פרסומת
דלג

כיצד הפכה שכונת וילות לשיכון

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 8/2/2018 01:20 ● ערב ערב 2849
תושבי שכונת בנה ביתך ברובע 6 נדהמו לגלות כי השכונה השקטה והיוקרתית בה רכשו מגרשים המיועדים לבניית וילות, הפכה בן לילה לשיכון צפוף המיועד לבנייתם של 12 רבי קומות ובהם 120 יחידות דיור ● התושבים הנזעמים הגישו התנגדות לוועדה המחוזית דרום והם מבטיחים – ''לא נאפשר לעיריית אילת למקסם את רווחי הארנונה על חשבון איכות חיינו'' ● עיריית אילת: ''לא מדובר ברבי קומות או בבינוי שיסתיר את הנוף מעבר למה שקיים בתכנית...הוגש נספח המסדיר את הסדרי התנועה במקום''
כיצד הפכה שכונת וילות לשיכון
הדמיית הפרויקט המתוכנן של פרץ לוזון ברובע 6

"אנו תושבי שכונת אח"י אילת רובע 6 החתומים מטה מגישים בזאת התנגדות לבקשה להפקדת תכנית לאיחוד וחלוקה של המגרשים, שינוי יעוד ממגורים א' למגורים ב', תוספת יחידות דיור, תוספת קומה, שינוי זכויות ומגבלות בניה לבניה מדורגת באמצעות מגיש התוכנית "פרץ לוזון", כך נרשם בהתנגדות שהוגשה השבוע לוועדה המחוזית דרום על החלטתה של הוועדה המקומית בעיריית אילת לאשר לקבלן פרץ לוזון להמיר 11 מגרשים אותם רכש מידיהם של בני אילת שזכו במכרז השכונתי לפני למעלה מחמש שנים, במה שאמורה היתה להיות שכונת וילות שקטה. כעת, ביקש פרץ לוזון וקיבל מהוועדה המקומית היתר לבצע איחוד וחלוקה מחדש של המגרשים על מנת להקים עליהם 12 רבי קומות ובהם 120 יחידות דיור, במקום 11 וילות. הבניינים אמורים להבנות על הצלע ההר המשקיפה על מגרשי המכוניות של נמל אילת ובשל מיקומה על סיבוב חד, חוששים תושבי השכונה מעומסי תנועה בלתי סבירים במעבר שבין שכונה שקטה לשיכון.
"לתדהמתנו ולצערנו הרב נודע לנו כי המגרשים הצמודים לביתנו הפרטי נמכרו לקבלן פרץ לוזון לצורך בנייתם של 120 יחידות דיור על 11 מגרשים", נכתב בהתנגדות, "חלקנו בנה את הבתים שחלמו עליהם שנים רבות במיטב כספם ועברו משכונות אורבניות עמוסות לאזור שקט עם אווירת פרטיות ונוף חלקי. במיה והיה ידוע לחלקנו מידע זה לא היינו בונים שם ומשקיעים מיליוני שקלים. אנו מתנגדים לבקשה שבנדון, שכן היא מבצעת שינויים מהותיים בשכונתנו וחלקם אף מהווים סטייה ניכרת מהתוכנית המקורית וכן בהסדרי התנועה. יש לציין שתשתיות הכבישים במקום כבר במצב הקיים כיום אינם מתאימים לאופי השכונה ואחת כמה וכמה לאחר תוספת הבניה הרוויה. כמות האוכלוסייה ברחוב השקט שלנו תגדל לפחות בכ-400 איש בממוצע וכ-150 מכוניות נוספות לקיים היום, דבר הזוי ולא סביר", עוד הוסיפו דיירי השכונה כי: "ידוע לנו כי אנשים שזכו במגרשים אלו בהגרלה מכרו את המגרשים בסכומים לא מבוטלים למרות מגבלת העברת הזכויות שהתנה מינהל מקרקעי ישראל במעמד המכרז ללא כל ידיעת בעלי המגרשים מסביב. החלטת הוועדה המקומית המליצה על הפקדת התוכנית לוועדה המחוזית. לתשומת לבכם החלטה זו בעינינו הינה בגדר הונאת התושבים ולא ניתן יד לדבר זה ונגיש את מחאתנו והתנגדותנו הנחרצת לכל הגורמים הרלוונטיים", לאור כך מבקשים דיירי השכונה כי הוועדה מהחוזית לא תאפשר להפקדה את התוכנית שהגיש הקבלן פרץ לוזון ולא תאפשר את שינוי אופייה של השכונה ואת ייעוד המגרשים שבה. 

 

צילום: רותם נועם


כאמור מתייחסת בקשתו של פרץ לוזון לתוספת יחידות דיור מ-11 ל-120, תוספת שטח מ-1980 מ"ר עיקרי ל-5500 מ"ר עיקרי כן צפויים לגדול שטחי השירות במגרשים מ-330 מ"ר ל-1500 מ"ר מעל הקרקע ועוד 200 מ"ר מתחת לקרקע וכן שטחי החניה שיגדלו מ-330 מ"ר ל-3500 מ"ר (מתחת לקרקע). כן מבקשת התוכנית להפוך את שתי הקומות המאושרות כרגע לשלוש קומות מעל הקרקע ועוד קומה נוספת מתחת לקרקע שתנוצל לטובת הקמתו של חניון תת קרקעי. 
בדיון שהתקיים בחודש אוגוסט שנה שעברה יצא מהנדס העירייה אסף אריכא מהדיון  זאת בשל חשש לניגוד עניינים. כזכור כנגד אריכא מתנהל בימים אלו הליך משמעתי שעבר אף לערכאות משפטיות.
תגובת עיריית אילת: "הוועדה המקומית אכן המליצה על בניית 100 יחידות דיור במגרש האמור. גובה יחידות הדיור גן/גג לא יעלה על 2.5 קומות ולא יעבור את הגובה המותר בתב"ע הקיימת כיום. מכאן שלא מדובר ברבי קומות או בבינוי שיסתיר את הנוף מעבר למה שקיים בתכנית.
ההיפך הוא הנכון, התכנית מנצלת את הטופוגרפיה הקיימת ומדרגת את הפרויקט כלפיי הים. באשר לתנועה במקום, כחלק מהתכנית הוגש גם נספח של יועץ תחבורה המסדיר גם את התנועה במקום.
 
לא מיותר לציין, כי הוועדה המקומית היא כאמור גורם ממליץ ומי שמאשר זו הוועדה המחוזית."


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש