פרסומת
דלג

מכה כלכלית: 494 עסקים נסגרו באילת ב-2017

מאת: איה פלשקס ● צילום: עומר כרמון ● 8/2/2018 00:55 ● ערב ערב 2849
494 עסקים נסגרו באילת ב-2017, ורק 344 חדשים נפתחו ● קיטון של 2.3% במספר העסקים בעיר ● כך עולה מדו''ח חברת דן אנד ברדסטריט שפורסם השבוע ומיקם את אילת במקום ה-24 מתוך 26 הערים בגודל בינוני ● צניחה של 14 מקומות מהשנה שעברה ● גם דו''ח היציבות והיעילות הכלכלית של חברת CofaceBdi מעלה תמונה כלכלית עגומה ● אילת קיבלה את הציון המשוקלל 35 מתוך 39 רשויות שנבחנו ● מאיר יצחק הלוי: ''2017 ואני אומר את זה הכי ברור, היא אחת השנים הטובות ביותר בכלכלת העיר אילת - שמונה סימני קריאה....היכולת הבכיינית של חלק מהגורמים שכל התקלה שלהם זה בניהול לקוי תסלח לי, בתכל'ס מי שניהל נכון את 2016 עשה כסף''
מכה כלכלית: 494 עסקים נסגרו  באילת ב-2017

 

7.5% מהעסקים באילת נסגרו ב-2017


סקר חדש של חברת דן אנד ברדסטריט בדק את מצבם של העסקים הקטנים בארץ ברשויות שונות. אילת נכללה בקבוצת הערים הבינוניות ושם הגיעה למקום ה-24 מתוך 26 ערים (סה"כ נמדדו 74 רשויות בישראל).
מהדו"ח עולה כי בתחילת שנת 2017 היו באילת 6,582 עסקי מסחר ושירותים. אלא שלאורך השנה חלה ירידה של כ-2.3% במספר העסקים בעיר, ובמספרים: 494 עסקים נסגרו במהלך 2017 המהווים 7.5% מהעסקים באילת, מספר לא מבוטל. במשך השנה נפתחו רק 344 עסקים חדשים כך שהתוצאה היא פיחות במספר העסקים  (גידול שלילי א.פ.).
מנהל אגף כלכלה מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט, סמנכ"ל בכיר צח ברקי מסר בשיחה עם 'ערב ערב' כי הנתונים של אילת ייחודיים ומתייחסים רק לעובדות היבשות, ולא לאלה הנוגעות לאוכלוסייה: כמו השכלה , התפלגות סוציו-אקונומית, הכנסה וכדומה.  כאן, כמו במחקרים רבים, צרכני המסחר והשירותים המשפיעים למשל על המסחר הם ברובם תיירים, נופשים, מבקרים בעיר. לדברי ברקי "התפתחות המטראז' המסחרי בעיר אילת גדול יותר מקצב הגידול האוכלוסייה". לכן, ההסבר לדבריו לנתונים הוא שככל שיש יותר שטחי מסחר (חנויות, מרכזים מסחריים, קניונים וכו' א.פ.) הכדאיות לפתיחת עסק יורדת ויציבותם של הקיימים מתערערת. התחרות מאוד גדולה ביחס לתנועת הלקוחות. והוא מוסיף כי לפי הנתונים "צריכה להיות שאיפה ליצר עוד תנועה לתוך העיר, כדי ליצור גידול. חייבת להיות הלימה". כידוע באילת למעלה מ-200,000 מ"ר מסחריים המהווים יחס של פי 2.5 מהממוצע הארצי. 
בשנת 2016 אגב, מוקמה אילת במקום העשירי מבין 26 הערים הבינוניות בהן 50-200 אלף תושבים. כלומר שבתוך שנה קרסה אילת ב-14 מקומות בדירוג.

 

"מעולם לא זכיתי לכל כך הרבה יזמים שפוקדים את דלתות העיר". יצחק הלוי

 

יצחק הלוי: "2017 אחת השנים הטובות בכלכלת העיר"


בראיון שערך עורך 'ערב ערב' עו"ד רותם נועם עם ראש העירייה מאיר יצחק הלוי בחודש דצמבר 2017 התייחס יצחק הלוי לטענות על מצבם הרע של העסקים בעיר אילת: "כמות המשקיעים שמגיעים אלי היום היא פי 20 ממה שהגיעו אלי לפני 15 שנים", אמר יצחק הלוי, "נפגשתי השבוע עם אנשי עסקים מקומיים שאמרו לי מאיר נובמבר האחרון היה הנובמבר הכי טוב שהיה בעשור האחרון ואני לא מדבר על בתי המלון שם וודאי שהיה, אני מדבר על הסוחרים. יש לנו מן תכונה כל הזמן להלך אימים, וכל הזמן לייצר שחור ולשמחתי המצב הולך ומשתפר. אני זוכר שלפני שנה אמרו כאוס בעסקים, העסקים קורסים, אמרתי בואו נבדוק איך הסתיימה 2016, רותם לך תבדוק את זה, תרים טלפון לשלומי פקיד השומה תגיד לו איך השנה הסתיימה, יש עודף גביה, היכולת הבכיינית של חלק מהגורמים שכל התקלה שלהם זה בניהול לקוי תסלח לי, בתכל'ס מי שניהל נכון את 2016 עשה כסף ו-2017 הנה תקשיב לי אני אומר לך את זה הכי ברור היא אחת השנים הטובות ביותר בכלכלת העיר אילת - שמונה סימני קריאה. יש כל הזמן תן תכונה לנהי ובכי ואני לא מוכן לקבל את זה. אנחנו עיר גאה, אנחנו עיר שיודעת להביא כסף ועובדה היא שכל הזמן נפתחים עסקים. אני מעולם לא זכיתי לכל כך הרבה יזמים שפוקדים את דלתות העיר. מרלן רוזנפלד שנכנסה לתפקיד חדש (האגף לפיתוח יזמי וכלכלי ר.נ9 עמוסה בפניות של יזמים אז אני לא אגרר לבכיינות של חלק מהאנשים חלקם אגב אנשי ציבור, שבוחן את העיר על פי קופתו האישית". 


עיריית אילת מצטיינת בגביית כספים


חברת CofaceBdi פרסמה אף היא כבכל שנה את 'מדד היציבות הפיננסית של הרשויות והמועצות המקומיות'. מתוצאות הבדיקה עולה כי אילת הנמצאת באשכול סוציו-אקונומי 6 הגיעה למקום 3 ביעילות מתוך 39 רשויות שנבדקו, לכאורה מקום טוב, אלא שבחינת מרכיבי הבדיקה כפי שיפורטו בהמשך לא בהכרח ישמחו את סוחרי העיר ותושביה. לעומת זאת מוקמה אילת בשנת 2017 במקום ה- 33 מתוך 39 רשויות שנבחנו בכל הנוגע ליציבותה הכלכלית. נתון זה מהווה שיפור של שני מקומות מהשנה שעברה. הציון הסופי המשוקלל של שתי הבדיקות מעמיד את אילת במיקום הלא מחמיא כלל של 35 מתוך 39 רשויות.
בכל הנוגע לבחינת יציבותה הכלכלית של אילת, היא מתחילה את שנת 2018  במקום ה-33  מתוך 39 ערים. המדובר אמנם בשיפור של שני מקומות מהשנה החולפת אז מוקמה אילת במקום ה- 35. במסגרת הבדיקה נבחן גם מדד היעילות של הערים, וכאן הגיעה אילת ליעילות גבוהה –מקום שלישי (3) - כשחלק נכבד מציון זה מהווה את יכולת הגבייה של העירייה מתושביה. בנושא זה נמסר בעבר כי רמת הגבייה באילת גבוהה ועומדת סביב ה-95%.  הנתון מתייחס הן לגביית ארנונה והן לגביית חובות מתושבים ובעלי עסקים לרבות תשלומי אגרות והיטלים שונים. עם זאת מבחינת היציבות ממוקמת אילת במקום ה-33. ל'ערב ערב' נמסר כי הנתונים של אילת הם דוגמה לכך ש"אין התאמה בין דירוג היציבות לדרוג היעילות". במחקר נבדק חוסן פיננסי, יכולת עמידה בהחזרי חובות, וכן התנהלותה הפיננסית של העירייה. בדירוג היעילות נבחנה יכולת העירייה לספק רמה גבוהה של שירותים במינימום משאבים. כאן נבדקו חמישה מדדים: מספר תושבים לכל עובד עירייה המעיד רמת יעילות הרשות, רמת הכנסות והוצאות של העירייה לכל תושב כאינדיקטור לרמת שירות, אחוזי הגבייה, מדד עודף/גרעון תקציבי פר כל תושב המראה על יעילות הניהול הכספי. כל אלה סוכמו ושוכללו תחת הכותרת: יעילות. עם זאת צוין כי במקרה של אילת אין קשר בין הדרוג הסוציו-אקונומי (האשכול) העומד על 6 מתוך 10 ודירוג היציבות העירוני, זאת משום שבשונה מערים אחרות בארץ מושפעים נתוני העיר אילת מתנועת האורחים המוגברת שלה כך שלמצבם הסוציו אקונומי של תושבי העיר השפעה מינורית על המדד.

הנתונים נאספו ממאגרי המידע של החברה עצמה, בצרוף פרסומי משרד הפנים (הנמסרים על ידי העיריות עצמן א.פ.), והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק