פרסומת
דלג

בניגוד לים התיכון, מפרץ אילת לא ינוטר לפסולת מיקרו פלסטיק

מאת: איה פלשקס ● צילום: עומר כרמון ● 8/2/2018 21:24 ● ערב ערב 2849
המכון לחקר ימים ואגמים ערך בקיץ 2017 ניטור לאיתור פסולת מיקרו פלסטיק בקרקעית הים התיכון ● אלא שעל אף רגישותו של מפרץ אילת לא נערכה בו בדיקה דומה ● הסיבה לטענת המשרד לאיכות הסביבה: צורך בעריכת מחקר מקדים שיבחן את מוקדי ומקורות הפסולת בחופי אילת ● מאחר ולקול קורא שפורסם למחקר זה לא ניגש אף חוקר או גוף מחקרי, נדחה יישום הניטור במפרץ אילת למועד לא ידוע ● המשרד לאיכות הסביבה: "נפרסם את הקול קורא שוב ב-2018"
בניגוד לים התיכון, מפרץ אילת לא ינוטר לפסולת מיקרו פלסטיק
בים התיכון נערכות בדיקות ומחקרים אך לא במפרץ אילת. תעלת הקינט החוף הצפוני

זוהי אולי דוגמה טובה לחסך האקדמאי השורר באילת באחד התחומים החשובים שלא לומר הרגישים באזורנו: מפרץ אילת. בשנת 2017 הושקה תכנית ניטור פסולת ימית לבדיקת נוכחות וריכוז מיקרו פלסטיק. הפלגות לניטור פסולת ימית בוצעו במהלך הקיץ, במימיי הים התיכון, על-ידי המכון לחקר הימים והאגמים. בדיקה כזו לא נערכה במימי מפרץ אילת. נלקחו דגימות מקרקעית הים התיכון. בנוסף נערך ניטור פסולת חופית וימית רדודה בשיתוף פעולה עם צוללים מתנדבים ובריכוז החברה להגנת הטבע. שוב, כל זה לא נעשה באילת וזאת למרות נכסי הטבע הנדירים שבמפרץ אילת ורגישותו האקולוגית לכל זיהום. 
על זיהום המים והפסולת אמר מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, רני עמיר, כי "הפסולת בים ובחופים היא מפגע אסתטי, בריאותי ובטיחותי לציבור ולבעלי חיים ימיים וחופיים. בישראל נמצא שכ-90% מהפסולת הימית היא פלסטיק שכמעט אינו מתכלה." 
מהתייחסות המשרד להגנת הסביבה לדברים עולה כי לא ברור כלל אם ומתי יתבצע ניטור כזה במפרץ אילת.
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "נושא ניטור הפסולת במפרץ אילת נבחן על ידי המשרד והוחלט כי על מנת לבצעו באופן יעיל יש צורך במחקר מקדים שיבחן את מוקדי ומקורות הפסולת העיקריים בחופי אילת בעונות השנה השונות. בשנת 2017 הוציא המשרד קול קורא למחקר זה, אך בשל חוסר היענות המחקר לא יצא אל הפועל. קול הקורא יתפרסם שוב בשנת 2018. 
המשרד להגנת הסביבה מבצע בימים אלה פיילוט לניטור פסולת ימית וחופית בחופי הים התיכון במימון משותף של המשרד וארגון הסביבה של האו"ם – UNEP. בהתאם לבחינת שיטות הניטור השונות במסגרת הפיילוט בים התיכון ולממצאי מחקר מקדים בים סוף לכשיתבצע, יוחלט כיצד לשלב את נושא הפסולת בניטור הלאומי באילת.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק