתאם להצעת החוק, אמנם, נדרשת הסכמת שר הפנים לחוק עזר עירוני בעניין פתיחתם וסגירתם של בתי עסק בימי המנוחה, ואולם, הסכמתו של שר הפנים אינה נדרשת באשר לעסקים הבאים: מסעדות, בתי קפה, בתי תה, בתי משקה, וכל מקום אחר שבו מכינים או מגישים מאכלים או משקאות לצריכה במקום, וכן מקומות של עינוג ציבורי כגון הצגות של תאטרון או קולנוע, קונצרט,  דיסקוטק, מופעי מחול, ריקודים, קברט, קרקס, משחק או ספורט, וכל עינוג כיוצא באלה, בין שהם בתמורה ובין שלא בתמורה. ועל מנת שלא ליצור אי הבנות, הוספו להצעת החוק גם חנויות הנוחות (חנויות המצויות בעיקר בתחנות הדלק). הנה כי כן, בהתאם להצעות החוק ניתן להמשיך ולפתוח - מבלי שתהיה לשר הפנים כל אפשרות להתנגד לכך: מסעדות, בתי קפה, דיסקוטקים, פאבים, קולנוע, מופעים, משחקים, פעילויות ספורט, חנויות נוחות". 

אז על מה קמה הסערה? 
"לעניות דעתי על הון פוליטי. במקום לגלות אחריות ציבורית, פוליטיקאים, מכל צדדי המתרס, העדיפו לגרוף הון פוליטי ובכך העדיפו פירוד ושיסוי בין חלקי העם תחת שמירה על המאחד והמחבר בעם. העיר אילת יכולה לשמש לדוגמא ולמופת לכל הארץ אודות חיים משותפים בהרמוניה בין כלל חלקי העם, דתיים וחילוניים כאחד. אני קורא לכל הציבור ובמיוחד למנהיגיו, גלו אחריות. אל תתנו ידכם למחלוקת".

היה ותיבחר לראשות העירייה, האם בהיותך חובש כיפה, איך תנהג בעניין "חוק המרכולים" שהתקבל ביום שלישי השבוע, לפנות בוקר?
"אני אהיה ראש העיר. הסטטוס קוו של העיר אילת ישאר וישמר. עולם ימשיך לנהוג כמנהגו ומה שהיה הוא שיהיה".


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש