פרסומת
דלג

אחוז הנושרים מצה''ל באילת - בין הגבוהים בארץ

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 12/1/2018 17:20 ● ערב ערב 2845
לצד הגאווה של עיריית אילת ושלטי ההצדעה שנתלו ברחובות העיר בגין אחוז המתגייסים בעיר שהוא הגבוה ביותר באזור הדרום, מתברר השבוע כי מה שלא ממש טורחים לפרסם בעירייה הוא הנתון הלא מחמיא כי אילת רושמת גם את אחוז הנושרים מהגבוהים בארץ, שעמד בשנת 2016 על 21.4% לעומת 14.8 אחוזים ארציים ● ''לצערנו בעיית הנשירה מצה''ל לא פשוטה ואינה פוסחת על אילת'', נמסר השבוע מעיריית אילת ואף הובהר: ''מסיבה זו דרש ראש העירייה מהגורמים האמונים על הנושא בצה''ל, לנתח את הסיבות והמניעים''
אחוז הנושרים מצה''ל באילת - בין הגבוהים בארץ
אחוזי הגיוס גבוהים, אבל עם הנשירה?

בעיריית אילת מתגאים על נתוני הגיוס לצה"ל שעמדו בשנת 2017 על 83.9%, עלייה של 3.6% לעומת השנה הקודמת, מה שמיקם את בני אילת המתגייסים לצה"ל גם בשנת 2017 כמו בשנה הקודמת לה, במקום הראשון בדרום באחוזי הגיוס לצה"ל. אכן גאווה וגם מצדיק את שלטי העידוד שנתלו ברחובות בעיר ועליהם הכיתוב: "העיר אילת דורגה במקום הראשון בגיוס לצה"ל מבין ערי הדרום. בני ובנות אילת, כולנו מצדיעים לכם". אלא מה שבעיריית אילת לא ממהרים לפרסם הוא הנתון הלא מחמיא, כי באותה נשימה של נתונים מעוררי כבוד, מציגים בני אילת את אחד הנתונים הגבוהים בארץ בנושא הנשר מצה"ל- קרי, החיילים שאינם מסיימים את שירותם הצבאי. בשנת 2016 (נתונים לשנת 2017 טרם פורסמו), אמנם אחוז המתגייסים לצה"ל באילת עמד על 80.3%, אלא שאחוז הנושרים מצה"ל באותה שנה עמד על 21.4%, לעומת ממוצע נושרים ארצי שעמד על 14.8% ו-16.4% נושרים במחוז הדרום, במילים אחרות- זה יפה שיש באילת הרבה מתגייסים אלא שמשום מה, רבים מהם אינם שורדים את משך כל השירות הצבאי. לכך יש להוסיף את הירידה של כמעט 50% מקרב המתגייסים האילתים לצה"ל שהולכים על קצונה והרי לכם מצב שמציג את הגאווה האילתי בעין קצת אחרת.

 

בעייה ארצית


ובכלל, בעיית הנשר מצה"ל שרק הולך וגדל, מטריד לאחרונה את צמרת צה"ל. על פי הנתונים הארציים שהם אמנם הרבה מתחת לנתוני הנשר באילת, קרוב ל  -7000 חיילים נושרים מצה"ל מדי שנה מכל חלקי הארץ. מנתוני 2016 עולה כי כמעט כל חייל שביעי שהתגייס, לא סיים את שירותו הצבאי, ושוב, באילת הנתונים באחוזים אף גבוהים יותר. לפי גורם צה"לי שדבריו פורסמו בעיתונות הארצית, הנשירה ברובה נובעת מנימוקים רפואיים, בעיקר בעיות נפשיות. ואילו גורם מתוך המערכת איתו דיברנו באילת, ידע לספר כי חיילים אילתים רבים נושרים מצה"ל בעיקר בגלל הריחוק מהבית והטרטור שהם עוברים בדרכם הביתה וחזרה לבסיסים בהם הם משרתים. "ברור מעבר לכל צל של ספק, אמר השבוע הגורם ל'ערב ערב', כי גם החיילים הכי 'מורעלים' מאילת, נשברים כבר אחרי כמה חודשים מהטרטור והנסיעות בדרך הביתה ולבסיס חזרה. לדבריו חיילים אילתים רבים מבקשים בשל כך לעבור ולשרת קרוב לבית, אלא מי שבקשתו לא מתקבלת, מוצא מהר מאוד את הדרך החוצה.  "לצערנו בעיית הנשירה מצה"ל לא פשוטה ואינה פוסחת על אילת", אישרה השבוע דוברת העירייה שהוסיפה ומסרה: "מסיבה זו דרש ראש העירייה מהגורמים האמונים על הנושא בצה"ל, לנתח את הסיבות והמניעים לנשר, ובמשותף אתנו לבנות תוכנית עבודה. היעד הבא שהוצב הוא העלאת אחוז החיילים הניגשים למסלולי קצונה מקרב בני ובנות אילת. פעולה נוספת המלמדת על חשיבות היעד היא שהשנה לראשונה, נקלט רכז עירוני לתוכנית עידוד לגיוס איכותי לצה"ל. כאמור אנו רואים בערך הגיוס לצה"ל ערך חשוב. מסיבה זו אף נבחר צה"ל על ידי ראש העירייה כנושא השנתי עליו יכריז ביום שחרור אילת שיצוין בחודש הבא".
עוד מסרה דוברת העירייה: "נושא גיוס איכותי לצה"ל הוא אחד מהנושאים החשובים שהציב ראש העירייה כיעד לצוות החינוכי. במסגרת זו, מתקיימת אחת לשנה ישיבת עבודה עם גורמי צה"ל ומשרד הביטחון הרלוונטיים לנושא הגיוס. זאת לצד פעולות רבות ומגוונות, שמוביל מינהל שח"ק בעירייה, ביניהן פעילות חינוכית (הכנה לצה"ל) המתקיימת באופן שוטף בבתי הספר התיכוניים וצו שכבתי אחוד במסגרתו מוסעים תלמידי כל בתי הספר במרוכז ללשכת הגיוס באר שבע, בימים המיועדים רק להם, פעילות עמותת "אחריי" באילת הכוללת שתי קבוצות "אחריי! בשטח" בכיתות ט'-י', ו-"אחריי! לצבא" בכיתות י"א-י"ב, שילוב מד"ניות ומורות חיילות בבתי הספר, שבוע גדנ"ע, מפגש עם קציני מצה"ל בוגרי בתי הספר התיכוניים, מפגשי הסברה לתלמידים והורים, שיעורי הכנה לצה"ל, סדנאות משרד הביטחון לתלמידים ולהורים, שילוב פרויקט "צהלה" בבתי הספר, שיתופי פעולה עם בסיסי האזור ועוד. עוד כחלק ממערך הפעילות, מתקיים שבוע היערכות עירוני שכולל הרצאות לתלמידי כיתות י"א-י"ב, סדנאות וכן הרצאות להורים. לשמחתנו נתוני הגיוס לצה"ל מקרב בני ובנות אילת מציב אותנו במקום ראשון במחוז דרום ועל כך גאוותינו".

 

מחקר צה"לי חדש יאתר את הנושרים


על רקע הניסיונות הצה"ליים להקטין את אחוזי הנושרים, מחקר חדש של אגף כ"א בצה"ל יאתר מראש את בעלי הפוטנציאל לנשור מהשירות הצבאי. באגף תכנון ומחקר ל אכ"א בנו מתאם של פרופיל הנושרים, אותו בנו על סמך נתוני הנפלטים מהמערכת בשנים האחרונות. על בסיס הנתונים ניתן לנבא כבר בתהליכי הגיוס מי עתיד להיפלט מצה"ל על רקע נשר ובעיות אישיות. בהתאם למחקר החדש, המועמדים לנשירה שיאותרו עוד בטרם הגיוס, יעברו שלבי הכנה טרום גיוס, מה שיעזור להם להשתלב טוב יותר וכמו כן יעברו תהליך צמוד יותר של חניכה לאחר גיוסם, כל זאת על מנת שיצליחו לשרוד לאורך תקופת הגיוס כולה.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש