פרסומת
דלג

בית המשפט: האם שגזרה את איבר מינו של בנה לא ניסתה לפגוע בו

מאת: איה פלשקס ● צילום: ווקיפדיה ● 8/2/2018 21:34 ● ערב ערב 2849
אם אריתראית אחזה בבנה בן הארבע בחוזקה וגזרה את עורלתו למרות זעקותיו ● משניגר דמו בעוצמה הורתה לו לשכב שלושה ימים "עד שיעבור" ● כשהחזירה אותו לגן סיפר הילד לגננת שאמו "גזרה אותו" בגלל שעשה פיפי במכנסיו ● בתום שנתיים של משפט זיכה בית המשפט את האם מהתעללות בקטין חסר ישע ● אך הרשיעה בהפרת חובת הורה על שלא חיטאה את המספרים ואת הפצע
בית המשפט: האם שגזרה את איבר  מינו של בנה לא ניסתה לפגוע בו

בהכרעת דינה של אריתראית אלטיי אדמהון עלתה שאלה מהותית: האם היא אם מסורה שמלה את בנה כנהוג בכפר מוצאה או שמא המדובר באם עבריינית שנהגה בבנה בן הארבע באלימות קשה ופגיעה באבר מינו של בנה כעונש על כך ש"עשה פיפי במכנסים". בית המשפט מצא כי היא אמנם פעלה ברשלנות, אך זיכה אותה מסעיפי האישום בהם הואשמה. האישה הורשעה לפיכך רק בכך שעשתה את המעשה ללא נוכחות של אדם נוסף ולא חיטאה את המספרים ואת הפצע. לפיכך היא הורשעה בעבירה של הפרת חובת הורה בלבד.
מהכרעת הדין עולה כי האם החזיקה את הילד בחוזקה, נטלה מספרים וגזרה באמצעותם את עורלתו. בכל אותה עת הילד בכה וביקש מאמו "שלא תגזור אותו", אך היא המשיכה לחתוך בכוח את העור בחלק העליון של איבר מינו עוד הוא מתפתל ובוכה. החתך גרם לבן הארבע כאבים עזים והוא שתת דם ולא היה מסוגל אפילו ללכת. לפי פרוטוקול המשפט האם אמרה לו לשכב ושכעבור שלושה ימים זה יעבור. וכך שכב הפעוט שותת דם ומבוהל. כחלוף שלושה ימים הביאה אותו האם לגן כשהוא הולך בקושי ובפיסוק בגלל הכאבים. לאחר שהאם עזבה את המקום הילד סיפר הילד לגננת את שארע וזו דיווחה מיד למחלקת הרווחה. הילד פונה לקבלת טיפול רפואי, שם חיטאו וחבשו את המקום ונמצא כי באיזור נוצרה בצקת של הרקמות החתוכות. בנה ושתי אחיותיו הועברו למשפחות אומנה.
בעת המשפט טען ב"כ הנאשמת כי לא נגרם לילד כל נזק מעבר לכל ברית רגילה. הוא הסביר כי האם ביצעה לבנה ברית בעצמה כמו שנהוג לעשות באריתריאה, וכבר עשתה כך בעבר במולדתה.
בהכרעת הדין פרט השופט את כל הנתונים שהובאו בפניו, אחד לאחד, בהשוואה לסעיפי האישום וכך דחה את האשמה כי המניע למעשי האם היה הענשת הילד על שעשה פיפי במכנסיים. בנוסף, בהתייחסו לעדויות הרופאים קבע כי לא נגרמה לילד חבלה מסוכנת או נזק לטווח ארוך. הוא ציין "אין סיבה מדוע לא לתת אמון בדברי הנאשמת כי בקשה למול את בנה, בהתאם למנהג שנהוג בנושא זה בארץ מולדתה". הוא הוסיף והדגיש כי לא הייתה כאן עבירת התעללות וכי מדובר באם שלפי המסורת שלה והבנתה טיפלה בבנה כראוי. בית המשפט זיכה אותה גם מאשמת התעללות. למרות שזיכה אותה מאישומים אלה, העלה בית המשפט אשמה אחרת שעלתה לדעתו מהתנהגותה: "הפרת חובה של הורה לדאוג לבריאותו של הקטין שבאחריותו, ולמנוע פגיעה אחרת בשלומו ובריאותו." השופט הדגיש כי האם אמרה מספר פעמים שהייתה צריכה לבצע את המילה עם עוד אדם ושהיא מבצעת את המילה במספרים ביתיות של ילדים, ללא חיטוי. 
השופט זיכה את האם, אדמהון גם בנושא תקיפת השוטרים ועובדי הרווחה שהגיעו לקחת ממנה את ילדיה. השופט קיבל את הטיעון כי דבר לא הוסבר לה בשפתה, היא לא הבינה מה קורה והתנגדה באופן טבעי להוצאת ילדיה מרשותה. עם זאת לגבי ההפרעה לשוטר במילוי תפקידו קבע השופט כי הבינה כי אלה שוטרים.
בסיכומם של דברים הרשיע השופט את האם האריתראית בהפרת חובת הורה שלא נקטה אמצעי זהירות בסיסיים, על שמלה בעצמה, ללא נכוחות אדם נוסף, את בנה במספרי ילדים שלא דאגה לחטאם, ולא חיטאה את הפצע. גזר הדין טרם פורסם.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש