פרסומת
דלג

מומו ביטון מכריז על ריצה לראשות העיר: ''האג'נדה של מאיר פשטה את הרגל, חייבים לחשב מסלול מחדש''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/2/2018 01:12 ● ערב ערב 2849
תחת הסלוגן ''מחשבים מסלול מחדש'', מכריז חבר המועצה שלמה (מומו) ביטון מסיעת 'מהפך', על ריצה לראשות העיר ● הפוליטיקאי שנולד לפני חמש שנים מתוך המאבק הציבורי בעבודות שנערכו בשדרות התמרים ● שליווה את לימור להב בתחילת הדרך, חבר עמה לדובי כהן, הפסיד בבחירות והצטרף בסופו של יום לקואליציה רק על מנת לצאת ממנה בטריקת דלת ● אומר השבוע ל'ערב ערב': ''האג'נדה של מאיר פשטה את הרגל'' ● ''לא יתכן שעיריית אילת תוציא בכל שנה מיליוני שקלים לתאגיד התיירות'' במקום זאת הוא מציע מס תיירות שייגבה מכל תייר בבתי המלון ● את עיריית אילת הוא מאשים כי הבריחה את הקהל הצעיר אותו הוא מתחייב להחזיר ● על קריית הספורט הבינלאומית: ''אני לא בטוח שאילת צריכה כרגע עוד שבעה מגרשי טניס כאילו אנחנו ווימבלדון'' ● על קבוצת הכדורגל: ''הם חנקו את הקבוצה בכוונה שלא תטפס הלאה כדי שלא יצטרכו להשקיע בקיים'' ● על תדמיתה של אילת: ''פעם היתה גאוות יחידה, כשהיית מגיע למרכז ואומר אני אילתי כולם היו רוצים לגעת בך, היום רק מלכלכים עלינו'' ● וכן הוא מצהיר: ''אילת חייבת רכבת וגם קזינו בכל בית מלון, רק כך נוכל להוזיל את עלויות הלינה'' ● על יצחק מויאל: ''הוא אמנם טוען שהסטטוס קוו ישמר אבל גם ראש עיריית אשדוד אמר את זה ותראה מה קרה שם'' ● ולסיכום הוא מתחייב לפרוש בתום שתי קדנציות
מומו ביטון מכריז על  ריצה לראשות העיר:  ''האג'נדה של מאיר  פשטה את הרגל,  חייבים לחשב  מסלול מחדש''

לא תכננת לרוץ לראשות העיר
בגדול לא היה לי ג'וק לקום ולהיכנס לפוליטיקה. גם לפני חמש שנים לא תכננתי לרוץ למועצת העירייה.  קמתי בעקבות תקלה שקרתה במערכת הבחירות הקודמת כשהוחלט לשדרג את שדרות התמרים, מה שהתברר בדיעבד כתעמולת בחירות נטו. הם ציירו תמונה כאילו הם הולכים לשדרג את השדרות עצמן אבל בפועל הם בסך הכל שינו את הסדרי התנועה במקום.

אז בגלל העבודות בשדרות התמרים החלטת להיכנס לפוליטיקה?
היה לי עסק ברחוב אילות, ובגלל עבודות לשדרוג מערכת הביוב מדרבי עד לוס אנג'לס, שנערכו שם בכביש וחרגו בארבעה חודשים  נאלצתי למכור אותו. כשעיריית אילת עושה עבודות היא לא ממש מתחשבת בסביבת העסקים שסובלת פגיעה אנושה מהעבודות ומהתארכות שלהן. איך שגמרתי עם העסק ההוא אני פותח 'ערב ערב' ומגלה שגם העסק השני שלי בשדרות התמרים עומד לסבול מעצירת התנועה לאור העבודות המתוכננות שם שנראו לי לא הגיוניות ולא מתאימות לצרכים של העיר. אז החלטתי לרכז את כל בעלי העסקים ברחוב ועל הדרך הגעתי גם ללימור להב על מנת להחתים אותה על כל מיני דברים, צרפתי את לשכת המסחר ואז הם היו אלה שאמרו לי – שינויים עושים מבפנים, אם אתה רוצה לשנות כנס לפוליטיקה. וכשראיתי שבעירייה לא מבינים על מה בעלי העסקים מלינים שהם פשוט מנותקים, החלטתי שהגיעה העת להיכנס לפוליטיקה ולהצטרף לשינוי שחייב להתרחש. 

 

עם המשפחה. מומו ביטון

 

איזה ציון אתה נותן לעצמך כחבר מועצה?
ציון גבוה מאוד מבחינת הרצון לעשות. אני לא האדם שיבוא לשבת באופוזיציה ויתחיל להתנגד לכל דבר בישיבות המועצה ורק לומר לא על כל דבר. אני כן בעד לעשות למען העיר. בשלב מסוים גם אני וגם לימור להב ניהלנו מו"מ כל אחד בנפרד על כניסה לקואליציה, שלי היה קצר ובסופו החלטתי להיכנס לקואליציה לאחר שריכזתי את הנושאים שיעניין אותי לעסוק בהם, אני אמנם לא בעמדה שאני יכול לשנות תפיסה של ראש עיר אבל ישנם לא מעט דברים לתפיסתי שכחבר מועצה אני יכול לעשות לעמן העיר גם אם לא ניצחנו. 

באילו נושאים עסקת?
קודם כל המשכתי את הטיפול בנושא הסדרי התנועה שבשדרות התמרים, בזכות המאבק שניהלתי ושהצליח במחוזי אבל נעצר בעליון, העירייה הסכימה לשבת ולדבר עם הסוחרים ובעקבות ההדברות הזו הוסיפו בצדי הכביש את מקומות החניה ומעגלי התנועה.

באלו עוד נושאים עסקת?
במסגרת האופוזיציה לא יכולתי לעשות כלום אבל במסגרת הקואליציה ביקשתי להתעסק בכל מה שקשור לתאגיד התיירות, לדעתי לא יתכן שעיריית אילת תוציא בכל שנה מיליוני שקלים לתאגיד התיירות שהוא גוף שיכול וצריך להביא את התקציב שלו מתוך פעילות שהוא עושה. הם לא מקבלים עמלות, הם לא מוכרים כמעט כרטיסים, כי הם לא עושים שום דבר. חשבתי שבמקום זאת חשוב שנחוקק חוק עזר עירוני שיגבה מס תיירות מכל תייר שמגיע לעיר ושיגבה בבתי המלון, ומהמס הזה ניתן יהיה לממן את פעילות לתאגיד התיירות במקום להוציא עליו כספי ציבור. תחשב 3 שקלים על 3 מיליון לינות יתנו לאילת 21 מיליון שקל ובכסף הזה אפשר לעשות הכל. בהתחלה נתנו לי להבין שרוצים לקדם את הרעיון אבל בסוף הבנתי שמורחים אותי והתשובה הפכה ללא. בעיריית אילת לא מסוגלים להסתכסך עם בתי המלון שסרבו מצדם להיות הגורם הגובה של המס הזה. 

אבל בישראל יש פטור ממע"מ לתיירים ואתה בעצם אומר בוא נהפוך את אילת ליקרה עוד יותר ממה שהיא היום בגלל המס שאתה מציע 
זה שבתי המלון באילת הגיעו למצב שהם שוחטים כל תייר שמגיע לכאן או שהם עושים הכל על מנת לנצל כל שקל מהתקציב שלו רק שלא יצטרך לצאת מהמלון, זה לא אומר שזה מה שהעיר צריכה מבחינה מלונאית. נוצר מצב שבו התיירות מגיעה במקום לאילת לבתי המלון של אילת.

 

"לא מפחיד אותי שחבר מועצה יקבל קרדיט זה לא יאפיל ולא יאיים עלי כמו על מאיר". ביטון והמשפחה

 

סליחה אבל מה אתה צריך תיירים בשחמון?
לא דיברתי על השחמון, זה לא או בתי המלון או השחמון.

אז לאיפה בעיר אתה רוצה לשלוח את התיירים?
אם היית יוצק תוכן בעיר, הם היו באים. 

איפה, פסטיבל במרכז מור?
אני לא יודע לגבי אזורי מגורים, אבל בעיר עצמה, במרכז העיר אין סיבה שלא יהיו אירועים שמושכים תיירים.
למה אני צריך לסחוב תייר מסכן בחום שני ק"מ מהמלון לטפס בשדרות התמרים בשביל כמה דוכנים, או בשביל למלא את גן פרדקין, אם יש לי בשביל זה את הטיילת?

אני מדבר על להביא תיירות שלא ישנה בבתי המלון, תיירות שמגיעה לתוכן שאתה יוצק – כלומר אם תיצוק תוכן ותיצור אירועים תצליח להחליף את סוג התיירות שמגיעה לעיר. 
אבל עיר חמה כמו אילת מיועדת לקניונים ממוזגים, אנחנו לא עיירה באירופה הקרירה שיכולה לזרוע את רחובותיה הציוריים בדוכנים

זו הבעיה של אילת שמשווקת את עצמה כעיר של בתי מלון ולא כעיר וזה שמגיעים אליה רק ישראלים או רק כאלו שלא יכולים לצאת מהארץ זה לא אומר שזה הכיוון שהעיר צריכה להמשיך ללכת בו. 
צריך להחליט שבאילת לא יהיו יותר מ-3-4 בתי מלון של הכל כלול וכל השאר יהיו לינה וארוחת בוקר, אז התיירים יצאו החוצה ותפקידה של העירייה הוא להביא אותם לכל המקומות בהם ניצוק תוכן, כדי שמי שבא לכאן יגיד אני יורד בגלל התוכן, בגלל הפסטיבלים, בגלל העניין ולא בגלל השופינג והבריכה בלבד. כשאתה נוסע לקרנבל בריו אתה לא נוסע למלון אלא לקרנבל.

אבל יש מלא פסטיבלים בעיר לא?
העירייה לא עושה כלום, כמעט כל הפסטיבלים הקיימים הם יוזמות פרטיות לא של העירייה ורובם מתקיימים בתוך בתי המלון, כך זה עם כל התימאניאדות והליכודיאדות והספורטיאדות וכך זה גם עם פסטיבל הבירה שהוא יוזמה מבורכת של בני אילת. עיריית אילת ממשיכה להחיות פגרים מתקופת רפי הוכמן כמו פסטיבל  הקלאסי ופסטיבל הג'אז שהם גם גרעוניים וגם פונים לקהל מצומצם מאוד. פסטיבל הג'אז כבר מזמן לא עוסק בג'אז ואין לו שם בינלאומי על אף 30 שנותיו. הדבר היחידי שעשו בעירייה זה את פסטיבל בכובע בטיילת שהוא טיפה בים, בוא נפרק כל אחד מהאירועים שהם כן עושים אבל לא נכון ואני אראה לך איך עושים אותם נכון כך שהם ישנו את התיירות שמגיעה לעיר ולא יוותרו אירועי נישה שפונים בפינצטה לקהלים מצומצמים. 

איזו תיירות חסרה לנו? צעירה? מבוגרת? חו"ל? קונגרסים?
כעיר נופש יש לאילת תנאי פתיחה מצוינים לתיירות צעירה. אנחנו לא צריכים להיות איביזה כי לא זו התפיסה.
מצד שני גם שישי בשדרה לא תפס במיוחד

כי הם עושים הכל כדי להיות צוות הבידור של בתי המלון, אם אתה רוצה לעשות פסטיבל בירה כמו שצריך תעשה אותו משדרות התמרים עד ההרודס או עד הנמל, שדרה של 3 ק"מ של דוכני בירה מכל העולם.
אבל אין מספיק קהל לזה תראה מה קרה לשישי בשדרה שלא מצליח להתרומם.
אז בוא ננסה ונראה אם אפשר או אי אפשר. למה להחליט מראש שלא ילך? התעסקתי באירועים כל חיי היה לי גם משרד הפקת אירועים בתל אביב, ודאגתי לחסויות לאירועים הגדולים בארץ ועזרתי רבות גם לעיריית אילת להביא חסויות לאירועים גדולים בעבר.


אתה מחר ראש העיר, איזה מהפרויקטים של מאיר אתה עוצר במידי?
בתחום התיירות מה שצריך לעצור זה את זה שהעיפו מכאן בהחלטה את כל הצעירים. הם היו הדלק של העיר. צעירים זה לא רק בני 16 למרות שאם אתה שואל אותי הייתי מביא לכאן את כל בני הנוער שנוסעים כיום ליוון. הם נוסעים לשם כי אף אחד לא עושה למענם כלום כיום. צריך להחזיר אותם לאירועי ענק בחסות הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ובחסות המשטרה ואלה לא יהיו מסיבות טראנס אלא מסיבות רוק, כך שגם ההורים שלהם יעדיפו שהם ירדו לאילת ולא יטוסו ליוון לנופש,  ואז גם תחנך את דור ההמשך של עם ישראל להמשיך ולרדת לאילת גם כשיתבגר.

אבל אתה עכשיו ראש עירייה ומה שיש לך על השולחן אלו הן תכניות להשלמת קריית ספורט בינלאומית בהשקעה של למעלה מ-400 מיליון ₪, האם אתה עוצר את התכניות כי הן לא רלוונטיות לצרכים של העיר כמו שאתה מבין אותם, או שאתה אומר הגענו עד הלום נשלים את המהלך
אני לא חושב שאנחנו נמצאים במצב שבו לא ניתן לחזור בנו מהפרויקט הזה, אבל אם לא ניתן, אז צריך לבדוק אם ניתן להעתיק את המיקום שלה מבריכות המלח כיום לחלק העליון של העיר כדי להגביר את התנועה של תיירים אל תוך העיר, העיר הזו צריכה שילוב כך שהיא לא תהיה אחורי הקלעים של אזור התיירות. עם כל מה שצריך להעתיק משם - את מתקן הטיהור של השפכים ואת המפעל היפני של האצות, אני לא בטוח שאילת צריכה כרגע עוד שבעה מגרשי טניס כאילו אנחנו ווימבלדון ואצטדיון כדורגל, כשלא השכילו להמשיך ולטפח את קבוצת הכדורגל המקומית כשעלתה לליגה א', משיקולים פוליטיים ותקציביים, כי קבוצות ספורט באילת מתוגמלות לפי הישגים ואם הם היו ממשיכים לטפס ללאומית עיריית אילת היתה צריכה לתת לכדורגל הרבה יותר כסף והיא גם היתה צריכה לשדרג את התשתיות הקיימות במגרש הנוכחי כדי שיתאים לליגה הלאומית, מאחר ויש להם תכניות לקריית ספורט עתידית, הם חנקו את הקבוצה שלא תטפס הלאה כדי שלא יצטרכו להשקיע בקיים. אל תשכח שלכדורגל יש ברבה יותר קהל מלכדורסל בכל העולם וגם בישראל. 

אז אצלך הכדורסל יפנה את מקומו לכדורגל?
אני לא חושב שצריך לשנות את סדרי העדיפויות – צריך לשמור על הכדורסל וצריך כאן קבוצת כדורגל חזקה. אפשר לעשות בכדורגל באילת בדיוק את מה שעשו עם מוטי אמסלם בכדורסל. במקום זה כבר חמש שנים רק מהדקים את החול בשטח של קריית הספורט.

תכנית השדה המתפנה מקובלת עליך? הכוונה לתכנית החדשה שמחלקת את השטח לשלושה רובעים, מסחר ולגונות, מלונאות ומגורים
אני לא חשב שמגורים צריכים להיות למטה.

אבל זה עושה בדיוק מה שאתה מטיף לו – מחבר את אזור התיירות עם העיר
לחבר בתי מלון עם בתי ספר וגני ילדים?  זה צריך להיות אזור אך ורק תיירותי עם אטרקציות, עד שכבר מפנים שטח כזה למה שלא ישמש לייעודו הטבעי? בישיבת הוועדה שעסקה בתכנית המתאר העתידית של אילת שאלתי בדיוק את זה, מדוע להוריד למטה מגורים, השיבו לי שאין יותר שטח למעלה לבנייה, אבל כשישבתי בוועדה אחרת הסתבר שההיפך הוא הנכון, בהחלט יש תכנית לשכונות עתידיות מצפון לאילת, כאשר שדרות התמרים אמורה להמשיך בתוכן עד לנחל רודד, כשקיבוץ אילות ממש הופך לשכונה בתוך העיר, אז למה לרדת למטה? זו בדיוק אותה חשיבה מוטעית שחושבת שרעיון הגולף הוא רעיון טוב
 

מה רע במגרש גולף? תראה איזה מגרש עצום ומרשים שתלו בעקבה
בתנאי השטח של אילת ובטמפרטורה של אילת, מי יבוא לכאן וישחק בחום של 50 מעלות בצל? זה מה שחסר לנו, כמה שחקני גולף ואז מצבנו פיקס? ועוד לא דיברנו על עלויות ההשקיה העצומות. 

אז לפחות תפרגן להם על פארק המים הגדול שעומד להבנות בכניסה לעיר ועל זה שיבנה בטקסס ראנץ'
זו לא יזמות של עיריית אילת, זו יזמות פרטית. לגבי הפארק שכניסה לעיר אני לא יודע כמה הצדקה כלכלית תהיה לו, אבל בגדול כן, הוא בדיוק מסוג הדברים שמושכים קהל לאילת, פארק מים בטקסס ראנץ' זה נראה לי כמו משהו שתושבי אילת לא יוכלו ליהנות ממנו. 
הוא יהיה פארק המים הקטן בעולם, 19 דונם, הכי קטן כרגע הוא 60 דונם. שאלתי מדוע לא לתת להם את השטח העצום מאחור כדי שיבנו פארק גדול, השיבו לי ש'אולי בעתיד', אבל למה לא כרגע, הם הרי כבר משקיעים ובונים, ואז הבנתי שמי שעומד מאחורי המיזם זו רשת ישרוטל,  כלומר שהפארק מיועד לקלוט לא יותר מ-3000 איש, מספר שתואם לגמרי את מצבת בתי המלון של הרשת, מכאן שמדובר בעוד אטרקציה שהרשת בונה כמו תיאטרון WOW, עבור אורחיה והם אלו שייהנו ממנה, שזה בדיוק המשכו של אותו רעיון שפוגע בפרנסת סוחרי העיר ומשאיר את כל התקציב של התייר בארנק של בתי המלון.  

אבל אין תייר עם ילד שלא הולך לראות את ה-WOW גם אם הוא לא אורח של ישרוטל אז למה ללכלך עליהם, זה הרי WIN WIN  לכולם
WOW זה לא פארק מים ואני לא מלכלך עליהם, אבל ברור שכל מי שיגיע לישרוטל ימכרו לו פארק מים ויסיעו אותו לשם, וידאגו שיקנה בחנות ובקיוסק ששם, ויאכל במסעדה ששם, בשביל זה זה נועד, במסגרת החבילה של האורח שלהם, ובסופי שבוע, בטח שבעונה, לאילתים לא יהיה שם מקום.

איזה ציון אתה נותן למאיר בתור ראש עיר?
אין לי טענות כלפי בני האדם שם, אני לא שונא אף אחד ברמה האישית ואני חבר של כולם, אני לא רב עם אנשים ומדבר בגובה העיניים. מה שאני חושב זה שהאג'נדה הקיימת או זו שעמה הם באו לעשות, פשטה את הרגל. כשאדם מגיע להיות ראש עיר הוא נכנס לתפקיד עם דרייב ורצון לשנות אבל אי אפשר לומר שהם עשו דברים שתאמו את צרכיה של העיר, הם לקחו את איך שהם היו רוצים לחיות וניסו להדביק את זה על העיר וזה פשוט לא מתאים, הם לא בדקו מה העיר צריכה. 

תן דוגמה
למשל נושא ה"עיר אקדמאית", שזה לא קרה ולא יקרה, הם ניסו להדביק על אילת משהו שלא מתאים לאופי שלה.
 לאילת יש תנאי שטח שאמורים להיות ממוצים קודם כל ואת זה לא עשו ועוד שלפו מכאן נישות של תיירים בפינצטה וגירשו אותם מפה וזה הרג את העיר. פעם היתה גאוות יחידה, כשהיית מגיע למרכז ואומר אני אילתי כולם היו רוצים לגעת בך, היום זה כבר מזמן לא ככה. רק תלונות, הכל יקר, מלכלכים עלינו. אני חשב שאת גאוות היחידה הזו של בני אילת שנולדו וגדלו פה צריך להחזיר. 

למאיר יש רשימת הצלחות לא כזו קצרה, הוא החזיר את הטבת המס, ואת ההטבה לקשישים, ושמר על הפטור ממע"מ, החזיר את חוף קצא"א לציבור, דאג להרחבת הכניסה לעיר מכיוון כביש 90, הצליח לייצר חוק עוקף בג"צ בנושא שדה דב, וחתם על הסכם גג עם הממשלה.
אני לא אמרתי שלמאיר לא היו הצלחות, אבל לגבי חוף קצא"א הוא פשוט גזר סרט על עבודה של עשר שנים שפעילים סביבתיים כמו בני מאיר וכמוני עסקנו בה שנים לפני שהוא התערב בנושא. זה ממש כמו בסרט תעלת בלאומליך שבסוף כשקוראים למי שהגה ופעל והביא את הפרויקט לידי סיום, הם קוראים לבמה לראש העיר ולא לבומבה צור. אבל לי אין בעיה של קרדיטים. מעבר לזה המאבק לא צריך להיות על פתיחת קטע כזה או אחר של חוף לציבור אלא על הוצאת קצא"א לגמרי מאילת. אין לה ולמכלים והצינורות שלה שרק מסכנים את המפרץ והמדבר מקום באילת. 

עיריית אילת היא עירייה מושחתת? ע"ע פרשת חכ"א 
אני לא חוקר משטרה ואין לי מושג לגבי פרשת חכ"א או לגבי מושחתים או לא מושחתים, אבל אני כן חושב שכשאנשים יושבים 15 שנה על הכיסא ומתייחסים לעירייה כשלהם, דברים לא טובים עלולים לקרות

מה למשל
אתה מגדל סוג של בעלות בתפיסה בראש ואתה מתחיל לחשוב בכל דרך אתה מונע השתחררות מהכיסא, כן עושה טוב לעיר או לא, זה כבר הפסיק לעניין אותם. ממחזרים הצלחות עתיקות כמו הפטור ממע"מ כאילו זה משהו שהם עשו ולא רפי הוכמן במקום להביא ערימה של הישגים אבל הם עדיין מדגללים בהטבת המס והמע"מ כי מה עוד נשאר, אני עוד לא שמעתי אף שר אוצר אומר שייקח את הטבת הפטור ממע"מ מאילת.

ומה על חלום הרכבת של מאיר, אתה שותף לו?
אילת חייבת רכבת וגם קזינו. צריך להיות קזינו בכל בית מלון כדי שישמש מנוע כלכלי לענף ויאפשר להוזיל את מחירי הלינה כמו בלאס וגאס. הם סובלים? לא חושב שיש רמת פשיעה בלאס וגאס יותר מבכל מקום אחר בארה"ב. 


לא מפחיד אותך שבתי המלון יעבירו את הניהול של הקזינו שלהם לחברות ניהול עליהן ישתלטו גורמים עברייניים, אולי לא בפתאל וישרוטל אבל במלונות הקטנים?
אם זה כך צריך להגביל את הקזינו לרשתות בלבד או לדאוג לפיקוח הולם במתן ההיתרים, אלו דברים פתירים, הרווח לאילת ולענף יהיה שווה את ההשקעה במניעת פשיעה וניטור מהמרים כפייתיים, לצד מימון טיפול קהילתי למכורים שימומן מרווחי בתי הקזינו. בדיוק כפי שזה עובד בלאס וגאס, לא צריך להמציא את הגלגל. מעבר לזה קזינו זו בסך הכל עוד אטרקציה בעיר אני לא שם את כל יהבי על קזינו ולאילת אסור להסתמך אך ורק על תיירות קזינו. זו תוספת חשובה, אבל רק תוספת. 


מה דעתך על זה שבתי המלון מנהלים את החופים?
יש בעיה אבל ישנה גם סתירה, לקחו מבני אילת את החופים המוגרלים בגלל שהם לא נוהלו כמו שצריך ויכול להיות שבתי המלון באמת שומרים על סטנדרט של ניקיון ותחזוקה בחופים והם לא נופלים מכל תנודתיות בעונות, שזו היתה עיקר הבעיה של המפעילים המקומיים, אבל עדיין החופים הם כן ציבוריים והם המשאב המרכזי שלנו וחשוב לתת הזדמנות לבני אילת לנהל מספר חופים בהגרלה, כי זו מקפצה. 


ואיך תבטיח שמה שהיה לא יחזור על עצמו?
לא מספיק שאגף הפיקוח של העירייה יפקח על התנהלות החופים, צריך גוף שילווה ויסייע ויתמוך ויפקח ויאכוף ועשה כל מה שצריך על מנת שהעסק הזה יפעל באופן מקצועי. עם חוזה מסודר כמובן.


אז אתה גם בעד החזרת הבאסטות?
אני לא חושב שבאסטות זה משהו רע. הוא טוב לכל העולם אז הוא טוב גם לנו השאלה היא רק איך. זה כן יכול לשבת בצורה של דוכנים מסודרים ומעוצבים, שימוקמו במרחק של כמה עשרות מטרים זה מזה לאורך הטיילת.


יש לך כבר רשימה?
יש רשימה לא לגמרי סגורה, היא מורכבת כולה מבני אילת, אנשים שאוהבים את העיר ושזה בא להם מהבטן.


יש שם אחד שאתה כבר יכול לחשוף?
בקרוב יכירו אותנו, אבל בשלב הזה אנחנו עדיין לא מפרסמים את השמות.


איך תעבוד תכנית העבודה שלכם בתשעת החודשים הקרובים?
יש לנו מנהל קמפיין מצוין והוא מתווה בימים אלה את הדרך, הראיון הזה הוא יריית הפתיחה.


במי מדובר?
הקמתי צוות שהוא צוות צעיר ואילתי, ילדים אילתים מוכשרים שמהווים צוות חשיבה וביצוע, הם מאמינים בדרך ומעלינו יושב אסטרטג שמתווה את הדרך ולאט לאט אנחנו בונים את הקמפיין והוא יהיה מעולה.


מאיפה הכסף לממן קמפיין של מיליון שקל?
אני לא ידוע אם צריך מיליון שקל, אני חושב שבתקופה שבה אנחנו חיים עם המדיות החברתיות, אין יותר צורך ללכלך את העיר בפוסטרים ושלטים על כל חלון שרק מזהמים את העיר. זה מוזיל מאוד את העלויות. אפשר להגיע לכל אחד ואחת גם דרך הערוצים המסורתיים ואלה של הניו מדיה. התחרות למי יש יותר גדול כבר לא כל כך עובדת.


אתה נשמע כאילו אתה מפחד שלא תצליח לכסות את העיר בשלטי תמיכה
אני לא רוצה לטנף את העיר בשלטים, אם נרצה נציב שלט גדול כזה או אחר בצורה מוסדרת, אבל לא על כל חלון. בוא נאמר שאם ישמרו את זה לחודשיים האחרונים של המערכה זה בסדר כחלק מהחגיגה הדמוקרטית.

אז מאיפה הכסף?
קודם כל מהבית. יש לי מנדט ששווה משהו בין 150-200 אלף שקל. במסגרת חוקי הבחירות כל מה שמותר מבחינת כספי התרומות כמובן שנקבל.


תיפגש עם קבלנים?
אני לא הולך למבצע הקש בדלת. מי שרוצה לתרום מוזמן בשמחה לתרום על פי חוק ודע לך שאנשים כבר פוגשים אותי ומבקשים לתרום מיוזמתם, העיקר שנביא את השינוי.


אתה חושש מגיוס של עובדי פתאל לטובת מאיר כמו שהיה בפעם הקודמת?
מאז הפעם הקודמת חלו שינויים מרחיקי לכת בהרכב העובדים בבתי המלון וישראלים כבר לא מהווים שם רוב אם בכלל. כך שזה לא כל כך רלוונטי, אבל אם מישהו חושב שהוא יעלה את עובדי בתי המלון כמו עדרים על אוטובוסים שיצביעו לפי מה שיגידו להם אז אני מבטיח לך שנשב ונפגש איתם ונסביר להם שאילת יכולה וצריכה להראות אחרת. ומבחינתם, הרבה יותר צעירה.


יש שיאמרו שאתה לא הדמות הטבעית מבחינת הכריזמה להיות ראש עיר, אתה משדר עממיות שהיא מצד אחד מאוד נגישה ואהודה אבל פחות נתפסת ייצוגית, איך אתה בונה את הפרסונה הזו בתשעה חודשים?
אין פקולטה לראשי עיר. כל ראשי העיר שהיו לאילת הגיעו ללא כל ניסיון, מרפי הוכמן שמכר רהיטים לפני, דרך גבי קדוש שהיה קב"ט בבית מלון וכלה במאיר שניהל סניף קטן של מכללה. ואם אני לא "נראה" כמו ראש עיר אז מבחינתי זה טוב, כי אני לא בא ממקום של שופוני אלא ממקום של תנו לי לעבוד. אני בא כי אני יודע מה צריך לשנות בעיר ואיך לעשות את זה. 


מה הבעיה הכי אקוטית של אילת כרגע?
מצב הפרנסה כאן על הפנים, בעיר שבה העסק הכי פורח הוא השוק האפור חובה לקום ולעשות מעשה. בנקים לא נותנים כאן אשראי לעסקים וזה אומר הכל על מה הם חושבים על אילת. 


יש שיטענו שאתה מועמד תלוי רשימה, כלומר לא מועמד כוכב, במובן זה שתוכל להוות יריב ראוי למאיר רק אם תציג רשימה אטרקטיבית באופן מיוחד
אני לא יודע מה זה מועמד כוכב, אני כן יודע שמעולם לא היתה לי כל בעיה להיות פורץ דרך. בכל מה שעשיתי בחיי פרצתי דרך והבאתי לשינוי. ראה את הדרך בה הגעתי להיות חבר מועצה, היא נולדה מתוך עשיה לא מתוך רדיפה אחר שררה. כשאני מגיע אני מגיע בכל הכוח ואני אקח לצדי את המתאימים ביותר מבחינה מקצועית.


איזה סוג של מנהל אתה, ריכוזי, מבזר אחריות?
במצב הקיים מנהלים את העיר פוליטיקאים. הם גם המחליטים והם גם המבצעים. אלי לנקרי הוא גם סגן ראש העיר וגם מחזיק תיק התיירות ובקצה השני הם שמים את יוסי חן בתאגיד התיירות – לא לקחו אנשי שיווק בתחום התיירות. אני לא פועל בשיטה הזו, במקומות האלה בדיוק חייבים אנשי מקצוע ואני מתחייב להביא אותם. זו הדרך היחידה להביא לשיפור משמעותי בתוצאות מהיום. אז ריכוזי אני לא, אני כן בעד שחברי המועצה כולם בלי יוצא מן הכלל שכרגע הפכו אותם למיותרים, ייקחו חלק בעשייה העירונית בלי חשש מפני חלוקת קרדיטים לכל מי שמגיע, לא משנה מאיזו סיעה הוא. חבר מועצה לא צריך להיות רק חבר בוועדות ממליצות שבין כה וכה הרוב בהן הוא של ראש העיר. חבר מועצה צריך לקבל לידיו תחומי אחריות ותקציבים ולתפעל את הנושאים הקרובים ללבו לציבור שבחר בו. זו השיטה שלי שהיא ההיפך הגמור מהשיטה הנוהגת כיום. אני בעד עבודת צוות וסיעור מוחות. לא מפחיד אותי שחבר מועצה יצליח ויקבל קרדיט זה לא יאפיל עלי כראש עיר ולא יאיים עלי כמו על מאיר. 

מה דעתך על המועמדות של יצחק מויאל?
גדלנו באותה שכונה, אם בן אילת קם ומחליט להכריז על מועמדות לראשות העיר זה מסביר את המצב בדיוק. זה מראה שמי שאחראי כרגע על העיר עושה דברים שלא עולים בקנה אחד עם מה שמי שנולד בעיר הזו חושב שצריך לעשות. מויאל הוא עו"ד ובטוח שגם הוא נתקל בהרבה דברים שדורשים תיקון. אנחנו אגב מכירים מילדות, שנים הייתי לקוח של המשפחה במסגרת עסקי בתחום הפיצוחים, אחיי עדיין עובדים איתם, אביו של מויאל ואבי היו קבלנים של סולל בונה והם עשו גם עבודות משותפות כקבלנים פרטיים

נו אז יש בסיס לחבירה ביניכם בשלב מאוחר של המרוץ, החלש חובר לחזק?
זה לא הזמן הנכון להתייחס לנושא הזה. מה שכן חוק המרכולים שיצא בסמוך להכרזה שלו ועורר סערה, לא היטיב עמו. הוא אמנם טוען שהסטטוס קוו ישמר אבל גם ראש עיריית אשדוד אמר את זה ותראה מה קרה שם רגע אחרי.

מתחייב על שתי קדנציות בלבד?
כן. אין לי בעיה לפנות את מקומי בתום עשר שנות כהונה. נאה דורש נא המקיים. 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש