פרסומת
דלג

דלק סילוני פרץ מצינור של קצא''א וזיהם את נחל צין והסביבה – שלב המשפט

מאת: איה פלשקס ● צילום: ווקיפדיה ● 12/1/2018 17:23 ● ערב ערב 2845
החל שלב העדויות וההוכחות במשפט בו מואשמים חברת קצא''א ואחרים בזיהום נחל צין והסביבה ● פעמיים, בהפרש של שלושה חודשים בלבד, נוקב צינור דלק סילוני תוך כדי עבודות במקום ומאות אלפי ליטרים של דלק מסוכן זיהמו את האזור ● הנאשמים – החל מקצא''א, דרך החברות הקבלניות ועד לנהגים, הואשמו בגרימת נזקים חמורים לסביבה, השלכת חומרים מסוכנים ובשלל אישומים נוספים
דלק סילוני פרץ מצינור של קצא''א וזיהם את נחל צין והסביבה – שלב המשפט
מי יתן את הדין? נחל צין

אם מישהו חושב שאירוע דליפת הדלק הגדולה מצינור של קצא"א בשמורת עין עברונה במרץ 2014 היה אירוע יחיד ומבודד, הרי שתחילת שלב העדויות בשני אירועי דליפת דלק שאירעו בנחל צין כשלוש שנים קודם, מזכירים לנו תקלות דומות, עם נזקים סביבתיים גדולים מאוד. דלק סילוני (דס"ל) זרם בכמויות גדולות מקו של קצא"א בנחל צין ובסביבתו וזיהם את הנחל והאזור סביבו. הצינור נפגע בעת עבודות שיפוץ, על ידי ציוד הנדסי כבד, בשני אירועים שהיו מרוחקים רק שלושה חודשים זה מזה. באירועים אלה ותוצאותיהם עוסק כתב האישום שנידון השבוע, בו מואשמת קצא"א ראשונה ועמה עוד 14 נאשמים.
מכתב האישום עולה כי כ-153 ק"מ של הצינור, בין שיזפון לאשל הנשיא, משמשים להובלת דלק סילוני (דס"ל) המוגדר כחומר מסוכן. בסוף שנת 2007, לפני כ-10 שנים, בדקה קצא"א את הצינור ונמצא כי בעטיפתו ליקויים רבים, ולכן אינו מוגן מפני דליפות בחלקים גדולים ממנו. חלקים גדולים של הצינור אף חשופים ולא טמונים באדמה. קצא"א הפסיקה את הזרמת הדס"ל בשנת 2008, והוסכם בינה לבין משרד הביטחון, כי עבודות השיפוץ יהיו באחריותה המלאה. כעבור כשלוש שנים החלו עבודות השיפוץ שהיו אמורות להמשך כשנתיים. ביוני וספטמבר 2011, בשני אירועים נפרדים נפגע הצינור וכמויות גדולות של דס"ל זיהמו את נחל צין והאזור.
מדינת ישראל מאשימה במקרה את חברת קצא"א בראש ובראשונה ועמה עוד 14 נאשמים בדרגים ותפקידים שונים - החברות הקבלניות בפרויקט, חברת ניהול פרויקטים, חברת תובלה, מנהלים, מפעילי ציוד ואחרים הקשורים לנושא.

 

כף הבאגר פגעה בצינור - יוני 2011


בשעות בוקר מוקדמת, בסוף יוני 2011 עסק צוות עובדים בחפירה לחשיפת הצינור ב"גן הפסלים". העבודה אמורה הייתה להתבצע בשילוב ציוד כבד וחפירה ידנית למניעת פגיע בצינור. כשהגיע פקח רשות שמורות הטבע והגנים (רט"ג)  הצביע על עץ אשל מוגן בתוואי החפירה. לאחר דיון נהג הפועל את הבאגר אל מחוץ לאזור החפירה - דבר האסור על פי ההנחיות שקיבלו, ובמקום שהצינור אף לא נראה - והחל לחפור באמצעותו סמוך לעץ במטרה להעתיקו למקום אחר. כעבור זמן קצר פגעה כף הבאגר בצינור, וסילון דס"ל בעצמה גבוהה התיז לכיוון מעלה הנחל והגבעות הסובבות אותו, וזרם במורד אפיק הנחל. במשך כשש שעות זרם הדלק המזהם בנחל. כך זרמו מעל 700 אלף ליטר של דלק. לפי כתב האישום חברת קצא"א לא הייתה ערוכה בצורה מספקת לטיפול בתקלה, ובפעולות חרום שנערכו רק מאוחר יותר, נשאבו רק כ-100 אלף ליטר. 
פריצת הדלק גרמה לנזקים גדולים בסביבה. שטח של כ-60 דונם בנחל וסביבתו - זוהמו, כך גם האקוויפר (שכבות סלע המכילות מים) שמתחת לנחל בסכנת זיהום וכן קידוחי מפעל נחל צין, במרחק 25 ק"מ מהפריצה. ריח הדלק במקום עלה למרחקים במשך חודשים, ואבדו בתי גידול של החי והצומח באיזור. האזור נסגר למטיילים למשך כשלושה חודשים ו-26,500 טון של קרקע מזוהמת פונו במהלך עבודות השיקום אך למרות זאת חלק גדול של הנחל וגדותיו נשארו מזוהמים. 

 

שיני השופל ננעצו בצינור - ספטמבר 2011


לאחר המקרה הראשון אישר המשרד להגנת הסביבה את המשך העבודות בתנאים שונים, להבטחת אי הישנות המקרה. לאחר כתשעה שבועות, בתחילת ספטמבר, נחשף קטע צינור במרחק כ-200 מ' ממקום האירוע הקודם. לצורך השיפוץ נחסם שביל למטיילים ורכבים. בתום העבודות הוטמן הצינור באדמה וכוסה בעפר, אך רק בגובה 37 ס"מ במקום 100 ס"מ לפחות לפי ההסכם. הפעם ננעצו שיני השופל שאמור היה להסדיר את השביל מחדש, בצינור, ופערו בו שני חורים. שווב פרץ זרם עז של דס"ל שזרם בכמה ערוצים לנחל צין עצמו, תוך שהוא נספג בסביבה ומזהם. שוב זרמו מהצינור הנקוב כמה מאות מ"ק של דלק שזיהם. הסיפור חזר על עצמו שוב למשך זמן ארוך עד לסגירת מגופה, הגעה מאוחרת של ביוביות ומכשירים לשאיבת הדלק וכו', זאת למרות התנאים שהציב המשרד להגנת הסביבה לחזרה לעבודות. באותו מקרה הייתה גם פגיעה פיזית מהדלק כשאחד הנאשמים אושפז. הפעם פונו מהאזור כ-7,200 טון אדמה מזוהמת.
קרוב לחמש שנים שכב תיק התביעה בפרקליטות. לפני כשנה נפתח המשפט, ולאחרונה החל שלב ההוכחות, העדויות. 15 הנאשמים הואשמו בכל אחד מכתבי האישום לחוד וביחד, בעבירות של זיהום מים בנסיבות מחמירות, השלכת פסולת המכילה חומר מסוכן, הפרת חובת נושא משרה לפקח, גרימת ריח חזק או בלתי סביר, הפרת חובת נושא משרה לפקח ולמנוע עבירות על חוק מניעת מפגעים, פגיעה בגן לאומי בנסיבות מחמירות. עם זאת לא כולם הואשמו בכל העבירות. המשפט נמשך, וכבר נקבעו מועדי דיון בזמנים קרובים יחסית.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש