פרסומת
דלג

גדלה באילת מגיל 3 אך לא הצליחה להוכיח כי היא תושבת העיר

מאת: איה פלשקס ● צילום: אילוסטרציה ● 12/1/2018 17:40 ● ערב ערב 2845
י.ש. היא ערבייה המתגוררת באילת מגיל 3, אז עברה עם משפחתה מהשטחים משום שאביה שיתף פעולה עם צה''ל ● לימים התחתנה עם קרוב משפחתה משכם שכניסתו אסורה לישראל ● ביקוריה אצל בעלה עלו לה ביוקר, לאחר שבית המשפט דחה את תביעתה לגמלת הבטחת הכנסה מהביטוח לאומי ● הסיבה: י.ש כשלה להוכיח כי מרכז חייה באילת
גדלה באילת מגיל 3 אך לא הצליחה להוכיח כי היא תושבת העיר

נדחתה תביעתה של י. ש. לתשלום גמלת הבטחת הכנסה מביטוח לאומי. בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, בשבתו באילת, קיבל את גרסת המוסד לביטוח לאומי (מל"ל) לפיה עברה לגור עם בעלה מחוץ לתחומי ישראל, ומרכז חייה אינו באילת.

מפסק הדין עולה כי חוקרי הביטוח הלאומי הגיעו לבית אביה של י.ש באילת לבדוק האם היא מתגוררת בה רוב הזמן כפי שהיא טוענת, או שבמרבית זמנה היא נמצאת עם בעלה בשכם. בעת ביקורם היא לא נמצאה בבית אביה שם היא אמורה להתגורר בחדר אחד עם שלוש בנותיה הקטנות. לטענתה, היא נסעה לשכם לבעלה על מנת להביא משם מסמכים שנדרשו לצורך הגשת התביעה. עם זאת אביה אמר בחקירה כי היא נמצאת כעשרים יום בחודש בשכם ורק עשרה ימים באילת.

י.ש.  גדלה באילת כבר מגיל שלוש, אז עברה המשפחה לכאן מהשטחים, לאחר שאבי המשפחה שיתף פעולה עם הצבא, ובשטחים נשקפה סכנה לחייהם. באותה עת קיבלו כל בני המשפחה אזרחות ישראלית. 

לפני כשש שנים נישאה י.ש. בשידוך לקרוב משפחתה מיריחו. הם עברו תחילה להתגורר שם אך היא שבה לאילת לאחר שהתנכלו למשפחה. היות שבעלה אינו רשאי להיכנס לישראל היו השניים נפגשים ביריחו ולאחר מכן בשכם.

על רקע דברים אלה נסב עיקר המחלוקת: כמה זמן היא ובנותיה שוהות עם הבעל בשכם והיכן בעצם מרכז חייה- באילת או בשכם – כל זאת על מנת לקבוע האם י.ש זכאית לקבל גמלת הבטחת הכנסה. הגרסאות לנושא שעלו במשפט היו שונות ומגוונות. לטענתה היא נוסעת רק למספר ימים מעת לעת לבקר את בעלה. עם זאת יש לה בישראל חשבון בנק, חברות רבות, ובתה הגדולה בת ה-ארבע נמצאת כאן בגן.

ביטוח לאומי טען לעומתה כי לפי עדותה עצמה תנאי מגוריה בשכם, דירת שלושה חדרים, ראויים יותר מאלה הצפופים שבישראל, הבת לא יודעת עברית ובבית אביה לא נמצאו מסמכים שלה. לפי אלה הסיקו כי י.ש. אינה תושבת ישראל לפחות מאפריל 2016, עת ביקר החוקר בבית אביה. אביה של י.ש. העיד כי היא נמצאת כ-20 יום בחודש בשכם ורק מיעוטו – באילת. אמנם עדותו של האב הייתה מבולבלת מעט ולא הוקראה לו כראוי לפני שחתם אך גם העדויות האחרות של חברתה של יסמין, אחיותיה ואמה לא הספיקו כדי לחזק את טענתה. כאמור, תביעתה לגמלת הבטחת הכנסה נדחתה.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש